Banskobystričania v Maroku zatiaľ zaostávajú za najlepšími

5.4.2014, 08:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Sedemnásť dní po etapáku v Maroku sa cyklisti CK Banská Bystrica opäť vrátili na najteplejší kontinent, tentoraz bojovať o úspech v Maroku. Organizátori africkej Tour de France, ako domáci preteky nazývajú, pripravili tradične desať etáp s ľahkým aj ťažkým profilom s celkovou dĺžkou 1530 kilometrov, čo je takmer polovica priemernej Grand Tour.

Na Tour du Maroc štartuje dvadsať družstiev zo sedemnástich krajín. Anton Bátora priviedol šesticu Lukáš Bátora, Martin Fraňo, Tomáš Harag, Martin Haring, Ivan Viglaský a Roman Zrelica. Pre Haraga je to premiéra na elitných pretekoch UCI. Pôvodne tu mali cestovať aj pretekári trenčianskej Dukly, no slovenskej konfrontácie sme sa napokon nedočkali.

rovinatá ciel rovina Errachidia > Midelt  126 km víťaz: Cardoso

Vo štvrtok sa cyklisti rozdelili na dve veľké skupiny. Všetci Slováci ostali v tej druhej a prišli do cieľa so stratou dvadsiatich minút. Vyhral Portugalčan Manuel Cardoso so skúsenosťami z World Tour.

Keďže Maďar Peter Kusztor ostal v druhej partii, dvadsať minút straty ho katapultovalo zo žltého dresu až na 23. pozíciu. Novým lídrom je jeho koelga z Utensilnord Alessandro Mazzi.

VÝSLEDKY 7. ETAPY
1. vlajka CARDOSO Manuel GROUPMENT SPORTIF 3h 18' 49''
2. JIMENEZ Diego DIFFERDANGE - LOSCH + 00' 00''
3. vlajka MRAOUNI Salah OLYMPIQUE MAROC + 00' 00''
vlajka všetci Slováci .ckbb. veľké straty

zvlnená ciel rovina Tinghir > Errachidia 136 km víť.: Hannachi

V Maroku sa až na prvý deň vždy radoval únik. Nebolo tomu inak ani v šiestej etape. Tentoraz prišlo do cieľa pred balíkom desať ľudí opäť bez Slovákov. Vyhral Alžírec Abdelbaset Hannachi. V pelotóne so stratou 1:53 sa udržal iba Roman Zrelica

Prvých päť pozícií v celkovom poradí patrí pretekárom, ktorí sa tam usadili vo štvrtej etape.

zvlnená ciel rovina Ouarzazate > Tinghir 164 km víťaz: El Abdia

Africká Tour de France pokračovala v utorok piatou etapou s cieľom v Tinghire. Zvíťazil neznámy domáci pretekár Anass El Abdia po samostatnom úniku, keď sa odpojil od 12-člennej partie. Pelotón prišiel do cieľa so stratou 4:49. Z našich tam boli Haring, Harag aj Zrelica. Ostatní si prípsali väčšie straty.

Celkové poradie sa na čelných priečkach nemenilo. Dvanásť unikajúcich pretekárov nebolo vysoko. Z našich ostal najvyššie Martin Haring v šiestej desiatke.

kopcovitá ciel rovina Talioune > Ouarzazate 170 km víťaz: Loubet

Dosiaľ najťažšia etapa v Maroku poriadne potrápila pelotón a vznikali obrovské rozdiely. Teplo, meniaci sa vietor, kopce a 170 kilometrov najlepšie zvládol Francúz Julien Loubet z tímu GSC Blagnac Velosport. Do cieľa prišiel sám pol minúty pred Talianom Alessandrom Mazzim. Slováci sa poriadne vytrápili a ako prvý prišiel do cieľa Martin Haring so stratou 23:19. Ostatní dostali viac ako polhodinové manko.

Keďže líder celkového poradia Remco Broers dnes stratil sedemnásť minút, do čela sa dostal Maďar Peter Kusztor z Utensilnordu, ktorý bol po včerajšku štvrtý a dnes finišoval na rovnakej pozícii. Z našich ostáva najvyššie Martin Haring na 61. mieste so stratou 28.37.

VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka LOUBET Julien GSC BLAGNAC VELO SPORT 4h 11' 19''
2. vlajka MAZZI Alessandro UTENSILNORD + 00' 32''
3. vlajka LAHSAINI Mouhcine REPREZENTÁCIA MAROKA + 00' 32''
vlajka všetci Slováci

kopcovitá ciel rovina Essaouira > Agadir 166 km víťaz: Desriac

Nedeľa znamenala okolo 1800 nastúpaných metrov na 166 kilometroch. Najviac síl mala 17-členná skupina, ktorá sa roztrhala v záverečných kilometroch. Zvíťazil 24-ročný Francúz Loic Desriac. Talian Alessandro Mazzi bral druhé miesto. V pelotóne, ktorý dorazil do Agadiru so stratou 2:22 boli Zrelica, Haring aj Harag. Ostatní traja Banskobystričania pobudli na trati o dvadsať, respektíve 36 minút viac. Najhoršie sa šlo Lukášovi Bátorovi, ktorý pocítil tvrdosť asfaltu po jednom z pádov.

V úniku nebol Portugalčan Mestre, a tak sa opäť zmenil líder pretekov. Do žltého trička navliekli Holanďana Remca Broersa z Parkhotel Valkenburg. Najlepším Slovákom je Martin Haring, ale až na 76. pozícii so stratou 6:26.

VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. vlajka DESRIAC Loic GSC BLAGNAC VELO SPORT 4h 09' 08''
2. vlajka MAZZI Alessandro UTENSILNORD + 00' 00''
3. vlajka AIT EL ABDIA Anass OLYMPIQUE MAROC + 00' 00''
.ckbb. + 02' 22''

rovinatá ciel rovina Safi > Essaouira 140 km víťaz: Mestre

Portugalsko sa tešilo z víťazstva aj na druhý deň. Zvlnenú etapu zo Safi do Essaouiry vyhral Daniel Mestre z Banco Bic - Carmin. Do cieľa dorazil sám štyri sekundy pred prvou skupinou. Slováci sa sústredili v druhej väčšej skupine so stratou 1:13. Boli tam Harag, Haring, Bátora aj Zrelica. Posledný menovaný sa v priebehu etapy zamotal do ťažkého pádu, po ktorom musel odstúpiť Maďar Zolt Der. Roman sa našťastie vážnejšie nezranil ani nezničil bicykel. Viglaský s Fraňom mali v cieli malé straty.

Víťaz prvej etapy Cardoso prišiel do cieľa až v skupine s našimi, takže ho zo žltej vyzliekol kolega Mestre. Slováci mimo Top 50.