Odplata proti Sky nevyšla, vyhral Daniel Martin

27.5.2013, 21:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris
Prvá pyrenejská etapa rozdala karty, no v nedeľu chcelo množstvo cyklistov revanš. Prvý deň Frooma v žltom patril k najzaujímavejším etapám v doterajšom priebehu. Petrovi Velitsovi sa zrejme nepodarilo dostať do  úniku.
 
 
9. ETAPA 7.7. horská ciel rovina St. Girons > Bagneres-Bigorre 168 km víťaz: Martin
 
 
V mestečku Saint-Girons na úpätí Pyrenejí privítala cyklistov teplota 27 stupňov. Postupne sme mohli očakávať v horách mierny pokles teploty a výrazný nárast útokov. Do deviatej etapy nenastúpili Schär (BMC) a Dennis (Garmin), v priebehu skončili aj Murayev (Astana), Noval (Saxo - Tinkoff) a Gutierrez (Movistar). Contador a Valverde teda stratili zhodne po jednom domestikovi. Ďalej pokračovalo 182 borcov.
 
Už po zamávaní vlajkou o 11:33 začali okamžite útoky a odštartoval ich holandský majster Johnny Hoogerland (Vacansoleil). Do úniku sa na chvíľu dostal aj Peter Velits spolu s ďalšími jazdcami, ale Púchovčan bol čoskoro pohltený pelotónom. Potom to nevyšlo ani kolegovi Chavanelovi (obaja OPQS).
 
Pri stúpaní na prvý kopec Portet d'Aspet určovala tempo dvojica Garminu - Martin a Danielson. Práve oni si rozdelili prvé vrchárske body, najviac ich získal mladý Francúz Jeanesson (FDJ). Len pripomíname, že zjazd z tohto kopca je už navždy spojený so smrťou Fabia Casartelliho z roku 1995. Casartelli sa stal kvôli nárazu do betónového stĺpiku štvrtou a zatiaľ našťastie poslednou obeťou Tour spomedzi cyklistov.
 
Druhý kopec Col de Menté priniesol ešte zaujímavejší priebeh. Za únikom sa vytvorila skupina favoritov so žltým Froomom. Prekvapivo tam bol osamotený a nestíhal ani jeho najväčší domestik, celkovo druhý Richie Porte. Vyzeralo to na spojenectvo tímov Saxo - Tinkoff a Movistar, ktorí tam boli vo výrazne väčšom počte a snažili sa robiť problémy lídrovi pretekov, rodákovi z Kene. Druhú prémiu vyhral Danielson pred Hesjedalom, ale Rolland virtuálne pohodlne viedol a tiež sa vydal dopredu pre ďalšie body. 
 
Po prvých dvoch kopcoch nasledoval kratší oddych a šprintérska prémia, ktorú si rozdelili uprchlíci. Žiadny ašpirant na zelený dres nebodoval. Potom čakali cyklistov roztrúsených do mnohých skupín tri náročné výstupy prvej kategórie. Col de Peyresourde ovládol De Gendt pred Rollandom. Do čela pretekov sa potom vydal Clarke (GreenEDGE). V žltej skupine za únikom diktoval tempo najmä Movistar a za nimi bojoval sám so sebou celkovo druhý Richie Porte. Najprv sa mu snažili pomôcť aj domestici, ale na Col de Val Louron-Azet zostal Austrálčan úplne sám. Na žltú skupinu favoritov strácal takmer dve minúty.  
 
Pár kilometrov pred vrcholom predposledného kopca predbehol bojujúci Porte aj nášho Petra Velitsa, ktorý išiel za favoritmi a pred pelotónom radšej svojím tempom. Niekde v zadných skupinách sa nachádzal aj Peter Sagan, ktorý vedel, že dnes si určite udrží zelený náskok pred najväčšími konkurentmi.
 
Predposlednú vrchársku prémiu vyhral sólový uprchlík Simon Clarke (GreenEDGE). Pridal sa tak k legendám ako Pantani či Jalabert. Približne 20 sekúnd za ním zobral osem bodov znova bodkovaný líder Pierre Rolland (Europcar), ktorý išiel spolu s Bardetom (Ag2R) a De Clerqom (Lotto-Belisol). Za nimi strácala ďalšie 2 minúty a 30 sekúnd skupina favoritov. Príjemnou správou bolo, že Peťo Velits sa napokon chytil za Porteho a prenalsedovali skupinu favoritov.
 
V zjazde pred posledným kopcom ťahal favoritov stále dnes najsilnejší Movistar. Froome vyzeral nervózne. Jeho kolega Porte nesťahoval stratu. Žeby sa ostatným tímom favoritov podarila odplata pre tím Sky za prvú pyrenejskú etapu? Šéf Saxo-Tinkoff Bjarne Riis to označil za moment pravdy, keď môžu najviac ohroziť najviac zraniteľného, osamoteného Frooma.
 
V začiatku posledného kopca La Hourquette d'Ancizan dostihla skupina favoritov všetkých uprchlíkov a vpredu zostal len Romain Bardet (Ag2R). Spokojný Pierre Rolland sa vrátil k favoritom, znova si zabezpečil vedenie vo vrchárskej súťaži. Neskôr dostihli aj Bardeta a nastalo ticho pred búrkou.
 
Až 5 kilometrov pred vrcholom posledného kopca vyletel spomedzi favoritov Nairo Quintana, no Froome ho pohodlne dostihol. Sympatický Nairo to skúsil znova o 700 metrov ďalej. Oba ataky boli len veľmi krátke a Froomovi vôbec neublížili. Movistar nevedel lepšie využiť svoju presilu. Dopredu odišli Martin (Garmin) a Fuglsang (Astana), muži z druhej desiatky celkového poradia. Mladý Kolumbijčan, víťaz Okolo Baskicka 2013, to vyskúšal aj do tretice a znova neúspešne.
 
Skupina favoritov sa preriedila a zmenšila sa aj výhoda tímu Movistar. Zostali tam len traja, ďalšie tímy tam mali po dvoch jazdcoch. Roman Kreuziger vyzeral znova sviežo a pomáhal Contadorovi. Nikto však nenastupoval a Froome mohol očakávanú stratu premeniť na úplny opak. Posledný kopec vyhral Martin pred Fuglsangom, tretí prešiel vrcholom Wout Poels (Vacansoleil) a ako štvrtý Roman Kreuziger (Saxo-Tinkoff), ktorý chvíľami viedol celú skupinu favoritov.
 
V zjazde do cieľa favoritov viedol aj Michal Kwiatkowski (OPQS), ktorý sa vrátil medzi favoritov a chcel ešte dosiahnuť nejaký etapový výsledok vďaka svojej rýchlosti. Kwiatek, veľký súper Sagana z juniorského obdobia, sa následne vydal stíhať vedúce dánsko-írske duo. Mal to však zložité a vrátil sa späť medzi favoritov.
 
V úplnom závere si to rozdali o triumf Martin a Fuglsang. Obaja dlho vyčkávali a nechali to na férový šprintérsky súboj. Napokon vyhral jednoznačne Daniel Martin z Garminu, druhý skončil Jakob Fuglsang z Astany. Írsky cyklista a bratranec Nicolasa Rocha získal svoj prvý triumf na Tour de France, druhý na Grand Tours po víťazstve na Vuelte 2011. Znamená to tiež prvý etapový triumf pre tím Garmin-Sharp na tohtoročnej Tour. Zaujímavosťou je, že Ír ráno na Twitter napísal, že stúpanie Val Louron-Azet už absolvoval v roku 1999 a dnes sa ide znova.
 
Šprint skupiny favoritov ovládol mladík Kwiatkowski (OPQS), ktorý potvrdil svoju komplexnosť. Osamotený Froome napokon nič nestratil, v druhej a poslednej pyrenejskej etape predviedol veľkú odolnosť a trpezlivosť, no a pohodlne si udržal žltý dres. Z boja o celkové poradie vypadol Richie Porte, takže viacerí favoriti si polepšili o jedno miesto v celkovom poradí. Austrálčan stratil takmer 18 minút, do cieľa pred ním prišiel aj Peter Velits so stratou 11:38.
 
Peter Sagan dorazil do cieľa na 105. mieste so stratou takmer 23 minút. Bez podstatnej zmeny si udržal zelený dres. Na pódiu si podal tentoraz ruku aj s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, ktorý absolvoval deviatu etapu v aute spolu s organizátormi. Zaujímavosťou a nepríjemnou správou pre Sky je odstúpenie Vasila Kirienku, ktorý nestihol limit.
 
Do vrchárskeho dresu sa vracia aj v štatistikách Pierre Rolland. Jediný dnešný útočník proti Froomovi Nairo Quintana zostáva zaslúžene lídrom v klasifikácii do 25 rokov. Unavený pelotón čaká po druhej pyrenejskej etape zaslúžený deň voľna, počas ktorého sa cyklisti presunú z juhu Francúzska na západ.
 
 
Daniel Martin (Garmin): "Každé víťazstvo je dôležité a výnimočné svojím spôsobom. Bol to neuveriteľný deň, pretože tím Garmin ukázal veľkého tímového ducha. Každý išiel na sto percent a niektorí pretekári neprišli do cieľa v časovom limite, pretože vynaložili veľké množstvo energie pre moje víťazstvo. Dnes ráno sme sa v autobuse rozhodli, že sa pokúsime vyhrať etapu a to sa nám naozaj podarilo, takže je to neuveriteľné. Vedel som, že som favoritom v záverečnom šprinte a bol som si istý, že uspejem, ale musel som to dokázať.“
 
Chris Froome (Sky): "Nemal som veci pod kontrolu v hlavnej skupine. Mnoho pretekárov malo mnoho dôvodov, prečo chceli pretekať. Nakoniec to skončilo takticky, keď každý zostal sedieť na svojom sedadle a postupoval podľa inštrukcií tímových vedúcich. Myslím si, že je normálne, že moji spolujazdci mali problémy, pretože včera pre mňa urobili veľmi veľa práce a dnes to pocítili. Včera predviedli nadľudský výkon a dostali ma do žltého trička. Sú to len ľudia a nemôžu tak jazdiť každý deň.“
 
Fabrizio Guidi, manažér Saxo-Tinkoff: "Etapa začala pre nás veľmi dobre. Hneď od samého začiatku sme vedeli, že máme spoločne s Movistarom najsilnejší tím. Podarilo sa nám izolovať Frooma, ktorý musel sám odvracať všetky útoky na záverečnom stúpaní. Contador sa cítil oveľa lepšie ako včera a Kreuziger mal veci pod kontrolou, takže tvorili silní tandem. Obidvaja preliezli všetky kopce, čiže bolo motivujúce vidieť cyklistu, ktorý jazdil izolovaný v takejto etape.“
 
Joaquin Rodríguez (Kaťuša): "Bola to neuveriteľne rýchla etapa. Skupina išla na plný plyn celý deň a všetci sme vynaložili veľké úsilie. Preteky sú stále veľmi dlhé, do Paríža je ďaleko a dnešná kríza Porteho ukazuje, že sa môže ešte udiať niekoľko prekvapení v celkovej klasifikácii. Čokoľvek sa môže stať počas týchto veľkých pretekov. A to je krása cyklistiky.“
 
Alejandro Valverde (Movistar): "Bol to naozaj, naozaj ťažký deň. Už na druhom stúpaní som sa snažil urobiť nejaký pohyb a okamžite som videl Frooma za sebou. Snažili sme aktívne jazdiť a dnes sme nevideli najlepšiu verziu tímu Sky. Porteho sme dostali preč a najlepším možným záverom by bolo, keby sme vyhrali etapu, ale to sa nám nepodarilo, no nemôžeme na to myslieť. Musíme sa tešiť z tých ostatných vecí. Tím pracoval úžasne dobre a odchádzame z Pyrenejí na celkovom druhom mieste, takže pohľad na túto etapu musí byť pozitívny.“
 
Cadel Evans (BMC): "Vždy musíte držať svoju nádej nažive. Teraz nie je tá správna chvíľa, aby ste sa opúšťali. Dnes sme videli prekvapenie a nie to, čo očakávame od Sky. Minulý rok dokázali zotaviť všetkých jazdcov na každý deň pretekov. Dnes to nebol tento prípad. Mali len jedného cyklistu vpredu a bola to zvláštna a bizarná situácia pre žlté tričko a navyše tak skoro v pretekoch.“
 
Bauke Mollema (Belkin): "Musel som dať zo seba všetko, ale tretie miesto v klasifikácii je odmenou. Bol to dobrý víkend. Zdá sa, že patrím k tým najlepším vrchárom na Tour. Dúfam, že to dokážeme udržať aj nasledujúce dva týždne. Neodvádzame dobrú prácu len v horách, ale aj v rovinatých etapách jazdíme obdivuhodne. Ako tím fungujeme veľmi dobre.“
 
Peter Sagan: "Pre všetkých jazdcov to bola ťažká etapa. Pre mnohých z nás bolo nevyhnutné vyhnúť sa problémom s časovým limitom. Snažil som sa ujsť pred prvým stúpaním, viackrát som nastúpil, ale Sky to dobre držal, snažili sa aj iní nebezpeční jazdci, takže to nevyšlo a po tých atakoch som bol potom rýchlo "mŕtvy“. Usadil som sa v druhej skupine, čo bolo potom, ako som sa dobre cítil na treťom kopci.“
 
 
VÝSLEDKY 8. ETAPY
1. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP 5h 05' 46''
2. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 20''
4. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 00' 20''
5. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 20''
6. albansko EVANS Cadel link-ikonka link-ikonka BMC RACING TEAM + 00' 20''
favoriti na celkové poradie + 00' 20''
50. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 11' 38''
60. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 17' 59''
105. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 22' 43''
 
 
 
 

 
 
 
 
Horské a rýchlostná prémia:
2-20 139,5 km: Col de Portet-d’Aspet (5,4 km; 6,9 %)
1-20 124 km: Col de Menté (7 km; 7,7 %; 1349 m.n.m.)
sprint-20 95 km: Bagnéres-de-Luchon
1-20 78 km: Col de Peyresourde (13,2 km; 7 %; 1569 m.n.m.)
1-20 57,5 km: Col de Val Louron-Azet (7,4 km; 8,3 %; 1580 m.n.m.)
1-20 30 km: La Hourquette d’Ancizan (9,9 km; 7,5 %; 1564 m.n.m.)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
 
 
Krátke preview etapy:
Do cieľa dnešnej etapy by mal ako prvý prísť únik. Na začiatku etapy s najväčšou pravdepodobnosťou nikto zaujímavý v poradí atakovať nebude (ak áno, Sky ho dostihne) a nedá sa ani očakávať, že po včerajšom výprasku budú niečo skúšať súperi Sky. Ak by aj áno, všetko sa to možno odohrá za únikom. Kto by v ňom mohol byť? Takmer istý je Europcar, Euskaltel, FDJ, Sojasun aj Vacansoleil. Cyklistov vpredu by mohlo byť aj viac ako desať. Na začiatku etapy to bude obrovský boj a bude rozhodovať aj šťastie. Nám ostáva v kútiku duše veriť, že sa dopredu vydá aj jeden z našich Petrov, ktorých tímy dnes nebudú mať o čo hrať. Sagan si zrejme zvolí zaslúžený oddych a opäť nejakú vhodnú skupinu za pelotónom, ale Velits by mohol mať reálnu šancu pobiť sa o etapový triumf. Nemá čo stratiť.
 
 
Krátky opis trasy:
Druhá pyrenejská etapa je kratšia ako predchádzajúca, zato však obsahuje až päť stúpaní. Začne sa veľmi zostra, vrchol druhého stúpania Col de Menté čaká iba 44 kilometrov po štarte. Potom si jazdci na tridsiatich kilometroch vyfúknu a pripravia sa na zvyšné tri kopce. Najskôr ich čaká najdlhšie stúpanie dňa na slávny Col de Peyresourde, bezprostredne za ním nasleduje najvyšší kopec Col de Val Louron-Azet a lezecké predstavenie zakončí desaťkilometrový La Hourquette d’Ancizan, ktorý pretekárom otvorí bránu pre tridsaťkilometrový zjazd do cieľa. Po včerajšom finiši na vrchole stúpania sa v deviatej etape ponúka doslova ideálna možnosť pre výborných vrchárov, ktorí nemajú ambíciu na celkové poradie ukoristiť etapový triumf alebo získať body do súťaže pre bodkovaný dres. Favoritom však neponúka až takú príležitosť na odpútanie sa od svojich konkurentov, ale pri nepriaznivom počasí môže byť záverečný zjazd pre nich hektickou koncovkou.
TRASA 9. ETAPY PODROBNE (.pdf)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 16:45
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Ján Valach
 
 
09
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY Z TOUR DE FRANCE 2013:
 
 

HISTÓRIA - ÚVOD TRASA 2013 - ÚVOD PRETEKÁRI 2013 - SLÁVNE KOPCE

 

ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop