Liége: V špurte topfavoritov triumf Pogačara pred Alaphilippom, Gaudu tretí

Liége: V špurte topfavoritov triumf Pogačara pred Alaphilippom, Gaudu tretí
Tadej Pogačar v cieli (© ASO / Aurélien Vialatte)

ne 25.4. rovinata etapa ciel rovina Liége > Liége 259 km Pogačar
zprofil do pretekov
profil pretekov, 4265 nastúpaných metrov (© la-fleche-wallonne.be)
Ten najtradičnejší z monumentov máva zaujímavý náboj v tom, že vrchári sa už čoraz menej presadzujú na Amstli a na Valónskom šípe v poslednom desaťročí vyhrávajú hlavne Valverde s Alaphilippom. Takže v Liége sa naskytá jediná šanca triumfovať aj ľuďom ako Dan Martin, Wout Poels, Jakob Fuglsang alebo Primož Roglič, teda vrchárom, o ktorých s prívlastkom "klasikár" príliš nepíšeme.
Nič sa nezmenilo ani na tom, že valónske klasiky majú oveľa pokojnejší priebeh ako flámske. Veľmi rýchlo sa aj dnes vytvorila skupina a pelotón jej doprial až vyše jedenásť minút náskoku. Boli tam Loic Vliegen a Lorenzo Rota (Intermarché), Laurens Huys a Mathijs Paasschens (2x Bingoal), Tomasz Marczynski (Lotto), Sergej Černeckij (Gazprom) a Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen).
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
Sedmička vpredu postupne putovala krajinou a zviditeľňovala farby svojich tímov. Najviac určite komentátori televízií rozprávali o dvojici najskúsenejších ľudí, ktorí tieto terény veľmi dobre poznajú, no v posledných rokoch sú už len takým inventárom a hlavne pomáhajú svojim lídrom. Marczynski a Vliegen štartovali na tomto monumente spolu už deväťkrát, no bez väčšieho výsledku. Vliegen bol pred rokmi v Top 10 na Amstli. AJ preto teda skúsili zaujať v úniku.
V pelotóne sme nezachytili správy o žiadnych problémoch. Ťahali ho ľudia z Movistaru, Deceunincku, ale aj Bory či Astany. 75 km pred cieľom ale náskok úniku prestal klesať, keď to bolo okolo 4,5 min a akoby to nemalo žiadneho pána. Pár pretekárov pretozabrnkalo na nervy ostatným a takým poloatakom trochu zvýšili tempo. Až tu odpadli prví pretekári z pelotónu.
video v clanku ikonka ciernaVideo prehľad favoritov
Potom sa však opäť "zastalo". Greg Van Avemaet (Ag2r) akoby bol z toho nervózny a zaútočil. Zavesilo sa za neho viacero ľudí a vytvorili dlhý had, ktorého chvost bol v balíku. No keď mu nikto nechcel vystriedať, zvesil nohy a znova bolo všetko pokope. Únik vtedy pochopil, že je zle a musia preradiť na vyšší prevodový stupeň. S tým mal problémy Belgičan Huys, ktorý s tým chvíľu bojoval, ale ešte sa vrátil späť.
Prvých šesť kopcov neprinieslo žiadne drámy, no bolo vidieť, že Col du Rosier (4,4 km; 5,9 %) sa už šiel vo vyššom tempe a aj sa to delilo. Vypadávali nejakí domestici. Cofidis sa prekvapujco ujal taktovky. Chcel ukázať, že tu má Guillauma Martina. Jeden z ťahačov, buď Perez alebo Fernández dokonca nasadil také tempo, že prví štyria ľudia v pelotóne sa odtrhli od zvyšku.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nasledovala pasáž rôznych atakov B/C variant daných tímov. Lídri ostávali zabudovaní v pelotóne, ale už sa posúvali vyššie, aby mali lepší prehľad a bolo to už nervózne, takže to mohlo aj spadnúť. 57 km pred páskou sa sformovala skupina troch ľudí - boli tam Mark Padun (Bahrain Victorious), Mark Donovan (DSM) a Harm Vanhoucke (Lotto). Pred pelotónom mali dlho tristometrový náskok, ale napokon ich pustili na viac. Opäť sa tam zastavilo a to bola výborná správa pre Wouta Poelsa (Bahrain Victorius), keďže musel meniť bicykel.
Šlo sa naozaj pomaly, keď dokonca pôvodný únik nabral novú minútu náskoku. No potom to prevzal Deceuninck - Quick-Step a snažil sa rozbiť pelotón 44 km pred páskou. Nič zásadné sa nestalo, ale opäť sa aspoň pár najslabších článkov vzadu odpojilo. Nasledoval veľmi prudký kopec Côte de La Redoute (2 km; 8,9 %) pod ktorým to bolo nervózne a došlo aj ku pádu v polovici hlavnej skupiny. Pôvodný únik sa už trhal a postupne bol zlikvidovaný. Najlepšie vyzeral Vliegen, ale dostal silné kŕče a takmer zastal.
Ineos ťahá na La Redoute (© ASO / Aurélien Vialatte)
Cez kopec ťahal pelotón Ineos a nie len že ťahal, ale dokonca balík rozbili tak, že tam so štyrom Ineosákmi ostalo len desať iných ľudí. Alaphilippe i Roglič či Schachmann to vystihli a ostali tam. No dlho to netrvalo a ešte sa skupiny spojili tak, že v pôvodnom pelotóne bolo cca. 35 ľudí. No Ineos nepoľavoval a znova nastúpil Tao Hart. Toto bol veľmi dôležitý ťah. Vzal so sebou len skupinu ôsmich ľudí, kde boli kolegovia Carapaz, i A. Yates, Vingegaard (Jumbo), Pogačar (UAE), Haig (Bahrain Victorious), Vansevenant (Deceuninck), Huguita (EF), Gaudu (Groumapa) a Hermans (Intermarché).
No problémom bolo, že nikto nechcel Ineosu pomôcť a vzadu sa zmobilizvovali Quick-Step i Movistar. Keďž už bola veľká skupina v pätách partie, nastúpil Richard Carapaz. Šlo mu určite o to, aby tlačil iné tímy k robote a dalo sa čakať, že keď ho niekto dostihne, už to nebudú desiatky ľudí. Dobrý ťah od Ekvádorčana. Ako prvý začal stúpať na posledný kopec Côte de La Roche-Aux-Facons (1,3 km; 11 %). V kopci zvýšil tempo Formolo z UAE a znova sa to delilo. No stále tam bolo veľa ľudí.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -

Tesne pred vrcholom kopca zaútočil Michael Woods (Israel), a to už vyzeralo na rozhodujúci atak. Zavesili sa za neho Tadej Pogačar (UAE), David Gaudu (Groumapa), Alejandro Valverde (Movistar) a Julian Alaphilippe (Deceuninck). Kanaďan vyzeral byť strašne silný a neustále tlačil. Na rozdiel od niektorých ďalších ľudí si nemohol veriť na špurt. Úplne sa to rozsypalo Ineosu. Carapaza dostihli asi o dvadsať sekúnd skôr ako mali a nezvládol sa prehupnúť cez vrchol kopca s piatimi top favoritmi.
Aj keď Roglič skúšal niečo robiť vzadu, rýchlo pochopil, že nemôže robiť vylomeniny, ale musí spolupracovať s ďalšími ľuďmi. Po chvíli spolu s ním začali ťahať Schachmann (Bora), Mohorič (Bahrain Victorious), Benoot (DSM), Martin (Cofidis), Mollema (Trek), Cháves (BikeExchange), Yates (Ineos) a ďalší - asi pätnásť ľudí. No bolo neskoro.
S blížiacim sa cieľom sa vynárala otázka, kto zvíťazí. Či to bude triumf veľkého harcovníka - Alaphilippe, Valverde, skúseného borca, ktorý nemá toľko úspechov a už nemá veľa času na ich získanie - Woods, mladý super zjav - Pogačar, alebo najmenej známy Gaudu, pre ktorého by bol triumf na monumente neuveriteľný - tak ako aj pre tím Groupama - FDJ.
V poslednom kilometri sa všetci pozerali na Alaphilippa. Nikto nechcel ísť prvý, taktizovalo sa. A zozadu sa už blížili Mohorič so Schachmannom a ďalší. Napokon to padlo na narodeninového oslávenca Valverdeho (41), ktorý musel ísť z prvej pozície a začal trošku skôr ako mal, mohol ešte päť sekúnd počkať. Prehučali sa cez neho najprv Alaphilippe, potom Pogačar. Až prekvapujúco dlho vyzeral dobre v špurte aj Woods, ale v samom závere vykapal. Zdalo sa, že vyhrá Alaphilippe, ale tesne pred páskou sa z jeho háku vynoril Pogačar a dvíhal ruky nad hlavu.
Ďalší špurt na veľkej klasike nevyšiel úplne podľa predpokladov. Tentoraz nebol porazený Van Aert alebo Van der Poel, ale Alaphilippe. Presne tak ako porazil on Rogliča na Valónskom šípe, dnes to Pogačar spravil perfektne, keď to stavil na svetového šampióna a šiel z poslednej priečky v skupine. Postupne všetkých prekonal vrátane svojho rušňovodiča a získal svoj prvý monument. Neobťažoval sa predtým vyhrať nie že inú slávnu klasiku, ale akékoľvek jednorazové preteky (ak nerátame národný šampionát v časovke).
Ako spomenul Vlado Genda v prenose RTVS, Alaphilippe tu bol už dvakrát veľmi blízko triumfu. Vlani predčasne dvíhal ruky, dnes mu chýbalo len pár centimetrov. Ešte aj ďalší Francúz Gaudu bol tretí, a to Francúzi čakajú na triumf už štyri desaťročia, keď sa naposledy tešil Bernard Hinault.
Pódium (© ASO / Aurélien Vialatte)
Mimo pódia napokon skončili najstarší členovia skupiny - Valverde a Woods, ktorí šli z prvých dvoch pozícií, a to nebolo dobré tak ako aj hovorí cyklistická učebnica. Zo skupiny prenasledovateľov sa poodčleňovali rôzne skupinky, napokon prišla do cieľa trojička Marc Hirschi (UAE), Tiesj Benoot (DSM) a Bauke Mollema (Trek) v takomto poradí.
Na večer kolega Jakub Hlubek pripravuje súhrn reakcií...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Som bez slov. Tieto preteky milujem a vyhrať tu s týmito súpermi je niečo úžasné. Vyhliadol som si Alaphilippa, vedel som, že bude silný. Šiel som za ním a v závere som ho ho tesne zdolal. Wow. Žijem si svoj cyklistický sen.
Boli sme po strede sklamaní, lebo sme mali vynikajúci tím na Valónskom šípe, no nemohli sme štartovať. Aj preto sme boli dnes ešte viac motivovaní. Som veľmi šťastný, že to takto vyšlo."
Výsledky
1. POGAčAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 6:39:26 500
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step 00:00 400
3. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:00 325
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00 275
5. WOODS Michael Israel Start-Up Nation 00:00 225
6. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates link ikonka 00:07 175
7. BENOOT Tiesj Team DSM 00:07 150
8. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:07 125
9. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 00:09 100
10. MOHORIč Matej Bahrain Victorious 00:09 85
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
Kopce na trase pretekov:
182 km: Côte de la Roche-en-Ardenne: dĺžka 2,8 km; sklon 6,2 %
135 km: Côte de Saint Roch: dĺžka 1 km; sklon 11,2 %
94 km: Côte de Mont-Le-Soie: dĺžka 1,7 km; sklon 7,9 %
86 km: Côte de Wanne: dĺžka 3,6 km; sklon 5,1 %
79 km: Côte de Stockeu (prémia Eddyho Merckxa): dĺžka 1 km; sklon 12,5 %
73 km: Côte de la Haute-Levée: dĺžka 3,6 km; sklon 5,6 %
61 km: Col du Rosier: dĺžka 4,4 km; sklon 5,9 %
48 km: Côte de Desnié: dĺžka 1,6 km; sklon 8,1 %
35 km: Côte de La Redoute: dĺžka 2 km; sklon 8,9 %
23 km: Côte des Forges: sklon: 7,8 %; dĺžka: 1,3 km
13 km: Côte de La Roche-Aux-Facons: dĺžka 1,3 km; sklon 11 %

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop