Tro Bro Léon: O víťazovi pavé klasiky musel rozhodnúť fotofiniš, po ktorom sa tešil Connor Swift

ne 16.5. rovinata etapa ciel rovina Lannelis > Lannelis 207 km C. Swift
zprofil do pretekov
profil záverečnej časti pretekov, 1750 nastúpaných metrov (© trobroleon.com)
V tieni talianskej Grand Tour alebo etapových pretekov Okolo Maďarska sa vo Francúzsku uskutočnil už 38. ročník jednorázovky s mačacími hlavami Tro-Bro Léon. Organizátori si pre pretekárov pripravili 26 úsekov s kockami. Z World Tour scény sem prišlo šesť tímov, ktorých doplnilo jedenásť zoskupení druhej ligy a štyri kontinentálne celky. Medzi favoritov patril Christophe LaporteOliver Naesen alebo Philippe Gilbert
Únik dňa tvoril Alexys Brunel (Groupama - FDJ), Maxime Cam (B&B Hotels), Eduard-Michael Grosu (Delko), Tom Paquot (Bingoal Pauwels Sauces WB), Mikel Aristi (Euskaltel - Euskadi), Pier-André Coté (Rally Cycling), Syver Waersted (Uno-X Pro Cycling Team), Dylan Kowalski (Xelliss - Roubaix Lille Métropole) a Luuc Bugter (BEAT Cycling). Vedúca skupina bola zlikvidovaná štyridsať kilometrov pred páskou. 
23 kilometrov pred páskou jazdili na čele Piet Allegaert (Cofidis), Damien Touzé (AG2R Citroën Team), Olivier Le Gac (Groupama - FDJ) a Connor Swift (Arkéa Samsic). Čakali ich ešte štyri úseky s kockami. Hlavná skupina strácala necelú polminútu. O štyri kilometre neskôr zaútočil Gilbert a na tento pohyb odpovedal Kevin Geniets (Groupama - FDJ), Matthew Holmes (Lotto Soudal) a Bram Welten (Arkéa Samsic). 
Gilbertovi ale nikto nechcel striedať a pelotón ich tak po chvíli dolepil. Tak nasledoval atak jeho kolegu Johna Degenkolba. Ani jeho útok nebol úspešný, ale náskok vedúcej skupiny sa okresal. O únik z balíka sa pokúsil aj Baptiste Planckaert (Intermarché) a niekdajšiemu cyklistovi Kaťuše sa podarilo vytvoriť desaťsekundový náskok. Vpredu mal mechanické problémy Touzé, ale bývalý jazdec Cofidisu pokračoval vo vedúcej skupine. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Deväť kilometrov pred páskou sa Planckaert stal súčasťou vedúcej skupiny. Pelotón strácal polminútu. Na predposlednom prašnom úseku vyšiel Planckaert na čelo skupiny a doplatil na to Touzé, ktorý odpadol. Strata hlavnej skupiny narástla na štyridsať sekúnd. Napokon zaútočil druhý muž Le Samyn Rasmus Tiller (Uno-X) a nórsky pretekár sa vybral na stíhaciu jazdu. 
Mechanické problémy signalizoval aj Allegaert, ktorý napriek tomu držal krok s vedúcou skupinou. Posledný úsek s rozbitou cestou prešli na vedúcich priečkach Swift a Planckaert, ale Le Gac a Allegaert medzeru zalepili. Le Gac sa v poslednom kilometri snažil zaskočiť súperov nástupom, ale tí dobre zareagovali a po stíhacej jazde sa k ním pridal Tiller. V záverečnom šprinte mali najsilnejšie nohy Swift, Planckaert a Allegaert. Prvý menovaný dvíhal ruky nad hlavu, ale víťaza musela určiť cieľová fotografia a tá potvrdila víťazstvo Swifta. 
Connor Swift si tak pripísal prvé víťazstvo po troch rokoch a jeho tím získal štvrtý tohtoročný triumf. Piet Allegaert o galusku skončil druhý, tretiu priečku obsadil Baptiste Planckaert. Hlavná skupina stratila dvadsaťšesť sekúnd a šieste miesto vyšpintoval John Degenkolb. Nemec bol rýchlejší ako Naesen alebo Laporte. S výnimkou tímu EF - Education všetky WT zoskupenia dostali aspoň jedného zástupcu do Top 10.
Výsledky
1. SWIFT Connor Arkéa-Samsic 5:18:38 200
2. ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits 00:00 150
3. PLANCKAERT Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert 00:00 125
4. LE GAC Olivier Groupama - FDJ 00:00 100
5. TILLER Rasmus Uno-X Pro Cycling Team 00:00 85
6. DEGENKOLB John Lotto Soudal 00:26 70
Zobraziť kompletné poradie

zprofil do pretekov
pavé úseky na trase pretekov (© trobroleon.com)
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečných km v roku 2019

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop