ME: V kategórii juniorov zvíťazil Dán Andersen, tesne porazil Čecha Bittnera, Svrček 17.

28.8.2020, 12:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
me logo
 
 
st 26.8. zvlnena etapa 09:00 Plouay > Plouay (6 kôl) 82 km Balsamo
 
 
me profil preteky
profil okruhu, ženy U23 idú 6 kôl, 1170 nastúpaných metrov (© uec.ch)
 
 
V Plouay pokračoval európsky šampionát pretekmi žien do 23 rokov s hromadným štartom.  Ten bol naplánovaný už na deviatu hodinu ráno. Organizátori si pre pretekárky pripravili 6 náročných okruhov s tromi kopcami, technickými zjazdami a 1170 nástúpanými metrami. Trať merala len 82 kilometrov a pre mimoriadne zvlnený terén sa očakávala aktívna cyklistika s množstvami atakov. Slovensko tu malo svoje zastúpenie v podobe Radky Paulechovej, Petry Machálkovej a Laury Debnárovej.
 
Hneď od začiatku sa jazdilo veľmi aktívne, dievčatá bojovali o každú pozíciu, čoho dôsledkom bol pád na hranici ôsmeho kilometru. Na zemi skončilo niekoľko pretekáriek, vrátane dvoch z Česka. Slovenky sa mu úspešne vyhli. Potom sa situácia upokojila. Pri druhom prejazde cieľom jazdil balík pohromade, na jeho čele pracovali najmä pretekárky z Nemecka, Holandska a Talianska. V krátkych kopcoch aj následných klesaniach sa tempo zvyšovalo, niekoľko pretekáriek si skúšalo nastúpiť. Podarilo sa im však len natiahnuť hlavnú skupinu, ktorá inak stále zostávala kompaktná.
 
V štvrtom okruhu sa balík riedil v kopcoch i klesaniach. Odpadali najslabšie pretekárky, respektíve tie s technickými problémami. Za balíkom sa z našich ocitli aj Petra Machálková s Laurou Debnárovou. Viaceré pretekárky si medzitým vpredu vypracovali malé odstupy, no napokon sa to zase celé spojilo a tempo balíka ustalo. Hlavná skupina sa rozrástla aj o ďalšie pretekárky, ktoré pred tým stratili kontakt v kopcoch. Slovenské duo však stále zostávalo vzadu. Vpredu pracovali najmä Talianky. Aj v piatom okruhu zostávala hlavná skupina pohromade. Na jej konci sa stále držala aj Radka Paulechová.
 
V nájazde do posledného okruhu bol hneď v prvej ľavotočivej zákrute väčší pád, do ktorého sa zaplietlo niekoľko pretekáriek. Dôsledkom toho sa balík rozdelil na niekoľko skupín. Paulechová jazdila v tretej, no rozostupy veľké neboli a napokon sa prvé dve skupiny spojili. V zvyšných kilometroch sme prekvapivo neboli svedkami žiadnych útokov a tak sa o všetkom rozhodlo až v záverečnom šprinte, v ktorom sa presadila Elisa Balsamo z Talianska. Na druhom mieste skončila Lonneke Uneken z Dánska a bronzovú pozíciu si vybojovala Emma Norsgaard z Dánska. Zo Sloveniek skončila najvyššie Radka Paulechová. Do cieľa prišla napokon na 42. mieste so stratou minúty a pol na víťazku. Petra Machálková a Laura Debnárová do ciela neprišli.
 

 
 
Výsledky
1. BALSAMO Elisa Taliansko 2:15:27 75
2. UNEKEN Lonneke Holandsko 00:00 40
3. NORSGAARD Emma Cecilie Dánsko 00:00 30
4. KOCH Franziska Nemecko 00:00 20
5. OLAUSSON Wilma Švédsko 00:00 15
6. VAS Kata Blanka Maďarsko 00:00 10
42. PAULECHOVÁ Radka Slovensko 01:33  
DNF MACHÁLKOVÁ Petra Slovensko odstúpila  
DNF DEBNÁROVÁ Laura Slovensko odstúpila  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
št 27.8. zvlnena etapa 09:00 Plouay > Plouay (10 kôl) 136 km Hvideberg
 
 
me profil preteky
profil okruhu, muži U23 idú 10 kôl, 1950 nastúpaných metrov (© uec.ch)
 
 
Štvrtok dopoludnia patril dvadsaťtrojkárom. 133 štartujúcich malo pred sebou iba 136 kilometrov, teda desať kôl, čo je pre cyklistov, ktorí sú zvyknutí jazdiť s elitnými mužmi, pomerne málo. No súperili na trati, ktorá bola otvorená rôznym atakom a vedela veľmi vyčerpať každého pretekára. Očakávali sa preto veľmi zaujímavé súboje.

Slováci poslali do boja až šesť pretekárov, ktorým táto trať vyhovovala, pretože v prípade úplne klasického dojazdu pre šprintérov by síce bez problémov dokončili, ale asi nepresadili, a zasa ani v náročných kopcoch by šancu nemali. No zasa táto trať bola problematická na udržanie výkonu pri častých naháňačkách v pelotóne. Vyžadovala okrem silných nôh aj správny cyklistický kumšt.
 
 
 
 
Od úvodu sa šlo veľmi rýchlo a prvé tri kolá sa nepodarilo odskočiť žiadnej skupine. Aj traja Slováci mali za úlohu skákať do únikov a snažiť sa dostať o skupiny, kde by mali zaručenú medializáciu. No najmä Taliani nechceli dopredu vôbec nikoho pustiť. To spôsobovalo odpadanie na výkon vzadu. Samozrejme, ako prví šli ľudia z exotickejších krajín. V prvom kopci tretieho kola na 27. kilometri ako prvý z našich odpadol Andrej Liška (Cycling Academy Trenčín), ktorý sa do nominácie dostal ako posledný a nevyšiel mu ani domáci šampionát v Bánovciach či Mladej Boleslavi. V treťom kole odpadol z hlavného poľa aj Adam Foltán, jediný z trojice pretekárov kontinentálneho českého Topforexu, ktorý sa dostal do nominácie športového riaditeľa Vanča. Veľmi skoro sme teda prišli o dvoch ľudí.
 
Až na konci tretieho kola sa konečne podarilo vytvoriť únik, aj keď len veľmi diétny. Skôr to bolo o tom, že už tímy nechceli ďalej a ďalej bojovať v obrovskom tempe. Pustili Francúza Nicolasa Debeaumarchého a Nóra Sindreho Kulseta. Prvý menovaný jazdí len v klubovom celku, druhý v Pro tíme Uno-X. Držali si polminútový náskok.
 
Dvadsaťtrojkári šli v prvých kolách rýchlostný priemer elitných mužov a ani dvojka vpredu to nevydržala viac ako pol hodiny. Presne v polovici pretekov sa opäť začínalo odznova. V jednej chvíli dokonca odchádzala jedenásťčlenná skupina, ale po veľkej búrke v balíku sa to zišlo. Opäť to stálo príslušnosť v pelotóne slabších pretekárov.
 
 
 
 
Zo Slovákov teda ostávali v hlavnom poli skúsený Samuel Oros (Cycling Academy Trenčín), ktorý štartoval aj v časovke, dvojica Duklákov Lukáš Kubiš, Martin Vlčák a Štefan Michalička, ktorý jazdí za CyS - Akadémiu Petra Sagana, ale Dukla si ho vzala ako trainie a už budúci týždeň s ňou ide na preteky do Srbska. V šiestom okruhu na stacionárnom bufete menil bicykel líder nášho tímu Lukáš Kubiš, ktorý si ho mierne poškodil pri strkanici v balíku. Preteky tak plánoval dojazdiť na rezerve. No v tom čase mal už veľké problémy s držaním sa Štefan Michalička a, žiaľ, aj on z hlavného poľa vypadol. Ostávali teda traja slovenskí "statoční".

V šiestom kole sa do úniku dostala už zaujímavá trojčlenná partia silných ľudí. Hoplanďan Daan Hoole zo SEG Academy, Nemec Jakob Gessner z Rad-Net a Čech Vojtěch Řepa, ktorý v poslednom období uniká všade, kde nastúpi. Jazdí parádne a asi sa predáva minimálne do Elkovu. Táto trojička využila prejazd bufetom, občerstvenie pelotónu a odišla pomerne rýchlo na minútu. Zvoľnenie pelotónu ešte chceli využiť a ďalší dvaja pretekári a prešmykli sa dopredu. Boli to Dán Aksel Skot-Hansen, ktorý jazdí za kontinentálny ColoQuick a Holanďan Enzo Leijnse zo Sunweb Development. Tí tak mali vpredu až dvoch ľudí. No tejto dvojici to pelotón zadarmo dať nechcel a dlho bojovali medzi skupinami.
 
V našom tíme je na ME hlavným mechanikom Vladimír Mikuš z Dukly, ktorý sa spojil s ľuďmi na bufete, aby zistil, čo je s Kubišovým bicyklom. Keďže to vyhodnotil ako opraviteľné, odhodlal sa pri ďalšom prejazde bufetom vystúpiť z mechaničáku a skúsiť ho opraviť tak, aby mohol Lukáš pokračovať na svojej jednotke.
 
Na konci siedmeho okruhu boli dvaja prenasledovatelia chytení a vpredu skupina s Řepom mala minútový náskok. V pelotóne sa v klesaní urobila diera a oddelilo sa najprv dvadsať, potom na výkon v nej ostalo osemnásť ľudí, ktorí sa zrazu ocitli v trháku. Boli tam samé silné tímy a začali tvrdo pracovať. Okamžite si vypracovali náskok na veľmi prekvapený pelotón. Táto skupina vyzerala tak, že by mohla ísť až do cieľa. Dlho za nimi nemal kto ťahať. Tímy boli v šoku, bez vysielačiek ani celkom nevedeli, kto všetko tam je, keďže sa odpútali v uzkom zjazde v zákrutách. Slováci ale vpredu, žiaľ, neboli. Kubiš sa v tom čase sústredil na to, aby si prevzal späť svoj bicykel. Dostal ho a mohol tak pokračovať, no otázkou bolo, či už nie je neskoro.
 
 
 
 
V ôsmom kole začalo pršať. V osemnástke boli dvaja Dáni, dvaja Holanďania, dvaja Nóri, dvaja Francúzi, Talian, Belgičan, Švajčiar, Brit, Slovinec, Portugalčan, Nemec, Rus, Španiel, Čech Petr Kelemen, ktorý jazdí za CCC Development. Veľká zmes ľudí. Bolo zrejmé, že v balíku už nebude mať kto ťahať. Jedinou možnosťou bolo, že niektorá zo silných reprezentácií bude mať vpredu len slabšie mená a vyhodnotí to tak, že lepšie to bude ešte stiahnuť. Skupina prenasledovateľov tiež neťahala za jeden povraz. Viacerí nestriedali.
 
Situácia bola taká, že čelné trio malo náskok minúty na veľkú skupinu prenasledovateľov a pelotón strácal 1:45. Spustil sa silný lejak. Pelotón ťahali Taliani, ktorí mali vpredu len jedného pretekára. Našťastie sa tam špekulovalo a začalo v 18-tke nastupovať. Oddelili sa štyria veľmi silní ľudia - Dáni Andreas Kron (Riwal, ale podpísal už s Lottom), Anthon Charmig (ColoQuick), Francúz Valentin Ferron z Direct Energie a Nór Jonas Hvideberg (Uno-X). To bola obrovská kvalita, ktorá sa vydala stíhať člené trio. Balík sa v tom momente dostal už len na dvadsať sekúnd za zvyšných ľudí z osemnástky.
 
 
 
 
V týchto momentoch sa šlo strašne rýchlo a situácia stále menila. Trojke na úplnom čele už došli sily a dobehla ich spomínaná štvorica. Z osemnástky postupne odlietavali ľudia a ďalší aj z pelotónu. Vyzeralo to tak, že sa to buď úplne všetko pospája, alebo si to o medaily rozdá napokon osmička (viď. Tweet nad odsekom), keďže Hooleho, Gessnera, Řepu, Krona, Charminga, Ferrona a Hvideberga doplnil ešte Brit Ethan Vernon. Pri prejazde cieľom do posledného okruhu mali asi pol minúty na okresaný pelotón. V prvom kopci posledného kola odpadli z čela Gessner a Vernon. Šesť ľudí trápilo balík. V ňom bolo zrhuba sedemdesiat pretekárov aj s Kubišom, Vlčákom a Orosom. Stále pršalo.
 
V polovici posledného kola zaútočil neúnavný Řepa a na chvíľu odišiel skupine. Balík strácal už len dvadsať sekúnd. No musel si v uzkych pasážach dávať veľký pozor a výrazne sa naťahoval. Řepu tri kilometre pred cieľom dobehli Charming a Hvideberg. Šli perfektne. Stále držali mini náskok pred balíkom, z ktorého vypadávali ľudia. Trio vpredu nešpokulovalo a napokon sa im to tesne podarilo. Zo zlata sa tešil Nór Jonas Hvideberg. Striebro bral Dán Anthon Charming a Vojtěchovi Řepovi sa ušiel bronz. Skvelý výsledok pre českého pretekára.
 
 
 
 
Tri sekundy za nimi sa do cieľa prirútil balík, ktorého špurt vyhral Estónec Markus Pajur, ktorý pôsobí v kontinentálnom tíme Tartu 2024. Porazil aj veľkého favorita, nástupcu Dylana Groenewegena, ktorý už podpísal zmluvu s WT celkom Jumbo-Visma Olava Kooija. Slovákom záver vôbec nevyšiel. Lukáš Kubiš to mal rozbehnuté dobre, ale dvesto metrov pred páskou Rus Sidorov pred ním vyplietol koleso, Lukáš musel na brzdy a finišoval až na 25. priečke. Obrovská škoda. Vynikajúci výsledok visel na vlásku. Martin Vlčák vypadol z pelotónu v poslednom brdku pred cieľom, prišiel do cieľa s polminútovým mankom. Samuel Oros odtiaľ vypadol v priebehu posledného kola a napokon dostal sedem a pol minúty.
 
Dnešné preteky boli podľa očakávania napínavé, hladní dvadsaťrojkári po zmluvách v tejto ťažkej sezóne šli za úspechom a situácia bola takmer celé preteky veľmi napínavá. Bola to pravá cyklistika, ktorá aj priniesla úspech aktívym pretekárom. Videli sme, že tunajšia cyklistika nie jetak vzialená od európskej špičky, keď Vojtěch Řepa bol polovicu pretekov v úniku a dokázal z toho vyťažiť medailu. Je bezosporu hrdnom dňa. Mohol to byť aj veľký deň pre Lukáša Kubiša, ktorý by skvelým výsledkom zavŕšil krásny progres, no v závere mu to nevyšlo. Veľmi chcel, po dojazde mu to prišlo aj veľmi ľúto. Podľa očakávania ale spolu s Vlčákom a skúseným Orosom z našich nemali problémy držať sa v pelotóne, hoci teda Samo odtiaľ vypadol v závere. Ostatní, žiaľ, potvrdili, že nemajú dobrú formu. Beltrami neuvoľnilo Štočka.

Vlčáka s Orosom v pondelok čakajú preteky Karpatských kuriérov, ktoré sa tento výnimočný rok zmenili na jednorazovku. Nastúpi tam naša reprezentácia. Kubiš cez víkend cestuje do Prešova, kde si trochu vyvetrá hlavu na velodrome a dráhových pretekoch C1. Nastúpi tam s kolegami Chrenom a Rovderom. Zvyšok Dukly cestuje na preteky Okolo Srbska aj s dvoma novými stážistami - spomínaným Štefanom Michaličkom z CyS a Simonom Nagyom zo Slávie ŠG Trenčín.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (25. miesto)
"Išlo sa mi celkom dobre, hoci to nebol môj top deň stále som tam v pohode bol. Od začiatku sa išlo vysoké tempo, únik sa tvoril dlho, no po trištvrte hodine sa to mierne upokojilo. Celý deň som jazdil neustále vpredu. Prvé okruhy som spoznával trať a zisťoval, kde šetriť a čakal som na špurt. Tri kolá pred cieľom nám začalo pršať, a tak som sa potešil. Vtedy to bolo pre mňa ešte jednoduchšie byť v predu, respektíve sa tam v zjazdoch dostať. Záver bol rýchly. Mal som tam skvelú pozíciu. Vedľa mňa Rus vyplietol koleso, zľakol som sa a šiel na brzdy. Je to škoda. Som sklamaný, lebo viem, že som mal na viac. Dnes to malo byť aspoň do desiateho miesta."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakuba Vanča (repre tréner U23)
"Spokojnosť zrovna po pretekoch nevládne. 25. miesto nie je zlé, ale to vedomie, že bolo smolné...
Od štartu sme boli vpredu a traja určení to skúšali v unikajúcich skupinách. Najmä Vlčák sa už týždeň tešil a bol namotivovaný na únik dňa. Hodinu však nič neušlo a tempo stálo krk najslabších. Potrebovali sme, aby čo najviac šetril Michalička, ktorý by bol v prípade kľudnejšieho priebehu rýchly v záverečnom špurte. Najmä sa však mali všetci starať o Kubiša, ktorý jazdí vo forme a vie prežiť aj silné selekcie.
V polovici pretekov prišla informácia, že Kubiš potrebuje meniť bicykel. Našťastie výmenu na bufete za rezervu a aj naspäť na opravený bicykel ako cyklokrosár zvládol rýchlo a bez problémov. V závere už sme o medailu bojovať nemohli, ale výsledok do 10. miesta by potešil. Prakticky ani nezačal špurtovať, ale flekovať. Zamrzelo, ale aspoň to ustál a môže získavať ďalšie výsledky v nasledujúcich pretekoch.
Je fajn, že mu bol dlho po ruke aj Oros a prakticky až do záveru Vlčák. Vlčák s Kubišom začali reálne, bez rešpektu pretekať všade kam sa postavia. Berú každú šancu a idú hore."
 
 
Výsledky
1. HVIDEBERG Jonas
Nórsko 3:11:17 70
2. CHARMIG Anthon Dánsko 00:00 55
3. ŘEPA Vojtěch Česko 00:02 40
4. PAJUR Markus Estónsko 00:04 30
5. KOOIJ Olav Holandsko 00:04 25
6. TESSON Jason Francúzsko 00:04 20
25. KUBIŠ Lukáš Slovensko 00:04  
61. VLČÁK Martin Slovensko 00:30  
95. OROS Samuel Slovensko 07:33  
DNF MICHALIČKA Štefan Slovensko odstúpil  
DNF LÍŠKA Andrej Slovensko odstúpil  
DNF FOLTÁN Adam Slovensko odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
št 27.8. zvlnena etapa 13:00 Plouay > Plouay (8 kôl) 109 km Van Vleuten
 
 
me profil preteky
profil okruhu, ženy Elite idú 8 kôl, 1560 nastúpaných metrov (© uec.ch)
 
 
Vo štvrtok popoludní boli v Plouay na programe preteky žien. Pretekárky čakalo 8 kôl, teda 109 kilometrov zvlneného profilu, ktorý mal svedčať útočnej cyklistike. Štartovalo sa o trinástej hodine v pomerne hustom daždi a silnom vetre. Podľa predpovede mal však v priebehu pretekov dážď ustať a finišovať sa tak malo v o niečo lepších podmienkach, ako mali predobedom dvadsaťtrojkári.
 
Na štart sa postavilo 95 pretekáriek. Najvyššie číslo nosila naša zástupkyňa Tereza Medveďová. Pôvodne jej mala robiť spoločnosť aj Mariana Findrová, no tá pre zdravotné problémy napokon nenastúpila.
 
 
 
 
Od úvodu sa šlo veľmi opatrne, pretože vozovka bola poväčšine mimoriadne mokrá a šmykľavá. Balík jazdil pohromade, v relatívnom pokoji. Ťahali ho najmä holandské a dánske pretekárky. Po druhom prejazde cieľom nastal nepríjemný pád v druhej polovici balíka. Zaplietlo sa doň približne 6 cyklistiek. Na zemi zostávala ležať jedna Izraelčanka, s ktorou to nevyzeralo vôbec dobre. Balík sa z toho dôvodu nadelil, približne 20 cyklistiek zostalo za hlavnou skupinou so stratou. Boli tam dve Francúzky, Belgičanky, Holanďanky a aj naša Tereza Medveďová. Táto skupina strácala približne 30 sekúnd na čelo pretekov.
 
Zakrátko sa druhá skupina rozdelila a väčšina pretekárok si doskočilo dopredu. Zvyšné však stratili kontakt a jazdili v druhej stíhajúcej skupine so stratou približne minúty. Tu sa nachádzala aj Tereza Medveďová.
 
Následne sa Holanďanky pokúsili rozdeliť pelotón. V kopci a následnom zjazde sa im to aj podarilo. Balík sa rázom rozpadol na niekoľko skupín. Vpredu sa ocitlo 23 cyklistiek, kde stále pracovali Holanďanky. Skupina za nimi mala približne rovnaký počet členiek. Vpredu sme videli pracovať aj svetovú šampiónku Van Vleutenovú, ktorá pred štartom avizovala, že bude domestikovať pre Marianne Vosovú alebo Chantal Blaakovú.
 
Následne prišiel útok Cecilie Ludwigovej z Dánska, ktorej sa chytila trojica pretekárok, vrátane Van Vleutenovej. Podarilo sa im vypracovať si menší náskok. Onedlho si ich docvakla aj Blaaková a Holanďanky to mali razom výborne zrežírované. Za nimi zostávala devätnástka cyklistiek, vrátane ďalších piatich Holanďaniek, ktoré naďalej kontrolovali priebeh pretekov.
 
Z čela následne vypadla Ludwigova, a zostala tam teda iba štvorica. Chantal van den Broek-Blaak, Annemik Van Vleuten (Holandsko), Katarzyna Niewiadoma (Poľsko) a Elisa Longo Borghini (Talinasko) boli súčasťou tejto skupiny. Pred skupinou prenasledovateľov si udržovali pohodlný päťdesiatsekundový náskok. Tam navyše vôbec nefungovala spolupráca, ktorú dokonale kazili holandské cyklistky.
 
V poslednom kole razantne zaútočila Annemik Van Vleuten. Bol to dnes z jej strany famózny výkon. 7 kilometrov pred cieľom si ju však docvakla Talianka Longo Borghiniová, ktorá dnes takisto ukázala dobrú kondíciu. Za nimi jazdila dvojica Katarzyna Niewiadoma a Chantal Blaaková s odstupom pätnástich sekúnd. V zjazde však dvojica vpredu začala taktizovať, čoho dôsledkom sa obe skupiny spojili.
 
Rozhodujúca selekcia nastala v poslednom kopci. Ako prvá vyskúšala svoje súperky Longo Borghiniová. Chantal Blaaková okamžite stratila kontakt. Nato sa zdvihla aj Annemik Van Vleutenová a podarilo sa jej odpárať aspoň poľskú súperku. Fantastický deň však mala Longo Borghiniová a vyzeralo to, že sa o víťazstvo pobije práve táto dvojica.
 
Tak sa aj stalo. Annemik Van Vleuten to napokon vyskúšala na dlhý šprint, čím prekvapila svoju súperku. Tá na jej nástup nedokázala včas zareagovať a tak sa v cieli musela uspokojiť s druhým miestom. Cenné víťazstvo si po výbornom výkone pripísala holandská pretekárka, ktorá záver zvládla lepšie aj po taktickej stránke. Na bronzovej pozícii sa umiestnila Poľka Katarzyna Niewiadoma, zemiaková medaila pripadla Chantal Blaakovej. Jediná slovenská zástupkyňa Tereza Medveďová jazdila až do šiesteho okruhu v poslednej skupine. Dve kolá pred cieľom ju rozhodcovia stiahli z trate.
 
 

 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie víťazky Van Vleutenovej
"Najmä vďaka nášmu tímu to dnes boli tvrdé a vylučovacie preteky. Cítili sme sa byť veľmi silní a chceli sme to aj patrične využiť. Toto víťazstvo si veľmi cením, pretože som na európsky šampionát ešte doteraz nevyhrala. Nič z toho by sa však dnes neudialo bez nášho tímu, na ktorý som veľmi pyšná. Momentálne som najmä rada, že sa vôbec preteká. Ako ďalšie by ma malo čakať Giro a verím, že sa napokon uskutočnia aj Majstrovstvá sveta. Každé preteky, ktorých sa zúčastním sa najmä budem snažiť si užiť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakuba Vanča (repre tréner žien)
"Niečo podobné sme očakávali. Sledoval som jedným okom aj televízny prenos a bola to pre diváka krásna, živelná cyklistika. Samozrejme, to čo sa dialo na záver je úplne iná liga, ale chceli sme tie selekcie vykryť čo najlepšie, aby sme mohli bojovať o čo najvyššie umiestnenie. Nevyšlo to. Pád, nohy, baráže, proste nebolo to dobré."
 
 
Výsledky
1. VAN VLEUTEN Annemiek Holandsko 2:50:46 150
2. LONGO BORGHINI Elisa Taliansko 00:00 100
3. NIEWIADOMA Katarzyna Poľsko 00:06 85
4. VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal Holandsko 00:06 70
5. CORDON-RAGOT Audrey Francúzsko 02:30 60
6. BRENNAUER Lisa Nemecko 03:28 50
DNF MEDVEĎOVÁ Tereza Slovensko odstúpila  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
pi 28.8. zvlnena etapa 09:00 Plouay > Plouay (5 kôl) 68 km Gasparrini
 
 
me profil preteky
profil okruhu, juniorky idú 5 kôl, 975 nastúpaných metrov (© uec.ch)
 
 
V piatok ráno štartovali preteky junioriek s hromadným štartom. Organizátori si pre ne pripravili 5 kôl, čiže 68 kilometrov. Oproti včerajšku predpoveď nehlásila dážď, teda podmienky na pretekanie boli o čosi lepšie ako včera. Slovenské zástavy držali Nora Jenčušová a Simona Záhorcová, a práve od prvej menovanej sa po výbornom výsledku v časovke očakávalo aj dnes vysoké umiestnenie.
 
Odštartovalo sa o deviatej hodine ráno. Začalo sa zvoľna a pomaly sa zrýchľovalo. Tak ako to pri juniorských pretekoch býva zvykom, selekcie nastávali najmä vzadu. Po dvoch kolách jazdilo približne 50 pretekáriek pohromade, 17 z nich medzičasom stratilo kontakt a jazdilo so stratou za balíkom.
 
 

 
 
V treťom kole balík značne zvýšil tempo. Postarali sa o to najmä talianske pretekárky. Práve ich zásluhou sa hlavná skupina opäť o čosi preriedila. Tento stav však netrval veľmi dlho, keďže na konci tretieho kola Talianky zvesili nohy a hlavná skupina sa opäť rozrástla o pretekárky, ktoré v uplynulých kilometroch stratili kontakt. V nasledujúcom kole to vyskúšalo hneď niekoľko cyklistiek, ale ani jedna z nich nebola úspešná. V hlavnom poli sa o to postarali najmä talianske a holandské pretekárky, ktoré počas celého dňa kontrolovali priebeh pretekov.
 
V poslednom kole žiadne útoky neprišli, a tak sa o všetkom rozhodlo až v záverečnom šprinte hlavnej skupiny, ktorá počítala približne 20 členiek. Triumfovala Talianka Eleonora Gasparrini pred dvojicou Belgičaniek Marith Vanhove a Katrijn De Clercq.
 
 

 
 
Slovenské pretekárky sa v hlavnej skupine žiaľ nenachádzali. Nora Jenčušová v polovici pretekov dostala defekt a keďže bolo naše mechanické auto veľmi ďaleko, vymenilo jej koleso neutrálne vozidlo. No dali jej nesprávne, alebo pokazené koleso, na ktorom sa nedalo dobre jazdiť a frustrovaná šla v odpadnutej skupine, ktorej strata sa zvyšovala až demotivovaná odstúpila. Simona Záhorcová šla pekne v pelotóne, ale mala menší blok z pádu, ktorý utrpela pred týždňom na spoločných MSR. V jednom zo zjazdov zaostala a už sa nevrátila späť.
 
 
Výsledky
1. GASPARRINI Eleonora
Taliansko 1:54:22
2. VANHOVE Marith Belgicko 00:00
3. DE CLERCQ Katrijn Belgicko 00:00
4. SQUIBAN Maeva Francúzsko 00:00
5. CAMPOS Daniela Portugalsko 00:00
6. GEURTS Mijntje Holandsko 00:00
DNF ZÁHORCOVÁ Simona Slovensko odstúpila
DNF JENČUŠOVÁ Nora Slovensko odstúpila
 
 
pi 28.8. zvlnena etapa 11:20 Plouay > Plouay (8 kôl) 109 km Andersen
 
 
me profil preteky
profil okruhu, juniori idú 8 kôl, 1560 nastúpaných metrov (© uec.ch)
 
 
Na obed odštartovali preteky juniorov, kde sme mali až trojnásobné zastúpenie v podobe Filipa Lohinského (TJ Slávia ŠG Trenčín), Martina Svrčeka (CyS - Akadémia Petra Sagana) a Tobiasa Vanča (ŠKC Dubnica nad Váhom). Čakalo ich 8 kôl, čiže 109 kilometrov zvlneného profilu s niekoľkými malými kopcami. O dobrý výsledok z našich mohol zabojovať najmä Tobias Vančo, ktorému dnešná trať mala svedčať.
 
Prvý okruh prešiel balík pohromade, na jeho čele pracovali od začiatku najmä talianskí a nemeckí cyklisti. V druhom kole sa citelne zvýšilo tempo. Niekoľkí pretekári to skúšali aj individuálne, ale balík dopredu nikoho nadlho nepustil. Z dôvodu pomerne vysokej rýchlosti sa balík natiahol. Na jeho konci plápolal aj Martin Svrček. Filip Lohinský v tom čase jazdil s malou stratou.
 
V treťom kole zabrzdil pád Tobiasa Vanča, ktorý síce sám nespadol, ale musel prudko brzdiť. Následne dlho bojoval, aby sa dostal späť do hlavnej skupiny. No tá šla príliš rýchlo a slovenskému pretekárovi sa to napokon nepodarilo. Keď videl, že už nemôže bojovať o výsledok, tak to zabalil. Lohinský mal v tom čase technické problémy. Musel meniť bicykel. Malo to veľmi zlé načasovanie, pretože hlavná skupina išla mimoriadne rýchlo a ušla mu k nedohľadu.
 
Aj v štvrtom kole sa šlo vysoké tempo, o ktoré sa starali najmä nemeckí pretekári. Balík sa značne vyselektoval, zostávala tam už len približne štyridsiatka najsilnejších. Jazdil tam aj posledný slovenský zástupca Martin Svrček.
 
V šiestom kole začalo pršať, a to chceli v kopci využiť najmä belgickí cyklisti. Podarilo sa im opäť okresať balík, z ktorého si odskočila dvojica Nikolaj Mengel (Dánsko) a Alec Segaert (Belgicko). Pred hlavnou skupinou si razom vypracovali 20 sekúnd náskoku, no ani ich snaha napokon nemala dlhé trvanie. Medzičasom sa v cieli strhla búrka. Cesty boli už beztak premočené. Vyzeralo to na nebezpečný záver.
 
V poslednom kole žiadne ďalšie útoky neprišli, a tak sa o všetkom podstatnom rozhodlo v záverečnom špurte. Ten bol mimoriadne tesný, natlačilo sa doň veľmi veľa pretekárov. Iba o pár centimetrov napokon zvíťazil Dán Kasper Andersen pred českým pretekárom Pavlom Bittnerom. Famózny výsledok pre našich západných susedov, ktorý majú, zdá sa, o budúcnosť postarané. Na treťom mieste finišoval Arnaud De Lie z Belgicka. Zo Slovákov prišiel do cieľa v hlavnej skupine Martin Svrček na peknej 17. pozícii.
 

 
 
Výsledky
1. ANDERSEN Kasper Dánsko 2:38:28
2. BITTNER Pavel Česko 00:00
3. DE LIE Arnaud Belgicko 00:00
4. BRENNER Marco Nemecko 00:00
5. BALESTRA Lorenzo Taliansko 00:00
6. LOVIDIUS Edvin Švédsko 00:00
17. SVRČEK Martin Slovensko 00:00
DNF LOHINSKÝ Filip Slovensko odstúpil
DNF VANČO Tobias Slovensko odstúpil
 
 
pi 28.8. rovinata etapa 14:30 Plouay > Plouay (2+2 kolá) 55 km Nemecko
 
 
me profil preteky
profil okruhu, muži 2 kolá + ženy 2 kolá, spolu 780 nastúpaných metrov (© uec.ch)
 
 
Poslednou disciplínou na tohtoročnom cyklistickom európskom šampionáte bola zmiešaná časovka družstiev. Minulý rok mala táto disciplína premiéru na Majstrovstvách sveta v Yorkshire. Z víťazstva sa vtedy tešili reprezentanti Holandska. Organizátori si pre skupiny pripravili 4 okruhy s 55 kilometrami a so 780 nastúpanými výškovými metrami. Dve kolá mali ísť ženy a ďalšie dve zase muži. Slovensko v tejto disciplíne zastúpenie nemalo.
 
Po prvom kole viedol švajčiarsky celok, ktorý sa ukazoval byť dnes veľmi silný. Na druhom mieste bolo s drobnou päťsekundovou stratou Nemecko. Veľké odstupy nemali ani francúzske a talianske reprezentácie.
 
V nasledujúcich dvoch kolách sa na prvé miesto predrala nemecká reprezentácia. Nezastavil ich ani defekt Lisy Brennauerovej. Švajčiari klesli na druhé miesto a o tretie miesto to vyzeral byť súboj medzi Francúzskom a Talianskom.
 
Nemecký celok si napokon vedúcu pozíciu ustrážil až do cieľa a mohol sa tešiť z víťazstva. Na druhej priečke sa umiestnili Švajčiari a bitku o tretie miesto napokon o 14 sekúnd ovládli Taliani pred Francúzmi. Štartovalo iba 6 tímov. Piate miesto pripadlo reprezentácií Belgicka a posledné šieste Ukrajincom.
 
VÝSLEDKY:
1. Nemecko 1:14:14
2. Švajčiarsko +0:26
3. Taliansko +2:35
4. Francúzsko +2:49
5. Belgicko +4:07
6. Ukrajina +4:31
 
 

 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop