V 2. etape Tour prekvapujúci triumf Bakelantsa, Sagan druhý

27.5.2013, 21:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Nešťastná prvá etapa pripravila mnohých ľudí o úspech, a preto sa budú dnes ešte viac snažiť zabojovať. Sagan bol považovaný za jedného z najväčších favoritov. Klasickí šprintéri nemali šancu.
 
 
2. ETAPA 30.6. kopcovitá ciel rovina Bastia > Ajaccio 156 km víťaz: Bakelants
 
 
Po včerajšom turbo začiatku pretekov dnes čakali na cyklistov prvé vážnejšie kopce. Tie mohli niektorým šprintérom odčerpať sily, čo ich mohlo na rozhodujúcom Cote du Salario stáť víťazstvo v etape. Ani dojazd do cieľa nebol jednoduchý, pretože posledné stovky metrov končili šesťpercentným stúpaním.
 
Petrovi Saganovi dnešná etapa perfektne vyhovovala, preto sme boli zvedaví, ako si Cannondale poradí s ostatnými šprintérmi na kľúčových stúpaniach. Peter Velits mal stáť pri Cavendishovi, ale pri hektickom závere sa mohol presadiť aj náš cyklista.
 
Hneď od začiatku niekoľko jazdcov poškuľovalo po strávenom dni v brejku, ale pelotón nechcel pustiť do ataku početnú skupinu aj kvôli rýchlostnej prémii, ktorá bola na 33. kilometri. Nakoniec sa odtrhla štvorica Lars Boom (Belkin), Blel Kadri (Ag2r), David Veilleux (Eurpocar) a Ruben Perez Moreno (Euskaltel). Pelotón bol s takýmto obsadením spokojný, preto znížil tempo a vedúca skupinka si začala budovať náskok. Po tridsiatich kilometroch to boli tri minúty.
 
Holanďan Lars Boom bol v brejku aj včera a dnes takisto preukazoval svoje tempárske schopnosti. Francúz Blel Kadri tiež patrí k jazdcom vyhľadávajúcim úniky. Druhý domáci pretekár David Veilleux vyhral na Critérium du Daphiné prvú etapu práve po dlhom sólovom dojazde. Baskický tím Euskaltel pokračoval v aktívnej cyklistike a svojho jazdca mal vpredu aj druhý deň. 
 
Šprintérsku prémiu vyhral tak ako včera Boom. Pelotón špurtoval o piate miesto a jedenásť bodov do súťaže o zelený dres. V hlavnej skupine bol najrýchlejší André Greipel (Lotto-Belisol), hneď za ním prekročil prémiu Peter Sagan. Marka Cavendisha predbehol ešte Van Poppel.
 
Potom sa terén začal dvíhať, ale to nebránilo šprintérskym tímom ako OPQS, Argos-Shimano, Lotto-Belisol a Cannondale, aby sa usadili na čele pelotónu a kontrolovali odstup vedúcej skupiny. Ten sto kilometrov pred cieľom mierne prekračoval hranicu dvoch minút. Ako sa blížilo prvé stúpanie dnešného dňa, favoriti na celkové poradie sa v pelotóne vytiahli dopredu. Takisto šprintéri sa sústredili na čelných pozíciách, aby pri náročných stúpaniach nestratili kontakt s hlavnou skupinou. Peter Velits zatiaľ nepracoval na čele pelotónu, čo mohlo znamenať, že šetril sily na záver etapy. 
 
Na prvom stúpaní favoriti na celkové víťazstvo nechceli nič podceniť, preto zohrávali tímy Sky, Movistar, Saxo-Tinkoff a Kaťuša vedúcu úlohu spoločne s Cannondalom a OPQS. Belgické zoskupenie navyše kontrolovalo primerané tempo pre svojho šampióna Cavendisha. Na vrchole stúpania bol odstup pelotónu už len jednu minútu. Col de Bellagranajo nenarobil v hlavnej skupine žiadnu škodu.
 
Na druhom stúpaní sa vedúca skupina rozdelila, Lars Boom a Perez Moreno začali zaostávať. V pelotóne bol súboj o najlepšie pozície, na čele pracoval FDJ. Na Col de la Serra začal strácať Cavendish. Peter Velits bol pri ňom a mal za úlohu previesť svojho kapitána cez dnešné stúpania spoločne s ďalšími spolujazdcami (Terpstra, Steegmans). Problémy hlásil aj včerajší víťaz Marcel Kittel (Lotto-Belisol). 
 
74 kilometrov pred cieľom zaútočil z pelotónu domáci miláčik Thomas Voeckler (Europcar). Zatiaľ sa odpútal od svojho partnera v brejku Blel Kadri a išiel si pre víťazstvo na druhej dnešnej horskej prémii. Veocklerov atak bol ešte pred vrcholom stúpania zlikvidovaný. Pred hlavnou skupinou zostával už len dvadsaťšesťročný Francúz, ktorý mal náskok necelú minútu. Na Col de Serra teda odpadli Kittel, Cavendish, Greipel, Kristoff, Van Poppel a ich straty už boli minútové. Sagan bol bezpečne v hlavnej skupine. Greipel však bojoval a približoval sa k pelotónu.
 
63 kilometrov pred cieľom mal vedúci muž technické problémy, výrazne stratil svoj polminútový náskok, ale odhodlane pokračoval ďalej v útoku, pretože sa nechcel vzdať nasledujúcej horskej prémie. Čoskoro mal dvadsať sekúnd k dobru. 2,5 kilometra pred vrcholom Col de Vizzavona útočil Pierre Rolland (Eurpocar), prevalcoval Kadriho a vyhral prémiu. K tomu sa naopak pripojil Brice Feillu (Sojason) a v zjazde sa snažili dostihnúť Rollanda. Pelotón zatiaľ strácal pol minútu. Kittelova skupina už šesť minút.
 
Feillu a Kadri boli v zjazde dobehnutí. Pred hlavnou skupinou zostávala už len jedna prekážka v podobe Pierra Rollanda, ktorý si udržiaval náskok tridsať sekúnd. Cannondale udával tempo v klesajúcich pasážach spoločne s tímom BMC. Gilbert chcel konečne dosiahnuť víťazstvo v drese majstra sveta. Peraud musel meniť obidve kolesá a vracal sa do hlavnej skupiny. 46 kilometrov pred cieľom bola zlikvidovaná aj Rollandova snaha.
 
V okresanom pelotóne mal pri sebe Peter Sagan stále štyroch spolujazdcov a Cannondale usilovne udával tempo. 33 kilometrov pred cieľom bola situácia pokojná. Kittelova skupina strácala vyše sedem minút a zdalo sa, že nemecký šprintér bol zmierený so svojou situáciou. Prekvapujúco v nej bol aj Thomas de Gendt (Vacansoleil). Cavenedish spolu s Petrom Velitsom mal byť až za touto partiou.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom začali odkrývať svoje karty aj ostatné tímy, Sky a Garmin-Sharp viedli pelotón, v ktorom bolo už len okolo päťdesiat pretekárov. Zo šprintérov sa udržali Gallopin, Gavazzi, Vichot, Hagen, Impey a Benatti.
 
Nájazd na posledné dnešné stúpanie bol veľmi ostrý, v natiahnutom pelotóne chcel byť každý vpredu. Dominoval britský tím Sky. A v kopci útočili Flecha (Vacansoleil) a Gautier (Euskaltel), ktorý sa udržal na čele aj v zjazde. Peter Sagan zostával v hlavnej skupine. Froome si na vrchole stúpania symbolicky odskočil od svojich konkurentov. Gautier stále bojoval na čele pretekov. Šesť kilometrov pred cieľom to už neplatilo a cyklisti sa rútili do cieľa spoločne.
 
Nakoniec sa dokázala odpútať šestica Fuglsang, Chavanel, Flecha, Izagirre, Bakelants a Mori. Cannondale a BMC sťahovali náskok desiatich sekúnd. Nepodarilo sa a Jan Bakelants (Radioshack) vyhral etapu. Pár metrov za ním dorazil Peter Sagan na druhom mieste. Tretí bol Kwiatkowski (OPQS). Štvrté miesto získal Cimolai, potom prišli do cieľa Hagen, Simon, Gavazzi, Impey, Bennati a Lagutin
 
Menším prekvapením bolo nepresadenie sa Philippa Gilberta a Simona Gerransa, ktorí podľa predpokladov vydržali tempo favoritov v stúpaniach. Podarilo sa to dokonca aj Daniele Bennatimu. Naopak, veľkým sústom bol profil dnešného dňa pre Johna Degenkolba a Alexandra Kristoffa.
 
Dvadsaťsedemročný Belgičan Jan Bakelants sa udržal na čele až do cieľa, keď zaútočil niekoľko kilometrov pred cieľom spoločne s piatimi pretekármi a ako jediného ho hlavná skupina neprevalcovala. Peter Sagan vyhral šprint v tejto skupine a na víťaza stratil jednu sekundu. Všetci favoriti na celkové víťazstvo prišli do cieľa spoločne a bez časových strát. Peter Velits dorazil v skupine s Cavendishom a Kittelom so stratou 17:35.
 
Bakelants sa oblieka do žltého trička s výhodou jednej sekundy. Na druhom mieste je David Millar (Garmin-Sharp), na treťom Julien Simon (Sojasun). V bodovacej súťaži si udržal vedenie Marcel Kittel, slovenský šampión Peter Sagan je už na druhej priečke. Vrchársku súťaž zatiaľ ovláda Pierre Rolland, ktorý má rovnaký počet bodov ako Blel Kadri, ale dosiahol ich na vyššie hodnotenom stúpaní. V súťaži do 25 rokov sa do bieleho trička oblečie Poliak Kwiatkowski. Druhá priečka patrí Bardetovi, tretia Quintanovi.    
 
 
Jan Bakelants, víťaz etapy a líder celkového poradia: "Desať kilometrov pred cieľom som videl, že sme veľká skupina a ja nie som šprintér. Skúsil som teda uniknúť. Boli sme silnou skupinou a vedel som, že ak všetci do toho dáme sto percent, môže nám to vyjsť až do cieľa. Cítil som sa veľmi dobre a bol som dnes silnejší než ostatní v úniku. V závere som aj v mysli tlačil skupinu dopredu. Chceme vyhrať, alebo počkáme na pelotón a uvidíme ďalšie víťazstvo Sagana? Keď som sa posledný raz pozrel za seba a videl, že už ma nedostihnú, povedal som si. Ja to vyhrám! Ja vyhrám etapu na Tour de France! Nemôžem tomu uveriť, je to moje prvé víťazstvo za posledných päť rokov, kedy som v profi pelotóne. Dnes sa určite veľa nevyspím, bude sa mi ten záver honiť hlavou. Nikdy na to nezabudnem."
 
David Millar (Garmin-Sharp), druhý muž celkovo: "Bola to záhadná etapa. Nevedeli sme, či sa bude špurtovať, alebo sa bude útočiť každú hodinu. FDJ v závere všetko zmenilo atakovaním. Keby neurobili to, čo urobili, tak by sa určite šprintovalo, aj keď posledný kopec bol ťažký. Vedel som, že sa môžem dostať do žltého trička, ak zvládnem šprint. Tak som si chcel vybrať jedného pretekára, za ktorého by som sa zavesil. Impey tam bol osamotený a myslel som, že Gerrans môže dať tiež dobrý šprint. Potom som ale nemohol nič urobiť, pretože som dostal kŕče.“
 
Chris Froome (Sky Pro Cycling): "Ten krátky kopec 12 kilometrov pred cieľom; vedel som, že klesanie je zložité a nebezpečné. Bol som vpredu s Richiem a myslel som, že to môže byť dobrý okamih trošku sa rozbehnúť, dostať sa dopredu a začať klesať vlastným tempom, aby som sa vyhol problémom. Je dobré držať ľudí v strehu.“
 
