Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Peťo Sagan famóznym spôsobom vyhral Gent 2013!!!

21.3.2013, 12:19 | Sprav. z pretekov - staršie |
Dve druhé miesta Petra Sagana na tohtoročných klasikách World Tour (San Remo, E3) znamenali až symbolické pokračovanie nepriaznivej série bez víťazstva. Petrovi nie je možné nič vyčítať a možno si niekto povie, že fanúšikovia chcú veľa, ale po troch druhých, treťom, štvrtom a piatom mieste je víťazstvo oprávnená požiadavka, ktorá doslova visí na vlásku. V nedeľu sme čakali odpovede na tri hlavné otázky - či dokáže konečne zvíťaziť, dodrží obdivuhodnú sériu finišovania s najlepšími a či ostane lídrom World Tour.
 
Takmer všetky tímy a cyklisti do Gentu nepricestovali v piatok či sobotu, ale až na pár výnimiek všetci štartovali na piatkovej E3 Harelbeke. Najdôležitejším človekom, ktorý v piatok štartoval a dnes na štarte chýbal, bol Sylvain Chavanel. U pretekára Quick-Stepu sa nejednalo o žiadu chorobu ani zranenie, takto mal naplánovaný program už skôr a nerozhodol sa ho zmeniť ani po posledných úspechoch. V zostave ho nahradil Martin Velits. Naopak, jediným známym menom, ktoré pribudlo, bol André Greipel v Lotte.
 
Už v sobotu nastali prvé komplikácie. V Belgicku namerali mínusové teploty a niektoré úseky neboli vyhovujúce. Organizátori sa rozhodli jednorazovku o hodinku skrátiť a z 235 km tento rok usporiadať preteky "iba" s dĺžkou 190 km. Podľa prvých informácií mali vynechať prvý úsek až po mesto Gistel so zachovaním všetkých dôležitých krátkych stúpaní. Tak sa aj stalo. Okolo 11-tej hodiny všetci pretekári absolvovali štartovaciu procedúru v Deinze a následne sa autobusmi svojich tímov presunuli do miesta ostrého štartu, teda Gistelu. Žiadne ďalšie úpravy trasy nenastali. Cieľ sme mohli očakávať zhruba okolo 17-tej hodiny.
 
Tanec okolo trasy pre poveternostné podmienky pokračoval aj predpoludním, keď sa vedenia tímov stretli so šéfmi pretekov. Dohoda nakoniec znela, že ak sa niektorý z cyklistov pokĺzne na ľade, môže organizátor preteky zastaviť. Nakoniec sa preteky skrátili o 45 km a definitívna trasa tak mala 183,4 km.
 
Zo známych pretekárov nenastúpil David Millar z Garminu. Hneď v úvode sa vytvorila 26-členná skupina pretekárov v úniku. Zo známych mien tam za OPQS boli Boonen, Štybar či Kwiatkowski a bolo zaujímavé, že s nimi išiel aj Cav. Sky malo vpredu trojku a najvážnejším menom bol Eisel. Lotto zasupovali Greipel či Hendersona, z dvojice Blanca zaujal Boom. BMC malo troch ľudí Blythe, Oss a Phiney, Cannondale Bodnara, aj keď najskôr niektoré zdroje uvádzali, že je to Sagan. Všetkých nebudeme menovať, snáď ešte za Kaťušu spomenieme Morkova a za Saxo vlani tretieho Breschela.
 
Ťažko sa odhadovalo, aký mali náskok, lebo pole bolo roztrúsené asi na päť skupín a to vďaka vetru. Prvé správy hovorili o tom, že medzi nimi boli zhruba 20 až 30 sekundové rozostupy, pričom na poslednú malo čelo asi dvojminútový náskok. Druhá skupina sa držala na dostrel prvej vďaka RadioShacku, ktorý pracoval na Cancellaru.
 
Správy z trasy a tímových áut neskôr mená ľudí v úniku spresňovali a nás potešilo, že v prvej skupine nakoniec predsa len potvrdili nie Bodnara, ale Sagana. Smolou však bolo, že Peťo zostal v prednej skupine bez pomocníkov, čo oproti konkurencii nebolo veľmi dobré.
  
Nakoniec sa RadioShacku podarilo dotiahnuť čelo a vpredu už bola jedna veľká skupina. Aj vzadu sa to už zoskupilo a pelotón strácal na prednú skupinu 43 sekúnd. Zhruba 93 km pred cieľom sme vstúpili do rozhodujúcej oblasti kopcov. Následne sa už takmer celý pelotón pospájal, a tak sme čakali na nové aktaky.
 
Pozitívne bolo, že Peťo Sagan si pri  strážil čelo a konečne mal pri sebe už aj pomocníka. V tomto momente sme videli viacero nástupov. Do skupinky vpredu sa dral Van Avermaet či Greipel. V silnom vetre si ale všetko zatiaľ kontroloval pelotón. 
 
Kým na konci pelotótnu sme zahliadli pri tímovom vozidle Cancellaru, vpredu sa pokúšali utiecť Bazajev (Astana), Ladagnous (FDJ) a Flecha (Vacansoleil) a vybudovali si 41-sekundový náskok. Predovšetkým posledný menovaný bol určite v hľadáčiku pelotónu. Následne z hlavného poľa odskočil Gilbert, o chvíľu ho ale dotiahli.
 
Počas stúpania Catsberg bol na čele Cannondale a Sagana ťahali dvaja kolegovia. Na  Kokereelbergu mala už čelná trojica náskok 1:20. Tak asi sme to zariekli, že pelotón bude na Flechu dávať pozor. No vyzeralo to na presný opak. 73 km pred cieľom totiž náskok pomerne rýchlo narástol už na 2:10. O kilometer neskôr na jednom zo stúpaní zaútočil Gilbert, ale bolo to zatiaľ len platonické, ale dobre to rozhýbalo a asi aj zahrialo celý pelotón. Sagan tam bol stále a strážil, čo sa dalo. Tento čin ale znamenal, že skupina sa opäť okresala na zhruba 30 ľudí a bol tam aj ďalší favorit Boonen. Vďaka tejto aktivite sa zároveň zhruba o minútu znížil aj náskok úniku.
 
65 km pred cieľom nepríjemne spadol Tom Boonen a nevyzeralo to dobre. Našťastie po chvíli nasadol a pokračoval. Zrejme však bolo po nádejách na víťazstvo. Na ďalšom stúpaní Flecha prevetral nástupom kolegov v úniku, v pelotóne išli na čele Hagen a Sagan. Neskôr prišla informácia, že Boonen mal po páde bolesti v kolene a predsa musel odstúpiť. Náskok úniku bol v tejto chvíli už len 36 sekúnd. Zatiaľ jazdou prekvapoval Cavendish, ktorý sa držal v skupine favoritov a bol tam aj Greipel.
 
Haussler (IAM) vyprovokoval ďalší únik a od pelotónu sa odpútala skupinka so silnými menami. Boli v nej Eisel, Sagan či Van Avermaet. Na Bonebergu skupinka strácala na trojku vpredu už len 10 sekúnd. 51 km pred cieľom sa už obe skupiny na čele spojili a pelotón strácal 51 sekúnd. Táto skupina opäť vybudovala v priebehu niekoľkých kilometrov náskok 1:40. Boli tam silné mená a Sagan v nej mal na pomoc Bodnara. Dobrá situácia pre naše farby.
 
Povedzme si teda komplet zoznam trinástky na čele: Vandenberg, Eisel, Debusschere, Bazajev, Božič, Van Avermaet, Bodnar, Sagan, Ladagnous, Amador, Popovič, Flecha a Haussler. Smola sa Cannondalu nevyhla, keď Bodnar dostal defekt a z čelnej skupiny vypadol. Neskôr sa našťastie dotiahol späť. Skupina držala náskok okolo 1:15. Ďalší defekt vpredu dostal Debusschere. On už to šťastie na návrat nemal. Ďalších desať km sa to stabilizovalo na zhruba 90-sekundovej medzere. Kohúti sa však občas nevedeli dohodnúť, kto bude ťahať, a to mohlo znamenať ich koniec.
 
Do posledných 20-tich kilometrov vstupovali pretekári v rovnakej situácii. Otázkou teda stále zostávalo, či hlavné pole náskok stiahne. Pracovali v ňom logicky Blanco a Lotto, ktoré vpredu nikoho nemali a Renshaw s Greipelom šípili na víťazstvo. V jednej zo zákrut Sagan opäť ukázal skúsenosti z MTB a cyklokrosu, keď viedol svoju skupinu a dostal malý šmyk, pekne ho dokázal korigovať.
 
sagan-gent-2013Záver bol adrenalínový a náskok sa už neustále zmenšoval. V posledných piatich km to už bolo pod 30 sekúnd. 4000 metrov pred cieľom rozhodujúco zaútočil Sagan. Získal fantastických 12 sekúnd náskoku. Do posledného kilometra vchádzal dokonca so 17-timi sekundami k dobru, a to sa zvyšovalo až na pásku.
 
Áno, fantázia, podarilo sa to. Slovensko je na nohách. Dosiahlo opäť skvelý športový výsledok. Peťo Sagan vyhral s veľkým náskokom a vyhral prvú World Tour klasiku vo svojej kariére. Obrovská gratulácia! Oslavoval tradičnou jazdou na zadnom kolese a zostáva v čele rebríčka UCI. Skvelé historické okamihy Slovenska.
 
Doplňme ďalších na stupňoch víťazov. Druhé miesto patrí Božičovi a trojku uzatvára Van Avermaet. Nádherné preteky, dráma ako sa patrí a s víťazstvom Sagana, po ktorom sme tak túžili. Peťo dnes dostal aj pomoc od Bodnara a snáď už teraz Cannondale bude posielať Saganovi silnejšiu podporu, ako sme to videli doteraz. Dúfajme, že v ďalších jarných klasikách prídu ďalšie nádherné výsledky. To, čo ukázal Peťo na konci, totiž ukazuje, že má formu a silu ako hrom. Pracoval celý čas v úniku a na záver ešte siahol na dno a dokázal posledné štyri kilometre odjazdiť sám. Dokázal, že môže vyhrať akékoľvek preteky, akúkoľvek klasiku. Zatiaľ čo ostatní z popredných miest na San Reme či E3 Harelbeke dnes ani neprišli do cieľa či ostali vzadu, Peter si počínal ako z iného sveta.
 
Peťo má na svojom konte šieste víťazstvo v tomto roku, ale jedno z najdôležitejších v kariére! V rebríčku UCI World Tour sa odpútal od druhého Cancellaru už na 81 bodov a jar ešte zďaleka nekončí. Z World Tour ho čaká ešte Okolo Flámska a Amstel Gold Race. Verme, že tím napokon rozhodne správne a pošle Petra aj na Liége - Bastogne - Liége.
 
 
 
 
Peter Sagan pre svoj web petersagan.net: "Som nesmierne rád, že sa mi podarilo po pretekoch Miláno - San Remo a E3 Harelbeke vyhrať klasiku. Je to skvelý pocit, mám radosť, rovnako aj celý tím, ktorý mi pomáhal. Veľmi nás to povzbudilo, sme oveľa silnejší pred ďalšími pretekmi. O všetkom sa rozhodlo asi päťdesiat kilometrov pred cieľom, keď sme ušli skupinka trinástich jazdcov. Fúkal stále silný vietor, ba aj protivietor a tím OPQS na čele s Cavendishom išiel po nás. Vpredu v našej skupinke nikto nechcel akosi ťahať, akurát tak štyria-piati, tak som si povedal štyri kilometre pred cieľom, že to skúsim a utrhnem sa. Napokon to skvele dopadlo, ušiel som a do cieľa som prišiel sám. Samozrejme, že som chcel potom uzimeným divákom urobiť nejakú radosť, veď vyhrať klasiku s náskokom si zaslúžilo nejaké víťazné gesto, tak som ich pobavil jazdou na zadnom kolese. Musím však poďakovať celému tímu i Bodnarovi, ktorý mi veľmi pomohol. Veľkú radosť mám aj z postavenia v rebríčku UCI, kde som prvý, takže je to zatiaľ výborné. Dnes som sa cítil po celý deň v pohode a teraz sa už teším na ďalšie belgické klasiky."
 
Peter Privara, prezident SZC: "A je to tu! Po dlhej sérii výborných umiestnení vrátane množstva druhých miest sa to Petrovi podarilo. Jasne sme videli, že veľmi chcel vyhrať a prelomiť smolu v najprestížnejších klasikách sveta. Bol to obdivuhodný deň. Všetci vedeli, že je najväčší favorit. Všetci mali jednu povinnosť, ustrážiť si Sagana. Nedokázali to. Peter sa neviezol v závetrí, ale odpracoval na čele vedúcej skupiny možno najviac zo všetkých. V závere, keď vedel, že sa blíži pelotón s Cavendishom, nasadil si svoje tempo a rutinérsky zvíťazil. Vyhral ako veľký šampión, fenomén.
S obrovským náskokom po dnešku vedie rebríček World Tour, čo je v jednoduchosti povedané, svetový pohár! To je neuveriteľný úspech, ktorý si na Slovensku absolútne nevieme vážiť. Ľudia vnímajú úspechy športovcov cez médiá. Ako naše médiá informovali o piatkovom E3 Harelbeke, keď sa dostal na čelo svetového pohára? V televíziách na konci športového spravodajstva? To je rovnaké, ako by bol Martin Kližan svetovou tenisovou jednotkou! Verím, že si to kompetentní konečne uvedomia."
 
Heinrich Haussler (IAM Cycling), dnes štvrtý: "Mal som dobré nohy ako na San Reme a E3 Harelbeke. Všetko to bolo o pozíciách, až potom o nohách. Veľmi veľa ľudí v čelnej skupine nechcelo striedať. Bolo to všetko na mne a oboch jazdcoch Cannondalu. Vedel som, že Sagan bude najsilnejší, iba som sa bál skupiny finišujúcej tesne za nami."
 
 
VÝSLEDKY
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 4h 29' 10''
2. vlajka BOŽIČ Borut ASTANA PRO TEAM + 00' 23''
3. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 23''
4. albansko HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING TEAM + 00' 23''
5. vlajka FLECHA Juan Antonio .vac. + 00' 23''
6. vlajka LADAGNOUS Matthieu FDJ + 00' 23''
7. vlajka EISEL Bernhard SKY PROCYCLING + 00' 23''
8. albansko VANDEBERGH Stijn OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 23''
9. vlajka POPOVIČ Jaroslav RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 23''
10. AMADOR Andrej MOVISTAR TEAM + 00' 23''
favoriti v druhej skupine + 00' 40''
DNF vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP odstúpenie
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
gent-2013-uprava
 
 
 
Ospravedlňujeme sa za technické problémy s prístupom našich stránok v záverečných momentoch pretekov a bezprostredne po dojazde. Zisťujeme príčiny a veríme, že už sa to nebude opakovať. Ďakujeme.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop