3. etapa Okolo Švajčiarska už po tretí raz v rukách Petra Sagana

21.5.2013, 13:44 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Po rýchlej nedeli, ktorá vyselektovala najlepších zaradili organizátori ďalší náročný deň na severe Álp. Tentoraz s vrcholom kopca 1. kategórie 19 km pred cieľom.

3. ETAPA 10.6. kopcovitá ciel rovina Montreux > Meiringen 203,3 km víťaz: Sagan

Tretí deň vo Švajčiarsku ponúkal ďalšie zaujímavé cyklistické predstavenie, keďže organizátori umiestnili tesne pred finišom náročný kopec, ktorý bol v tejto etape rozhodujúcim prvkom. Hasliberg bol skutočne náročným stúpaním, pretože obsahoval pasáže, ktoré sa vyšplhali až na 9,5 %, čo už bola poriadna dávka, ktorá mohla nemilosrdne trhať pelotón.

Zvlnený terén priam nútil pretekárov nastupovať od samého začiatku, jedným z najaktívnejších bol Damiano Caruso (Cannondale), ktorému sa podarilo vytvoriť malú skupinu pred pelotónom, ale ten si dokázal bez problémov poradiť s ich malým náskokom a po chvíľke bolo všetko opäť pohromade až po prvú horskú prémiu dnešného dňa.

Kopcovitý profil etapy spôsobil ešte pred prvým stúpaním rozdelenie pelotónu na dve časti, pričom pretekári v druhej skupine strácali až 55 sekúnd a museli vynaložiť veľké úsilie, aby zmazali toto manko. Hlavný únik sa vyprofiloval až po prvom kopci a obsahoval niekoľko zaujímavých mien. Na čele pretekov sa usadili Roulston (Radioshack), Boonen, Terpstra (obaja OPQS), Vansummeren (Garmin-Sharp), Gilbert (BMC), Bouet, Montaguti (obaja Ag2r), Kelderman (Blanco), Breschel, Morkov (obaja Saxo-Tinkoff), Albasini (Orica), Azanza (Euskaltel), Roy (FDJ), Dumoulin (Argos-Shimano), Elmiger (IAM Cycling), Delaplace a Puriol (obaja Sojasun). Ich náskok dosiahol maximálnu hodnotu 3:15.

Potom im začal už spojený pelotón venovať svoju pozornosť, aby sa ich odstup ďalej nezväčšoval. Keďže líderský tím Orica mal svojho zástupcu v čelnej skupine, do sťahovania úniku sa pustili Astana a Movistar.  Päťdesiat kilometrov pred cieľom sa vedúca skupina rozpadla a vpredu zostalo už len deväť jazdcov, ktorými boli GilbertBoonen, Terpstra, Breschel, Kelderman, AlbasiniElmiger, Roulston a Vansummeren. Najvyššie postaveným pretekárom v úniku bol Kelderman, ktorý strácal na vedúceho Meyera necelú minútu.

Približne v tých momentoch zastihla tím Garmin-Sharp nešťastná udalosť, keďže druhý muž celkového poradia Ryder Hesjedal spadol a z pretekov musel odstúpiť. 35 kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina náskok dve minúty. Na predposlednom stúpaní sa ich odstup zmenšil o pol minúty. Tím Saxo-Tinkoff pracoval na čele pelotónu napriek tomu, že v úniku mal svojho pretekára. Čech Roman Kreuziger mal výbornú podporu.

Na záverečné stúpanie priviedol pelotón tím BMC a z hlavného poľa sa začalo odpadávať. Najmenej síl vo vedúcej skupine mali Boonen a Terpstra, ktorí vyčerpali svoje možnosti a opustili čelo pretekov. Čoskoro sa k nim pridal Gilbert. 27 kilometrov pred cieľom bol aj Peter Sagan stále v hlavnej skupine a ak by prežil toto stúpanie, mal veľkú šancu na víťazstvo v etape. Únik si držal náskok 1:20. Najväčší podiel na tom mali Kelderman a Albasini, ktorým dokázali sekundovať už len Breschel Elmiger. Na Haslibergu odpadol aj Andy Schleck. 25 kilometrov pred cieľom strácalo hlavné pole už len 35 sekúnd.

24 kilometrov pred cieľom sa na čele pretekov osamostatnil Albasini, ktorý bol však čoskoro dostihnutý a hlavná skupina, v ktorej bolo už len okolo dvadsať pretekárov, smerovala do cieľa. Slovenský šampión Peter Sagan stále dokázal konkurovať najlepším a komfortne si udržiaval svoju pozíciu. Naopak Peter Velits stratil kontakt. Na konci stúpania útočil Kreuziger, natiahol vedúcu skupinu, ale jeho snaha neurobila žiadne zmeny na čele pretekov. Sagan preťal vrchol ako tretí v poradí.

Na mokrom zjazde išli do cieľa na čele pretekov Van Garderen, Frank, Kreuziger, Sagan, Scarponi, Pinot, Špilak, Tangert, Dayčenko, Peraud, Costa, Visconti, Martin, Mollema. Slovenský pretekár sa držal na druhom mieste, čo bolo veľmi prezieravé, pretože pád v zjazde rozdelil vedúcu skupinu a na čele sa usadila štvorica Sagan, Kreuziger, da Costa a Frank. Štrnásť kilometrov pred cieľom mali náskok 28 sekúnd.

Vedúca štvorica príkladne spolupracovala, každý jeden z nich mal záujem pracovať, za čo boli odmenení miernym zväčšením náskoku na 35 sekúnd. Do cieľa zostávalo už len osem kilometrov. Dva kilometre pred cieľom sa nič nezmenilo a štvorica si s prehľadom išla pre etapové víťazstvo.

Peter Sagan sa pohral so svojími protihráčmi a v cieli bez problémov vyhral. Pre druhé miesto si prišiel da Costa, tretí dorazil Kreuziger. Fantastický výkon Sagana, ktorý sa na ťažkom poslednom stúpaní dokázal udržaťmedzi najlepšími vrchármi, v zjazde neurobil žiadnu chybu a na cieľovej páske si už len vychutnal víťazný pocit. Druhá skupina s favoritmi dorazila so stratou 46 sekúnd. Vedúci muž priebežnej klasifikácie Meyer stratil 1:47 a vyzliekol sa zo žltého trička. Spolu s ním prišiel do cieľa aj Peter Velits.

Na čelo pretekov sa prepracoval Mathias Frank (BMC), druhé miesto po dnešnej etape patrí Romanovi Kreuzigerovi (Saxo-Tinkoff), tretiu priečku si vybojoval da Costa (Movistar). Toto poradie by sa nemuselo meniť až do piatku, kedy je na programe ďalšia náročná horská etapa.

Peter Sagan na svojej oficiánej stránke petersagan.net: "Som nesmierne rád, že sa mi podarilo vyhrať, pretože to bola náročná etapa. Takmer polovicu z nej pršalo, čiže cesty boli mokré a hlavne pri záverečnom zjazde aj nepríjemné. Pokúšal som sa aj o úniky, asi štyrikrát som išiel, ale zišli ma. Asi po 65. kilometri sa utrhlo dvadsať jazdcov, ale nebol som tam. Vrchári na celkové poradie však všetko držali nakrátko a pred záverečným kopcom Haslibergom som bol v hlavnej skupine. Vravel som si, že vyskúšam ten kopec ako mi to pôjde. Ak by nie, tak vycúvam. Išlo sa mi však dobre a v závere etapy sme sa dokonca utrhli štyria - ja, Kreuziger, Da Costa a Frank. Vedel som, že už niet čo riešiť, len sa posledné metre plne sústrediť a etapu vyhrať. Podarilo sa, takže mám radosť! Cítim sa dobre, teraz prídu rovinatejšie etapy, balík bude zväčša pokope, ale určite chcem ešte uspieť."

Krátky opis trasy:
Tretí deň a dvesto kilometrov na programe ponúka skvelú možnosť pre nespokojencov napraviť včerajšie nepodarené vrchárske predstavenie. Devätnásť kilometrov pred cieľom stojí vrchol rozhodujúceho stúpania dňa Hasliberg (11,9 km; 6,5 %), po ktorého prekonaní nezostáva pretekárom nič iné, len sa spustiť do cieľa. Prevažná časť etapy je zvlnená, na začiatku dominuje kopec tretej kategórie. Bezprostredne pred Haslibergom sa pelotón ešte zahreje horskou prémiou ohodnotenou číslom štyri.