Časovky na MS 2021: Tímovú zmiešanú časovku vyhrali Nemci, za nimi skončili Holanďania a Taliani

22.9.2021, 10:00 | Preteky vo svete | L. Timko, T. Šandor
(© Igor Stančík / SZC)

po 20.9. rovinata etapa 10:40 Knokke-Heist > Bruggy 30 km Price
Jedenásť dní po tom, ako Dán Johan Price-Pejtersen získal titul európskeho šampióna v časovke sa mu najviac darilo v tejto disciplíne aj na svetovom šampionáte v Bruggách. Jazdec Uno-X zvládol 30-kilometrovú trať za 34 minút a 29 sekúnd. Na striebornú priečku odsunul Austrálčana Plappa a bronz získal Belgičan Vermeersch.
Slovensko v časovke účasť nemalo, keďže všetci muži vrátane dvadsaťtrojkárov absolvovali Okolo Slovenska.
po 20.9. rovinata etapa 14:40 Knokke-Heist > Bruggy 30 km Van Dijk
Mimoriadne skúsená Holanďanka Ellen van Dijková získala druhé zlato z časovky na MS. 34-ročná pretekárka Treku-Segafredo nebola najväčšou favoritkou a úspechy v tejto disciplíne zbierala najmä v dávnejšej minulosti. Spomínaný prvý titul si vybojovala ešte pred ôsmimi rokmi v talianskej Florencii. Dnes to pre ňu vyzeralo na striebornú pozíciu, keď po prvom aj druhom medzičase viedla čerstvá majsterka Európy Marlen Reusserová, no Švajčiarka neudržala tempo a Van Dijková ju napokon o desať sekúnd zdolala.
S odstupom 24 sekúnd si bronz pripísala ďalšia veteránka Annemiek van Vleutenová. Tieto pretekárky výraznejšie odskočil zvyšku štartového poľa. Slovensko ani v tejto časovke zastúpenie nemalo, pretože Tereza Medveďová na ME nešla dobre. Slovensko miestenku nevyužilo. V utorok skúsia šťastie juniori Kurnická so Svrčkom.
ut 21.9. rovinata etapa 10:30 Knokke-Heist > Bruggy 19 km Ivančenková
Titul majsterky sveta získala ruská pretekárka Alena Ivančenková, ktorá pred dvoma týždňala vyhrala časovku aj na ME. Na druhom mieste skončila 16-ročná britská cyklistka Zoe Backstedtová so stratou jedenásť sekúnd. Bronz získala Antonia Niedermaierová z Nemecka s mankom 25 sekúnd. Ostatné pretekárky mali v cieli väčšie straty.
Na ME v Tridente Slovensko v tejto kategórii zastúpenie nemalo. Dnes ale predsa na štart nastúpila Tereza Kurnická zo Slávie Trenčín, ktorá to chcela skúsiť. V 55-člennej konkurencii obsadila 42. miesto so stratou 3:50. Nezaradila sa tak len k exotike ako je to u Slovákov časté. Podarilo sa jej zdolať Talianku, Češku či Švajčiarku. V sobotňajších pretekoch by mala mať väčšie šance. Na ME sa jej podarilo finišovať v druhej väčšej skupine na 26. mieste, kde bola trasa o čosi náročnejšia v kopcoch. Tu to bude zasa viac technické.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Terezy Kurnickej (42. miesto)
"Tak z časovky mám dosť zmiešané pocity. Viem, že dokážem podať aj lepší výkon ako ten čo som predviedla dnes, no bohužiaľ, dnes to proste nešlo. Verím, že v hromadných pretekoch to bude lepšie."
ut 21.9. rovinata etapa 14:55 Knokke-Heist > Bruggy 22 km Wang
Juniorským majstrom sveta v časovke sa stal dánsky cyklista Gustav Wang, ktorý získal zlatú medailu s pomerne veľkým náskokom, a to nemal ideálnu sezónu. Na domácom šampionáte bol v tejto disciplíne strieborný, ale s veľkým odstupom na dnes štvrtého Bévorta a na dubnickom etapáku bol štvrtý. No formu perfektne vyladil. Druhý v poradí Joshua Tarling z Veľkej Británie stratil v cieli dvadsať sekúnd. Na tretej priečke skončil domáci Alec Segaert, ktorý je aktuálnym európskym šampiónom v tejto discplíne.

Martin Svrček obsadil v konkurencii 77 cyklistov 17. miesto so stratou 1:25. Začal trochu pomalšie, keď mal 22. medzičas, ale silní pretekári majú schopnosť gradovať svoj výkon a tak to bolo aj v Martinovom prípade, keď bol v závere veľmi rýchly. Svrčkov výsledok je tretí najlepší v histórii samostatného Slovenska. Ako ťažko prekonateľné maximum sa javí desiate miesto Mateja Jurča v Zoldri 2002. O rok neskôr v kanadskom Hamiltone bol Peter Velits štrnásty. Tento časovkársky počin je tak pre Slovensko unikátny. Juniori majú preteky na programe v piatok od 8:15.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Svrčka (17. miesto)
"S mojím výkonom som spokojný. Vlastne aj s výsledkom. Viem, že ešte musím potrénovať a bude to ešte lepšie. Teraz sa už naplno sústredím na piatkové ranné preteky."
st 22.9. rovinata etapa 13:45 Knokke-Heist > Bruggy 44 km Nemecko
Majstrovský titul získali nemeckí cyklisti v zložení Martin, Walscheid, Arndt, Kleinová, Krögerová, Brennauerová. Zlatá medaila mala špeciálny nádych najmä pre Tonyho Martina, skúsený cyklista po dnešných pretekoch ukončil aktívnu kariéru. Na druhom mieste skončili Holanďania (Van Emden, Mollema, Bouwman, Markusová, Van Dijková, Van Vleutenová), ktorí stratili trinásť sekúnd. Pred dvoma rokmi na svetovom šampionáte vyhrala túto disciplínu holandská zostava práve pred Nemcami.
Bronz získali Taliani  (Sobrero, Ganna, Affini, Longo Borghiniová, Cecchiniová, Cavalliová), ktorí boli len o päť stotín sekundy rýchlejší ako Švajčiari. Talianski muži boli na trati najrýchlejší, ale ženská časť zostavy neudržala najvyššie tempo až do konca. Medzi ženami dominovali Holanďanky, ale na výhru to nestačilo, lebo Nemecko postavilo dve vyrovnané zostavy.
Tereza Medveďová s tímom Svetoveho tréningového centra skončila na poslednom mieste.