Slováci odchádzajú zo Soči bez väčšieho výsledku

1.4.2014, 18:03 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Slovenská reprezentácia do 23 rokov štartuje apríl na etapových pretekoch Tour of Sochi (UCI 2.2). Do Krasnodarského kraja a dejiska februárovej zimnej olympiády cestovala partia Erik Baška, Mário Daško, Ľuboš Malovec, Filip Taragel (4x Dukla), Ján Chalupčík a Juraj Lajcha (2x epic) pod vedením Jána Valacha.

Preteky sú rozdelené do šietich dní, počas ktorých absolvujú pretekári päť rovinatých etáp s pár krátkymi prudkými stúpanami a jednu individuálnu časovku na 22 kilometrov. Patronát nad priebehom majú, samozrejme, silné domáce tímy RusVelo a Itera-Kaťuša.

zvlnená ciel rovina Tuapse > Krasnodar 178 km víť: Vasiljev

Ukrajinec Maxim Vasiljev vyhral záverečnú etapu pretekov Okolo Soči. V špurte čelnej skupiny si poradil s Rusmi Razumovom a Boevom. RusVelo malo opäť v 16-člennom zoskupení všetkých šiestich pretekárov a zaznamenali celkové double Ilnura Zakarina a Sergeja Lagutina. Ich tímový kolega Roman Maikin vyhral bodovaciu súťaž.

Slováci sa v záverečný deň nepresadili a najlepší Ľuboš Malovec preťal cieľovú čiaru až na 53. mieste so stratou 2:24. V skupine s touto stratou prišiel do cieľa aj Erik Baška, ktorému na celkovom 33. mieste namerali dvadsaťminútovú stratu. Najlepším výsledkom našich ostalo deviate miesto Bašku ešte z prvej etapy. Blízko k Top 10 sa dostali aj Malovec s Taragelom. Valachovci odchádzajú zo Soči bez akýchkoľvek finančných bonifikácií.

zvlnená ciel rovina Orlenok > Nebug 216 km víť: Buts

Piata etapa v okolí Soči bola pre Taragela, Malovca a Daška najdlhšia v živote, mala až 216 kilometrov. Baška s Chalupčíkom a Lajchom totiž absolvovali vlaňajšie Okolo Slovenska. Napriek tomu túto dĺžku práve zvládli najlepšie všetci traja "nováčikovia", ktorí sa udržali v prvej asi 50-člennej skupine až pod záverečný krátky kopec. Ten zvládol najlepšie Filip Taragel a prišiel do cieľa jedenásty so stratou štyroch sekúnd. Ľubošovi Malovcovi sa ušla pätnásta pozícia so stratou desiatich sekúnd. Dvadsaťdva namerali Máriovi Daškovi na 35. mieste. Zvíťazil ukrajinský špurtér Vitalij Buts, ktorý v silovom šprinte do kopca porazil Romana Maikina z RusVela. Ostatní Slováci stratili cez tri či štyri minúty.

Zarakin s Lagutinom si dnešný deň postrážili a naďalej bez problémov vedú preteky. Baška pomaličky klesá a prepadol sa do štvrtej desiatky, kde je aj Lajcha. Škoda pádu a technických problémov Taragela v prvých dvoch dňoch. Malovec sa rozbiehal pomaly. Obaja mohli byť celkovo vyššie.

zvlnená ciel rovina Novorossijsk > Nebug 154 km víť: Gogl

Piatok mal zaujímavý priebeh. Napriek poriadne zvlnenému terénu sa pelotón udržal pokope až pod záverečné tri kopčeky, kde sa šlo na výkonnosť jednotlivcov. RusVelo si prvý raz neustrážilo priebeh a z víťazstva sa radoval Michael Gogl z rakúskeho Gebrüder Weiss. Ukrajinec Shejdik bral druhé miesto. Až potom nasledovali pretekári RusVela.

Zatiaľ čo sa prvé dva dni z našich darilo Baškovi, dnes sa ukázal Ľuboš Malovec dvanástym miestom so stratou štyroch sekúnd. Takto vysoko v etape ešte 20-ročný Slovák v pretekoch UCI neskončil. Potrhaný pelotón prichádzal do cieľa viac ako minútu. Neboli tam iba Taragel a Daško, ale ani ich strata nebola výnimočná.

Celkovo ostal prvý Ilnur Zakarin, hoci dnes neprišiel do cieľa úplne na čele. Dvadsať sekúnd stráca piaty muž z OH v Londýne Sergej Lagutin. Naši sú už dávnejšie mimo GC, Baška na 28. mieste stráca cez trinásť minút. Preteky pokračujú do nedele.

indiv. čas. ciel rovina Anapa > Anapa 22 km víť: Evtušenko

Dvadsaťdva kilometrov je poriadna časovkárska porcia na preteky 2.2 a zrejme výrazne rozhodne o miestach v prvej desiatke celkového poradia Tour of Sochi 2014. Životný triumf si pripísal 20-ročný Alexander Evtušenko, ktorý vlani vyhral ruský šampionát U23. Druhého Ilnura Zakarina z RusVela porazil až o 28 sekúnd.

Naši sa podľa očakávaní nepresadili, ale nedá sa povedať, žeby vo zvlnenej dlhej časovke obsadili miesta na konci výsledkovej listiny. Filipa Taragela klasifikovali na 54. mieste so stratou 4:26. Ostaní vyfasovali cez päť minút. Erik Baška zaostal výraznejšie s mankom 7:31.

Keďže mal pred dnešným dňom Evtušenko veľkú stratu, do čela pretekov putoval Ilnur Zakarin a jeho kolega z RusVela Sergej Lagutin na neho stráca 25 sekúnd. Tretí Ukrajinec Vitalij Buts z Kolssu sa pozerá na čelo z úctivej vzdialenosti 2:42. Straty sú už vysoké, Baška má na 26. pozícii stratu 12:14.

VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. vlajka EVTUŠENKO Alexander RUSSIAN HELICOPTERS 28' 56''
2. vlajka ZARAKIN Ilnur RUSVELO + 00' 28''
3. vlajka KOSJAKOV Dmitrij ITERA - KAŤUŠA + 00' 33''
54. vlajka TARAGEL Filip SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA + 04' 26''

rovinatá ciel rovina Anapa > Anapa 128,4 km víťaz: Maikin

V stredu urobili pretekári okruh okolo mesta Anapa na pobreží Čierneho mora. Do cieľa prišla ako prvá štrnásťčlenná skupina so všetkými jazdcami RusVela, ktorí potvrdili dráharské schopnosti a na ich výborné striedanie pelotón nemal šancu. Zvíťazil Ten sa opäť rozdelil a ostalo v ňom iba 27 cyklistov. Opäť tam bol z našich iba Erik Baška. Odhovaniec dohnianskej cyklistiky vyhral špurt tejto sekupiny, takže skončil na pätnástom mieste. Do cieľa prišli o 38 sekúnd za únikom.
Juraj Lajcha stratil dve minúty, Chalupčík, Malovec a Daško 5:38 a Filip Taragel prišiel do cieľa ešte o deväť minút neskôr. Práve Filip bol tým Slovákom, ktorý v prvej etape spadol a tiež dostal defekt. Koleso musel meniť aj dnes.

Lídrom celkového poradia ostal Sergej Lagutin z RusVela. Baška je pätnásty so stratou 5:14. Zajtra je na programe časovka na 22 kilometrov. Takúto porciu ešte chlapci vrámci etapových pretekov neabsolvovali, tak uvidíme, ako sa im bude dariť. Podľa slov Erika Bašku sú všetci vrátane Taragela zdravotne v poriadku a preteky budú zo dňa na deň ťažšie.