Na cieľovom kopci v Romandii Luke Plapp sfúkol špičkovú konkurenciu. Etapu však získal supertalent Thibau Nys

25.4.2024, 16:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
2. 25.4. rovinata etapa ciel rovina Fribourg > Salvan 171 km Nys
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
profil etapy, 2730 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Okolo Romandie tento rok veľmi kreatívny profil nepripravilo a o GC by sa malo rozhodovať priamočiaro na dvoch cieľových stúpaniach a v zajtrajšej časovke. Prvý dojazd na kopec prišiel už dnes. Výjazd na Salvan - Les Marcecottes (7,6 km; 7,5 %) mal vidieť veľmi lákavú bitku skvelej vrchárskej štartovky, ktorá nepochybne lákala fanúšikov aj preto, že na štarte nestáli dominantný Pogačar alebo Vingegaard.
Naopak, víťaz mal vzísť z veľmi širokej skupiny vrchárov, ktorú tvorili Juan AyusoAdam Yates a Pavel Sivakov (3x UAE), Ilan Van Wilder (Soudal), Lenny Martinez a David Gaudu (2x G-FDJ), Aleksandr VlasovJai Hindley (2x Bora), Simon Yates (Jayco), Egan Bernal, Carlos RodríguezThymen Arensman (3x Ineos), Tao Geoghegan Hart (Lidl), Enric Mas (Movistar) či Richard Carapaz (EF).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
O etapu tak bol veľký záujem a brejk v zložení Meurisse (Alpecin), Nys (Lidl), Adría (Bora), Vendrame (Decathlon), Azparren (Q36.5), Arndt (Bahrain Victorious) a Flynn (Dsm) nemal veľkú šancu na úspech. Počas celého dňa týchto borcov balík držal na dostrel a na dlhšom kopci Les Mosses v strede etapy sa ich odstup okresal iba na dve minúty.
Z čela taktiež vypadli Arndt a Flynn. Zvyšná pätica bojovníkov však v zjazde a na následnej rovine zamakala a podarilo sa im nečakane medzeru zväčšiť späť na tri minúty pred nájazdom na záverečný kopec. Na ňom sa tempa ujali borci EF či Ineosu, no vrchármi nabitý balík zostával 80-členný aj päť kilometrov pred cieľom. Eddie Dunbar (Jayco) skúsil zaútočiť ako prvý, jeho snaha však k ničomu neviedla.
Líder pretekov Dorian Godon vzdal svoju snahu tri kilometre pod vrcholom o udržanie žltého dresu, akurát v čase, keď v balíku rozbehol Ineos útok Carlosovi Rodríguezovi. To nemalo žiadny efekt, no zo 60-členného pelotónu následne zdrcujúcim útokom ušiel Luke Plapp (Jayco). Austrálčan išiel skvele a dobehol pred cieľom posledných dvoch preživších z brejku v podobe Vendrameho a Nysa.
V závere však musel ísť samozrejme na celkové poradie a tak dvojicu odtiahol do cieľa, kde sa z etapy radoval cyklokrosársky supertalent Thibau Nys pred Vendramem. Belgičan je veľkou hviezdou budúcnosti, no posledná cyklokrosová kampaň ho vyčerpala natoľko, že musel vynechať klasiky a dnes si tak skvele napravil chuť. Plapp prišiel tretí, získal bonifikácie a nabral aj časovú výhodu, keďže za ním sa taktizovalo a favoriti prišli spolu v 25-člennej skupine.
Do priebežného vedenia išiel vďaka minimálnym rozdielom z prológu Thibau Nys, druhý je Vendrame a Luke Plapp poskočil celkovo na tretie miesto. Je najlepším z favoritov, dobehol svoju stratu z úvodného dňa a zajtra v časovke môže zaútočiť aj na líderský dres. Dnes bol jediným, komu sa podarilo vytvoriť vo vyrovnanej skupine favoritov medzeru.
Výsledky etapy
1. NYS Thibau Lidl - Trek 04:02:44
2. VENDRAME Andrea Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
3. PLAPP Lucas Team Jayco - AlUla 00:04
4. LIPOWITZ Florian Bora - hansgrohe 00:14
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:16
6. VLASOV Aleksandr Bora - hansgrohe 00:16
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. NYS Thibau Lidl - Trek 07:55:32
2. VENDRAME Andrea Decathlon Ag2r La Mondiale 00:04
3. PLAPP Lucas Team Jayco - AlUla 00:22
4. MAS Enric Movistar Team 00:26
5. MARTINEZ Lenny Groupama - FDJ 00:27
6. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:27
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop