Najrovinatejšiu etapu Gira na pobreží Jadranu oživili terezíny. Milan napriek problémom s ďalším triumfom

17.5.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Najrovinatejšiu etapu Gira na pobreží Jadranu oživili terezíny. Milan napriek problémom s ďalším triumfom
Jonathan Milan (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)

13. 17.5. rovinata etapa ciel rovina Riccione > Cento 179 km Milan
profil etapy, 150 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Piatok priniesol najjednoduchšiu etapu tohtoročného Gira, ktorá mala byť lahôdkou pre šprintérov. Aspoň teda pre tých, ktorí ešte na pretekoch zostali. Najväčším favoritom trinásteho dňa bola v cyklámenovom drese jazdiaca lokomotíva, Jonathan Milan z Lidlu.
Talianskeho bombardéra chceli vyzvať Tim Merlier (Soudal), Kaden Groves (Alpecin) či Phil Bauhaus (Bahrain Victorious), no ani takáto dobrá konkurencia dosiaľ na domácu hviezdu veľmi nestačila. GC sa dnes meniť nemala, Pogačarov rúžový dres mal byť v bezpečí.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Etapa mala podľa očakávaní veľmi jasný priebeh. Na totálnej rovine neďaleko brehov Jadranského mora sa hneď po odmávaní ostrého štartu v Riccione vpredu usadil komerčný únik zástupcov talianskych Protímov. Vytvorilo ho trio Andrea Pietrobon (Polti) a Manuele Tarozzi s Alessandrom Tonellim (2x Bardiani). Vypracovali si však iba dve minúty náskoku a bolo jasné, že veľké šance dnes mať nebudú.
Šprintérske prémie si medzi sebou podelili Pietrobon a Tarozzi, v balíku zase body poctivo zbieral Groves. Počas celého dňa panovala v pelotóne pokojná atmosféra, no to sa razantne zmenilo keď probližne 65 kilometrov pred páskou začali od Jadranu fúkať v Taliansku zriedka kedy vídané terezíny. Bočný vietor pod tlakom Ineosu a UAE dokonca nadelil balík a v druhej časti pelotónu sa ocitol aj najväčší favorit dnešného dňa Jonathan Milan.
Borci z GC však až s výnimkami Chavesa (EF) a Pozzoviva (Bardiani) delenie zvládli vpredu, takže bolo jasné, že UAE a Ineos spomalia. Lidl-Trek sa však nechcel spoliehať na nič a investoval celý svoj leadout do stíhania a ťahal dokonca aj samotný Milan. To ich mohlo vo finále vyjsť draho. Medzeru však zalepili a na túto naháňačku dvoch pelotónov nemal šancu odpovedať malý únik vpredu, ktorý bol pohltený.
Z Milanovej skupiny na vetre odfúklo ešte partiu vrchárov s Pozzovivom či Lópezom (Lidl), no keď sa trasa stočila do protivetra, vpredu do spomalilo a pelotón bol 38 kilometrov pred páskou kompletný. Upokojenie využili na neskorý pokus o zaskočenie šprintérov Dries De Pooter (Intermarché) a Martin Marcelussi (Bardiani).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Duo si vybojovalo 35 sekúnd výhody. 15 kilometrov pred cieľom sa však De Pooter nepochopiteľne zbavil svojho spolubojovníka a Belgičanovo sólo následne vydržalo iba niekoľko minút. Deväť kilometrov pred cieľom bolo definitívne všetko pokope a išlo sa do hromadného dojazdu.
Záver dokonalo zmanažoval Lidl-Trek, ktorému neublížilo ani veľké vyplytvanie energie na bočnom vetre. Vlak Stuyven - Theuns - Consonni vysadil Jonathana Milana v perfektnej pozícii a Talian v cyklámenovom drese sa už na cieľovej rovinke nemýlil.
Suveréna šprintérskych dojazdov sa pokúšal v závere zaskočiť svojím tradičným skorým špurtom Fernando Gaviria (Movistar), no išiel priskoro a nevyšlo mu to ani na Top 5. Skvelé druhé miesto si vybojoval dlhodobo zlepšujúci sa Poliak Stanislaw Aniolkowski (Cofidis), tretí bol Phil Bauhaus. Merlier a Groves skončili ďaleko za elitnou desiatkou v poli porazených.
Boj o cyklámenový dres by tak mal po dnešku byť vpodstate rozhodnutý v prospech Jonathana Milana. Veterné stresy zvládli Tadej Pogačar v rúžovom drese a Antonio Tiberi (Bahrain Victorious) v bielom drese bez ujmy. Modrý dres takisto zostáva napevno v rukách Slovinca a tímy aj naďalej vedie Decathlon.
Výsledky etapy
1. MILAN Jonathan Lidl - Trek 04:02:03
2. ANIOLKOWSKI Stanislaw Cofidis 00:00
3. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
4. VAN DIJKE Tim Visma | Lease a Bike 00:00
5. HOFSTETTER Hugo Israel - Premier Tech 00:00
6. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00
7. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00
8. PITHIE Laurence Groupama - FDJ 00:00
9. LONARDI Giovanni Team Polti Kometa 00:00
10. DAINESE Alberto Tudor Pro Team 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 49:24:38
2. MARTINEZ Daniel Bora - hansgrohe 02:40
3. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 02:56
4. O'CONNOR Ben Decathlon Ag2r La Mondiale 03:39
5. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 04:27
6. BARDET Romain dsm-firmenich PostNL 04:57
7. FORTUNATO Lorenzo Astana Qazaqstan 05:19
8. ZANA Filippo Team Jayco - AlUla 05:23
9. RUBIO Einer Movistar Team 05:28
10. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 05:52
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MILAN Jonathan Lidl - Trek 284
2. GROVES Kaden Alpecin - Deceuninck 174
3. MERLIER Tim Soudal Quick-Step 93
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 104
2. GESCHKE Simon Cofidis 59
3. PARET-PEINTRE Valentin Decathlon Ag2r La Mondiale 55
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 49:29:05
2. ZANA Filippo Team Jayco - AlUla 00:56
3. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 01:25
 
Náš eshop