sastre-carlos-faceŠpanielsky cyklista Carlos Sastre Candil sa narodil 22. apríla 1975 v Madride. Počas dospievania ho bavili futbal, gymnastika aj cyklistika. V mladosti ho trénoval najskôr jeho otec, pokiaľ sa nestal amatérskym cyklistom. Cyklistiku si vybral preto, lebo mu išla najlepšie. Svoju prvú profesionálnu zmluvu podpísal v roku 1997 s tímom ONCE, ktorý v tomto období zbieral španielske talenty. Počas piatich rokov pôsobenia v tomto tíme sa Sastre vyprofiloval ako výborný jazdec do kopcov. V roku 2000 obsadil na Vuelta a Espaňa ôsme miesto a vyhral súťaž vrchárov.

 

sastre-2V roku 2001 sa na cestách výraznejšie nepresadil, pri vstupe medzi profesionálov ho brzdili aj rôzne zranenia. Rozhodol sa pre prvú vážnu zmenu. Sastre sa upísal dánskemu tímu CSC. Zameriaval sa predovšetkým na „veľké preteky", no na mnohých mu chýbal iba povestný krôčik k tomu, aby sa stal víťazom podujatia. Ale poďme zaradom. Rok 2002 znamenal pre Španiela prvú účasť na Tour de France. Obsadil solídne desiate miesto a bol to odraz za ďalšími úspechmi. O rok na to si polepšil na slávnej Tour o jedno miesto a podarilo sa mu zvíťaziť v trinástej etape.

 

V roku 2004 bol opäť badateľný Sastreho výkonnostný vzostup, pretože na Tour de France obsadil celkovo ôsme miesto a na španielskej Vuelte piate miesto. Môžeme teda konštatovať, že v tomto období sa Sastre na konci každého väčšieho podujatia musel na víťazov pozerať len „zdola". No bolo len otázkou času, kedy sa španielsky cyklista prebojuje medzi úplne najlepších.

 

sastre-3roku 2005 sa v celkovej klasifikácii na Vuelte ocitol na druhej priečke, chýbalo mu iba osemnásť sekúnd na víťaza Menchova. Kto by bol povedal, že sa neskôr stretnú v jednom tíme ako skúsení matadori. Carlos potom predĺžil zmluvu s tímom CSC do roku 2008. Rok 2006 bol úspešný pre Carlosa hlavne kvôli tomu, že jeho tímový kolega Basso bol obvinený z používania dopingu, teda jeho činnosť bola pozastavená a Sastre sa stal kapitánom tímu. To sa odzrkadlilo aj na výsledkoch a Španiel sa mohol tešiť z tretieho miesta na Tour de France 2005, ďalej z víťazstva jednej etapy na Giro d´Italia a celkovo štvrtého miesta na Vuelte.

 

Sezóna 2007 mu pridala do zbierky úspechov štvrté miesto z Tour a druhú priečku z Vuelty. Počas celej kariéry sa naozaj úzko špecializoval na Grand Tours, mimo ktorých nedosiahol žiadne veľké úspechy a v tomto je jeho príbeh naozaj originálny. On sám vždy rád dodáva, že cyklistika mu pomohla aj v živote, sklamania z nej ho posilnili.

 

V roku 2008 bol vďaka svojim výkonom považovaný za horúceho kandidátana zisk titulu na Tour de France. Očakávania sa splnili, pretože Sastre dokázal na legendárnom podujatí zvíťaziť a k tomu  pridal aj prvenstvo medzi vrchármi. Úspešný rok okrášlil aj tretím miestom na Vuelta a Espaňa. Rok 2008 skutočne patril Sastremu a bol to vrchol jeho kariéry. V Paríži vtedy povedal: "Je to veľmi dojemné, splnil som si detský sen."

 

roku 2009 za pozornosť stojí fakt, že Sastre vymenil tím CSC za zamestnávateľa Cervélo Test Team a dosiahol tretie miesto na Giro d'Italia, čím skompletizoval pódiové umiestnenia na všetkých troch najvýznamnejších svetových podujatiach (TdF, Giro, Vuelta).

 

sastre-1Tour de France 2010 bola pre sympatického Španiela akousi spomienkou na doby slávy. Profesorský výkon starého borca znamenal celkovo dvadsiate miestoCarlos doplatil už na mierne pomalé nohy. Avšak, počas celej Tour sa často objavoval na chvoste pelotónu v dobrej nálade a zaradil sa medzi najväčšie osobnosti pelotónu. Uznanie mu patrí aj zato, že v tejto sezóne zvládol dokončiť všetky Grand Tours v najlepšej dvadsiatke. Po sezóne 2010 sa skúsený borec rozhodol opustiť Cervélo. Špekulovalo sa, že ukončí kariéru, no nakoniec sa upísal novému tímu Geox, čo neskôr oľutoval.

 

V roku 2011 sa v Geoxe skôr trápil, nepozvali ich ani na Tour. Na druhej strane v dobrom sa rozlúčil s Girom (30. miesto) a s domácou Vueltou (20. miesto), na ktorej predviedol obrovskú snahu a napokon aspoň dopomohol Cobovi k víťazstvu. Zároveň uzatvoril počet účastí na Grand Tours na neuveriteľnom čísle 26, čo stihol za trinásť rokov. To nemá v histórii cyklistiky obdobu. Navyše ukončil aj ďalšiu famóznu sériu 22 dokončených Grand Tours v rade. Z toho až pätnásťkrát sa dostal do najlepšej desiatky, čo sa v histórii podarilo iba jemu a Merckxovi! Zaslúžene mu dali prezývky ako Mr. Grand Tours alebo Mr. Top Ten. Ukončenie kariéry oznámil 15. septembra 2011, pričom nezabudol poďakovať všetkým ľuďom, čo ho sprevádzali kariérou a významnou časťou života.

 

Najväčšie úspechy:

Víťaz vrchárskej súťaže Vuelta a Espaňa 2000
 
Víťaz Tour de France 2008
 
Grand Tours 15-krát v najlepšej desiatke, 26 účastí