Marcel Kittel (Argos-Shimano): "Žlté tričko ma veľmi motivovalo. V stúpaniach som doslova letel, keď ma ľudia povzbudzovali. Ale evidentne som neletel dosť rýchlo. Našťastie som skončil v dobrej skupine, ktorá ma priviedla bezpečne do cieľa. Prebudil som sa a uvedomil som si, že budem nosiť žltý dres. Bolo to fantastické. Vedomie, že budem nosiť zelený dres, je tiež fantastické, ale ako som povedal už pred Tour, nie je pre mňa prioritou. Nebudem ho brániť. Tento týždeň sa pokúsime s tímom vyhrať ďalšiu etapu.“
 
Tony Martin (OPQS), doráňaný muž: "V skutočnosti to nie je také zlé. Predovšetkým som rád, že som sa mohol postaviť na štart. OK, moje pocity boli lepšie ako včera, ale samozrejme som veľmi trpel. Som rád, že sa mi dnes podarilo dokončiť etapu. Pred ďalšími etapami máme optimistickú náladu.“
 
Sylvain Chavanel (OPQS), jeden z atakujúcich jazdcov v závere: "Zaútočil som, keď hlavná skupina dobehla Sagana a Kwiatkowskeho. Myslím si, že to bol ten správny moment. Pridali sa ku mne ďalší piati jazdci. Spolupracovali sme dobre až na métu dvoch kilometrov. Keď Bakelants odišiel, nechcel som prevziať zodpovednosť a sám zlikvidovať jeho atak. Keď chcete vyhrať, niekedy musíte riskovať a správať sa takticky. Je to škoda, pretože dnes som bol silný a výhra na moje narodeniny by bola fantastická.“
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY
1. albansko BAKELANTS Jan RADIOSHACK-LEOPARD-TREK 3h 43' 11''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 01''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 01''
4. vlajka CIMOLAI Davide LAMPRE - MERIDA + 00' 01''
5. vlajka BOASSON HAGEN Edvald    SKY PROCYCLING + 00' 01''
6. vlajka SIMON Julien SOJASUN + 00' 01''
favoriti na celkové poradie + 00' 01''
160. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 17' 35''
 
 
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 123 km: Castello-di-Rostino
3-20 86 km: Col de Bellagranajo (6,6 km; 4,6 %)
3-20 71 km: Col de la Serra (5,2 km; 6,9 %)
2-20 59,5 km: Col de Vizzavona (4,6 km; 6,5 %)
3-20 12 km: Cote du Salario (1 km; 8,9 %)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
 
 
Krátke preview etapy:
Nešťastná prvá etapa pripravila mnohých ľudí o úspech, a preto sa budú dnes ešte viac snažiť zabojovať. Etapa ponúka stúpania aj nebezpečné zjazdy po úzkych cestách. Náročný je stred etapy cez tri náročné kopce. Bonbónikom bude záverečná strecha 1000 metrov a 8,9 % 12 km pred cieľom. Peter Sagan je papiero najväčším favoritom na víťazstvo. Verme, že to potvrdí. Okrem neho majú najväčšie šance zvíťaziť Philippe Gilbert, Simon Gerrans či John Degenkolb. Štartovať by malo všetkých 198 pretekárov vrátane Tonyho Martina.
 
 
Krátky opis trasy:
Druhá etapa spojí dve najväčšie mestá na ostrove a presunie cyklistov na západné pobrežie, ktoré je hornatejšie ako to východné. Úvodných sto kilometrov pretnú až štyri stúpania, ktoré pelotón určite neabsolvuje pohromade. Z Col de Vizzavona do cieľa zostáva ešte šesťdesiat kilometrov, čo je dostatočná doba na regeneráciu šprintérov. Lenže jedenásť kilometrov od cieľovej pásky stojí skutočná hrozba, ktorá môže prekaziť hromadný špurt - Cote du Salario. Ak sa aj podarí šprintérskym tímom zlikvidovať únik pred záverom etapy, pri vysokých percentuálnych hodnotách na Salariu budú mať čo robiť, aby udržali pelotón pokope. Veď po včerajšom predpokladanom spoločnom dojazde do cieľa bude okrem etapového víťazstva motiváciou aj ukoristenie žltého dresu.
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:00 dokument o histórii Tour de France, štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:40
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Peter Privara
 
 
etapa-2
 
 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-1ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop