Patrik Tybor lídrom vrchárskej súťaže po 2. etape Okolo Slovenska + foto

20.5.2013, 14:44 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
V stredu čakalo cyklistov viac než päť a pol hodiny v sedle. Etapa zo Stropkova do Liptovského Hrádku mala 212,5 km a prechádzala cez Vysoké Tatry s najvyššie položenou vrchárskou prémiou pretekov - na Štrbskom plese 1280 m.n.m.
 
 
2. ETAPA 5.6. kopcovitá ciel rovina Stropkov > Liptovský Hrádok 212,5 km víťaz: Nikolajev
 
 
Počasie bolo k pretekárom vľúdnejšie než včera. Zatiahnutá obloha s tmavými mrakmi pekne nevyzerala, no nepršalo. Od úvodu sa neustále stúpalo a klesalo. Opäť na seba upozorňoval povrch vozovky a minimálne každých päť minút došlo k defektu. V prvej hodine si svoju rýchlosť pri výmene kolesa museli dvakrát vyskúšať Dukláci aj Banskobystričania.
 
Zhruba po pätnástich kilometroch sa úspešne odtrhla šesťčlenná skupina aj so Slovákom. Bol to Patrik Tybor z Dukly Trenčín - Trek, ktorému pred dnešným dňom patrila dvanásta pozícia celkového poradia so stratou 2:01. S ním boli vpredu vlaňajší celkový víťaz Talian Enrico Rossi (Meridiana), Dán Aske Vorre (Blue Water), Holanďan Jurrien Bosters (Metec), Čech Jíří Hudeček (Bauknecht-Author) a Ukrajinec Vlodimir Gomeňjuk. Najvyššie v poradí bol práve Tybor. Včera v pelotóne došli ešte aj Hudeček a Gomeňjuk.
 
Po 25 kilometroch jazdy mali náskok 2:50, tesne pred rýchlostnou prémiou v Bardejove 3:50. Samotná prémia s bonifikáciami 3 sek., 2 sek. a 1 sek. mala moc urobiť virtuálne zmeny v celkovej klasifikácii. Očakávali sme, ako tam bude špurtovať Tybor. 25-ročný pretekár Dukly preťal prémiu na treťom mieste, teda si pripísal jednu bonifikačnú sekundu. Tým poskočil na virtuálne ôsme miesto celkovej klasifikácie. Snažil sa aj na vrchárskej prémii. Tam ho klasifikovali na druhej priečke.
 
Presne po sto odjazdených kilometroch, teda 112 ostávalo do cieľa, mal šesťčlenný únik náskok štyroch minút na pelotón, ktorý práve Tybor spolu s Gomeňjukom a Hudečekom najviac ohrozovali. Prvé tri hodiny sa šlo priemernou rýchlosťou 38 km/h. Všetci boli v očakávaní, čo prinesú veľmi náročné Tatry, kde štyri minúty nehrali takú významnú rolu.
 
Etapa pokračovala ďalej v klasickom štýle, náskok vedúcej skupiny klesal. Prvý úsek stúpania na Štrbské pleso cez Tatranskú Lomnicu dopadol bez problémov, žiadne pády, dokonca ani žiadne grupetto. Maximálne pár jednotlivcov sa motalo v kolóne mechanických áut.
 
Druhú šprintérsku prémiu vyhral Jiří Hudeček z Bauknechtu, bývalého Whirlpoolu. Pre nás bolo podstatné druhé miesto Patrika Tybora a ďalšie dve ulovené sekundičky. Tie ho virtuálne posunuli už na štvrté miesto v klasifikácii. Tesne pred prémiou sa prehnala Vysokými Tatrami prietrž mračien, trvala iba krátko.
 
Stúpanie na Štrbské pleso nebolo také ťažké, ako sa mohlo podľa profilu zdať. Štyri kilometre pred jeho vrcholom bol balík stále pohromade, neodpadli ani tí najmenej odolní. To, samozrejme, nehralo do karát Tyborovcom a náskok tesne pred vrcholom klesol na 1:15. 38-kilometrové klesanie do cieľového Liptovského Hrádku tiež malo predpoklady ničiť náskok a vyzeralo to na tesný súboj balíka s únikom. Na čele pelotónu celý deň ťahala Sava.
 
Tesne pred vrcholom došlo k pádu asi štyroch cyklistov na železničnom priecestí. Bol tam aj jeden z jazdcov Dukly, zatiaľ nevieme jeho meno. V každom prípade sa oprášil, sadol späť na svoj stroj a snažil sa vrátiť späť do hlavnej skupiny. Nachádzal sa v polovici konvoja. Za priecestím mal najlepší špurtér CK Banská Bystrica Lukáš Bátora defekt a keďže bol konvoj kvôli pádu na priecestí zablokovaný, Bátora zhruba tri minúty na krajnici čakal pomoc, kým sa auto jeho tímu dostalo k nemu. Zopakovala sa smolná situácia zo včerajška s Čaneckým.
 
Dôležitá bola vrchárska prémia na Štrbskom plese 38 km pred cieľom. Ako prvý na ňu vyliezol Patrik Tybor a to znamenalo jediné, zajtra biely dres s červenými bodkami pre najlepšieho vrchára pretekov. Zjazd podľa predpokladov úniku neprial a keď medzera klesla na polminútu, šesťčlenné čelo snahu ukončilo.
 
Presne 20 km pred páskou vpredu neboli žiadne úniky a vyzeralo to na špurt pelotónu. Ten mal zhruba 70 ľudí a dôležité bolo zistiť, ktorí Slováci ostali vpredu so šancou na špurt. Podľa našich neoficiálnych ľahkých očných informácií boli v balíku všetci jazdci Dukly Trenčín a Čanecký s Haringom z CK BB. Ostali tam tiež asi dvaja alebo traja naši chlapci z reprezentácie U23.
 
Desať kilometrov pred cieľom pri prejazde jedného z mostov došlo k hromadnému pádu s viacerými zranenými. Kolóna sa na dlhé minúty zastavila. Vládla panika, stres, chaos. Na vozovke neležal žiaden Slovák, zasiahlo to Michaela Kolářa z Dukly, ktorý padol, ale ihneď sa postavil a pokračoval ďalej. Žiaľ, pád zastavil okrem Kolářa aj Bašku s Tyborom, Haringa aj Čaneckého. Tí v cieli chytili stratu.
 
Zvíťazil Sergej Nikolajev z Ruskej Itery-Kaťuša, ktorý vzišiel iba zhruba z 25-člennej skupiny, ktorú nijakým spôsobom nezasiahol spomínaný pád. Prvým Slovákom bol Maroš Kováč na deviatom mieste. Šiel z prvej pozície, veľmi rýchlo sa mu to otvorilo, takže sa cez najlepšieho Slováka v celkovom poradí dostalo ešte sedem súperov. V prvej skupine bez straty došli do cieľa aj Roman Broniš a Matej Jurčo.
 
V celkovom poradí nastali veľké zmeny. Pre pád na úzkom železnom moste 10 km pred cieľom museli zastaviť obaja včerajší hrdinovia Mikelj aj Vakoč. "Žlťáka" zastihli väčšie problémy, a tak sa do čela dostal Vakoč z Etixxu-Ihned, no už s menším náskokom ako pred etapou.

Hrdinom, ale aj nešťastníkom druhej etapy je Patrik Tybor, ktorý na prémiách drel, bojoval o body a bonusové sekundy. Získal vrchársky dres, no v závere musel zastaviť kvôli pádu a stratil asi 1,5 min v celkovom poradí. Mimo je aj Kolář, hoci sa s ním na celkové poradie pred pretekmi nerátalo. Pád odrezal od popredných pozícií v celkovej klasifikácii aj Martina Haringa. Už včera stratili Baška s Bronišom. V dosahu najlepších tak po novom ostali zo Slovákov už iba Maroš Kováč, ktorý je najlepším Slovákom v bielo-modro-červenom drese, a Matej Jurčo.
 
V novom celkovom poradí sa Kováč posunul na štvrtú pozíciu so stratou 43 sekúnd. Ako sme spomínali, Vakoč vymenil Mikelja v žltom drese. Medzi nimi je 29 sekúnd. Druhý Slovák v poradí je Jurčo so stratou 57 sekúnd, Broniš stráca už 2:20 a Tybor 2:38.
 
Vo vrchárskej klasfikácii vedie Tybor spolu s Gomeňjukom, Vakoč a Kováč strácajú dva body. V tejto súťaži sa o všetkom rozhodne zajtra, keďže je na programe šesť prémií. V bodovačke sa nič nemenilo. Vakoč ostáva prvý. Keďže sú dvaja mladí pretekári naďalej na čele pretekov, biely dres je zhodný so žltým. Vedie Vakoč pred Mikeljom.
 
Marek Varhaňovský z CK BB nás informoval o stave zranených. Priamo železný most si vyžiadal šesť odstúpených cyklistov, z toho piatich odviezla sanitka do nemocnice. Jedného Ukrajinca, Marokánca a troch Francúzov. Vyšetrenia pravdepodobne preukážu niekoľko zlomenín.
 
 
Patrik Tybor, líder vrchárskej súťaže: "Nechceli sme pustiť únik bez nášho zastúpenia, takže sme sa pohybovali vpredu. Keď som videl, že sa zrejme už tvorí únik dňa, bolo to na krátkom stúpaní. Vymenili sme si pár pohľadov s Marošom Kováčom a vydal som sa za nimi. Doskočil som si ich pomerne jednoducho a hneď som začal rozmýšať nad stratégiou. Keďže som bol vysoko v celkovom poradí, nebolo veľmi o čom rozmýšlať. Potreboval so čo najviac bonifikačných sekúnd a keďže sme na domácich pretekoch, určite čo najviac ukázať aj skrze vrchárske prémie. Som rád, že sa dres podaril. Na Štrbskom plese som mal radosť z dresu, no zároveň som už vedel, že nás dostihnú, lebo sme mali malý náskok. Šport je o šťastí a to sa v mojom prípade odvrátilo na tom moste. Škoda, dostihli nás asi päť kilometrov pred ním. Šiel som asi na päťdesiatom mieste, už som bol vyčerpaný z úniku. Našťastie, nič sa mi nestalo, musel som iba zastať. Celkové poradie sa rozplynulo.
Mojou úlohou teraz bude uhájiť vrchársky dres, prípadne pomôcť Marošovi s Matejom. Samozrejme, najideálnejšie by boli obe možnosti. Všetko ukáže vývoj etapy. Ruku do ohňa nedávam, ale myslím si, že som ešte takú ťažkú a dlhú etapu v živote nešiel, na Okolo Slovenska isto nie. Sme v očakávaní, ako to zajtra dopadne. Ja pochádzam z Dubnice, klub máme v Trenčíne. Príde sa na mňa, ale aj celý tím pozrieť rodina, priatelia. O to väčšia motivácia ísť cez obe mestá čo najviac vpredu."
 
Ján Valach, manažér Dukly Trenčín - Trek: "Dnes to bolo celkom dobre rozbehnuté. Patrik bojoval, podaril sa vrchársky dres. Keď bol únik dostihnutý, snažili sme sa pripraviť na špurt. Na konci to bolo veľmi hektické a dalo by sa povedať, že nám uškodil pád na moste pred Dovalovom, no zastihlo to asi všetky tímy. Niektoré dopadli ešte horšie. Kolář tam spadol, ale nebolo to nič vážne, ani sa nepriznal. Dozvedel som sa to až neskôr. Tybor s Kolářom už teda s najväčšou pravdepodobnosťou vypadli z boja o celkové poradie. Ostali nám Kováč s Jurčom. Zajtra je najťažší deň, takže taktika je jasná, všetci musia ísť na doraz. Budeme to režírovať na Maroša s Matejom."
 
Marek Čanecký, CK Banská Bystrica: "Pre mňa klasické Okolo Slovenska, stále nejaký problém. V prvej etape ma odstavil defekt v poslednom kopci, dnes pád na moste. Mali sme s Martinom Haringom šťastie, že sme stihli v poslednej sekunde zastaviť, ale bolo to hrôzostrašné. V okamihu sa ocitlo na zemi asi štyridsať ľudí, mnohí sa ani nehýbali. Nespomínam si, kedy naposledy som niečo také videl. Nedalo sa prejsť cez tú masu, aby sme ešte niekomu neublížili, takže sme čakali. Skupina, ktorá ostala vpredu, prirodzene, šla totálne naplno, takže sme nabrali poriadnu stratu. Musím povedať, že kade-tade pretekám po svete, nikde nie je možné, aby sa šlo cez taký most, to je neprípustné! Keď sa k tomu pridá ešte dážď, katastrofa. Toľko škody iba na materiáli, čo tu máme my, ale aj všetky tímy za dva dni kvôli týmto cestám, nechce sa mi ani ďalej rozprávať."
 
Martin Haring, CK Banská Bystrica o 3. etape: "Zajtra to bude veľmi náročné. Určite sa pôjde rýchlo a vytvorí sa nejaký silný únik. Kopce potom poriadne vyselektujú celé štartové pole a pelotón sa rozdelí na malé skupinky. Ja sa budem snažiť byť v čo najlepšej. Po prvých dvoch upršaných dňoch mám nejaké odreniny, najviac dalo zabrať počasie a stav ciest. Škoda dnes toho mosta, zbytočná strata."
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. vlajka NIKOLAJEV Sergej ITERA - KAŤUŠA
2. vlajka LOVASSY Krisztian UTENSILNORD - ORA24.eu + 00' 00''
3. vlajka BEYER Maximilian KED STEVENS - TEAM BERLIN + 00' 00''
9. vlajka KOVÁČ Maroš DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
24. vlajka BRONIŠ Roman DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
26. vlajka JURČO Matej DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 09'' ?
vlajka ostatní Slováci straty
 
 
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: ROZHOVOR PP - ÚVOD SK TÍMY - PRETEKÁRI
 
ĎALŠIE ETAPY OKOLO SLOVENSKA 2013: ikona-1ikona-1ikona-3ikona-4ikona-5
 
 

 
 
 
2-etapa-profil
 
 
Fotografie od Jany Rindošovej, Rolanda Liptáka, Jána Rajniaka a Igora Tináka:
 
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop