Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

GP Artigianato: Vo finále sa presadil prekvapivo Mauri Vansevenant, porazil Mollemu a Landu

7.3.2021, 12:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
ne 7.3. zvlnena etapa ciel rovina Larciano > Larciano 199 km Vansevenant
 
gp industria amp artigianato 2021
profil pretekov, 2207 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Talianska jednorazovka sa po ročnej pauze opäť vrátila do cyklistického kalendára. Usporiadateľom sa podarilo zabezpečiť štart v pôvodnom termíne, a to sa prejavilo aj na kvalite štartovej listiny. Rozhodnúť sa malo na štyroch okruhoch v okolí mesta Larciano, kde dominoval kopec San Baronto (8,6 km; 3,5%) s takmer deväť percentnými maximami. Jeho vrchol sa nachádzal len sedem kilometrov pred páskou, a to naznačovalo útočnú cyklistiku. Štartovú listinu tvorilo až deväť tímov najvyššej kategórie a medzi favoritov sa radili najmä Mikel Landa, Vincenzo Nibali, Bauke Mollema, Giovanni Visconti, Alejandro Valverde a Nairo Quintana.
 
Prvá polovica pretekov sa niesla v príjemnom duchu. Pomohlo tomu aj pekné počasie a absencia vetra. Do úniku sa chcelo dostať viacero pretekárov. Najprv to skúšali Giovanni Visconti (Bardiani) a Eric Montagner (Marchiol Vega), no bez úspechu. Napokon sa to podarilo až trojici Maciej Bodnar (Bora), Guido Draghi (Vis VPM) a Lorenzo Balestra (Beltrami). Pred pelotónom si vypracovali približne trojminútový náskok, no nemali to zadarmo. Priemerná rýchlosť hlavnej skupiny sa v úvodnej tretine pretekov vyšplhala až na 45.2 km/h. Zdalo sa, že najmä Trek a Bahrain mali v dnešných pretekoch veľké ambície.
 
 

 
 
Hneď po prvom prejazde kopcom zaútočila v zjazde štvorica pretekárov. Boli to Vincenzo Nibali, Matej Mohorič, Giovanni Visconti a Mikel Landa. Hlavná skupina ich však nikam nepustila. Únik dňa bol onedlho minulosťou, najdlhšie sa vpredu udržal skúsený Bodnar. V nasledujúcom stúpaní to vyskúšala štvorica Carretero (Movistar), Ropero (EOLO), Frapporti (Vini Zabù) a Zoccarato (Bardiani). Onedlho sa k ním pridali aj Tesfatsion s Eddie Dunbairom. Ataky však pokračovali. V istom momente sa zdvihli Nibali, Ciccone (2x Trek), Mohorič, Buitrago (2x Bahrain), Fabbro (Bora), Devenyns (Quick-Step) a Valverde (Movistar). No v tejto skupine úplne absentovala spolupráca a ešte pred posledným stúpaním cez San Baronto (8,6 km; 3,5%) bola ich snaha minulosťou a pred finálnym okruhom sa všetci favoriti držali pri sebe.
 
Malý náskok si v poslednom stúpaní vybudovala štvorica Bauke Mollema (Trek), Mikel Landa
(Bahrain Victorious)
, Mauri Vansevenant (Quick-Step) a Nairo Quintana (Arkéa). Za nimi sa sformovala skupinka prenasledovateľov, kde to sťahovali najmä borci Ineosu, ktorí tu boli v dvojici - Eddie Dunbar, Carlos Rodriguez (2x Ineos), Alejandro Valverde (Movistar), Giulio Ciccone (Trek) a Natnael Tesfatsion (Androni). Ešte pred vrcholom kopca sa k ním dotiahla dvojička z Bory Matteo Fabbro a Ide Schelling spoločne s Vincenzom Nibalim a Gianlucom Brambillom. Čelná štvorica však dobre spolupracovala a udržiavala si pohodlný polminútový náskok.
 
Ten si udržali aj počas klesania a v šprintérskej koncovke sa napokon radoval Mauri Vansevenant pred Bauke Mollemom. Tretiu pozíciu vybojoval Mikel Landa.
 
 
 
 
 
Nenápadný Mauri Vansevenant sa stal napokon prekvapivým víťazom dnešných pretekov. V cieli sa mu podarilo presvedčivo ošprintovať skúsenejších Mollemu aj Landu. Mladý Belgičan v službách Deceunincku si na svoje konto pripísal prvé profesionálne víťazstvo vo svojej kariére. Na dnešné preteky boli výborne pripravení cyklisti Treku. Celý deň pracovali na čele balíka a v rozhodujúcich momentoch boli ich lídri presne tam, kde aj mali byť, no v závere sa nechali prekvapiť. Výborné nohy ukázal aj Mikel Landa, pre ktorého môže byť bronzová pozícia povzbudením. Sklamanie zažili Alejandro Valverde a tím Ineos, ktorí nezachytili kľúčové selekcie na poslednom stúpaní a v cieli už o popredné priečky nezabojovali.
 
 
vansevenant 21 triumf larciano dqtf
 (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Výsledky
1. VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick-Step 4:26:26 200
2. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 150
3. LANDA Mikel link ikonka Bahrain Victorious 00:00 125
4. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa - Samsic 00:00 100
5. SCHELLING Ide Bora - Hansgrohe link ikonka 00:03 85
6. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 00:04 70
7. RODRÍGUEZ Carlos Ineos Grenadiers 00:11 60
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:16 50
9. DUNBAR Eddie Ineos Grenadiers 00:16 40
10. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:16 35
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop