Časovky na ME 2021: Svrček s Jenčušovou s veľmi solídnymi výsledkami v druhej desiatke

Nora Jenčušová (© Ján Melicher)

st 8.9. rovinata etapa 09:15 Trident > Trident 22,4 km Ivančenková
Prvý titul si z Tridentu odniesla ruská juniorka Alena Ivančenková, ktorá bola najrýchlejšia v časovke na 22,4 km. Medzi dievčatami sa vytvorili pomerne veľké rozdiely. Strieborná Nemka Niedermaierová stratila 31, tretia Holanďanka Uijenová až 53 sekúnd. Slovensko v tejto kategórii zastúpenie nemalo.

st 8.9. rovinata etapa 10:45 Trident > Trident 22,4 km Segaert
Časovka juniorov bola na ME v rukách belgických pretekárov. Zlato získal Alex Segaert pred Cianom Uijtdebroeksom. Delilo ich päť sekúnd. Sú to aj dvaja najlepší z domáceho šampionátu. Konkurentov zdolali výrazne. Až 40 sekúnd zaostal bronzový Francúz Eddy Le Huitouze.

Slovák Martin Svrček obsadil z 52 štartujúcich šestnáste miesto s odstupom 1:32. Napríklad českých súperov nezdolal tak výrazne ako v Bánovciach na MSR a ČR, ale vzhľadom na to, čo Slováci jazdia v časovkách na vrcholných podujatiach, je to výborný výsledok.
vyjadrenie ikonky ciernaMartin Svrček (16. miesto)
"So svojim výkonom nie som spokojný. Nebudem sa vyhovárať, pretože to vôbec nemám rád. Dal som do toho všetko. Okolnosti a moje nohy na viac nemali. Psychicky som už nastavený na piatok, čo je pre mňa veľmi dôležité."
st 8.9. rovinata etapa 14:30 Trident > Trident 45 km Taliani
V najnovšej disciplíne európskeho šampionátu opäť nenastúpilo veľa krajín. Len osem ich malo záujem pobiť sa o medaily v miešanej štafete. Šlo sa to ešte len tretí raz v histórii a spoznali sme aj nových víťazov. Po Holanďanoch a Nemcoch sa v Tridente tešili Taliani.
Trojica Ganna, De Marchi a Sobrero veľmi rýchlo začala a už po desiatich kilometroch, teda štvrtine, mali náskok takmer dvadsiatich sekúnd. Ten si potom udržiavali až do cieľa, hoci ich dámske kolegyne Cechiniová, Cavalliová a Longo Borghiniová boli trochu pomalšie ako Nemky a Holanďanky. Tieto štáty brali striebro a bronz. Potom už boli rozostupy väčšie.
št 9.9. rovinata etapa 09:15 Trident > Trident 22,4 km Guazzini

Časovku junioriek najlepšie zvládla talianska pretekárka Vittoria Guazziniová, ktorá šla svoju jazdu v strede štartového poľa a ani silné pretekárky v závere s jej časom nedokázali nič robiť. Talianka nepatrila medzi najväčšie favoritky, o to je väčším prekvapením, že vyhrala až o masívnych 39 sekúnd pred nemeckou favoritkou Hannah Ludwigovou. Ďalšia Talianka Pirroneová brala bronz.
Slovensko malo v tejto kategórii zastúpenie v podobe Nory Jenčušovej, ktorá jazdí v BePinku a začína svoju kariéru medzi ženami. Vlani bola v takejto časovke junioriek na ME ôsma. Dnes brala 18. miesto z 28 pretekárok. Stratila 2:36. Treba ale povedať, že v tejto kategórii štartovalo minimum exotiky. Skalpy Španielok, Švajčiarok či jednej Nemky sa rátajú. Zo slovenského pohľadu je to historicky najlepší výsledok v tejto kategórii.
vyjadrenie ikonky ciernaNora Jenčušová (18. miesto)
"Počas rozjazďovania som sa cítila dobre. Prvá polovica časovky bola na moje pomery dosť slabá, o čom hovorí aj priemerná rýchlosť. Tá mala byť v prvej polovici lepšia, ako v druhej a u mňa to bolo naopak. Po obrátke som sa konečne rozbehla. Práve tam ma dobehla Ruska Novolodskaiová. S tým som trochu počítala, pretože je to dobrá baba. Cestou späť sa mi darilo držať s ňou kontakt. Potešili ma moje prejazdy technickými úsekmi, v ktorých som sa podľa mňa posunula. Išla som to, na čo momentálne mám, až na tú prvú polovicu. Cítim, že mi treba ešte rok-dva, aby som mohla konkurovať ostatným. Predsalen, štyri roky sú dosť veľké rozhranie."
št 9.9. rovinata etapa 10:45 Trident > Trident 22,4 km Reusserová
Prekvapujúco sa skončila časovka žien Elite na ME v Tridente. Holandsko-nemecké duo Van Dijková - Brennauerová zdolala Švajčiarka Marlen Reusserová, ktorá jazdí za BTC Ljubljana. Ellen Van Dijková stratila 19 sekúnd a bývalá majsterka sveta Lisa Brennauerová až 62 sekúnd.
Tereza Medveďová sa napriek tomu, že nie je vôbec časovkárkou, na trať postavila a stratila vyše šesť minút na 33. priečke.
št 9.9. rovinata etapa 14:15 Trident > Trident 22,4 km Price
Dánsky cyklista Johan Price-Pejtersen sa stal majstrom Európy v časovke na 22,4 km. V Tridente zvládol trať priemernou rýchlosťou 52,5 km/h. Druhý muž prológu na Avenire jazdiaci za Uno-X porazil svojho klubového kolegu Sörena Waerenskjolda o 33 sekúnd. Práve Nór prológ na Avenire vyhral. Teraz si to vymenili. Tesne tretí najrýchlejší čas mal Holanďan Daan Hoole, ktorý už podpísal zmluvu s Trekom-Segafredo.
Slovák Lukáš Kubiš z banskobystrickej Dukly skončil s mankom troch minút na 35. mieste. Vzhľadom na štart 49 pretekárov to nebol na slovenské pomery zlý výsledok. Väčšinu pretekárov z cyklisticky malých krajín zdolal.
vyjadrenie ikonky ciernaLukáš Kubiš (33. miesto)
"Dnešná časovka mi vôbec nevyšla podľa predstáv. Prvú tretinu som šiel svoj štandardný výkon. Lenže potom mi začala tŕpnuť pravá noha a nedokázal som ňou poriadne zatlačiť, čiže som strácal watty. Som veľmi sklamaný, pretože som si veril na umiestnenie v druhej desiatke, ale nevyšlo mi to. Určite to všetko zanalyzujeme a viem, že to bude už len lepšie."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakuba Vanča (repre tréner)
"Lukáš šiel od začiatku dobre, celkom rýchlo dobehol Bulhara, no ten sa ho na časovku veľmi nepríjemne chytil. Podľa mňa by ho mali diskvalifikovať. Dlho šiel za Lukášom, a to ho trochu vyhodilo z miery. Ku koncu už Lukášovi dochádzali sily, bolo to cítiť, ale celkom vyrovnaný výkon dnes podal."