Časovky na ME: Zlato pre Künga, medzi juniorkami Jenčušová ôsma

24.8.2020, 08:30 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
me logo

po 24.8. rovinata etapa 09:00 Plouay > Plouay 25,6 km Uijen

V Plouay sa európsky šampionát začal veľkým časovkárskym dňom. Na programe bolo všetkých šesť kategórií. My sme mali najväčšie želiezko hneď v prvej, pretože juniorka Nora Jenčušová (CEA Schwabik cycling) už vlani skončila na dvadsiatej priečke a v Mladej Boleslavi suverénne zdolala nie len krajanky, ale aj všetky české súperky. Veľkou otázkou ale bola veľmi náročná trať so šiestimi kopcami, následnými zjazdami, 343 nastúpanými metrami a pre juniorky aj mamuťou traťou 25,6 km. Nutné bolo maximálne zžitie s časovkárskym špeciálom i správne rozloženie síl. Predpokladom boli veľké rozdiely medzi pretekárkami.

Nora Jenčušová na MSR v Mladej Boleslavi (© Ján Melicher)

Juniorskou majsterkou Európy sa stala Holanďanka Elise Uijen, ktorá zvládla trať za 37 minút a 24 sekúnd. Presne o minútu zdolala Francúzsku Maevu Squibanovú a bronz pripadol Talianke Carlotte Cipressiovej (+1:28).

Nora Jenčušová predviedla na slovenské pomery historickú jazdu. Podarilo sa jej skončiť na ôsmej priečke s odstupom 2:23 na zlatú Holanďanku. Podľa informácií z nášho tímu nemala žiadne väčšie problémy. Na trati predbehla Češku Burlovú a ku koncu videla pred sebou aj ďalšiu súperku. Ale v niektorých pasážach zasa nešla úplne ideálne. V technike jazdy má ešte značné rezervy. Jej nohy boli ale skvelé, a tak sa naša výprava mohla tešiť z krásneho úspechu. Pred ňou klasifikovali len pretekárky z tých najväčších krajín.

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nory Jenčušovej (8. miesto)
"Tak s výsledkom na časovke nie som úplne spokojná. Je veľa vecí, ktoré sa dajú zlepšiť. Dlho nad týmto dňom a časovkou budem rozmýšľať, aby som sa z neho poučila čo najviac. I keď ôsme miesto na ME nie je najhoršie. Teraz sa budem sústrediť už iba na hromadný štart."

po 24.8. rovinata etapa 10:25 Plouay > Plouay 25,6 km Vacek

Juniori si tiež zmerali sily na trati dlhej 25 600 metrov. Perfektný výkon predviedol veľký český talent Mathias Vacek. Pretekár talianskeho tímu Giorgi porazil celú európsku špičku a najväčšieho favorita Marca Brennera z Nemecka o štyri sekundy. Bronz si vybojoval Talian Lorenzo Milesi.

Od Slovákov sa popredné umiestnenie neočakávalo. Strieborný medailista z tejto disciplíny z Bánoviec Filip Lohinský (TJ Slávia ŠG Trenčín) obsadil 28. pozíciu, keď zdolal päť pretekárov. Zaostal o tri minúty a dvanásť sekúnd. Počas celého svojho výkonu mal mierne technické problémy na špeciáli, ktoré ho obmedzovali namä v zjazdoch a zákrutách. Aktuálny slovenský majster Martin Svrček (CyS - Akadémia PS) mal žalúdočné problémy, a preto do cieľa neprišiel.

po 24.8. rovinata etapa 12:00 Plouay > Plouay 25,6 km Ludwig

V kategórii žien U23 dominovali nemecké pretekárky. Zvíťazila vlaňajšia majsterka Európy Hannah Ludwigowá pôsobiaca v prestížnom tíme Canyon SRAM Racing. 25 sekúnd zaostala jej krajanka Franziska Kochová. Až s odstupom 1:19 sa na bronzovú pozíciu natlačila Poľka Marta Jaskulská. Slovensko v tejto kategórii zastúpenie nemalo.

po 24.8. rovinata etapa 13:10 Plouay > Plouay 25,6 km Leknessund

Pre mužov do 23 rokov už bola 25,6-kilometrová trať z tých priemerne dlhých časoviek. Rozdiely už neboli také veľké, ale náročná trať predsa len vytvorila nejaké tie odstupy. Z víťazstva sa tešil Nór Andreas Leknessund, ktorý pôsobí v prokontinentálnom Uno-X Pro Cycling Team a pred pár dňami sa stal aj domácim šampiónom v tejto disciplíne. Na striebornej pozícii skončil Švajčiar Stefan Bissegger s čerstvou zmluvou v EF Pro Cycling. Za víťazom zaostal o 24 sekúnd. Polminútové manko mal bronzový Belgičan Ilan Van Wilder zo Sunwebu.

Slovenský reprezentant Samuel Oros (Cycling Academy Trenčín) obsadil tridsiatu pozíciu s odstupom 3:42 na najrýchlejšieho. Pre cyklistu "len" zo slovenského klubového tímu bolo súperenie s viacerými profesionálmi nad možnosti. Porazil piatich pretekárov.

po 24.8. rovinata etapa 14:30 Plouay > Plouay 25,6 km Van der Breggen

26 elitných žien sa postavilo na štart časovky. Keďže v každej krajine mohli štartovať len dve pretekárky, Holanďanky nemôhli obsadiť celé pódium. Na dané možnosti dosiahli maximum. Triumfovala Anna van der Breggenová. Skúsená pretekárka Boels - Dolmans ešte nemá v zbierke triumfov zlatú medailu z časovky na ME, takže dnes sa jej podarilo získať niečo nové. O 31 sekúnd porazila krajanku Ellen van Dijkovú, ktorá má v zbierke už tri medaily z časovky na ME. Zo zvyšku sveta bola s minútovým odstupom najlepšia Švajčiarka Marlen Reusserová. Slovenky sme na štarte nemali.

po 24.8. rovinata etapa 16:10 Plouay > Plouay 25,6 km Küng

Európsky šampionát mal v pondelok podvečer na programe ešte záverečnú zo šiestich kategórií - elitných mužov. Na štarte sa ich objavilo 28. Najväčšie šance sa dávali profesionálom a špecialistom na túto disciplínu z World Tour Tratnikovi, Cavagnovi, Küngovi či Campenaertsovi. My sme mali v štartovej listine Jána Andreja Cullyho, ktorý si v Mladej Boleslavi vybojoval druhý titul v rade. Nedali sa od neho čakať zázraky. Boli tu viacerí skvelí špecialisti. Každý skalp z 27 súperov bol pre neho cenný.

Vzhľadom na to, že organizátor neposkytoval žiadne medzičasy a dokonca vôbec ani live timing, bolo veľmi náročné poskytnúť nejaké informácie. Neočakávali sa obrovské rozdiely. Trasa 25,6 kilometra bola pomerne krátka pre elitných mužov. Nebol tu ani žiadny obrovský dominátor ako vlani Remco Evenepoel. Z prvej polovice štartovej listiny sa najlepšie ukazoval pomerne neznámy Nemec Justin Wolf, ktorý pôsobí v tíme Bike Aid, ktorý porážal aj oveľa favorizovanejších ľudí.

21
Stefan Küng vlani na Okolo Slovenska (© Igor Stančík)

No výrazne ho potom prekonal Francúz Rémy Cavagna z Deceunincku. O štyri sekundy porážal aj bývalého majstra Európy Victora Campenaertsa. Napokon bol ale najrýchlejší po polovici trate Švajčiar Stefan Küng. Cavagnu odsunul o šesť, Campenaerta desať sekúnd. Vyzeralo to tak, že táto trojka si to rozdá o cenné kovy. S odstupom dvadsiatich sekúnd boli na štvrtej a piatej priečke Affini s Dowsettom.

Andrej Cully šiel takmer celú trasu sám, ale v posledných piatich kilometroch ho predbehli pretekári štartujúci za ním. Najprv Costa, následne Tratnik a tak aj Cavagna. Vyzeralo to tak, že za Francúzom zaostal zhruba o 3:15. Medzi Cavagnom a Campenaertsom ostal úplne rovnaký štvorsekundový rozostup až do cieľa. No ako jediný pretekár zo všetkých sa nad priemernú rýchlosť 50 km/h dostal Stefan Küng. O 17 sekúnd porazil Cavagnu a stal sa prvý raz majstrom Európy. Bronz teda pripadol Victorovi Campenaertsovi. Alex Dowsett bol štvrtý, piaty Edoardo Affini s odstupmi 1:03 a 1:15. Šiestu priečku obsadil Slovinec Jan Tratnik.

Pre Cullyho to bolo napokon 24. miesto s odstupom 3:40. Porazil troch pretekárov. Nesplnil teda cieľ, ktorým bolo dvadsiate miesto.

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Andreja Cullyho (24. miesto)
"Aj keď prvý pocit po dojazde do cieľa nebol vôbec negatívny, dal som do toho dnes všetko čo som vedel, tak po analýze výsledku a času nemôžem byť s dnešným výkonom vôbec spokojný, priam som sklamaný. Ako cieľ som mal umiestnenie do 20. miesta. Hlavne keď porovnávam dnešok s MSR, tak som napríklad na českých súperov stratil na minútu jazdy takmer až dvakrát toľko času, čo by znamenalo, že pri zopakovaní výkonu z MSR by Top 20 bola reálna. Pravda je, že charakteristika trate bola dosť odlišná, no musím ešte spraviť analýzu dnešku, že v akých úsekoch som šiel slabo."