Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Gent - Wevelgem U23: Zo Slovákov prišiel do cieľa len Kubiš, keď tesne nestačil tempu na Kemmelbergu

27.3.2022, 12:50 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
ne 27.3. zvlnena etapa ciel rovina Ieper > Ieper 177 km Watson
profil pretekov, 930 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Po troch rokoch sa uskutočnila klasika Gent - Wevelgem aj pre jazdcov do 23 rokov, na ktorých čakalo šesť úsekov s mačacími hlavami a 177 kilometrov. Slovensko pod vedením Jakuba Vanča reprezentovali Lukáš KubišAdam FoltánFilip LohinskýPavol Rovder (4x Dukla Banská Bystrica), Martin Gavenda (Cycling Academy Trenčín) a Simon Nagy (Israel Cycling Academy). 
Preteky boli od začiatku plné pádov. Na zemi skončili reprezentanti Japonska, Kanady, Holandska, Estónska, Poľska či Švajčiarska. Vedúcu skupinu vytvorili Arťom Köster (Estónsko), Pauls Rubenis (Lotyšsko) a Jokin Murguialday (Španielsko). Zástupcovia pobaltských krajín jazdia za kontinentálny Ampler - Tartu 2024, Španiel reprezentuje prokontinetálny tím Caja Rural - Seguros RGA. Po pätnástich kilometroch si vybudovali päťdesiat sekúnd k dobru. 
Slovenská reprezentácia do 23 rokov na prezentácii (© Jakub Vančo )
Množstvo jazdcov muselo riešiť mechanické problémy. Po tridsiatich kilometroch malo vedúce trio päťminútový náskok. V pelotóne udávali tempo Rakúšania a Belgičania. Po jednom z hromadných pádov, ktorému sa Slováci vyhli, putovali do nemocnice Louis Barré (Francúzsko) a Mohammed Al-Wahibi (Omán). Všetci Slováci boli po pätdesiatich kilometroch súčasťou balíka.   
Náskok úniku začal postupne klesať. Po Verunestraate, prvom úseku s mačacími hlavami, mala vedúca skupina trojminútový náskok. Na stúpaní Scherpenberg (2 km; 2,3 km) došlo v polovici pelotónu k pádu a balík sa rozdelil na dve skupiny. Nasledoval Banenberg (1,2 km; 6,3 %), kde neudržali krok s balíkom Gavenda Lohinský. Neskôr ich nasledovali Foltán Nagy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na Kemmelberg (0,5 km; 7 %) prišlo vedúce trio s trojminútovým náskokom na balík, kde naďalej jazdil Kubiš. Polminútu strácali RovderFoltán NagyLohinský a Gavenda šli samostatne. Po 145 kilometroch mala vedúca skupina len pätnásťsekundový náskok na partiu prenasledovateľov bez slovenského zastúpenia. Na druhom prejazde cez Montenberg (1,3 km; 4,7 %) bol pelotón pohromade. 
Pri druhom prejazde cez Kemmelberg jazdil na čele Soren Waerenskjold (Nórsko). Jazdca Una-X prenasledovali Rick Pluimers (Holandsko), Jim Brown (Veľká Británia), Arthur Kluckers (Luxembursko) a tak šiel pelotón. Desať sekúnd na hlavnú skupinu strácal Kubiš, ktorý šiel v trojčlennej partii. Dvadsať kilometrov pred páskou mal Nór desaťsekundový náskok na prenasledovateľov, balík strácal ďalších dvanásť sekúnd. Všetci pretekári pred pelotón sa napokon rozhodli počkať na hlavnú skupinu.
O víťazovi tak rozhodol záverečný šprint, ktorý ovládol Sam Watson (Veľká Británia). Druhý skončil Sebastian Changizi (Dánsko) a na pódium sa postavil aj Valentin Retailleau (Francúzsko). Najlepším Slovákom bol Lukáš Kubiš, ktorý obsadil 60. priečku s päťminútovým mankom. Zvyšní Slováci neboli klasifikovaní. Víťaz pretekov na klubovej úrovni jazdí za farmu Groupamy - FDJ a v kategórii do 23 rokov zostáva aj o rok. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (60. miesto)
"Od začiatku pretekov to bolo rýchle a dosť nervózne. Vytvoril sa trojčlenný únik a na chvíľu sa to upokojilo, no neustále to boli zrýchľovanie kvôli pozícii do úzkych ciest pomedzi polia. S celým tímom sme sa pohybovali na špici pelotónu. Akonáhle sa prišlo do prvých kopcov, mal som skvelú pozíciu a išiel stále vpredu. Na prvom prejazde Kemmelbergu nastala najväčšia selekcia. Mne sa to podarilo prejsť v prednej časti pelotónu. Nasledovali šotolinové úseky, kde som bol vo svojom. Následne sme prišli opäť na Kemmelberg, a tu mi už sily nestačili. Na vrchu mi chýbalo veľmi málo, lenže vo vetre som to už nedokázal dobehnúť. Veľmi ma to mrzí, pretože nohy boli dobré a chýbalo možno dvadsať wattov v kopci. Potom som už len doputoval do cieľa."
vyjadrenie ikonky ciernaJakub Vančo (reprezentačný tréner)
"Boli sme limitovaní nomináciou, nakoľko Martin Svrček pre účasť na menších pretekoch nebol klubom uvoľnený, čo je dosť smutné. Bolo by zaujímavé pozrieť si, kam by sa v tejto konkurencii zaradil. Dobrú výkonnosť má aktuálne aj Tobias Vančo, ale jeho transport z Rhodosu na poslednú chvíľu by extrémne predražil výjazd. Preteky boli celý deň o pozičnej jazde. Prvých sto kilometrov bolo z nášho pohľadu skvelých. Dokázali sme sa vyhýbať pádom. Na prvých bergoch to bolo už horšie. Po delení a pádoch sa viacerí jazdci nedokázali vrátiť. Skupina s Simonom Nagyom a Adamom Foltánom jazdila pred posledným Kemmelbergom s päťminútovou stratou, ale rozhodcovia ju odvolali. Lukáš Kubiš vypadol z čela na horizonte posledného prejazdu cez Kemmelberg a v trojčlennej skupine sa už nedokázal vrátiť späť. Nakoľko ďalší Ncup je pre vojnu presunutý pravdepodobne na september, najbližšie nás čaká svetový pohár v Jeseníkoch koncom mája, ktorý bude dôležitý pre nominácie."
Výsledky
1. WATSON Sam Veľká Británia 4:09:32 70
2. KOLZE CHANGIZI Sebastian Dánsko 00:00 55
3. RETAILLEAU Valentin Francúzsko 00:00 40
4. HOLM JÖRGENSEN Adam Dánsko 00:00 30
5. SKOK Anze Slovinsko 00:00 25
6. TORN TEUTENBERG Tim Nemecko 00:00 20
7. DONALDSON Robert Veľká Británia 00:00 15
8. WAERENSKJOLD Søren Nórsko 00:00 10
9. BOMBOI Davide Belgicko 00:00 5
10. POLLEFLIET Gianluca Belgicko 00:00 3
60. KUBIŠ Lukáš Slovensko 05:05
DNF FOLTÁN Adam Slovensko odstúpil
DNF GAVENDA Martin Slovensko odstúpil
DNF LOHINSKÝ Filip Slovensko odstúpil
DNF NAGY Simon Slovensko odstúpil
DNF ROVDER Pavol Slovensko odstúpil
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop