Okolo Flámska: Asgreenovi sa v špurte podarilo zdolať Van der Poela, Sagan 15.

4.4.2021, 12:40 | Preteky vo svete | J. Hlubek, L. Timko
Okolo Flámska: Asgreenovi sa v špurte podarilo zdolať Van der Poela, Sagan 15.
(© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)

ne 4.4. rovinata etapa ciel rovina Antwerpy > Oudenaarde 243 km Asgreen
flamsko 20
profil pretekov, 2190 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Úvodný aprílový víkend upierali fanúšikovia cestnej cyklistiku pozornosť na druhý tohtoročný monument - Okolo Flámska. Slávna klasika tento rok napísala už svoju 105. edíciu a na štarte stálo päť víťazov predchádzajúcich edícií - Mathieu van der PoelAlberto BettiolNiki TerpstraAlexander Kristoff a náš Peter Sagan. Posledné preteky svojej kariéry dnes absolvoval Maarten Wynants (Jumbo - Visma). 
Vedúca skupina sa vytvorila pomerne skoro a dopredu si naskočilo päť borcov. Pred balíkom sa usadili Stefan Bissegger (EF Education - Nippo), Jelle Wallays (Cofidis), Mathias Norsgaard (Movistar), Mathijs Paasschens (Bingoal - Wallonie Bruxelles) a Fabio van der Bossche (Sport Vlaanderen - Baloise). Neskôr ich doplnilo duo Nico Denz (DSM) a Hugo Houle (Astana). 
Po 47 kilometroch museli vstúpiť do priebehu pretekov rozhodcovia. Otto Vergaerde (Alpecin - Fenix) slovne aj fyzicky konfrontoval Jevgenyiho Fedorova (Astana), ktorý mu na oplátku prekrížil dráhu a rozhodcovia obidvoch kohútov diskvalifikovali. Tesne pred prejazdom cez Katteberg museli riešiť defekty Sep Vanmarcke (Israel Start-Up) a Warren Barguil (Arkéa Samsic), ktorý navyše spadol.
Pred Kattebergom mal únik k dobru viac ako jedenásť minút. Na čele balíka sme videli aj zástupcov Bory, čo bolo dobré znamenie ohľadom ambícií Petra Sagana. Okrem nich sa tam otáčali aj domestici Deceunincku, Jumba či Direct Energie. Vpredu bol najnebezpečnejším pretekárom Jelle Wallays, ktorý dvakrát vyhral Paríž - Tours. Belgičana si pamätáme aj z Paríž - Roubaix 2018, keď sa dlho držal na Saganovom zadnom kolese a z celodenného úniku preťal pásku na štrnástom mieste.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Nasledovalo pár kilometrov roviny a následne už čakal cyklistov prvý prejazd cez Oude Kwaremont. Mimochodom, pre dnešný deň sa partia okolo Alaphilippa volala Elegant Quick-Step. Vedúca skupina zvládla prvý prejazd obstojne, nikto z jej členov nestratil kontakt. Fanúšikovia dodržali prosbu organizátorov, aby zostali doma a popri trati stálo len zopár jednotlivcov. 
Pelotón na Kwaremont priviedli tímy UAE Team Emirates a Bahrain - Victorious. Organizátori tu umiestnili zábrany tak, aby si pretekári nemohli uľahčovať prejazd mimo mačacích hláv. Sagan prešiel Kwaremontom bez problémov, ale to si mohol povedať každý z favoritov. Teplota sa dnes pohybovala okolo desiatich stupňov a vietor zatiaľ pretekárov neobťažoval. 
Vedúcu skupinu nerozdelil ani Kortekeer, sedmička si udržiavala viac ako deväť minút k dobru. V pelotóne musel už druhýkrát riešiť mechanické problémy Michael Schär (AG2R Citroën Team) a dvorný pomocník Van Avermaeta ostával za pelotónom. Meniť celý bicykel musel Marco Haller (Bahrain - Victorious). V balíku sa na chvíľu dostal do problémov Tom Pidcock (Ineos), ktorý vybočil mimo trať a mechanickú pomoc musel vyhľadať aj Nils Politt (Bora). Obidvaja sa ale rýchlo vrátili späť. 
Problémy pre Boru nekončili, zadné koleso si musel vymeniť Marcus Burghardt (Bora). V pelotóne už naplno zaberali domestici Deceunincku, ktorí prekonali už aj Wolvenberg. 106 kilometrov pred cieľom sa opäť činili rozhodcovia. Tentoraz bol vylúčený frustrovaný Schär, pretože vyhodil bidon mimo určeného priestoru. Ďalšou obeťou mechanických problémov bol Sonny Colbrelli (Bahrain - Victorious). 
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
Colbrelli aj Christophe Laporte (Cofidis) sa rýchlo vrátili, vedúca skupina už zdolávala Molemberg a päť kilometrov po ňom nasledovalo nové stúpanie  Marlboroughstraat. V pelotóne na Molembergu musela časť balíka zastaviť a do útoku zavelil Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick-Step). Vedúca skupina postupne strácala pôdu pod nohami, 98 kilometrov pred páskou mala k dobru šesť minút. 
Po Molembergu sa balík natiahol, ale favoritov sme v problémoch zatiaľ nevideli. AG2R Citroën mal veľmi zlý deň, problémy mal tentoraz Lawrence NaesenPeter Sagan sa naďalej pohyboval v prednej časti pelotónu. Na zemi opäť skončil Warren Barguil, ktorý sa dostal do kolízie s Rogerom Klugem (Lotto Soudal). Vedúca skupina už stúpala na Berendries a atak v pelotóne podnikol Kevin Geniets (Groupama - FDJ). 
Na konci balíka prekvapujúco jazdil Mads Pedersen (Trek - Segafredo). Za Genietsom sa vydali Oscar Riesebeek (Alpecin), Davide Ballerini (Deceuninck), Edward Theuns (Trek), Bryan Coquard (B&B Hotels), Nathan van Hooydonck (Jumbo), Joris Nieuwenhuis (DSM), Luke Rowe (Ineos), Boy van Poppel (Intermarché) a Edvald Boasson Hagen (Qhubeka). Túto skupinu začal okamžite sťahovať Pöstlberger a nedovolil jej ujsť na viac ako desať sekúnd. 
Rakúšan po chvíli vycúval z balíka a druhú skupinu definitívne dorazili pretekári Lotta. Útoky ale pokračovali, opäť to vyskúšal Ballerini. Talianovi sa odísť nepodarilo a na všetkých čakal úsek Berg Ten Houte. Ďalší defekt postihol Riesebeeka a únik mal k dobru už len tri minúty. 78 kilometrov pred cieľom skončil na zemi po bolestivom páde Nils Eekhoff (DSM). 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Na Berg Ten Houte museli niektorí borci zosadnúť z bicykla, ale na čele balíka sa tentoraz neatakovalo. V pelotóne sme naďalej registrovali viacerých pretekárov Bory. Na Kanariebergu sa zdvihol zo sedla Soren Kragh Andersen (DSM) a víťaz dvoch etáp na vlaňajšej Tour de France sa dokázal odpútať z pelotónu. Hlavná skupina bola naďalej početná a ako ďalší zaútočil Connor Swift (Arkéa Samsic). Kragh Andersen sa po chvíli vrátil späť. 
66 kilometrov pred páskou došlo k hromadnému pádu. Ostal tam Alaphilippe, Asgreen, Ballerini, Dillier, Kristoff a ďalší. Majster sveta sa rýchlo postavil na nohy a s pomocou jedného pretekára z Direct Energie sa vracal späť. Zozadu sa musel vracať aj Matthews aj Naesen. Mechanické problémy musel riešiť Geniets. Peter Sagan prežil tieto momenty bez ujmy. 57 kilometrov pred cieľom prišiel ďalší pád, na zemi skončil napríklad Nieuwenhuis aj Owain Doull (Ineos). 
Druhý prejazd cez Oude Kwaremont rozbil vedúcu skupinu a najlepšie nohy mal Bissegger. Za ním ostávali Denz, Norsgaard, Wallays a Paasschens. V pelotóne dobre pohyboval aj Sagan a tentoraz skončil na zemi Stefan Küng (Groupama - FDJ). O chvíľu neskôr zaútočil Yves Lampaert (Deceuninck - Quick-Step) a poriadne preriedil pelotón. Na Patenberg ako prvý prišiel Bissegger. Za ním šli pokope Denz, Wallays, Norsgaard, Paasschens a Houle. 
Balík tentoraz viedol Anthony Turgis (Direct Energie) a vzdialiť sa podarilo Van der Poelovi a Asgreenovi. Peter Sagan preťal vrchol Patenbergu s malou stratou. Ako to býva v týchto pasážach pretekov, už sa začali väčšie selekcie. Veľmi silný vyzeral byť Van der Poel, ktorý to nadelil tak, že sa napríklad zbavil aj Sagana s Van Avermaetom, Matthewsom či Kristoffom, no malá skupina favoritov nespolupracovala dobre a Deceuninck nechcel s cyklokrosármi spolupracovať. Mal inú taktiku.
Na Koppenbergu ostával sám vpredu ružový Bisseger, no za ním sa vytvorila taká nenápadná 11-členná skupina, kde sa prešmykol Julian Alaphilippe. No na kopci boli dostihnutí. Práve okrem svetového šampióna, ktorý sa pripojil ku Švajčiarovi a skúsili vytvoriť dvojicu. Za nimi to znova rozbil Van der Poel. Holanďan následne dobehol čelnú dvojku a pritiahol za sebou ďalších šesť ľudí, a to Van Aerta, Wellensa, Laporta, Hallera, Pidcocka a Turgisa. Bolo ich tam teda deväť. S odstupom asi desiatich sekúnd šla ďalšia väčšia partia s Agreenom, Lampaetom, Styuvenom či Van Avermaetom. Peter Sagan bol až v tretej skupine, ktorá sa vzďaľovala a vyzeralo to s ňou zle.
Vpredu sa trochu spomalilo, a to vyprovokovalo na atak Marca Hallera z Brahrainu Victorious. Určite mu bolo jasné, že asi na ďalšom kopci ho aj tak tí najsilnejší dobehnú. Tesne pred Taaienbergom sa prvé dve skupiny spojili a znova atakoval Van der Poel. Okamžite sa ho chytili Asgreen, Van Aert a Alaphilippe. Ltt sa tam ešte dostal aj Dylan Teuns (Bahrain Victorious). Vyselektovala sa teda silná šestka.
Nasledovala väčšia pauza medzi kopcami, a tak sa jazdilo v skupinách, ktoré sa vytvorili. Čelo spolupracovalo dobre. Bola to ako-tak výhodná situácia pre Quick-Step s Alaphilippom a Asgreenom. Rozhodne perfektná pre Bahrain Victorious s Hallerom aj Teusom, ktorí mali eminentný záujem spolupracovať. No a pri nich bola dvojka najväčších favoritov Van der Poel s Van Aertom. Za nimi v 15-člennej skupine robil hlavne Ineos s Pidcockom a Van Baarlem. Robil tam aj Wellens, Stuyven, Vanmarcke či Benoot, Trentin a Wallays. Početná preveha bola na ich strane. Viezol sa zatiaľ Laporte, Van Avermaet, Bissegger a samozrejme, dvojica Deceunincku Sénechal - Lampaert.
Kruisberg šiel na čele prvej skupiny Alaphilippe, ale nič zásadné sa neudialo. Skupiny od seba ostali na 10-15 sekundách. Ale malá zázrak sa podaril Anthonymu Turgisovi (Direct Energie), ktorý sa ako jediný dokázal cez toto stúpanie dostať do čelnej skupiny. No hneď v zápätí na takom úseku, kde stáli posledný raz členovia tímov, aby podali pretekárom občerstvenie, nastúpil Asgreen a chytili sa ho len Van der Poel s Van Aertom. Alaphilippe zámerne nevyštartoval po tejto skupine, ale nebola to dobrá voľba. Rýchlo Dánovi z tímového auta zahlásili, aby superfavoritom neťahal, no partiu za nimi ťahali menej "výkonné vlaky" Turgis, Haller a Teuns. Dúhový Francúz čakal, čo bude. V hre bolo aj to, že ich zozadu doletí väčšia skupina, no to by znamenalo, že budú strácať už pol minúty. Tak sa stalo.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
Na Oude Kwaremonte cyklokrosári najprv nič nevymýšľali a ich náskok klesol z tridsiatich na pätnásť sekúnd, no v samom závere zaútočil Mathieu van der Poel. Kasper Asgreen bol pripravený a s vypätím všetkých síl sa mu ho až kilometer po skončení kopca podarilo dobehnúť. No nestačil im Wout Van Aert.
Na Paterbergu sa už nič neudialo, ani borec Alpecinu - Fenix, ani dvojka Quick-Stepu sa nepokúsili nastúpiť na sólo. No definitívne zlomili Van Aerta, ktorý mal ešte čo robiť, aby to dotiahol do cieľa na tretej priečke. Za ním totiž šla desaťčlenná skupina, ktorá dobre robila. Aj ho dobehla.
Holandsko-dánska dvojka si už nijako nenastupovala a Asgreen nechal Van der Poela špurtovať z prvej priečky. Dán sa neunáhlil, nezačal skoro a zareagoval v zlomku sekundy za nástupom topfavorita. Sto metrov šiel vedľa neho a dokonca ho zlomil. To sa určite nečakalo. Po nedávnom triumfe na E3 a prekvapujúcom druhom mieste pred dvoma rokmi tu v Oudenaarde si dnes pripísal na konto prvé monumentálne víťazstvo. Van der Poel ostal sklamaný, asi nečakal, že ho Asgreen ošpurtuje. Ak by to vedel, asi by mu skúsil nastúpiť na Paterbergu.
Za nimi sa nastupovalo, skúsili to Van Avermaet aj Van Aert a stále ešte aktuálny olympijský šampión si prišiel po tretiu priečku. Štvrtý bol potom Stuyven a Van Aerta ešte na páske skočil piaty Vanmarcke. V ďalšej skupine potom na pätnástom mieste špurtoval Peter Sagan s odstupom dvoch minút.
Videli sme ďalší skvelý ročník Ronde, kde sa veľa bojovalo, padalo a asi aj dvaja najaktívnejší a najsilnejší pretekári sa pobili o víťazstvo, ktoré Deceuninck - Quick-Step ako tím, ktorý znova nemá istú budúcnosť a hľadá partnerov potreboval viac ako soľ. Dalo by sa hovoriť o tom, že Asgreen vďaka tímovej prevahe niečo pošetril, keď nestriedal dvom najväčším favoritom, ale taká je cyklistika.
Asgreenov triumf (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)

Peter Sagan pekne bojoval, jazdil pozične výborne, vyhýbal sa pádom ako vždy, ale keď sa lámal chlieb, nemal to rozhodujúce percento výkonu v sebe. Môže to byť covidom i nedostatkom súťažných kilometrov na týchto klasikách. Predsa len, Poggio na San Reme vždy "prežije" viac pretekárov, tieto bergy sú náročnejšie tým, že ich je veľa v takom obrovskom tempe. Vzhľadom na to, že sa aj rozhoduje o jeho budúcnosti je otázkou, čo tento rezultát bude znamenať. Asi mu nepomôže. No ani jeho kolegovia nedopadli lepšie.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Kaspera Asgreena (víťaz)
"Našiel som tú silu bojovať s favoritmi v nohách. Cítil som sa dobre celý deň. Boli to ťažké preteky, ale keď máte taký pocit, že vám ešte do záveru niečo ostáva v nohách, začnete si veriť. Vôbec som tak nebál súperov. Mali sme aj dobrý náskok, takže mohol som začať špurtovať presne kedy som chcel. Som veľmi šťastný ako sme ako tím zvládli túto klasikársku časť sezóny."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (15. miesto)
"Vedeli sme, že preteky budú veľmi ťažké. Mali sme silný tím a ďakujem za prácu kolegom. Keď prišiel rozhodujúci atak, moja forma jednoducho nestačila. Nedokázal som reagovať a doťahovať súperov. Potrebujem ďalej pracovať, aby som sa dostal do formy, ktorú som mal predtým, než som sa nakazil koronavírusom."
Výsledky
1. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step 6:02:12 500
2. VAN DER POEL Mathieu Alpecin - Fenix 00:00 400
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka Ag2r Citroën Team 00:32 325
4. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:33 275
5. VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 00:47 225
6. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma 00:47 175
7. VERMEERSCH Gianni Alpecin - Fenix 00:47 150
8. TURGIS Anthony Total Direct Energie 00:47 125
9. SéNéCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step 00:47 100
10. VAN BAARLE Dylan Ineos Grenadiers 00:47 85
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
Stúpania a kockové úseky: (km do cieľa: Názov sklon; maximum; dĺžka)
1. 168 km: Lippenhovestraat (kockový úsek)
2. 167 km: Paddestraat (kockový úsek)
3. 152 km: Katteberg 6,0 %; 11 %; 750 m
4. 151 km: Holleweg (kockový úsek)
5. 133 km: Oude Kwaremont (prvý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
6. 123 km: Kortekeer 6,6 %; 17 %; 1000 m
7. 115 km: Eikenberg 5,5 %; max. 11 %; 1200 m
8. 112 km: Wolvenberg 7,9 %; 17,3 %; 645 m
9. 109 km: Holleweg (kockový úsek)
10. 106 km: Jagerij (kockový úsek)
11. 102 km: Molenberg 6,4 %; 400 m
12. 97 km: Marlboroughstraat 2,9 %, 1900 m
13. 89 km: Berendries 7 %; 12,3 %; 940 m
14. 84 km: Valkenberg 8,1 %; 11 %; 600 m
15. 76 km: Berg Ten Houte 5,4 %; 1100 m
16. 71 km: Kanarieberg 7,7 %; 14 %; 1000 m
17. 55 km: Oude Kwaremont (druhý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
18. 51 km: Paterberg (prvý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
19. 45 km: Koppenberg 11,6 %; 22 %; 600 m (kocky)
20. 40 km: Mariaborrestraat (kockový úsek)
21. 39 km: Steenbeekdries 5,3 %; 6,7 %; 700 m (kocky 460 m)
22. 37 km: Taaienberg 6,6 %; 15,8 %; 530 m (kocky)
23. 26 km: Kruisberg/Hotond 5 %; 9 %; 2500 m (kocky 450 m)
24. 17 km: Oude Kwaremont (tretí raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
25. 13 km: Paterberg (druhý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m (kocky)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop