Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Szeklerland: Lukáš Kubiš zavŕšil životné preteky, získal dres U23 a 5. miesto celkovo

8.8.2020, 13:04 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
P 5.8. rovinata etapa ciel rovina Sfantu Gheorghe > S. Gheorghe 5,5 km Kurek
1. 6.8. zvlnena etapa ciel rovina Sfantu Gheorghe > S. Gheorghe 176 km Fedorov
2. 7.8. zvlnena etapa ciel rovina Miercurea > Miercurea 198 km Kaczmarek
3a. 8.8. rovinata etapa ciel rovina Pasul Tolvajos > Harghita 6,1 km Tsvetkov
3b. 8.8. rovinata etapa ciel rovina Miercurea > Miercurea 122 km Bauce
 
 
clovek ikona 24pxDukla Banská Bystrica na týchto pretekoch (DS: Martin Fraňo) 
78xMartin Haring 91xPatrik Tybor 91xMarek Canecky 78xJuraj Bellan 78xMartin Vlcak 91xLukas Kubis
 
 
Slovenská reprezentácia nastúpi v zložení Martin Gavenda (1998, Academy TN), Andrej Líška (2000, Academy TN), Richard Coma (2000, CyS Akadémia PS), Štefan Michalička (2000, CyS Akadémia), Pavol Kramarčík (2001, Slávia ŠG TN) a Matúš Baniar (2001, Spartak Tlmače).
 
 
P 5.8. rovinata etapa ciel rovina Sfantu Gheorghe > S. Gheorghe 5,5 km Kurek
 
Preteky v rumunskom Szeklerlande, alebo Sikulsku, ako sa správne po slovensky označuje územie v strednom Rumunsku, odštartovali prológom na 5500 metrov v uliciach mesta Sfantu Gheorghe. Boli tam rovinky aj zákruty, medzi pretekármi sa vytvorili aj nejaké tie rozdiely. Nebolo to len v desatinách sekundy.
 
Triumf si suverénne vybojoval Adrian Kurek z Mazowsze Serce Polski, skúsený borec, ktorý roky jazdil v CCC, ale po transformácii do World Tour pre neho neostalo miesto. Až o osem sekúnd zdolal druhého domáceho matadora, tiež bývalého profesionála Sergeja Tvetcova.
 
Zo Slovákov sa výborne ukázal druhoročák Lukáš Kubiš, ktorý si s traťou poradil veľmi pozoruhodne, keďže sa dopracoval k šiestemu miestu s mankom pätnástich sekúnd. Sekundu pred ním skončil najznámejší Rumun Michael Grosu z Nippa. Lukáš si zároveň vybojoval dres pre najlepšieho pretekára do 23 rokov. Zajtra ho teda bude mať na sebe. Z ostatných Slovákov bol ešte vyššie Patrik Tybor na 21. pozícii.
 
 
Lukáš Kubiš na pódiu (© Martin Fraňo)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (6. miesto)
"Nohy som mal dobré, ale nie dosť dobré, keď to nevyšlo ani na bedňu. Škoda. Možno dve lepšie prejdené zákruty a bolo by to."
 
 
Výsledky
1. KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski 06:45 7
2. ȚVETCOV Serghei Rumunsko 00:08 3
3. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 00:11 1
4. CRISTA Daniel CSA Steaua Bucharest 00:13  
5. GROSU Eduard-Michael Rumunsko 00:14  
6. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:15  
21. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:25  
27. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:30  
28. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:30  
32. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:31  
35. MICHALIČKA Štefan Slovensko 00:32  
38. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 00:38  
47. KRAMARČÍK Pavol Slovensko 00:42  
55. LÍŠKA Andrej Slovensko 00:47  
66. BANIAR Matúš Slovensko 00:56  
74. COMA Richard Slovensko 00:59  
82. GAVENDA Martin Slovensko 01:14  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
szeklerland 0
profil etapy, 41 nastúpaných metrov (© Tour of Szeklerland)
 
 
1. 6.8. zvlnena etapa ciel rovina Sfantu Gheorghe > S. Gheorghe 176 km Fedorov
 
szeklerland 1
profil etapy, 1286 nastúpaných metrov (© Tour of Szeklerland)
 
 
Vo štvrtok prišla na rad celkom dlhá, ale nie až taká náročná etapa ako v piatok. Pretekári sa potrebovali vysporiadať hlavne s jedným väčším kopcom v prvej polovici pretekov, potom to už bolo lepšie. Hneď po štarte boli Slováci veľmi aktívni, snažili sa tlačiť do každého úniku, v prvom, ktorý si už získal aspoň desať sekúnd, boli Patrik Tybor (Dukla) s Richardom Comom (repre). Pri sebe mali troch cyklistov. Ich partia bola ale dobehnutá. Na prvej rýchlostnej prémii sa snažil špurtovať Lukáš Kubiš o bonifikácie, ale do najlepšej trojky sa nezmestil.
 
Zhruba po hodine pretekov sa na bočnom vetre rozdelil balík. Nastal tvrdý boj, zvýšilo sa tempo. Zo Slovákov sa ale po dobrej pozičnej jazde vpredu udržal šiesty muž poradia Kubiš a podarilo sa mu vyhrať druhú rýchlostnú prémiu, teda získal ďalšie tri sekundy. Situácia bola veľmi nestabilná, stále sa to delilo a spájalo na silnom vetre. Takúto jazdu vôbec neobľubuje útlejší Martin Haring (Dukla), ktorý by mohol mať šancu v celkovom poradí a najmä v krátkej časovke do kopca v sobotu. Jeho zaostávanie teda nebola dobrá správa.
 
Pod najťažším kopcom sa situácia mierne stabilizovala a vpredu ostalo 50 ľudí, ďalších 30 sa trápilo vzadu, osem pretekárov už hlásili ako odstúpených. V kopci ešte zaúradovali aj vrchárske schopnosti/neschopnosti pretekárov a znova sa to úplne pomiešalo. Haring túto situáciu musel využiť a sám si z grupetta doskočil čelo pretekov. Za päť kilometrov zlikvidoval 40 sekúnd odstupu. To sa už ale nepodarilo Jurajovi Bellanovi a Andrejovi Líškovi. V polovici pretekov tak boli v hlavnej skupine všetci Dukláci okrem Bellana a z reprezentantov len Štefan Michalička. Pelotón v tom momente mal už iba vyše 40 ľudí a do konca etapy ostávalo ešte 80 kilometrov. V prvej skupine dokonca nebol už ani líder Kurek z Mazowsie.
 
 
- ponuka nášho eshopu -
banner dres dukla web 560x300
- ponuka nášho eshopu -
 
 
V krátkom druhom stúpaní dostal na úseku a lá Paríž - Roubaix defekt Martin Vlčák. Cesty boli dosť nekvalitné, viacero pretekárov malo problémy. Tie ale nehlásil Kazach Jevgenij Fedorov z Vino - Astana, ktorý v čase toho chaosu skúsil nastúpiť a putoval etapou sám na čele. Pozostatok pelotónu teda nemohol zvoľniť, musel mať na zreteli agilného Kazacha vpredu, ktorý sa chce dostať do veľkej Astany a tento rok už po únikoch vyhral dve etapy, a to na dobre obsadených pretekoch v Langkawi aj Rwande.
 
Kubiš špurtoval aj na poslednej rýchlostnej prémii a bral ešte jednu bonifikačnú sekundu. Posunul sa tak už na tretie miesto celkového poradia, ak nerátame vpredu jazdiaceho Fedorova. Ten ho ale vyzliekal aj z dresu najlepšieho pretekára do 23 rokov. Neskôr sa do pelotónu vrátila malá skupina so žltým dresom - Adrianom Kurekom. Opäť teda mali záujem ťahať aj ľudia z Mazowsie. Urobili to ale tak, že nastúpil Jakub Kaczmarek a akoby sa sám vydal stíhať Fedorova, ktorý mal už dvojminútový náskok. Pre oklieštený pelotón bez množstva domestikov to bol veľký problém.

Druhý muž celkového poradia tohtoročného Tour de Langkawi (2.Pro) suverénne upaľoval do cieľa, vybudoval si tri minúty náskoku a bolo jasné, že ho pelotón nedobehne. Bol to tvrdý boj, v závere mu náskok rýchlo klesal, ale dokázal to dotiahnuť do víťazného konca. Otázkou len bolo, či bol jeho náskok dostatočný na to, aby sa dostal aj do žltého dresu. Podarilo sa. Fedorov sa stal aj lídrom pretekov, pretože finišoval 39 sekúnd pred hlavným poľom. Keďže je to stále dvadsaťtrojkár, opanoval aj túto klasifikáciu a vyzliekol tak Lukáša Kubiša. Keďže však bude zajtra niesť žltý, fialový dres jeho rovesníkovi zo Slovenska ostane.
 
V celkovom poradí má Fedorov 25-sekundový náskok na Kureka, čo je pomerne komfortná pozícia pred najdôležitejšou etapou - časovkou do kopca v sobotu. Tam ale zrejme bude najsilnejší veterán Tvetcov s mankom 33 sekúnd. Kubiš je na piatej priečke celkového poradia so stratou 36 sekúnd. V tretej desiatke ostávajú Tybor, Čanecký i Haring a do minúty je aj Michalička, ktorý dnes finišoval siedmy. Všetci by sa určite chceli tlačiť vyššie. Spomínaná časovka by im mala sedieť.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (5. miesto v GC)
"Dnešná etapa bola cez dva kopce a dosť veterná. Všade som bol vždy vpredu, takže mi to až tak nevadilo. Chcel som pozbierať bonifikačné sekundy zo šprintérskych prémií. Prvý šprint bol o štyri kilometre skôr, ako bolo napísané, a to som nečakal. Druhý som si už postrážil a vyhral. Tretí som vyhral z balíka, lenže pred nami boli dvaja. Celý deň som mal perfektné nohy. No nakoniec v špurte som sa postavil zo sedla príliš skoro a vytuhol som. Zajtra taktiež v drese, ale už som druhý v poradí. Pretože dnes došiel pred nami Kazach, ktorý je aj v žltom."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakuba Vanča (DS reprezentácie U23)
"Coma sa chcel veľmi dostať do úniku. Bol v každej skupine, ale boj o sekundy na prémiách ho nepustil. 2x sa delil balík na vetre a vpredu mi ostali len dvaja. Líška ešte pomohol Michaličkovi čo mohol a v kopci sa prepadol tiež. Ale Michalička mal dobré nohy a záver poznal. Škoda včerajška, kde mu zlyhal materiál. Ale takto sa aspoň môže zameriavať čisto na cieľ."
 
 
Výsledky etapy
1. FEDOROV Jevgenij Vino - Astana Motors 4:01:22 7
2. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 00:39 3
3. BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski 00:39 1
4. MENEGALE Elia Gallina Colosio Eurofeed 00:39  
5. KEUP Pierre-Pascal LKT Team Brandenburg 00:39  
6. ZURLO Federico Giotti Victoria 00:39  
7. MICHALIČKA Štefan Slovensko 00:39  
13. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:39  
20. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:39  
23. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:39  
32. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:39  
50. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 03:07  
57. COMA Richard Slovensko 14:29  
58. LÍŠKA Andrej Slovensko 14:29  
64. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 14:29  
69. KRAMARČÍK Pavol Slovensko 26:34  
DNF BANIAR Matúš Slovensko odstúpil  
DNF GAVENDA Martin Slovensko odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. FEDOROV Jevgenij Vino - Astana Motors 4:08:21 1
2. KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski 00:25  
3. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 00:27  
4. ȚVETCOV Serghei Rumunsko 00:33  
5. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:36  
6. GROSU Eduard-Michael Rumunsko 00:37  
22. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:50  
28. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:55  
31. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:56  
33. MICHALIČKA Štefan Slovensko 00:57  
49. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 03:31  
52. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 14:45  
57. LÍŠKA Andrej Slovensko 15:02  
64. COMA Richard Slovensko 15:14  
69. KRAMARČÍK Pavol Slovensko 27:02  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
2. 7.8. zvlnena etapa ciel rovina Miercurea > Miercurea 198 km Kaczmarek
 
szeklerland 2
profil etapy, 2473 nastúpaných metrov (© Tour of Szeklerland)
 
 
V piatok bola na programe veľmi dlhá a istotne aj najťažšia etapa s množstvom krátkych stúpaní. Vzhľadom na to, akú veľkú paseku narobila štvrtková kratšia a jednoduchšia etapa, dali sa aj dnes čakať rozdiely. Silnejšie tímy ako CCC, Mazowsie, ale aj Dukláci, neboli spokojní s tým, že im včera ušiel Kazach Fedorov a dnes si to chceli postrážiť, alebo odpútať od súperov podľa svojich predstáv.
 
Úvod ešte nebol taký kľúčový, veľké veci sa čakali až s blížiacim sa cieľom. Únik sa tentokrát vytvoril pomerne jednoducho, nebol to žiadny hodinový boj. Slovenskí reprezentanti mali včera väčšie straty, takže sa až s takou vervou dopredu netlačili, Dukláci boli logicky odvážnejší a Martinovi Vlčákovi to vyšlo. Spoločnosť mu celý deň robili artin Simone Sanó (Novák), Gergö Gönczy (Epronex) a Norbert Baneszek (Mazowsze Serce).
 
Najmä posledný menovaný bol pre pelotón hrozbou, veď bol desiatym mužom celkového poradia a vďaka bonifikáciám sa mohol dnes riadne posúvať. Súperi mu to však nechceli dať zadarmo a na prvej rýchlostnej prémii ho Gönczy aj Vlčák ošpurtovali. Bral teda len jednu sekundu. Pelotón s Kazachmi na čele im dovolil maximálne päť minút. V najťažšom kopci odletelo z pelotónu asi 15-20 ľudí vrátane Bellana (Dukla) a Kramarčíka (repre), ale väčšina si to v následnom zjazde dorazila. V úniku to zasa počas stúpania nevydržal Maďar Gönczy, ktorý sa prepadol do pelotónu. Prvé dve vrchárske prémie vyhral Banaszek pred Vlčákom. Dnes to bol súboj o dres, pretože bolo na programe najviac kopcov. Náskok čelnej trojky klesol pod štyri minúty, ale pelotón v polovici etapy mierne zvoľnil a znova sa nadýchli na 4:20.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner slovakia dres aktualny
- ponuka z nášho eshopu -
 

No opäť sa zrýchlilo a 70 km pred páskou mali k dispozícii už len dva a pol minúty. Viacero pretekárov stratilo kontakt s hlavným poľom. Kramarčík odstúpil, trápili sa Bellan, Líška aj Coma. S nimi to vyzeralo na boj s limitom. Medzitým Vlčák vyhral rýchlostnú prémiu, no únik strácal pôdu pod nohami, lebo sa aj napriek náročnému terénu šlo rýchlo, priemerkou 44 km/h.
 
V predposlednom stúpaní bol únik dostihnutý a všetci traja aktéri sa rýchlo presypali cez pelotón dozadu. Tempo bolo vysoké, začalo sa vo veľkom nastupovať. Najsilnejší pokus predviedol Jakub Kaczmarek (Mazowsie), ktorý chcel napodobniť včerajok Fedorova a vydal sa na dlhé sólo. To už "cúval" z hlavnej skupiny Juraj Michalička. 30 kilometrov pred páskou sa pelotón scvrkol na zhruba tridsať ľudí. Ostali tam štyria Slováci Marek Čanecký, Patrik Tybor, Martin Haring a Lukáš Kubiš. Všetko Dukláci.
 
Za Kaczmarekom sa neskôr vydala aj dvojica Rumun - Maďar Emil Dima (Giotti Victoria) a Daniel Dina (Epronex). Postupne získali pol minúty, Kaczmarek mal už minútu a pol. Aj dnes to vyzeralo na sólo úspech. Vo veľkej naháňačke dvadsať kilometrov pred finišom vyplietol predné koleso Martin Haring a musel ho teda vymeniť. Veľmi zlý moment pre siedmeho muža minulotýždňového Okolo Bulharska. Podarilo sa mu vrátiť späť, no stálo ho to veľa síl.
 
Kaczmarek srdnato bojoval, no fúkal protivietor. Mal to veľmi ťažké, ešte rozhodne nie vyhraté. 15 km pred cieľom mal k dobru 1:20. Z prenasledovateľov prvý "padol" Dina, Dima ešte ostával pred balíkom. V krátkom zjazde šesť kilometrov pred páskou nastúpil skupine Lukáš Kubiš, ktorý sa aj dnes cítil výborne a nechcel čakať na špurt. Zakrátko nabral Dimu, ktorého to zachránilo. Lukášovi nestriedal a Slovák si ho tak doviezol do cieľa. Ošpurtoval ho, a tak bolo poradie v etape Kaczmarek, Dima, Kubiš.
 
 
kubis 20 szeklerland podium
Pódium dnešnej etapy (© Martin Fraňo)
 
 
Skupina sa prirútila o 33 sekúnd za Kaczmarekom, čo mu tesne stačilo na žltý dres. O päť sekúnd. Pomohol si aj Kubiš, ktorý finišoval deväť sekúnd pred hlavným poľom. Získal aj štyri bonifikačné sekundy a celkovo je tretí za dvojicou Kaczmarek - Fedorov. Stráca 28 sekúnd. Parádne predstavenie od odchovanca ŽP Šport Podbrezová. V celkovom poradí sa mierne posunuli aj ostatní traja Dukláci. Všetci budú chcieť v sobotu dopoludnia zabojovať o vyššie priečky GC.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (3. miesto)
"Dnešná etapa bola síce veľmi dlhá, no pomerne pokojná. Prvé dva kopce sa mi išli úplne v pohode. No na 150. km sa to rozbehlo. Došli sme únik, kde bol Martin Vlčák a v balíku sa začalo nastupovať. Cítil som dobré nohy a vždy som tam bol vpredu. V kopci odišiel jeden z Mazowska a neskôr za ním dvaja. V balíku sa veľmi nešlo. Nikto nechcel ťahať. Tak tam vyšli naši chalani a ťahali až po poslednú prémiu, ktorá bola tak trinásť pred cieľom. V zjazde som to skúsil. Zjazdovať sa nebojím a do cieľa to bolo už len dole kopcom, tak som veril, že mi to môže vyjsť. Na päťke som došiel Rumuna, ktorý mi nechcel striedať. No chcel som dôjsť do cieľa, tak som to odtiahol. A Rumun to urobil veľmi džentlmensky. Nepotiahol ani centimeter a nakoniec ma ošpurtoval. Vďaka chalani za pomoc!"
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Fraňa (DS Dukly BB)
"Dnešný deň prebiehal podľa nášho plánu. Martin Vlčák sa dostal do úniku. Neveril si až tak veľmi, bolo to náročných dvesto kilometrov. Ale aspoň si dokázal, že sa tam cítil ako ryba vo vode. Veľmi dobre spolupracoval s celkovým víťazom Po stopách Rimanov Banaszekom. Obaja tam boli spolu na pódiu, Martin ako víťaz poslednej etapy. Dnes im to šlo, ale na vrcholoch stúpaní bol Poliak silnejší, vždy ho vedel ošpurtovať. To ma trochu mrzí.
Silný protivietor spôsobil veľmi veľa, všetci boli v závere strašne vyčerpaní, odpadávali z pelotónu. Po jednom sa skúšali úniky a Kaczmarkovi to vyšlo hlavne preto, že všetci boli už zdecimovaní, skupina už nemala takú silu, aby ho pripravila o víťazstvo.
Ale Lukáš šiel v závere vynikajúco. Cítil sa skvelo a skupinu favoritov prekvapil nástupom v zjazde. Nikto na to nedokázal reagovať a získal tak pekné sekundy a aj prvé pódiové umiestnenie na UCI pretekoch. Vidíme na ňom, že sa neustále zlepšuje, od pretekov k pretekom za tú sezónu a pol u nás.
Sme zvedaví, koľko síl sa nám podarilo ušetriť pred zajtrajším kľúčovým dňom - časovkou do vrchu a aj veľmi technickou krátkou etapou v samom závere. Dúfame, že zajtra dopoludnia bude Haring patrikť medzi favoritov. No a veríme aj Lukášovi, že sa udrží vpredu."
 
 
Výsledky etapy
1. KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski 4:49:59 7
2. DIMA Emil Giotti Victoria 00:22 3
3. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:24 1
4. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 00:33  
5. FILUTÁS Viktor Giotti Victoria 00:33  
6. GROSU Eduard-Michael Rumunsko 00:33  
20. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:33  
21. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:33  
22. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:33  
39. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 08:04  
46. MICHALIČKA Štefan Slovensko 08:04  
58. COMA Richard Slovensko 24:23  
63. LÍŠKA Andrej Slovensko 24:23  
66. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 26:13  
DNF KRAMARČÍK Pavol Slovensko odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski 8:58:48 1
2. FEDOROV Jevgenij Vino - Astana Motors 00:05  
3. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:28  
4. KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski 00:30  
5. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 00:32  
6. ȚVETCOV Serghei Rumunsko 00:38  
18. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:55  
23. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 01:00  
26. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 01:01  
40. MICHALIČKA Štefan Slovensko 08:33  
44. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 11:02  
60. LÍŠKA Andrej Slovensko 38:57  
62. COMA Richard Slovensko 39:09  
63. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 40:30  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
3a. 8.8. rovinata etapa ciel rovina Pasul Tolvajos > Harghita 6,1 km Tsvetkov
 
szeklerland 3a
profil etapy, 351 nastúpaných metrov (© Tour of Szeklerland)
 
 
V sobotu dopoludnia bola na programe kľúčová časovka do vrchu, ktorá poprehadzovala celkové poradie. Šlo sa 6100 metrov z šesťpercentnom stúpaní. Z víťazstva sa tešil podľa očakávania domáci veterán Sergej Tsvetkov (repre Rumunska), ktorý potrápil aj profesionálov na Sibiu Tour. Tiež jazdil tak, že si šetril sily na dnešný deň. Až 31 sekúnd nadelil druhému Jakubovi Kaczmarekovi (Mazowsie), ktorý tým pádom tesne ostal na čele celkového poradia.
 
Potom už boli odstupy tesnejšie. 53 sekúnd stratil tretí Emil Dima (Giotti) a štvrtý skončil sekundu za ním Martin Haring (Dukla). Škoda, že sa mu nepodarilo uchmatnúť UCI bod. Opäť výborne šiel Lukáš Kubiš (Dukla), ktorý v kopcoch až tak dobre nejazdieval, ale celkovo výkonnostne napreduje a vypäl sa k jedenástemu miestu s mankom 1:12. Do Top 20 sa dostal aj šestnásty Marek Čanecký (Dukla) s odstupom 1:36. Naopak, mladíci Andrej Líška a Richard Coma skončili úplne vzadu a nesplnili limit. Nemohli teda nastúpiť do poslednej poletapy.
 
V celkovom poradí teda vedie Poliak Jakub Kaczmarek o sedem sekúnd pred Tvetsovom. Dima sa vďaka včerajšku a dnešku dostal na bronzovú pozíciu, ale až s odstupom 1:03. Tak nasleduje Stanislaw Aniolkowski z CCC (+1:06) a Lukáš Kubiš, ktorý z piatej priečky stráca 1:09. Má navlas rovnaký čas ako hrdina štvrtkovej etapy Jevgenij Fedorov (Vino), ale keďže rozhoduje časovkársky výkon, je pred Kazachom. To zároveň znamená aj to, že je lídrom súťaže do 23 rokov. Aj za nimi je to poriadne nasekané a na desiatu priečku sa posunul dnešným výkonom v kopci Martin Haring.
 
 
Výsledky
1. ȚVETCOV Serghei Rumunsko 12:45 7
2. KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski 00:31 3
3. DIMA Emil Giotti Victoria 00:53 1
4. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:54  
5. ZURLO Federico Giotti Victoria 00:55  
6. CHZHAN Igor Vino - Astana Motors 01:00  
11. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 01:12  
16. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 01:35  
34. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 02:11  
41. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 02:26  
43. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 02:41  
51. MICHALIČKA Štefan Slovensko 03:08  
OTL LÍŠKA Andrej Slovensko limit  
OTL COMA Richard Slovensko limit  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski 9:12:04 1
2. ȚVETCOV Serghei Rumunsko 00:07  
3. DIMA Emil Giotti Victoria 01:03  
4. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 01:06  
5. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 01:09  
6. FEDOROV Jevgenij Vino - Astana Motors 01:09  
10. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 01:24  
20. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 02:04  
27. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 02:35  
42. MICHALIČKA Štefan Slovensko 11:10  
44. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 13:12  
57. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 42:25  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
3b. 8.8. rovinata etapa ciel rovina Miercurea > Miercurea 122 km Bauce
 
szeklerland 3b
profil etapy, 958 nastúpaných metrov (© Tour of Szeklerland)
 
 
Záverečná poletapa sa odohrávala na krátkom okruhu, ktorý bol plný zákrut, dlažobných kociek a aj jedného kratučkého stúpania a kľukatécho zjazdu. Všetko na úzkych cestách, takže bolo zrejmé, že sa budú tvoriť rozdiely a celkové poradie v Top 10, kde boli aj dvaja Slováci, sa ešte bude meniť.
 
Dukla chcela mať čo najpokojnejšiu prvú časť etapy, a tak to znova skúšali v únikoch. Na krátko uspel pokus Patrika Tybora. Bol vpredu s trojicou súperou. No Mazowsie nechcelo, aby mala vpredu Dukla svojho človeka. Potom unikali ďalší, ale ani tých slabších cyklistov z menších tímov nepúšťali. Všetko už smerovalo k šprintérskej prémii, kde sa chceli ľudia pobiť o bonifikácie. Vyhral ju štvrtý muž poradia Stanislaw Aniolkowski pred siedmim Szymonom Krawczikom a piatym Lukášom Kubišom. K zmenám v GC preto nedošlo, pomenili sa ale rozdiely. Ešte šlo o to, ako sa to nadelí v cieli a či tam budú títo pretekári na bonifikáciách, teda v Top 3. 
 
Až potom sa vytvoril únik etapy Alessandro Baroni (Gallina), Adam Papai (Epronex), Paul Rudys (LKT), Damian Papierski (CCC) a Igor Chzhan (Vino). Neboli to ľudia z poradia, ale ani tak nemali šancu si vypracovať viac ako 80 sekúnd náskoku. Na vetre sa začalo odpadať z hlavnej skupiny. Potom sa prišlo na okruhy, ktorých sa šlo sedem. Mali len niečo vyše päť kilometrov.
 
Tempo hlavnej skupiny bolo pre únik privysoké a v prvých okruhoch bolo po ich snahe. Tak nastúpil Martin Haring (Dukla). Desiaty muž celkového poradia zahral trochu vabank. Stavil to zrejme na to, že ho zozadu dôjde už len nejaká skupina najlepších. Zakrátko si ho dotiahol Alexandr Semenov (Vino). Podarilo sa im vypracovať si 40 sekúnd. Pelotón sa stále skresával. Odpadli aj Bellan či Vlčák. Haring zároveň bral vrchárske prémie najnižšej kategórie a mal ešte šancu na bodkovaný dres.
 
Pätnásť kilometrov pred cieľom mali Haring so Semenovom náskok 50 sekúnd. S blížiacim sa cieľom to klesalo, stále bol pelotón dosť početný. Pri nájazde do posledného okruhu 5400 metrov pred páskou mali k dispozícii už len 20 sekúnd. V poslednom kopci šiel Martin zo sedla a pokúsil sa do toho dať úplné maximum. Skupina už vedená ľuďmi z CCC mu však bola v pätách.
 
Kilometer a pol pred páskou bol dostihnutý Szymonom Krawczykom z CCC, ktorý sa odpútal od hlavnej skupiny, Martin od Semenova. V samom závere boli ale dostihnutí a špurtovalo sa. Vyhral Davide Bauce z Galliny. Slováci vysoko v etape nefigurovali. Bez straty určite finišovali Michalička s Kubišom, takže definitívne bolo to, že Lukáš Kubiš skončí na piatej pozícii celkového poradia. Zároveň získa modrý dres pre najlepšieho cyklistu do 23 rokov. Zavŕšil tak najlepšie preteky v kariére!
 
Celkovým víťazom sa stal Jakub Kaczmarek z Mazowsie. Druhý bol Sergej Tvetcov a tretí Stanislaw Aniolkowski. Piaty Kubiš napokon stratil na pódium deväť sekúnd. Získal ale skalpy viacerých zaujímavých ľudí, napríklad aj Eduarda Grosua z Nippa. Aj Martin Haring udržal desiatu priečku. Vo vrchárskej súťaži skončil napokon veľmi tesne druhý.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (víťaz U23)
"Dnešná etapa bola od začiatku nervózna, pretože sa dalo meniť poradie s bonifikačnými sekundami. Na jedinú šprintérsku som išiel a skončil tretí, čím som si postrážil GC, a taktiež aj dres U23. Chalani dnes odviedli skvelú robotu, za čo som im neskutočne vďačný. Tieto výsledky sú odzrkadlením celej tímovej práce počas etapáku. Ďakujem!"
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Fraňa (DS Dukly)
"Pre nás to boli tretie preteky v rade. Dopadli celkom dobre. Zvýšenú výkonnosť ukázal Martin Vlčák, ktorý sa vo všetkých etapákoch ukázal v dlhých únikoch. Bol to jeho najlepší mesiac kariéry. Dobrú formu má aj Martin Haring, aj keď štvrtý v etape, druhý vo vrchárskej. Uniklo to o vlások. Ale jazdil dobre, nebál sa, útočil, bojoval. Takto to má vyzerať. Keď tvoríme preteky a tá práca prináša aj výsledky.
Samozrejme, Lukáš Kubiš tu mal svoje najlepšie preteky kariéry. Prvý raz vyhral nejakú klasifikáciu. Celkovo piaty, dral sa po každú sekundu. Výborne šiel aj do kopca. Po troške sa zreteľne posúva. Je stále len druhoročák, bodaj by mu to vydržalo.
Darilo sa nám na každých pretekoch aj v súťaži družstiev. Jazdíme vpredu, pomáhame si. Takto to má vyzerať. S mladými pretekármi sa snažíme posúvať a tieto tri týždne jasne ukázali, že sme na správnej ceste.
Teraz nás čakajú domáce majstrovstvá, najmpr U23, potom Elite a následne ME."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakuba Vanča (repre tréner U23)
"Na týchto pretekoch sa odzrkadlilo, kto zanedbal prácu na jar keď to bolo na jednotlivcoch, ale aj kto má koľko pretekových km. Preto ma mrzí, až priam hnevá, že niektorí pretekári nechcú chodiť na preteky a iných nechcú uvoľniť kluby. Michalička sa však ukazuje dobre. Mal pár horších chvíľ a aj dnes sa už nevedel zapojiť do špurtu cez kŕče, ale posúva sa a máme na čom stavať. Predsa len absolvoval prvý etapák od kadetskej kategórie. Skrz repre a blížiace sa Majstrovstvá Európy ma teší, že Kubiš jazdí vo forme a Vlčák je taktiež silný a použiteľný. Dúfam, že tomu tak bude aj o dva týždne."
 
 
Výsledky etapy
1. BAUCE Davide Gallina Colosio Eurofeed 2:44:02 7
2. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 00:00 3
3. GUARDINI Andrea Giotti Victoria 00:02 1
4. GROSU Eduard-Michael Rumunsko 00:02  
5. KRAWCZYK Szymon CCC Development Team 00:02  
6. NIKITIN Matvej Vino - Astana Motors 00:02  
16. MICHALIČKA Štefan Slovensko 00:02  
19. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:02  
24. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:05  
27. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:05  
29. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:05  
54. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 08:15  
DNF BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski 11:56:06 40
2. ȚVETCOV Serghei Rumunsko 00:07 30
3. ANIOLKOWSKI Stanisław CCC Development Team 00:59 25
4. DIMA Emil Giotti Victoria 01:03 20
5. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 01:08 15
6. KRAWCZYK Szymon CCC Development Team 01:11 10
10. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 01:29 3
18. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 02:09  
25. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 02:40  
37. MICHALIČKA Štefan Slovensko 11:10  
45. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 21:27  
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov


 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop