Amstel: Cosnefroy a Kwiatkowski doviedli únik do úspešného konca, fotofiniš prisúdil triumf Poliakovi

10.4.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Amstel: Cosnefroy a Kwiatkowski doviedli únik do úspešného konca, fotofiniš prisúdil triumf Poliakovi
Dojazd Cosnefroya a Kwiatkowskeho (© Amstel Gold Race)

ne 10.4. rovinata etapa ciel rovina Maastricht > Valkenburg 254 km Kwiatkowski
flamsko 20
profil pretekov, 3400 nastúpaných metrov (© amstel.nl)
56. ročník Amstel Gold Race si na cyklistov pripravil celkovo 33 kopcov. V porovnaní s vlaňajšou edíciou tak ubudlo poltucet stúpaní. Naopak, tento rok mali pretekári na programe o dvadsať kilometrov viac. Už pred štartom bolo jasné, že v cieli uvidíme nového víťaza, nakoľko Wout Van Aert (Jumbo - Visma) sa na štart nepostavil. Prítomný nebol ani vlaňajší tretí muž Max Schachmann (Bora - hansgrohe). 
Na štartovej listine pôvodne figuroval aj Peter Sagan. Slovák sa ale naďalej pasuje so zdravotnými problémami a dva dni pred klasikou ho tím vyškrtol. Miesto po trojnásobnom majstrovi sveta zaujal tretí muž Gent - Wevelgem Dries Van Gestel. Svoj posledný ročník v kariére absolvoval Philippe Gilbert (Lotto Soudal). Majster sveta z Valkenburgu sa tu z triumfu radoval v rokoch 2010. 2011, 2014 a 2017.
Do vedúcej skupiny sa prepracovali Davide GabburoLuca Rastelli (Bardiani-CSF-Faizané), Ide Schelling (Bora), Emils Liepinš (Trek - Segafredo), Owain Doull (EF Education-EasyPost), Johan Jacobs (Movistar) a Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen - Baloise). Prvý menovaný odtiaľ vypadol už po osemnástich kilometroch a vpredu tak operovalo šesť jazdcov. 111 kilometrov pred cieľom mali k dispozícii štvorminútový náskok. 
Holanďan Schelling jazdí v nemeckom tíme už tretiu sezónu a vlani predviedol solídny výkon na Brabantskom šípe, kde skončil na štvrtej priečke. Cudzia mu nie je ani jazda na celkové poradie, na minuloročnom Okolo Nórska skončil druhý. Na Grand Tour vlani absolvoval premiéru na Starej dáme a niekoľko dní nosil bodkovaný dres. Doull Jacobs patria medzi špecialistov na mačacie hlavy. Prvý menovaný skončil na Kuurne - Brusel - Kuurne v roku 2020 na druhom mieste ešte ako jazdec Ineosu. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Liepinš je pretekárom do hromadných dojazdov, v úvodnej etape na UAE Tour uzatváral prvú päťku. Rastelli jazdí na prokontinentálnej scéne prvý rok a Van Poucke sa na inej klasike Eschborn - Frankfurt vlani umiestnil na štrnástej priečke. Na Sibbergrubbe (2,1 km; 3,6 %) atakovali Victor Campenaerts (Lotto Soudal) a Nathan Van Hooydonck (Jumbo - Visma). Z vedúcej skupiny sa porúčal Rastelli.  
Pelotón prešiel druhýkrát cez Cauberg (0,8 km; 3,6 %) s dvadsaťsekundovým mankom na duo prenasledovateľov. Van Hooydonck mohol neskôr pomôcť DumoulinoviBenootovi alebo Laportemu. Dvaja kvalitní klasikári sa rýchlo pridali k vedúcej skupine, ktorá sa tak rozrástla na sedem členov. Z pelotónu ušiel aj Florian Sénéchal (Quick-Step Alpha Vinyl). Na jednom z kruhových objazdov došlo k pádu piatich jazdcov Bory aj Bahrainu - Victorious.
V pelotóne pracovali najmä jazdci Alpecinu - Fenix. Mathieu Van der Poel chcel zopakovať svoj triumf spred dvoch rokov, kedy najprv dotiahol Alaphilippa, Kwiatkowského a Fuglsanga tesne pred cieľom a následne predviedol najsilnejší šprint. Sénéchal sa pomaly blížil naspäť k pelotónu a 76 kilometrov pred páskou sa vrátil späť. Ďalší pád prišiel opäť na kruhovom objazde. Na zemi skončili Andrea Bagioli (Quick-Step), Anthony Turgis (TotalEnergies), pretekári Astany a BikeExchange.
Ďalší pád prišiel na Bemelerbergu (0,9 km; 4,5 %), kde spadol Jack Haig (Bahrain - Victorious). Austrálčanovi sa nič nestalo a pokračoval ďalej. Sedemdesiat kilometrov pred cieľom mal únik minútový náskok. V pelotóne začali pracovať aj zástupcovia Quick-Stepu a Ineosu. Haig jazdil pri aute doktora. Jeho pád sa zjavne neobišiel bez následkov. Naspäť do pelotónu za pomoci jedného domestika smeroval aj Bagioli
Z pretekov odstúpil Turgis, ktorý sa zaplietol do jedného z pádov. Na Loorberg (1,5 km; 5,3 %) prišiel únik s deväťdesiatimi sekundami k dobru. Do problémov sa dostali Campenaerts Schelling, ktorí si vystúpili z vedúcej skupiny. Preto sa na čelo balíka poskladali borci z Lotta Soudal. Na čele balíka sa ale striedali viaceré zoskupenia. Na Guiperbergwegu (0,6 km; 5,7 %) zvýšil tempo Van Hooydonck a doplatil na to Liepinš
Z balíka zaútočil Tim Wellens (Lotto Soudal) a na jeho koleso sa zavesil Christophe Laporte. Francúz ale nestriedal a po chvíli ich dorazil pelotón. Z hlavnej skupiny už vypadol aj Gilbert. Vpredu stratil kontakt s únikom Van Hooydonck, ktorý sa musel vyhýbať zaparkovanému automobilu a musel sa vracať späť. Pred Kruisbergom (0,6 km; 8,8 %) prevzal vedenie pelotónu Ineos a na čele sa osamostatnil jazdec Jumba.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Van Hooydonck bol dobehnutý tesne za Kruisbergom a pred Eyserboswegom (0,9 km; 9,3 %) sa opäť utrhol Wellens. Po chvíli sa ale vrátil späť. Balík sa preriedil na priblížne tridsať jazdcov. Na Frombergu (1,6 km; 3,6 %) sa v pelotóne neatakovalo. Nasledoval Keutenberg (1,2 km; 5,9 %), kde atakoval Benoot a vo vedúcej skupine ostalo iba jedenásť jazdcov.  
Vpredu sa udržali PidcockKwiatkowski (2x Ineos), Van der Poel (Alpecin), Benoot (Jumbo), Teuns (Bahrajn), Cosnefroy (AG2R), Matthews (BikeExchange), Asgreen (Quick-Step), Kamp (Trek), Küng (Groupama) a Hirschi (UAE). V druhej skupine jazdili Dumoulin (Jumbo), Valgren (EF Education) či Barguil (Arkéa). Posledný prejazd cez Cauberg priniesol atak Hirschiho, ktorý pomery na trati nezmenil. Neskôr to vyskúšal Pidcock, ale ani druhý muž vlaňajšieho ročníka nebol úspešný. 
Napokon sa utrhol Kwiatkowski a majstra sveta z roku 2014 po chvíli doplnil Cosnefroy. Na stíhaciu jazdu sa odhodlal Teuns, ale Belgičan sa k vedúcej dvojici nepribližoval. Štrnásť kilometrov pred páskou mali dvadsaťsekundový náskok, ďalšia skupina mala päťnásťsekundové manko. Cez Bemelerberg atakoval Hirschi, ale skupina prenasledovateľov sa nerozdelila. Vedúce duo spolupracovalo a šesť kilometrov pred cieľom malo dvadsať sekúnd k dobru.
Naopak, spolupráca v druhej skupine viazla a jazdci v nej sa striedali v útokoch. Asgreen ani Van der Poel úspešní neboli a do posledného kilometra vstúpila vedúca dvojica s pätnástimi sekundami k dobru. Do šprintu šiel Cosnefroy z prvého miesta a o víťazovi musel rozhodnúť fotofiniš, ktorý prisúdil víťazstvo Kwiatkowskému. Radio Tour najprv hlásilo Francúza a ten sa radoval v cieli, ale cieľová fotografia ukázala víťazstvo Poliaka. Stupne víťazov doplnil Benoot, ktorý ušiel druhej skupine tesne pred cieľom.
Štvrtý skončil Van der Poel a príjemným prekvapením je výkon Alexandra Kampa, ktorý uzatváral Top 5. Rozhodujúci moment dnešných pretekov prišiel devätnásť kilometrov pred cieľom. Ineos mal ako jediný tím početnú prevahu vo vedúcej skupine a Michal Kwiatkowski sa pustil do sólového úniku. Na jeho pohyb ako jediný odpovedal Benoít Cosnefroy a obidvaja jazdci vďaka vzornej spolupráci dotiahli svoj únik až do konca, kde bol napokon rýchlejší víťaz Amstel Gold Race z roku 2015.
Napriek neúčasti Van Aerta sa nestratilo ani Jumbo - Visma. Práve Tiesj Benoot svojim útokom na Keutenbergu vyselektoval najlepších jazdcov a v závere mal dostatok síl nato, aby si osamote prišiel po tretiu priečku. Medzi najsilnejších jazdcov tradične patril aj Mathieu Van der Poel. Domestici Alpecinu zohrali významnú rolu pri dobiehaní denného úniku, ale Holanďan nenašiel recept na svojich konkurentov.
Pódium (© Dion Kerckhoffs/Cor Vos 2022)
Alexander Kamp pred pretekmi nepatril ani do širšieho okruhu favoritov na víťazstvo, ale v nedeľu podal životný výkon a odmenou mu je umiestnenie v Top 5. Dánsky jazdec zakaždým dokázal držať krok s favorizovanejšími cyklistami. Medzi najlepších pretekárov patrili aj Kasper AsgreenMichael MatthewsStefan KüngMarc HirschiDylan Teuns a Tom Pidcock.
vyjadrenie ikonky ciernaMichal Kwiatkowski (víťaz)
"Na ten fotofiniš som mal šťastie. Bol to naozaj ťažký šprint po náročnom dojazde. Naozaj som si veril. V posledných päťdesiatich metroch som sa snažil stále zrýchľovať, ale Benoít tam stále bol. Chcel som tieto preteky vyhrať. Po pretekoch som bol najprv smutný, že som nevyhral, pretože sme dali do toho s Tomom všetko. On odviedol skvelú prácu, ale pracoval celý tím. V tej skupine sme boli dvaja, takže sme mohli vyhrať rôznymi spôsobmi."
vyjadrenie ikonky ciernaJulien Jurdie (DS AG2R Citroën Team)
"Samozrejme, sme sklamaní, že to napokon nevyšlo na víťazstvo, pretože sme boli blízko. Napriek tomu to bol dobrý výkon. Nikto nám nepovedal, že o víťazovi rozhodne fotofiniš. My sme si mysleli, že Benoít vyhral, pretože to hlásilo Radio Tour. Máme množstvo umiestnení na bedni, ale na Amstli sa nám to zatiaľ nepodarilo, takže to berieme ako úspech. Napriek tomu, že Benoít nevyhral, si musíme z pretekov vziať veľa pozitívnych emócií."
vyjadrenie ikonky ciernaTiesj Benoot (3. miesto)
"Finále pretekov bolo veľmi ťažké, pretože tam boli dvaja jazdci z Ineosu. Mathieu bol trochu slabší oproti minulému týždňu. Za Geulhemmerbergom som chyboval a priviedol som Cosnefroya späť, pričom sám som bol na limite. Tretie miesto je najlepším možným výsledkom, ktorý som mohol na konci dosiahnuť. Chcel som ísť na víťazstvo, na ktoré som mal, ale aj tretie miesto je pekné. Christophe dnes spadol, inak by nemusel zájsť zlé preteky. Preto som bol potom sám, ale také sú preteky."
Výsledky
1. KWIATKOWSKI Michal INEOS Grenadiers 6:01:19 500
2. COSNEFROY Benoît AG2R Citroën Team 00:00 400
3. BENOOT Tiesj Jumbo-Visma 00:10 325
4. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 00:20 275
5. KAMP Alexander Trek-Segafredo 00:20 225
6. ASGREEN Kasper Quick-Step Alpha Vinyl 00:20 175
7. MATTHEWS Michael BikeExchange-Jayco 00:20 150
8. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 00:20 125
9. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates 00:20 100
10. TEUNS Dylan Bahrain Victorious 00:20 85
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase okruhu (posledných 100 km):
96 km: Sibbergrubbe (dĺžka: 2100 m; sklon: 3,6 %)
91 km: Cauberg (druhýkrát) (dĺžka: 800 m; sklon: 6,5 %)
87 km: Geulhemmerberg (druhýkrát) (dĺžka: 1200 m; sklon: 4,6 %)
74 km: Bemelerberg (dĺžka: 900 m; sklon: 4,5 %)
59 km: Loorberg (dĺžka: 1500 m; sklon: 5,3 %)
51 km: Gulperbergweg (dĺžka: 600 m; sklon: 5,7 %)
44 km: Kruisberg (dĺžka: 600 m; sklon: 8,8 %)
42 km: Eyserbosweg (dĺžka: 900 m; sklon: 9,3 %)
38 km: Fromberg (dĺžka: 1600 m; sklon: 3,6 %)
34 km: Keutenberg (dĺžka: 1200 m; sklon: 5,9 %)
24 km: Cauberg (dĺžka: 800 m; sklon: 6,5 %)
19,3 km: Geulhemmerberg (dĺžka: 1200 m; sklon: 4,6 %)
7 km: Bemelerberg (dĺžka: 900 m; sklon: 4,5 %)
 
Náš eshop