Veľkonočný stroj Cancellara uťahal Sagana na Paterbergu!

30.3.2013, 20:53 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris
Veľká noc a veľký sviatok cestnej cyklistiky! 97. ročník slávnej klasiky Okolo Flámska. Dĺžka 256 kilometrov, úzke cesty, sedemnásť strmých kopcov a sedem úsekov dlažobých kociek. Najväčšími favoritmi boli Peter Sagan a Fabian Cancellara, ale najsilnejšie tímy OPQS, Sky a BMC mohli taktizovať vďaka viacerým alternatívam na pozícii lídra.  
 
Najväčšie športové podujatie Belgicka oficiálne odštartovalo o 10:00 z námestia v Brugách. Peter Sagan stihol eštte tesne pred štartom povedať pár slov: "Som veľmi rád, že tu som. Kedysi som toto podujatie sledoval v televízii a teraz som tu so šancou vyhrať. Som trochu nervózny a teším sa na dobré preteky." Vstúpilo do nich viac ako 200 cyklistov a 25 tímov, ktorých privítalo chladné, veterné, no našťastie suché počasie. Zároveň sa objavili informácie, že na niektorých úsekoch trasy by mohli byť snehové zrážky.
 
boonen-flamsko-2013Prvý únik vytvorila v rýchlom tempe trojica Alex Dowsett (Movistar), Andreas Klier (Garmin) a Zakkari Dempster (NetApp). Pre Kliera to bola rekordná trinásta účasť na Okolo Flámska! Trojica si začala budovať náskok, ale v tom všetkých šokoval nepríjemný pád favorita Toma Boonena po 19 kilometroch. Bola to ďalšia smola pre belgického miláčika, ktorý zatiaľ nepridal do svojej zbierky rekordné štvrté víťazstvo z Okolo Flámska. Pri dvanástej účasti prvýkrát nevidel cieľ Okolo Flámska a prvýkrát neskončil v top dvadsaťpäťke!
 
Tomeke si tento rok už prešiel črevnou infekciou, pre ktorú vynechal tímové sústredenie na Slovensku na vojenskej základni Lešť, infekciou v ruke, pričom mu hrozila dokonca amputácia, potom pádom na Gent-Wevelgem a bolesťami kolena. Teraz prišiel pád, ktorý môže podľa slov tímového šéfa Lefévra ohroziť celú Tomekeho jar. Rodáka z Molu bol okamžite odviezli sanitkou do nemocnice s pomliaždeným bokom a lakťom, no a znova s narazeným kolenom. Našťastie zlomeniny sa nepotvrdili, no telo Belgičana dávali dokopy stehmi.
 
Po odstúpení veľkého favorita hneď v úvode zostal pelotón mierne zaskočený. Napriek tomu bez problémov dostihli prvých troch uprchlíkov. Potom sa pomerne dlho čakalo na ďalšie útoky, ktoré sa nevydarili napríklad šprintérom Greipelovi (Lotto) a Lodewyckovi (BMC). Medzitým zaujalo aj zastavenie vlaku, keď dostal pelotón nezvyčajne prednosť. Potvrdilo to význam a popularitu podujatia v Belgicku. Pri trase cyklistov povzbudzuje viac ako pol milióna ľudí!
 
Druhý významný únik vytvorila s pomocou kopca Taaienberg sedmička Jetse Bol (Blanco), Jacob Rathe (Garmin), Tosh van der Sande (Lotto), Michael Morkov (Saxo Bank), Tim De Troyer (Accent Jobs), Kevin Claeys (Crelan-Euphony) a Laurens de Vreese (Topsport Vlaanderen). Vypracovali si náskok viac ako tri minúty. 135 kilometrov pred cieľom klesla ich výhoda na 02:50, pretože v pelotóne tímy súperili o dobrú pozíciu na prvých kopcoch. Aktivitu ukázali napríklad tímy Astana, IAM, Garmin a Europcar.
 
V týchto momentoch mal technické problémy skúsený Thor Hushovd (BMC), ale ostatným favoritom sa zatiaľ vyhýbali. Minulý rok to bolo inak a prvé kopce či dlažobné úseky vtedy spôsobili problémy Cancellarovi, Saganovi aj Boonenovi. 123 kilometrov pred cieľom prerušil dočasný pokoj útok Andrého Greipela. Nemec prezývaný Gorila využil strmosť kopca Molenberg. Pridali sa k nemu poľský mladík Michal Kwiatkowski (OPQS), skúsený Maarten Tjallingi (Blanco) a dvaja cyklisti Europcaru. Bol to prvý zaujímavý taktický ťah najsilnejšieho tímu OPQS a ostatných tímov, ktoré rozohrali taktickú hru pre svojich favoritov.
 
sagan-cancellara115 kilometrov pred cieľom sa spojila Greipelova skupina s čelnou sedmičkou, ale bez Yohanna Gene z Europcaru. Pred pelotónom vedeným Radioshackom a Sky bojovala v týchto momentoch jedenástka cyklistov. Čoskoro sa k nim ešte pridal Marcel Sieberg a tím Lotto mal v úniku spolu s Van Der Sandem a Greipelom až trojicu cyklistov. Zaujímavá taktika domáceho tímu. Pelotón viedli RadioShack, Sky a Cannondale
 
98 kilometrov pred cieľom zaútočila z pelotónu s pomocou známeho kopca Valkenberg ďalšia trojica. Bol v nej aj najstarší člen tunajšieho pelotónu - Stuart O' Grady (GreenEDGE) spolu s Rojasom (Movistarom) a Lundom (Saxo). Čelná jedenástka sa medzitým rozpadala a unikajúce skupiny sa premiešavali. Zaujal aj druhý vážny pád, do ktorého sa zaplietol aj jeden z lídrov Blanca - Sep Vanmarcke. Vrátil sa však do pelotónu.
 
83 kilometrov pred cieľom sa objavil za pelotónom aj Peter Sagan, ale kolegovia mu pohodlne pomohli v návrate na čelo. Bolo to veľmi dôležité, pretože čoskoro prišla veľmi úzka cesta na Koppenbergu. Jeden z jazdcov Vacansoleil takmer spadol a zastavil polovicu pelotónu. Našťastie Peter Sagan bol pred ním v prvej časti pelotónu. Potvrdila sa dôležitosť dobrej pozície v pelotóne. Stratu museli zmazávať zo širšieho okruhu favoritov Pozzato, Terpstra, Steegmans či Stannard. Po Koppenbergu skúsili útok Selvaggi (Vacansoleil) a Steve Chainel (Ag2R). 
 
54 kilometrov pred cieľom musel vymieňať zadné koleso kvôli defektu Fabian Cancellara, no vyzeral pokojne a vydal sa stíhať konkurenciu. Aspoň podvedome si určite spomenul na minuloročný pád a zlomenú kľúčnu kosť približne v rovnakej fáze preteku. Cancellara aj Sagan teda jedenkrát dobiehali pelotón a v tomto to bolo pre dvoch najväčších favoritov naozaj spravodlivé. Ďalší defekt postihol lídra Vini Fantini - Oscara Gatta. Koleso mu zo svojho bicykla obdivuhodne vymenil tímový kolega. Horšie dopadli líder Sky Geraint Thomas, ktorý spadol iba 36 kilometrov pred cieľom a líder Vacansoleil Juan Antonio Flecha, ktorý dostal defekt na Paterbergu.
 
Krátko nato sa naskytol krásny pohľad Čechom a Slovákom, pretože Peter Sagan a Zdeněk Štybar sa držali bez problémov na čele pelotónu. Pelotón dostihol takmer všetkých uprchlíkov a po takmer 100 kilometroch v úniku skončil aj jeden z hrdinov Greipel. Vpredu zostali iba Kwiatkowski a Selvaggi. Čoskoro sa za nimi vydala zatiaľ snáď najsilnejšia skupina s Roelandtsom (Lotto), Offredom (FDJ), Turgotom (Europcar), Hinaultom (IAM) a Tjallingim (Blanco), ktorý zaútočil ešte predtým s dostihnutým Greipelom. Najsilnejší Roelandts sa od nich o chvíľu odpútal a vyskúšal šťastie v sólovom úniku.
 
cancellara-flamsko-2013V pelotóne to bolo nečakane dlho pokojné, ale explózia nastala 18 kilometrov pred cieľom! Zaútočil Cancellara a ako prvý ho zachytil Sagan! Držal sa ich ešte chvíľu neuveriteľne idúci Kwiatkowski, ktorý odpadol z úniku. Pred vrcholom kľúčového kopca s dlažobnými kockami Oude-Kwaremont Cancellara takmer utrhol Sagana, ktorý si siahol na dno síl a šliapal s veľkou frekvenciou. Peťo to našťastie udržal. Nastala znova situácia ako na Miláno-San Remo, že Sagan a Cancellara sa ocitli v spolupráci. Neskôr sa ich ešte chytil nebezpečný Roelandts a táto trojica sa dostala na čelo pretekov. 

Ešte väčší súboj sa odohral na vrchole posledného kopca - Paterberg. Cancellara v závere kopca utrhol Sagana, ktorý bojoval ako lev. Žilinčan hľadal nejakého spolupracovníka alebo gél pre dodanie rýchlej energie a nadýchol sa na záverečnú rovinu, v ktorej potreboval dostihnúť špičkového časovkára Cancellaru. A to v protivetre! Sagan a Roelandts sa snažili o spoluprácu, ale Spartakus vyzeral stále silnejšie.
 
Najstaršiemu tímu na Okolo Flámska - RadioShacku - sa napokon svojim spôsobom vydarila taktika, ktorú pred pretekom spomenul manažér Guercilena. "Ideálne by bolo izolovať Sagana a dať do situácie, keby musel reagovať na všetky útoky sám." Cancellarov náskok naďalej stúpal a jeho prejav bol typicky učesaný. Navyše Sagan s Roelandtsom mali za chrbtom ďalších favoritov. V závere to bol teda boj troch skupín s favoritmi, pričom Cancellara si vystačil vo svojej skupine aj sám.
 
Švajčiar to pravdupovediac zaslúžene dotiahol do víťazného finále a vyhral v čase 06:06:01. Pripísal si druhé víťazstvo na Okolo Flámska pri jeho desiatom štarte. V roku 2010 vyhral tiež na Veľkonočnú nedeľu. Okamžite sa stal jednoznačne najväčším favoritom  aj pre Paríž-Roubaix 2013.
 
flamsko-2013-bednaPeter Sagan si došprintoval po druhé miesto a v cieli zaťal päsť a mierne sklonil hlavu. S druhým miestom môže byť maximálne spokojný, pretože nespravil žiadnu chybu a vydal zo seba maximum. Žilinčan získal pri svojom treťom štarte na Okolo Flámska zatiaľ najlepšie umiestnenie. Tretí Roelandts už ani nešprintoval, pretože oveľa viac pracoval práve slovenský rodák. Ďalšiu skupinu doviedol do cieľa najlepším šprintom Alexander Kristoff.
 
Sagan a Cancellara predviedli jeden z najkrajších súbojov tejto sezóny, tentoraz to lepšie vyšlo rodákovi z Bernu. Získal 100 UCI bodov, Peťo vybojoval 80 UCI bodov. Dobrou správou je, že Žilinčan zostáva na čele rebríčka UCI s celkovým ziskom 312 UCI bodov a náskokom 61 bodov pred druhým Cancellarom. Zaujímavosťou je, že Tom Boonen mal minulý rok po Okolo Flámska na čele rebríčka "iba" 266 bodov. Sagan jednoducho núti aj svojich konkurentov k ešte lepším výkonom. Rebríček tu.
 
 
 
VÝSLEDKY
1. vlajka CANCELLARA Fabian RADIOSHACK-LEOPARD-TREK 6h 06' 01''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 01' 27''
3. albansko ROELANDTS Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 01' 29''
4. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 01' 39''
5. vlajka LADAGNOUS Matthieu FDJ + 01' 39''
6. albansko HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING TEAM + 01' 39''
7. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 01' 39''
8. vlajka TURGOT Sebastien TEAM EUROPCAR + 01' 39''
9. vlajka DEGENKOLB John TEAM ARGOS-SHIMANO + 01' 39''
10. vlajka LANGEVELD Sebastian ORICA GREENEDGE + 01' 39''
11. vlajka BOOM Lars BLANCO PRO CYCLING + 01' 39''
12. vlajka OSS Daniel BMC RACING TEAM + 01' 39''
13. vlajka CHAVANEL Sylvain OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 39''
14. albansko VANDENBERGH Stijn OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 39''
15. vlajka GATTO Oscar VINI FANTINI - SELLE ITALIA + 01' 39''
16. vlajka OFFREDO Yoann FDJ + 01' 39''
17. vlajka BOASSON HAGEN Edvald SKY PROCYCLING + 01' 39''
18. albansko LEUKEMANS Björn .vac. + 01' 39''
 
 
Video záverečných kilometrov pretekov:
 
 
 
Video Cancellarovho ataku:
 
 
 
Video pádu Toma Boonena:
 
 
 
 
 
flandry-2012-profil
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop