Paríž - Nice pre Porteho, Peter Velits celkovo desiaty

27.2.2013, 19:48 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
Časovka do kopca nám iba zriedka uzatvára slávne preteky svetového kalendára, takže sa na ňu tešili azda všetci priaznivci cyklistiky. Navyše, mali sme v nej veľké želiezko v ohni. Peter Velits bojoval o svoje prvé celkové umiestnenie v Top 10 na pretekoch World Tour po Vuelte 2010.

7. ETAPA i. časovka ciel rovina Nice > Col d'Eze 9,6 km víťaz: Porte

Začneme trochu z iného súdka. Dnes popoludní bol na konferencii Slovenského zväzu cyklistiky znovuzvolený za prezidenta SZC Peter Privara. Mandát sa predĺžil z dvojročného na päťročné obdobie, ako je to zvykom u ostatných zväzov. V ďalšej práci želáme veľa úspechov. O dôležitých záveroch konferencie vás budeme informovať pre mimoriadne plný publikačný program v stredu.

Ako prví sa na Col d'Eze štverali pretekári na posledných miestach celkového poradia. Šprintéri a domestici nemali výrazný záujem ani schopnosti zamiešať výsledkami dnešného dňa. Jerémy Roy z FDJ nasadil prvý konkurencieschopný čas. 9 600 metrov v stúpaní 4,7 % zvládol za 20:59. Pred skúseného Francúza sa ako prvý prekvapujúco dostal dosiaľ nevýrazný Mattia Cattaneo. 22-ročný Talian z Lampre-Merida potvrdil, že víťazný čas dnes bude až niekde pod dvadsiatimi minútami. Časom 20:47 sa v zápätí na prvú priečku dostal Javier Moreno (Movistar). Z pretekárov v strede štartovej listiny bol najrýchlejší Ion Izagirre z Euskaltelu. Svoj čas zatlačil už pod dvadsať a pol minúty, konkrétne na 20:22. Michele Scarponi ako prvý porazil Izagirreho a už sme čakali na štarty tých najlepších.

Už medzi favoritov sme mohli zaradiť Naira Quintanu z Movistaru, ktorý vystrúhol fantastický čas 19:43 o 36 sekúnd pred Scarponim. Rodák z Kolumbie však na Velitsa pred etapou strácal až dve minúty, takže hrozbu nepredstavoval.

Na medzičase po 5,6 km to s Petrom Velitsom nevyzeralo príliš dobre. Na Simona Špilaka strácal až 23 sekúnd. Ulissi, Van Garderen aj Klöden boli tiež pred ním. Naopak, Grivko a Losada naňho nestačili. Na medzičase sa dobre ukazoval aj Peraud. Westra mierne strácal.

Petrovi sa dnešný deň nevydaril najlepšie. V cieli stratil na vtedy vedúceho Quintanu 1:08, no Top 10 ešte stále vyzerala nádejne, aspoň jej záver. Podľa našich prepočtov to v prípade zvládnutia všetkých zostávajúcich jazdcov vyzeralo presne na 10. miesto celkovej klasifikácie, a tak sa aj stalo. Ani Westra nezvládol svoju jazdu najlepšie, šiel rovnako ako Peter. Najhoršie z najlepších šiel Grivko, stratil až dve minúty iba v tejto etape.

porte-richie-zlty-niceMedzi najväčšími favoritmi sa odohral nezvládnuteľný súboj ohroziť Porteho zo Sky. Ten žiadnu senzáciu nepripustil a už na medzičase dal Talanskému 21 sekúnd! Napokon z toho bolo 23 sekúnd. Talansky ostal na druhom mieste. Sylvaina Chavanela však o tretie pripravili Peraud aj Van Garderen. Francúz obsadil celkové piate miesto. Špilak v službách Kaťuše šiel výborne a celkovo poskočil na šiestu pozíciu. Prepadákom dňa bol Westra, muž, ktorý tu vlani skončil druhý za Wigginsom. Tento rok z Nice odchádza s 8. miestom.

Bodovaciu klasifikáciu ovládol Sylvain Chavanel, ktorý bodoval, teda skončil v Top 20, v úctyhodných siedmich etapách a zopakoval zisk zeleného dresu z roka 2009. Vrchársku súťaž ovládol Johann Tschopp, ktorý dvoma únikami v kľúčových etapách absolútne dominoval, zozbieral takmer všetky prémie, ktoré sa dali. Medzi mladými si najlepšie počítal Andrew Talansky z Garminu a tímy ovládla Kaťuša.

Po vlaňajšom Ománe konečne vyšli preteky Petrovi Velitsovi. Či je spokoný, sa dozviete z nášho rozhovoru, ktorý budeme publikovať v pondelok. V nedeľu sa nám s Petrom nepodarilo spojiť kvôli problémom s telefónom. Kolega Tomáš Šandor pripravuje na utorok sumár týchto pretekov.