Tokio: Roglič so suverénnym zlatom v ITT, v tesnom boji o striebro Dumoulin pred Dennisom

st 28.7. rovinata etapa ciel rovina Fuji International Circuit 44,1 km Roglič
zprofil do pretekov
profil časovky, 750 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Olympijská časovka sa v okolí Fuji International Speedway šla na stredne náročnej trase. Nebola príliš technická, ale mala tam menšie kopce. Pretekári absolvovali dva okruhy a nastúpali až 750 metrov, čo je na takej krátkej trase dosť veľa.
Ešte pred mužmi boj s chronometrom odjazdili ženy a presadili sa favoritky. Annemiek van Vleutenová získala zlatú medailu s veľkým náskokom takmer minúty pred duom Marlen Reusserová (Švajčiarsko) a Anna van der Breggenová (Holandsko). Pre skúsenú van Vleutenovú ide o prvé olympijské zlato.

V Riu bol ešte olympijským víťazom Fabian Cancellara pred Tomom Dumoulinom a Chrisom Froomom. Dennis bol vtedy piaty, Roglič desiaty.
Muži štartovali v troch vlnách. V prvej neboli žiadni favoriti, no aj minimum neznámych exotických pretekárov. Prakticky len Sýrčan Wais a Iránčan Safarzadeh. Pre jediného Slováka Lukáša Kubiša boli títo dvaja základnou métou. Chcelo to zdolať aj legendárneho Alžírčana Lagaba. Pretekár Dukly Banská Bystrica štartoval ale až v druhej skupine medzi veľkými menami ako Evenepoel, Hart či Bennett.
Z prvej partie bol najrýchlejší Kanaďan z Astany Hugo Houle, ktorý klubového kolegu Stefana de Boda zdolal o 64 stotín sekundy s časom 57:56. Trochu prekvapujúco až minútu nakúpil Portugalčan Nelson Oliveira.
- reklama -
- reklama -
Z druhej skupiny sa výborne od štartu ukazoval Alberto Bettiol, sadla mu časť s prvým kopcom. No Taliana v polovici trate prekonával Remco Evenepoel. Belgičan však nebol najrýchlejší, aj jeho o štyri sekundy zdolával Houle. Podobný čas ako Evenepoel šiel v prvej polovici aj Kolumbijčan Rigoberto Urán. Lukáš Kubiš po 22 kilometroch strácal na najlepších bez mála štyri minúty, takže bolo to predposledné miesto.
Ešte aj na poslednom medzičase mal Urán náskok na Evenepoela, čo bolo malým prekvapením. Kolumbijčan zrejme nemal šancu na medailu, ale vyzeralo to na veľmi dibrý referenčný čas pre poslednú skupinu, kde boli favoritmi Asgreen, Cavagna, Küng, van Aert či Ganna.
Houleho prekonal najprv Bettiol a potom aj Evenepoel, ktorý nasadil čas 57:21. Čakalo sa na Urána. Kolumbijčan prekvapujúco prekonal Belgičana o dve a pol sekundy. V cieli sa objavil aj Lukáš Kubiš na predposlednej priečke so stratou 9:06 na Urána.
Z hlavných favoritov štartujúcich v závere bol najsilnejší v prvej polovici trate Primož Roglič, ktorý zdolával partiu Dumoulin, Ganna, Dennis a Van Aert o osem až desať sekúnd. Všetko to bolo totálne vyrovnané. Na šiestej priečke bol ešte Küng a následne už väčšia diera. Po prejazde cieľom nasledoval druhý raz náročný úsek s dvojkilometrovým stúpaním so sklonom šiestich percent. Na časovkárskych špeciáloch to nebolo nič jednoduché. Dala sa tu získať aj stratiť medaila.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
A Rogličovi kopec vyšiel perfektne. Podarilo sa mu nabrať obrovský náskok 31 sekúnd na vyrovnanú trojku Dennisa, Dumoulina a Gannu. Van Aert stratil medailové tempo. Dostal sa cez neho aj Küng, ale ich odstup už bol priveľký.
Na poslednom medzičase z vysokého tempa mierne odpadol Dennis a zrejme lepším rozložením síl sa do medailovej hry dostal Küng. Sedem kilometrov pred páskou suverénne viedol Roglič, no od 42 do 50-sekundovej straty boli až štyria borci v poradí Dumoulin, Ganna, Küng a Dennis. Trend tam bol navyše taký, že všetci až na Künga z Rogličovho tempa odpadali.
Roglič bol v cieli s časom 55:04, a to bola jasne zlatá pozícia. Otázkou bolo, či sa aspoň dostane niekto pod minútovú stratu na Slovinca. Nestalo sa. Striebro napokon získal znovuzrodený Tom Dumoulin s odstupom 1:01 a 1:04 stratil bronzový Rohan Dennis. Napokon štyri desatiny sekundy nestačili smoliarovi Stefanovi Küngovi na medailu a svetový šampión Filippo Ganna skončil až piaty s odstupom 1:05.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
Víťaz záverečnej časovky na Tour de France Wout Van Aert sa musel zmieriť so šiestou priečkou, zaostal až o 1:40. Skoro ho zdolal siedmy Kasper Asgreen. Top 10 uzavreli Urán, Evenepoel a Bevin. Lukáš Kubiš skončil na predposlednej 37. priečke s odstupom 11:21. Určite spokojný nebol a chcel zdolať Lagaba i Safarzadeha. Podmienky boli v Tokiu pre najmladšieho účastníka časovky náročné, štartovať tu ani nemal a chcel sa pripravovať na Avenir, no zdravotné problémy Petra Sagana všetko zmenili.
Tokijská časovka priniesla zaujímavé obrody kariér medailistov. Primož Roglič sa úžasne vrátil po páde na Tour a ukázal, že na Vuelte to s ním budú mať súperi ťažké. S takýmto výkonom sa naozaj zdá, že mohol konkurovať aj Pogačarovi, najťažší kopec tu vyletel neuveriteľným spôsobom. No je to len keby keby. Tom Dumoulin sa na poslednú chvíľu rozhodol štartovať a reštartovať kariéru. Je obdivuhodné, že za týchto okolností dokázal zopakoval výsledok z Ria. Vtedy bol tiež jeho odstup veľký. Môže byť rád, že to udržal pred súpermi zozadu.
Rohan Dennis predvádzal v časovkách zvláštne výkony - skvelé i slabšie. Dnes sa mu asi až tak neverilo, ale dokázal sa skvelo pripraviť a získal svoju prvú olympijskú medailu. Bol tým šťastnejším v porovnaní so Stefanom Küngom, ktorý ostal tesne bez medaily ako veľký smoliar. Európsky šampión teda ostáva len s jednou medailou z ITT na OH a MS. Získal vlani v Imole bronz. Aktuálny svetový šampión Filippo Ganna bol napokon z tesnej partie posledný a ostalo mu frustrujúce piate miesto. Na medailu si veril aj Wout Van Aert, ale manko 1:40 bolo veľmi veľké.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (37. miesto)
"Bolo to ťažké. Nešlo sa mi vôbec dobre a nedokázal som ísť svoj výkon. Nešiel som ani zďaleka porovnateľné watty ako na majstrovstvách SR. Neviem čím to bolo. Najťažší bol prudký kopec. Keď som prišiel pod neho v druhom kole a zdvihlo sa to, strašne to bolelo. Jasné, že s výsledkom nie som spokojný, no vyšlo to v danom momente takto. Pevne verím, že sa od toho odrazím a v budúcnosti to bude lepšie."
Výsledky
1. ROGLIČ Primož link ikonka Slovinsko 55:04 350
2. DUMOULIN Tom Holandsko 01:01 250
3. DENNIS Rohan Austrália 01:04 200
4. KÜNG Stefan Švajčiarsko 01:04 150
5. GANNA Filippo Taliansko 01:05 125
6. VAN AERT Wout Belgicko 01:40 100
7. ASGREEN Kasper Dánsko 01:48 85
8. URAN Rigoberto Kolumbia 02:14 70
9. EVENEPOEL Remco Belgicko 02:17 60
10. BEVIN Patrick Nový Zéland 02:20 50
37. KUBIŠ Lukáš Slovensko 11:21
Zobraziť kompletné poradie

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop