Cyklista, ktorý sa už blíži ku ideálnemu veku vytrvalostného športovca, je momentálne najväčšou nádejou ruskej cyklistiky. Avšak často sa stretáva s rôznymi problémami. Napríklad skôr ako vstúpil do sveta veľkej cyklistiky bol pristihnutý pri dopingu a dva roky nemohol súťažiť. Každý si myslel, že jeho veľký talent pomaly vyhasne, ale opak bol pravdou. V roku 2011 sa do cyklistiky vrátil a veľmi rýchlo sa vypracoval späť na výslnie.

Zakarin sa narodil v roku 1989 v meste Naberežnyje Čelny, ktoré sa nachádza na polceste medzi Kazaňou a Ufou pri rieke Kama. Začal bicyklovať ako mnoho iných jazdcov, jednoducho ho ku tomu pritiahli kamaráti zo školy. Veľmi sa mu v miestnom mládežníckom tíme páčilo, cyklistika ho hneď od začiatku chytila za srdce a rýchlo sa dostavili aj výsledky. V roku 2007 prišlo prvé prekvapenie a ako 17 ročný sa stal juniorským majstrom Európy v časovke a zdolal aj také meno ako Michal Kwiatkowski. O dva roky neskôr, pred tým ako dovŕšil 20 rokov, prišlo ďalšie prekvapenie a ruská cyklistická federácia oznámila, že Zakarin bol pozitívne testovaný na metandienon, čo je anabolický steroid. Znamenalo to dvojročný dištanc.
 

Návrat medzi špičku

zakarin ilnur baskicko podiumMnohí čakali, že aj taký veľký talent ako Zakarin upadne do zabudnutia, ale on opäť prekvapil a v roku 2011 sa objavil na súpiske kontinentálneho tímu Itera-Katusha pod vedením trénera Nikolaja Morozova. Mladí ruskí jazdci tradične vyrastajú v Taliansku a iné to nebolo ani v prípade Zakarina, ktorý po svojom návrate absolvoval najmä náročný program na talianskych cestách. Za najlepšie umiestnenie vtedy mohol považovať celkovo 10. miesto na pretekoch  Giro della Regione Friuli Venezia Giulia. Aj v roku 2012 pokračoval v rovnakom tíme, ale už od augusta bol na stáži vo „veľkej“ Kathushi. Môžeme však predpokladať, že zaujímavejšiu zmluvu dostal v prokontinentálnom celku Rusvelo, kde od roku 2013 podpísal na dva roky. V jeho kariére prišiel úžasný rok 2014 a najmä obdobie neskutočných šiestich týždňov kedy vyhral tri etapové preteky po sebe. Už v polovici roku 2014 mal podpísanú zmluvu s ruským celkom Kathusha.
 

Prestavba z časovkára na všestranného jazdca

Počas svojho debutu medzi profesionálmi, v priebehu Tour de San Luis ukázal, že s ním treba počítať a obsadil celkovo 10. priečku, vďaka šiestemu miestu z časovky a dobrým vyrovnaným výkonom v horách. O pár mesiacov neskôr skončil celkovo deviaty na WT podujatí Okolo Baskicka, zatiaľ čo zvíťazil jeho tímový kolega Joaquim Rodriguez. Mohlo to byť aj vyššie keby počas časovky nemusel meniť svoj bicykel. Všetci očakávali, že takýmito postupnými krokmi by sa mohol zlepšovať. Opäť však okolie i samého seba prekvapil, keď v rovnakej sezóne v celkovom poradí ovládol prestížne WT podujatie Okolo Romandie a vyhral etapu na Giro d‘ Italia. Za úspechy v krátkych etapových pretekoch, ale i v etape Gira vďačí za svoju všestrannosť, keď dokáže držať vysoké „časovkárske“ tempo aj v horách. V priebehu rokov 2013 a 2014 premenil svoje telo a schudol postupne 10 kilogramov, ale na sile stratil len minimálne. Pri svojej výške 187 cm váži teraz len 67 až 68kg. Za takúto premenu vďačí svojej manželke Viktórii, ktorá je výživovou poradkyňou.
 

Raz hore a potom zas dolu

Tak by sa dala nazvať sezóna 2016, v ktorej Zakarin v Kathushi už častejšie preberá taktovku lídra. Pôsobí charizmaticky a tímoví kolegovia ho nasledujú. Je vďačný za každú pomoc a tiež aj keď sa nepodarí želaný výsledok. Sezónu aj začal vo veľkom štýle, keď sa zakarin 2016 ilustrak boxumiestnil v top 10 na každých etapových pretekoch kde štartoval. Na Paríž – Nice dokonca vyhral etapu o jedinú sekundu pred Thomasom či Contadorom. Dobre si viedol aj na Gire, keď sa ešte dve etapy pred koncom držal na piatom mieste celkového poradia. Prišiel však nečakaný hrôzostrašný pád v zjazde z horského priesmyku. Znamenalo to okrem menších poranení aj zlomenú kľúčnu kosť. To ho vyradilo z ďalších bojov a v 19. etape teda do cieľa nedorazil. Zotavil sa však veľmi rýchlo a na Tour de France opäť ukázal že je schopný konkurovať najlepším. Po sólovom úniku dokázal zvíťaziť v 17. etape s dojazdom vo Finhaut-Emosson. Všetko vyzeralo, že Zakarin bude horúcim želiezkom aj v brazílskom olympijskom ohni, ale opäť prišlo prekvapenie a vďaka dopingovým prehreškom ruských športovcov ani Zakarin nemohol do Ria odcestovať. Možno by bolo všetko inak ak by už raz nebol pozitívne testovaný...

Profil Ilnura Zakarina by sme zatiaľ mohli uzavrieť jeho ľútostným citátom, ktorý je odpoveďou na jeho dopingové "tínedžerské" časy a dúfajme, že ešte ho bez prehreškov uvidíme vo vynikajúcej forme počas ďalších sezón: "Bola to veľká chyba, a verím, že počas mojej ďalšej kariéry sa na to zabudne. Akoby som vlastne začal odznova. Je mi jedno čo o mne hovoria ľudia. Teraz som úplne iný jazdec a pre mňa je to všetko len minulosť."
 
 
S jediným víťazstvom

Ilnur Zakarin má vo vrecku s Kaťušou zmluvu do roku 2019, a tak môže byť pokojný. A počas sezóny 2017 to aj predvádzal. Síce vyhral iba jediný raz, a aj to ruský národný šampionát v časovke, ale podával veľmi dobré výkony na Grand Tours. Absolvoval Giro s Vueltou. Okrem toho bol veľmi vysoko na viacerých podnikoch, ktorých bol súčasťou. Začalo to už na Abu Dhabi Tour, kde nestačil len na Portugalčana  Costu. Na Paríž - Nice získal šiestu priečku a v Romandii pätnástu. Švajčiarske podujatie bolo preňho zároveň generálkou pred Girom. Na talianskych cestách si pripísal viacero umiestnení v Top 10, v Miláne bol napokon piaty. Vrcholom sezóny bola preňho ale Vuelta. Opäť viacero zaujímavých etapových umiestnení, ktoré vyšperkoval tretím miestom v GC. Dostali sa pred neho len Froome a Nibali. Ruský cyklista ukončil sezónu v nórskom Bergene. Preteky, ktoré ovládol Peter Sagan, dokončil na 23. mieste.