MSR: V pretekoch juniorov Svrček potvrdil rolu favorita a suverénnym spôsobom zvíťazil

19.6.2021, 16:25 | Slovensko a Slováci | Juraj Janoťák
so 19.6. preteky 2016 16:30   Bánovce nad Bebravou 130 km Svrček
Poobede okruh v okolí Bánoviec nad Bebravou patril juniorom, ktorí na ňom museli urobiť štyri kolá, teda o jedno viac ako doobeda ženy a juniorky. Celková dĺžka pretekov bola vypísaná na 130 kilometrov pričom pretekári museli nastúpať niečo cez 900 výškových metrov. Išlo teda viac-menej o rovinatý profilov. Na štart pretekov sa postavilo 99 cyklistov, presne 34 juniorov bolo zo Slovenska. Najväčším favoritom na zisk majstrovského dresu bol Martin Svrček
 (© Ján Melicher)
Juniorské preteky odštartovali krátko po pol štvrtej, a podobe ako ženy a juniorky, aj mladí cyklisti sa museli popasovať s vysokými teplotami, ktoré dnes panovali na území celého Slovenska. Teplomer ukazoval hodnotu 33 stupňov Celzia. Kľúčovú úlohu tak zohrávalo aj občerstvenie, a najmä pitný režim, na ktorý si museli dávať pozor všetci zúčastnení. Silný vietor v okolí Bánoviec nad Bebravou sa dnes poobede neočakával.   
 (© Ján Melicher)
Hneď od začiatku sa vpredu ocitla skupina utečencov zložená z piatich cyklistov. Boli nimi Samuel Kováč z CKM Poprad, Matyáš Borkovec z Kovo Praha, Eduard Choma z MG Bike Team, Vojtěch Církva z Roman Kreuziger Cycling Academy a Adam Kaňkovský z Mapei Merida Kaňkovský. Vpredu tak bol iba jeden slovenský junior, ostatní štyria boli z Česka. Na ôsmom kilometri mali k dobru dvadsať sekúnd. 
 (© Ján Melicher)
Pätica v čele dlho pokope nezostala. Borkovec sa vydržal vetrať v úniku iba pár kilometrov, potom sa vrátil do hlavného poľa. Medzera medzi utečencami a pelotónom sa v týchto okamihoch nezväčšovala, ani nezmenšovala. Stále bola skoro totožná. V stúpaní sa situácia vpredu opäť zmenila. Kováč a Církva sa vzdialili od ostatných dvoch uniknutých pretekárov a na vrchole kopca mali k dobru dvadsať sekúnd. 
(© Ján Melicher)
Choma a Kaňkovský boli pohltený pelotónom, ktorý sa pomaly blížil ku Bánovciam. Pri prejazde cez cieľ rovnaký osud postretol aj zvyšných dvoch utečencov Kováča a Církvu. Potom sa preteky upokojili, všetci cyklisti využili tieto pokojné momenty na občerstvenie. Na konci Bánoviec nad Bebravou dokonca balík zastavil, na železničnom priecestí. Po odštartovaní sa situácia na ceste nezmenila. Panoval pokoj zbraniam. 
(© Ján Melicher)
Ešte pred stúpaním sa o pozornosť prihlásili Maňkovský za slovenskú stranu, a Foist za českú. Takmer tri minúty bojovali v čele, ale výraznejší náskok si nevytvorili. Maximálne mali k dobru iba 50 metrov, a preto si svoje účinkovanie vpredu rozmysleli. Až pod kopec sa nič zaujímavé neudialo, bolo to ticho pred búrkou. Potom sa cesta naklonila do hora, a balík pokope nezostal. Roztrhal sa na niekoľko častí.  
(© Ján Melicher)
Do cieľa bolo treba prejsť ešte poriadny kus cesty, a ani táto selekcia ešte nebola rozhodujúca. V zjazde sa všetky skupinky pospájali a vpredu tak opäť figuroval pelotón. Nasledujúce minúty juniori znovu využili na občerstvenie, mladí cyklisti teda poctivo dodržiavali pitný režim. Pomalým tempom sa balík blížil do cieľa druhého kola. Vlček a Sejkot tieto okamihy využili na výmeny bicyklov.
 (© Ján Melicher)
Balík druhýkrát prešiel cez cieľ, pred sebou mal záverečné dve kolá. Kadlec zacítil, že by mohol získať prevahu na svoju stranu a skúsil zaútočiť. Ani on sa však ďaleko nedostal a pri treťom prejazde cez obec Bobot už bol súčasťou hlavného poľa. To Maňkovský, Jurík a Švec mali úplne iné starosti, pre nich sa preteky skončili, keďže dostali limit. V hre o titul slovenského majstra tak zostalo 32 juniorov. 
 (© Ján Melicher)
Preteky sa pomaly začínali lámať, už pri treťom výjazde na kopec Motešice (5,3 %; 0,8 km) sa začala ukazovať sila všetkých zúčastnených. Najskôr sa vpredu ocitlo trio cyklistov. Boli nimi Sporysch, Kadlec Telecký, teda išlo iba o českých pretekárov. Neskôr sa k nim pridali Chýle, Pořízka, Tuka, Sokolík, Kopecky, Svrček, Sivok, Stránský, Choma a Dostál. Vpredu tak bolo 13 juniorov, medzi ktorými nechýbali aktuálne naši najlepší cyklisti v tejto vekovej kategórii. 
  (© Ján Melicher)
Všetci aktéri sa po tretíkrát blížili ku Bánovciam. Medzi nich už nepatril Padělek, ktorý z pretekov odstúpil. Podobné problémy začal mať aj Telecký z úniku, pretože stratil kontakt s čelom a o pár sekúnd neskôr okolo neho preletelo aj hlavné pole. Na opačnom fronte sa začal lámať chlieb. Pred obcou Bobot sa od utečencov utrhli Kadlec, Choma a Svrček, ktorí mali spomedzi utečencov najviac energie. V úplom čele boli preto iba traja cyklisti. 
  (© Ján Melicher)
Zvýšenú aktivitu hlásili aj juniori z pelotónu. Do stíhačky sa najskôr pustili Jurík a Stříž, ktorí sa rozhodli doskočiť si do skupiny prenasledovateľov. Vedúce trio zatiaľ zväčšovalo svoj náskok. V obci Bobot mali k dobru už skoro celú minútu pred pelotónom, pred skupinou prenasledovateľov si držali náskok okolo tristo metrov. Potom Svrček preradil na iný rýchlostný stupeň a vzdialil sa obom českým súperom. Zostal v úplnom čele sám. 
 (© Ján Melicher)
Skupinu prenasledovateľov, ktorá medzičasom pohltila Chomu aj Kaldeca, začal ťahať Sivok. Tomáš nemal inú možnosť, ak chcel zasiahnuť do boja o titul majstra Slovenska. Osamotený jazdec vpredu, Svrček, sa pomaly posúval do cieľovej destinácie, a každým metrom mal k dobru viac a viac sekúnd. Jeho náskok začal klesať až vtedy, keď Sivokovi začali pomáhať Tuka a Sokolík. Na méte 13 kilometrov pred cieľom Svrček viedol o 17 sekúnd.  
 (© Ján Melicher)
Metre rýchlo ubúdali, časový rozostup medzi vedúcim juniorom a skupinou za ním sa prakticky nemenil. Raz sekunda z jeho náskoku ubudla, raz pribudla. Martin Svrček stále mal dostatok síl. Nakoniec prišiel do cieľového mesta na prvej pozícii a na cieľovej rovinke ju nestratil. Potvrdil tak rolu najväčšieho favorita a po suverénnom výkone zvíťazil. 
(© Ján Melicher)
Druhé miesto medzi Slovákmi vybojoval Tomáš Sivok, ktorý o to musel bojovať do posledných metrov. V koncovke mal však rýchlejšie nohy ako Lukáš Sokolík, jemu sa ušla tretia priečka medzi Slovákmi. Posledný Slovák, ktorý výrazným spôsobom prehovoril do priebehu dnešných pretekov, Samuel Tuka, sa musel uspokojiť so štvrtým miestom, pretože do záveru si neponechal žiadne sily nazvyš.  
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Svrčeka (majster SR)
"Byť majstrom Slovenska je úžasný pocit. Po páde som cítil, že to bude ťažšie, náročnejšie. Nechápem ako sa dá tak spadnúť. Bol to prudký kopček, preto bolo jasné, že pôjdem zo sedla a on si nedal pozor. V závere som nemal informácie o úniku. Asi štyrikrát som sa spýtal aký je odstup, povedali mi ho desať kilometrov pred cieľom. Bolo to dvadsať sekúnd, čo ma veľmi nepotešilo. Ale nejako som to dotiahol. V závere som sa snažil iba dôjsť do cieľa. Taktiku som mal takú, že prvé dve hodiny sa budem šetriť a potom to rozbalím, čo sa aj podarilo. Som veľmi šťastný ako to klaplo, konečne sa mi podarilo double."
Prihlásení pretekári (34):
(2003) HRTÁNEK Martin (CK EPIC Dohňany)
(2004) BRÁZDOVIČ Richard (CK KARPATY Smolenice)
(2004) SOBOTA Gabriel (CK KARPATY Smolenice)
(2004) HAAS Christian (CKM Poprad)
(2003) KOVÁČ Samuel (CKM Poprad)
(2003) ANDRAŠKO Peter (CKM Poprad)
(2003) VRBIK Adam (Cycling Academy Bratislava)
(2003) GROSS Adam (Cycling Academy Trenčín)
(2003) WIELAND Thomas Simon (Cycling Academy Trenčín)
(2004) BORSIK Tomáš (Cycling Academy Trenčín)
(2004) KURUCZ TÓTH Áron (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
(2004) GALOVIČ Jakub (CyS - Akadémia Petra Sagana)
(2003) GRAUZEL Martin (CyS - Akadémia Petra Sagana)
(2004) JURÍK Peter (CyS - Akadémia Petra Sagana)
(2003) POMŠÁR Adam (CyS - Akadémia Petra Sagana)
(2003) SLIVKA Jakub (CyS - Akadémia Petra Sagana)
(2003) BOROVSKÝ Nikolas (KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava)
(2003) UNGVARSKÝ Lukáš (MŠK Žiar n.Hronom - CK)
(2003) MALOŠ Samuel (OUTSITERZ)
(2004) CIBULA Matej (PROefekt Košice)
(2003) ČONTOFALSKÝ Marek (PROefekt Košice)
(2004) SZOTÁK Lukáš (PROefekt Košice)
(2004) LABUDA Bruno (SCHWABIK CYCLING CEA)
(2003) HOLÁŇ Marek (Slávia Trenčín)
(2004) JURÍK Martin (Slávia Trenčín)
(2003) KUNIC Tomáš (Slávia Trenčín)
(2004) MANZAT Dávid (Slávia Trenčín)
(2003) NAGY Róbert (Slávia Trenčín)
(2003) SOKOLÍK Lukáš (Slávia Trenčín)
(2003) TUKA Samuel (Slávia Trenčín)
(2003) ŠIMINSKÝ Michal (ŠK Železiarne Podbrezová, a.s.)
(2004) MAŇKOVSKÝ Dávid (Športový klub Topoľčianky)
(2003) SVRČEK Martin (Team Franco Ballerini)
(2004) SIVOK Tomáš (Willebrord Wil Vooruit)
 
mapa okruhu, jazdia sa štyri, 900 nastúpných metrov (© organizátor)
 
Náš eshop