Baskicko: V ďalšom dieli slovinského súboja triumf Pogačara, Roglič drží GC

7.4.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Baskicko: V ďalšom dieli slovinského súboja triumf Pogačara, Roglič drží GC
(© Itzulia Basque Country / Gomez Sport)

3. 7.4. zvlnena etapa ciel rovina Amurrio > Ermualde 168 km Pogačar
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
zprofil etapy
profil etapy, 2608 nastúpaných metrov (© itzulia.eus)
Aj tretí deň mal na baskických cestách zvlnený charakter s pár kopcami ako ochutnávkami pred záverečným finále s kombináciou 2500 a 3900-metrových stúpaní v samom závere. Dala sa tam opäť očakávať veľká vrchárska show a Roglič rozhodne nemal nič isté.
Únik sa dnes nevytvoril hneď, rozhodovalo prvé stúpanie, kde sa to všelijako miešalo až sa vytvorila pekná sedemčlenná skupina s pretekármi siedmich rôznych tímov úplne rôznych národností aj špecializácie. Boli tam Larry Warbasse (Ag2r), Mikkel Honoré (Deceuninck), Felix Gall (DSM), Roger Adria (Kern Pharma), Oier Lazkano (Caja Rural), Gotzon Martin (Euskaltel) a Daniel Navarro, ktorý na sklonku kariéry prestúpil do Burgosu.
Jumbo-Visma viedlo pelotón, ale nemalo veľký záujem riešiť únik. Bol tam síce Honoré so stratou len minúty a pol v GC, no ak by táto partia prišla do cieľa, nehrozili by bonifikácie medzi favoritmi. No možno mal aj samotný líder pretekov Roglič ambíciu zaútočiť na etapový triumf. Bolo to ťažko čitateľné tak ako aj tá jeho včerajšia jazda. Raz zaostával, inokedy šiel dopredu. Ostal bez kolegov trochu odhalený. Otázkou bolo, ako zvládnu dnešný deň.
Potvrdzovalo sa, že žlté včeličky nemajú dnes zásadný záujem riešiť únik a bojovať o etapu, lebo predpokladajú ešte veľa práce tento týždeň. Každý ušetrený watt a stres sa mohli hodiť. Aj preto mala skupina vpredu ešte 35 km pred páskou náskok troch minút. No už ich na čele pelotónu vymenili ľudia z BikeExchange a šlo to dolu rýchlejšie. Poriadne. Za desať minút o celú minútu. Pod predposledným kopcom bolo po úniku, najdlhšie vzdoroval Dán Honoré.
Prišiel kopec Malkuartu (dĺžka 2,5 km; sklon 6,7 %) s vrcholom desať kilometrov pred páskou. Jumbo to v poslednej hodine už komplet nechávalo na súperoch. Záujem robiť mali v Israeli, Movistare, ukazoval sa tam aj Ineos. Carapaz bol v dobrej pozícii, lebo kvôli pádu včera vypadol z GC. Nemuseli si ho strážiť. No v tomto kopci sa nič neudialo. V skupine favoritov ostalo asi päťdesiat duší. Nasledoval zjazd až pod cieľový kopec. Dnes tu ale nebol priestor na ataky, pretože cieľový kopec bol dlhší a investované v zjazde by znamenalo istú stopku.
Ermualde malo 3900 metrov, ale priemerný sklon až 11,1 % s viacerými veľmi ťažkými pasážami. No tesne pod kopcom v zákrute spadli Michael Woods (Israel) s Wilcom Keldermanom (Bora) a bolo po ich snahách v GC tento týždeň. V úvode kopca zaútočil Sergio Higuita (EF), ktorého si docvakli  Richard Carapaz (Ineos) a Aurelien Paret z Ag2r. No vydržalo im to len chvíľu. Potom to znova skúsil Carapaz v snahe, že po ňom Slovinci nemusia ísť. No Pogačar s Rogličom mu boli v pätách.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
2100 metrov pred páskou odišli Pogačar s Rogličom. Žltý muž nalepený na zadnom kolese bielo-čierneho. Kopec bol ale strašne prudký, takže súperi ich stále videli. Rogliš stále ostával za kamarátom a len keď ho na chvíľku vymenil na čele, hneď ich došli Carapaz, Landa (Bahrain Victorious), Adam Yates (Ineos), Alejandro Valverde (Movistar), David Gaudu (Groupama) a ďalší. No po chvíľke orazu znova nastúpil Pogačar a znova si ho dorazil len Roglič. Bolo to už na konci prudkých pasáží, takže ak by netaktizovali, už im to malo vydržať do cieľa. No znova akonáhle nechcel mladík z UAE ťahať stále a vymenil ho líder pretekov, hneď sa zo zákruty za nimi zjavili súperi.
Napokon to bol špurt šesťčlennej skupiny do kopca. Ako prvý nastúpil Roglič, najprv sa ho chytil Valverde, ale nemal na to, a tak si ho docvakol znova kto iný ako Pogačar, ktorý aj vyhral. Primož ho v závere už aj trochu športovo nechal vyhrať. Na tých posledných sto metroch už nebojoval. Tretí bol Valverde, ale s odstupom piatich sekúnd. Tak finišovali Yates, Landa, Gaudu a potom štvorica mladých nových vrchárov Knox, Vansevenant (2x Quick-Step), Vingegaard (Jumbo) a McNulty (UAE).
Ako sa to premietlo do celkového poradia. Roglič prišiel o ďalšie štyri sekundy, no stále má k dobru dvadsať. Tretí ostal McNulty s odstupom tridsiatich. Do minúty ešte strácajú Yates, z trinásteho miesta na piate posuvajúci sa Valverde, šiesty je Vingegaard a v desiatke je už aj Landa. Naopak, vypadli z nej Kelderman aj Aranburu, ktorý ale nebol lídrom na GC a dnes zaostal.
Dnes sme sa akoby vrátili na minuloročnú Tour de France, kde to bola doťahovačka Slovincov. Aktívnejší bol Pogačar, ktorý ale musel, lebo Roglič šiel defenzívnu taktiku obrany líderského dresu, čím bol typický najmä na vlaňajšej Vuelte. Zaútočil až v závere, ale hoci jeho mladší krajan nebol priamo v háku, lebo tam bol Valverde, podarilo sa mu ho dobehnúť a aj pripraviť o triumf. Žltý muž bol s tým zmierený a v posledných metroch mu záležalo už hlavne na tom, aby si po štyroch hodinách v správny čas zastavil svoj počítač na predstavci.
Výsledky
1. POGAčAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 4:04:50
2. ROGLIč Primož Team Jumbo - Visma 00:00
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:05
4. YATES Adam link ikonka Ineos Grenadiers 00:05
5. LANDA Mikel link ikonka Bahrain Victorious 00:05
6. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:08
7. KNOX James Deceuninck - Quick-Step 00:16
8. VINGEGAARD Jonas Team Jumbo - Visma 00:16
9. VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick-Step 00:16
10. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 00:18
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIč Primož Team Jumbo - Visma 8:07:48
2. POGAčAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:20
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 00:30
4. YATES Adam link ikonka Ineos Grenadiers 00:39
5. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:50
6. VINGEGAARD Jonas Team Jumbo - Visma 00:54
7. LANDA Mikel link ikonka Bahrain Victorious 01:00
8. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:08
9. VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick-Step 01:09
10. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 01:09
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Kopce na trase etapy:
3 20 153 km - Altube: dĺžka 2,5  km; sklon 7,3 %
3 20 102 km - La Tejera: dĺžka 3 km; sklon 6,5 %
2 20 10 km - Malkuartu: dĺžka 2,5 km; sklon 6,7 %
ciel1 20 Cieľ - Ermualde: dĺžka 3,9 km; sklon 11,1 %
Krátke preview etapy:
Aj doménou tretej etapy budú prudké stúpania. Celý deň sa bude prechádzať po zvlnenom teréne a etapa vyvrcholí na troch kopcoch, ktorých náročnosť bude postupne gradovať. Najskôr sa pretekári dostanú cez krátky kopec s priemerom do šesť percent. Len desať kilometrov pred cieľom vrcholí kopec Malkuartu (2,5 km; 6,7 %), ktorého úvodný kilometer vyskočí takmer na jedenásť percent. Po hektickom klesaní sa dostane pelotón na cieľové stúpanie Ermualde (3,1 km; 10,2 %), na ktorom v prvej časti preverí pretekárov  kilometrová pasáž s prevýšením 14,5 %. Víťaza etapy určí šprint do kopca na prudkých sklonoch a dojazd na vrchole kopca Ermualde bude mať dôležitý dopad na celkovú klasifikáciu.

Diskusia

Shady (Neprihlásený užívateľ) - 07.04.2021 17:31:46
Paradny kopec krasna cyklistika
 
Náš eshop