Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Saganovo repete v 3. etape Tour of Oman 2013

13.2.2013, 09:55 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
Peter Sagan sa prvý raz v sezóne predstavil v líderskom drese pretekov v tretej ománskej etape. Získal ho fantastickým nástupom a osamoteným finišom v závere druhej etapy, a to ho ešte len dnes čakala zasľúbená etapa s cieľom vo Wadi Dayqah Dam s finišom do mierneho kopca.
 
 
3. ETAPA zvlnená ciel rovina Nakhal Fort > Wadi Dayqah D. 190 km

víťaz: Sagan

 
 
Streda bola na kvantitu pretekárov v úniku zatiaľ najbohatšia. Okrem "chronického" utečenca Bobbieho Traksela (Champions System) sa vpredu objavili jeho kolega Chan Jea Jang, Christian Delle Stelle (Bardiani) a opäť jeden z Japoncov Yosuke Hatanaka.
 
Motivácia Traksela bola definitívne ovládnuť klasifikáciu najbojovnejšieho jazdca pretekov, tj. získať čo najviac bodov na šprintérskych a vrchárskych prémiách. Zaujímavosťou týchto pretekov je, že sa na pódiu oblieka aj dres pre najlepšieho vrchára, hoci vrchárska klasifikácia oficiálne neexistuje a body z prémií sa rátajú iba do spomínanej súťaže bojovnosti.
 
Prvý šprint vyhral Traksel a vedúca štvorica bez problémov dorazila aj pod jediný náročnejší kopec etapy s vrcholom na 90. kilometri. Tam sa však borci rozdelili a najlepším vrchárom sa ukázal byť 23-ročný Talian Delle Stelle. Kolegom ušiel a "bodkovanú" prémiu vyhral. Traksel bol druhý, Číňan a Japonec začali výrazne strácať. Pelotón dorazil na vrchol tri minúty za Delle Stellem. V následnom zjazde už Traksel etapu takticky vypustil a vrátil sa späť do balíka. Na čele bol Talian dostihnutý Jangom a Hatanakom. 80 km pred cieľom strácal pelotón pohodlné štyri minúty.
 
Druhým pretekárom úniku, ktorý sa predčasne zaradil späť do pelotónu, bol Chan Jea Jang a sagan-oman-2013-3-etapavpredu už ostali iba Delle Stelle a Hatanaka. Druhý šprint vyhral Talian. 35 km pred cieľom operovali s náskokom dvoch minút, ktorý pomaly klesal. Tak tomu bolo do 18. kilometra pred cieľom, keď kapituloval ako posledný Hatanaka.
 
Tesne pred záverom skúšal atakovať Brent Lancaster z GreenEdge, no neúspešne. Očakávali sme špurt do mierneho kopca s možnými rozdielmi v sekundách. Víťazom tretej etapy sa stal znova kto iný ako Peter Sagan! Jeho krajan a menovec skončil deviaty. Výborné správy z Ománu. Cyklista Cannondalu opäť triumfoval osamotený, tentoraz o sekundu pred súpermi.
 
V celkovom poradí Peter spolu s Gallopinom ešte viac odskočili súperom. Všetko sa ale zmení zajtra, kedy je na programe cieľové stúpanie určené pre čistokrvných vrchárov. Sagan zároveň získal aj tretie tričko pre lídra bodovacej súťaže, keďže si pripísal ďalších 15 bodov v tejto klasifikácii. O zelenú by mohol prísť už iba v prípade, žeby v posledný deň vôbec nešpurtoval a Kittel zvíťazil, prípadne sa zajtra podarí výraznejšie presadiť Gallopinovi, ktorý v zelenom drese aj pôjde.
 
Popredné priečky celkového poradia už začínajú vyplňovať vrchári, ktorí budú mať víťazstvo vo vlastných rukách zajtra. Najlepšiu východiskovú pozíciu má Tony Gallopin. Francúz má na prvých reálnych vrchárov náskok zhruba 15-tich sekúnd. Zuby si už brúsi Alberto Contador aj Vincenzo Nibali. Deviaty Peter Velits je tejto dvojici nadohľad. Definitívne o celkový triumf nezabojuje Brad Wiggins a z popredných priečok poradia sa nám dnes vytratili Chris Froome a Purito Rodríguez. Prvý menovaný ešte nie je bez šance, keďže stratil iba deväť sekúnd, Joaquim však až minútu.
 
Môžeme si všimnúť aj to, že všetky tri dni úplne na čele "prežil" do týchto pretekov čistokrvný šprintér Nacer Bouhanni z FDJ. Z celkového piateho miesta zajtra pravdepodobne vypadne, ale v Top 10 je už posledný šprintér, ak nerátame obojživelníka na prvom mieste.
 
 
Peter Sagan pre svoj oficiálny web petersagan.net: "Dnes som išiel v červenom drese vedúceho pretekára a po včerajšom úspechu som bol psychicky v pohode. Musím povedať, že dnes etapu ťahal vpredu náš tím, pretože sme mali dres lídra. Posledných pätnásť kilometrov to bolo hore-dolu, menšie kopčeky, kde sa to naťahovalo. Chalani z tímu mi veľmi pomáhali, za čo im patrí veľká vďaka! V poslednom kopčeku pred cieľom pripravoval Cancellara pozíciu pre svojho tímového kolegu Gallopina. Asi štyristo metrov pred cieľom som zaútočil, nastúpil som v tom kopci a posledných tristo metrov som išiel do cieľa sám. Som nesmierne šťastný, že sa mi podarilo zopakovať vlaňajší triumf v tejto etape a pripísať si už moje druhé tohtoročné víťazstvo. Akurát, čo ma mrzí, je to, že som v dnešnej etape chytil zápal priedušiek, ale verím, že sa dám dokopy. Zajtrajšia etapa je s dojazdom do prudkého kopca, čo je parketa pre vrchárov a konkurencia je tu veľká. Nemyslím si, že budem vpredu, ale uvidíme."
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 5h 06' 28''
2. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 01''
3. vlajka GALLOPIN Tony RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 01''
4. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 01''
5. vlajka MARCATO Marco .vac. + 00' 01''
9. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 04''
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
ĎALŠIE ETAPY OKOLO OMÁNU 2013:ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6
 
 

 
 
oman-2013-3
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop