2. 24.2. rovinata etapa ciel rovina Hatta > Hatta Dam 168 km Ewan
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 2
profil etapy, 2770 nastúpaných metrov (© theuaetour.com)
 
 
Koncovka prvého dňa na UAE Tour dopadla podľa očakávania, šprintéri opanovali posledné metre a pobili sa o víťazstvo. Dnešná etapa mala viacero scenárov, v pondelok cyklisti prešli skoro tritisíc výškových metrov a na konci museli zdolať krátky, ale prudký kopec. Vlani na Hatta Dam zdolal konkurenciu Caleb Ewan, takže dnes si mohol pripomenúť minuloročné víťazstvo. Včera ukázal, že do Spojených arabských emirátov prišiel dobre pripravený. Zvíťaziť v dnešnej previerke však mohli aj ďalší cyklisti, nielen šprintéri. Napríklad Alexej Lutsenko alebo Alejandro Valverde.  

Ďalší deň v úniku sa rozhodli stráviť Leonardo Tortomasi a Veljko Stojnić obaja z Vini Zabú KTM, ktorí už včera ukazovali farby svojho tímu v celodennom úniku. Dnes im však spoločnosť nerobil žiaden iný utečenec, z čoho museli mať radosť najmä sponzori celku Vini Zabú KTM. Duo zaútočilo už na druhom kilometri a nikto na ich atak nereagoval. O osem kilometrov neskôr už dvojička vpredu viedla o tri minúty, potom už pelotón zabral, a to najmä zásluhou Rüdigera Seliga z Bory – hansgrohe, ktorý sa usadil na čele balíka. Zatiaľ však išiel pohodové tempo.
 
Dnešná prehliadka ponúkla niekoľko výstupov na miestne kopce, ale body do horskej súťaže sa na tomto podujatí nezbierajú. V itinerári druhej etapy tak boli iba dve rýchlostné prémie. Obe boli situované na rovnakom mieste, v meste Shawka. Prvýkrát cez ňu prešiel na prvom mieste Stojnić (Vini Zabú), ale bez akéhokoľvek súboja, Tortomasi (Vini Zabú) sa ani nezdvihol zo sedla. Väčšiu bitku o zvyšnú bonusovú sekundu zviedli pretekári v pelotóne. Pogačar (UAE) vyhral o centimetre, pričom mu organizátori namerali maximálnu rýchlosť 72,3 km/h. 
 
 
uae 20 sejk tlieska rcsff
Ilustračný záber z etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Stojnić a Tortomasi (obaja Vini Zabú) si maximálny náskok vytvorili presne na stom kilometri, kedy boli vpredu o štyri minúty. Na to reagovalo už aj Lotto Soudal, ktoré na čelo balíka vyslalo pracovať Mertza. Jeho spolupráca so Seligom (Bora) hneď priniesla ovocie, pelotón stiahol dve minúty na desiatich kilometroch, a to pritom obaja nemuseli ešte ani poriadne prišliapnuť. Dobrú náladu v balíku narušila až druhá prémia, kde Astana rozohrala hru pre Lutsenka. Získal bonifikačnú sekundu. Tri získal Stojnić, ktorý si tak upevnil líderskú pozíciu v súťaži o najlepšieho mladého jazdca.
 
Potom si Stojnić (Vini Zabú) vystúpil z úniku a zaradil sa do pelotónu. Tortomasi (Vini Zabú) tak pokračoval v úniku sám. Do cieľa chýbalo prejsť ešte 40 kilometrov, jeho náskok bol minútu a pol. Práve v tomto okamihu pár jazdcov dostalo defekt, bol medzi nimi aj Groenewegen (Jumbo), ale Holanďan nemusel panikáriť. Po výmene zadného kolesa sa vrátiť do balíku, bez väčšej námahy. Podobné problémy mal aj Poels (Bahrajn), ku ktorému sa však stiahol takmer celý jeho tím. Nemusel, tiež on sa vrátil do balíka krátko po vyriešení všetkých komplikácií.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie biker
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Na méte 24 kilometrov od pásky sa Tortomasi (Vini Zabú) zaradil do pelotónu. Od tohto momentu sa v ňom rozohrala pozičná bitka. Na širokej ceste vpredu boli vidieť dresy Bahrajnu - McLaren, Movistaru, Astany, Jumbo - Visma, Ineosu a NTT Pro Cycling, neskôr sa ukázali aj pretekári Sunwebu, Lotta Soudal, Deceunincku - Quick-Step alebo Bory - hansgrohe. Všetky vyššie uvedené celky sa snažili udržať svojich lídrov v bezpečí, zároveň si však chceli postrážiť aj nájazd na Hatta Dam (0,6 km - 8,3 %), kde sa dnes nakoniec prezliekalo, pretože Ackermann (Bora) ešte v predposlednom kopci nestačil na tempo Movistaru. Rovnako aj Cavendish (Bahrajn).
 
Ešte v tom istom kopci zaútočili Victor Campenaerts a Nicola Conci, obaja získali na svoju stranu dvadsať sekúnd. Lenže nebolo im to nič platné, pretože za nimi sa hnal stále početný balík. Na cieľový kopec priviedol pelotón kolega Caleba Ewana, ktorému tak nič nebránilo k tomu, aby zopakoval vlaňajší triumf. Lenže Austrálčana sa snažil prekvapiť Sam Bennett, ktorému sa podaril nájazd do cieľového kopca. Ír sa na malú chvíľu ujal vedenia. Ewan však okamžite zareagoval a v priamom súboji si prišiel po ďalší triumf na tomto kopci. Tretie miesto získal Arnaud Démare, tesne pred Diegom Ulissim
 
 
ewan 20 uae spurt rcsfp
Caleb Ewan a Sam Bennett (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Druhá etapa sa tak stala korisťou najväčšieho favorita. Už minulý rok Caleb Ewan vyliezol na Hatta Dam vo veľkom štýle, v závere mu žiaden súper nedokázal konkurovať. Tento rok našiel vyzývateľa, lenže dobre na jeho útok zareagoval a v posledných metroch Ewan ukázal, aký parný valec je to. Veľká pochvala patrí aj jeho tímu, veď boli to práve jeho kolegovia, ktorí vyhrali pozičnú bitku. Ewan sa im za to odvďačil najlepšie ako mohol, vyhral a zároveň sa obliekol do červeného dresu. Stal sa lídrom celého podujatia. Pre Caleba bolo dnešné víťazstvo už tretie v sezóne.
 
Záver druhého dňa zvládol oveľa lepšie Sam Bennett, ktorý si počkal práve na pravotočivú zákrutu, kde sa zaútočil, ale do cieľa to pre neho bolo ešte veľmi ďaleko. Bennett sa dnes posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pričom jeho strana na červený dres je dvanásť sekúnd. Tretie miesto v GC patrí Arnaudovi Démarovi, ani on dnes nechýbal v koncovke, lenže Austrálčan a Ír boli pre neho veľkým sústom v takomto prudkom finiši. Strata Francúza po dvoch dňoch je 16 sekúnd, iba o sekundu viac stráca Alexej Lutsenko. Tiež jeho kolegovia na konci etapy odviedli dobrú prácu, lenže Lutsenko na vyššie spomenutých jazdcov jednoducho nemal. V Top 10 po dnešnej etape nájdeme aj Luku Mezgeca, Andreu Vendrameho, Ricka Zabela, Wilca Keldermana a Davida Gaudu. Ich strata na červené tričko je dvadsať sekúnd.
 
 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 4:18:16 40
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:02 15
3. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:04 6
4. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:04  
5. ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 00:04  
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 00:04  
7. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
8. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
9. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:04  
10. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 7:47:19 6
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:12  
3. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:16  
4. CHERKASOV Nikolay Gazprom - RusVelo 00:17  
5. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:19  
6. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:20  
7. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 00:20  
8. ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 00:20  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:20  
10. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:20  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
ciel Cieľ - Hatta Dam: dĺžka 0,6 km; sklon 8,3 %
 
 
Krátke preview etapy:
Trasa druhej etapy je inovatívna, tentokrát cyklisti nebudú tráviť deň v púšti, ale zamieria do kopcov v okolí mesta Hatta. Druhá previerka je vypísaná na 168 kilometrov, počas ktorých pretekári zdolajú skoro tritisíc výškových metrov. Celkovo vylezú na desať vrcholov, lenže organizátori upresnili iba zopár parametrov. Najdlhším stúpaním bude to šieste v poradí, do ktorého cyklisti začnú liezť krátko po prejdení bufetu. Merať bude skoro 15 kilometrov. Chlieb sa bude lámať až v záverečnej časti etapy. Do príbehu etapy môže výraznou mierou zasiahnuť kopec, ktorého vrchol je desať kilometrov pred páskou. Celkovo nejde o náročné stúpanie, lenže ku jeho koncu budú jazdci čeliť aj dvojcifernému sklonu. To najdôležitejšie stúpanie bude však to cieľové. Nie je dlhé, ale na posledných dvesto metroch sa cesta zdvihne aj o 17 percent. Vyhrať tak budú môcť  samozrejme špecialisti na jazdu hore kopcom, ale aj klasikári a vlani tu triumfoval aj Caleb Ewan.