Siedma etapa nás krásne naladila na ďalší priebeh Tour. Po osmičke však neostal kameň na kameni. Prvý raz sa k slovu dostali aj čistokrvní vrchári. Otázkou bolo, ktorý sa oblečie do žltého trička.
 
 
8. ETAPA 6.7. horská ciel rovina Castres > Ax 3 Domaines 195 km víťaz: Froome
 
 
Prvá etapa na Tour de France s finišom na vrchole je vždy špecifická, pretože ani jeden favorit nechce odkryť svoje vrchárske karty, ale naopak túži odhaliť slabiny svojich konkurentov. Pred dnešnou etapou sa všetci najväčší favoriti vyjadrovali v podobnom duchu. Isté dnes bolo len to, že na záverečnom kopci sa mala odohrať prvá skutočná vysokohorská bitka.
 
Holanďan Johnny Hoogerland (Vacansoleil) bol tým pretekárom, ktorý útočil hneď po štartovacom výstrele. Potom sa k nemu pripojili Jean-Marc Marino (Sojasun), Christophe Riblon (Ag2r) a Rudy Molard (Euskaltel). Na začiatočných rovinatých pasážach si vedúce kvarteto vybudovalo náskok blížiaci sa k desiatim minútam, ale Orica-GreenEdge včas zasiahla a nedovolila im vybudovať si rozhodujúci náskok.
 
Francúz Christophe Riblon je posledným víťazom na Ax 3 Domaines, keď sa mu podarilo pokoriť toto stúpanie v roku 2010. Vtedy mal náskok na začiatku stúpania na Pailheres štyri minúty. Tento rok mu však pelotón nechcel nechať takúto výhodu.  55 kilometrov pred cieľom bol odstup štvorice na čele pretekov len 3:35, keď austrálskemu tímu pomáhal sťahovať náskok aj Sky.
 
Nesmieme však zabúdať na šprintérsku prémiu, kde hlavná skupina bojovala o jedenásť bodov. Práve jednásť bodov ukoristil Greipel, druhý Peter Sagan sa uspokojil s desiatimi. Cavendishovi zostalo deväť bodov. Tento špurt mal len kozmetický vplyv na bodovaciu súťaž, v ktorej sa takmer kráľovsky cíti Peter Sagan.
 
Keď pelotón prekročil hranicu Pyrenejí a blížil sa k prvému veľkému stúpaniu tohtoročnej Tour, odstup hlavnej skupiny už prekračoval len dve minúty. Sky, Belkin, Saxo-Tinkoff jazdili na čele. Ostatné tímy veľkých favoritov boli v tesnom závese. Ani jeden z nich nechcel podceniť Col de Pailheres.
 
Na začiatku stúpania sa pýšil náskok časovou výhodou už len jednu minútu a tento honor mal čoskoro stratiť. Riblon nechcel na svoj prípadný neúspech ani pomyslieť a vyrazil osamote dopredu. Po veľmi ťažkom predchádzajúcom týždni prichádzala poriadna previerka, ktorá si mohla vyžiadať svoju daň po odjazdených kilometroch. Peter Velits tradične stál pri Michalovi Kwitkowskom.
 
Tri kilometre po začiatku stúpania si vystúpil z tempa aj Peter Sagan a spolu s mnohými pretekármi nechal hrať najväčších favoritov svoju hru. Prekvapujúce bolo, že veľmi veľa cyklistov odpadalo v podstate hneď od začiatku. Daryl Impey hrdinsky bránil žltý dres a stále bol na čele. Riblon mal 40 kilometrov pred cieľom náskok 1:10. Robert Gesink (Belkin) útočil práve v tom čase.
 
Potom začal Sky pracovať na čele pelotónu a všetky tímy vedeli, že do konca etapy sa situácia pravdepodobne meniť nebude. 39 kilometrov pred cieľom skúšal šťastie Thomas Voeckler (Europcar). Z pelotónu odpadol aj Damiano Cunego (Lampre-Merida), ktorý nedokázal udržať tempo Vasila Kyryienku (Sky). Vzadu zostávali aj Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) a Daniel Navarro (Cofidis). Naopak sedem kilometrov pred vrcholom Peilheres útočil Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar). Čoskoro dobehol Voecklera, ten sa s ním chvíľu udržal, ale potom francúzsky borec odpadol. Daryl Impey tiež opustil skupinu favoritov a Orica tak stratila žtlé tričko. 
 
Talentovaný Kolumbijčan prevalcoval aj Gesinka. Odpadol aj Chavanel, takže z OPQS boli v hlavnej skupine už iba Velits a Kwiatkowski. Päť kilometrov pred vrcholom predposledného stúpania Quintana sa spojil s Riblonom, ale ani tento Francúz nestačil mladému Juhoameričanovi. Za nimi dvomi sa nachádzala skupina už iba tridsiatich cyklistov. Sky zatiaľ bez chyby. Útočil aj Rolland. Takisto Igor Anton (Euskaltel).          
 
Tri kilometre pred vrcholom strácal kontakt s hlavnou skupinou aj Peter Velits. Spolu s ním bol v tejto skupine prekvapujúco aj Tejay van Garderen (BMC). Riblon dosníval svoj sen o zopakovaní víťazstva na Ax 3 Domaines. Na vrchole predposledného kopca mal Quintana náskok jednu minútu pred hlavnou skupinou, ktorá obsahovala okolo dvadsať pretekárov. Pierre Rolland bol druhý na tejto horskej prémii a znovu sa stal lídrom vrchárskej súťaže, aj keď zatiaľ iba virtuálne. Okrem hlavných favoritov sa na čele udržali aj Schleck, Peraud, Pinot, Mollema, Gadret.
 
V nasledujúcom zjazde pelotón mierne ukrajoval z náskoku Naira Quintanu, naopak Pinot mal evidentné problémy pri ceste dole a strácal kontakt s hlavnou skupinou. V nej bol najsilnejší tím Saxo-Tinkoff, ktorý mal okrem Contadora aj Rogersa, Kreuzigera, Hernandeza a ešte sa sem vracal Roche. Chris Froome mal pri sebe verného Porta a Kennaugha. Evans bol bez tímovej podpory. Movistar tam bol s Valverdem a Costom. Rodriguez mal pri sebe pomocníka Morena.
 
Na úpätí posledného stúpania mal Quintana na čele pretekov náskok 25 sekúnd. Z prvej skupiny stratil ako prvý kontakt Kwiatkowski. Sky opäť bombardovalo ostatných pretekárov vysokým tempom. Van Garderen už strácal tri minúty. Sedem kilometrov pred cieľom prebral iniciatívu Richie Porte. Potom mali problémy Evans, Schleck, Martin,Talansky, Rogers. Na čele zostali už len Porte, Froome, Contador, Kreuziger, Valverde. Všetkých ostatných odpáral Porte!
 
froome-chris-tdf-2013Päť kilometrov pred cieľom sa spojila táto pätica s Qiuntanom. Austrálčan pokračoval v pekelnom tempe, Contador nestíhal. Froome potom jazdil na čele pretekov už len s Quintanom. Ani talentovaný mladík nestíhal Froomovi, ktorý necelých päť kilometrov išiel do cieľa sám. Za ním bola trojica Quintana, Valverde a Porte. Contador a Kreuziger boli len za nimi. Ani to však nestačilo tímu Sky a Porte opustil dvojicu chlapcov z Movistaru.
 
Laurens Ten Dam (Belkin) sa pripojil ku Contadorovi, ktorého stále výborne ťahal Kreuziger. Ale Holanďanovi toto tempo nestačilo a vyrazil dopredu. 3 kilometre pred cieľom strácal Contador na Frooma už 1:06, Valverde 50 sekúnd. Britský pretekár pokračoval v perfektnom výkone, zvyšoval svoj náskok a sekundovať mu dokázal len jeho spoluhráč Porte
 
Chris Froome dnes na nič nečakal a už v prvej horskej etape zdecimoval konkurenciu a zvíťazil. Zároveň si vybojoval žltý dres. Richie Porte stratil v cieli 50 sekúnd. Tretí Valverde stratil 1:08, spolu s ním prišiel aj Mollema. Za nimi dorazil Ten Dam. Contador stratil v cieli 1:45 na Frooma. Spolu s ním dorazili Kreuziger a Anton. Quintana prišiel tesne za nimi. Rodriguez prekročil cieľ až dve minúty za víťazom. Evans dokonca prešiel cieľovou čiarou so stratou cez štyri minúty. Peter Velits bol v cieli so stratou 6:30 na 31. mieste.
 
Britský tím Sky dnes prevalcoval celý pelotón. Vasil Kiryienka na predposlednom stúpaní odtrhol takmer celý pelotón, Peter Kennaugh pred záverečným kopcom ešte viac vyšťavil konkurenciu, ktorú Richie Porte úplne zdecimoval. Morálne upadnutých cyklistov dorazil nakoniec skvelým sólovým výkonom Chris Froome. Odmenou im je jeho žlté tričko a druhé miesto Porteho v priebežnej klasifikácii. Na tretie miesto sa posunul Valverde so stratou 1:25. Štvrté a piate miesto obsadí dvojica z Belkinu Mollema a Ten Dam, ktorí strácajú 1:44, resp. 1:50. Contador a Kreuziger sú hneď za nimi s mankom 1:51.
 
Najlepším vrchárom je po dnešnom dni Chris Froome, ktorý má rovnaký počet bodov ako Rolland. V bodovacej súťaži sa nič nezmenilo, Peter Sagan je stále na piedastáli. V klasifikácii do 25 rokov sa na čelo dostal Quintana 46 sekúnd pred Talanskym a 1:23 pred Kwiatkowskim
 
 
Chris Froome (Sky): "Vôbec nebolo ľahké odísť v stúpaní, ale s týmto výsledkom v prvej horskej etape, s prvým skutočným testom medzi favoritmi na celkové víťazstvo, som veľmi spokojný. Prvý deň pre GC je veľká psychologická bitka a my sme ju vyhrali s tým, že sme obsadili prvé dve miesta v etape a prvé dve miesta v klasifikácii. Očakával som väčšiu bitku v dnešnom finále, takže som veľmi prekvapený, že sme získali prvé a druhé miesto a takisto som prekvapený z veľkých časových odstupov, ktoré sme získali na ostatných favoritov. Je to ešte dlhá cesta, ale dnes sme získali veľkú výhodu.“
 
Dan Frost, manažér (Saxo-Tinkoff): "Alberto bol veľmi dobre chránený až do samého záveru, ale ako mnoho pretekárov aj on mal ťažký deň, v ktorom bolo navyše veľmi horúco. Samozrejme, je to veľký úder pre našu sebadôveru byť takto odtrhnutý v prvej horskej etape. Froome  a Porte boli extrémne silní a vyhrali prvé kolo. Ale preteky ešte nie sú vyhraté alebo prehraté. V prvej horskej etape je bežné mať zlý deň.“
 
Nairo Quintana (Movistar): "Po prvej horskej etape som spokojný s prevládajúcimi pocitmi. Moje nohy boli dobré, tak som to využil na útok. Na chvíľu som premýšľal o etapovom víťazstve. Ale na konci ma opustili sily a tím Sky je veľmi silný. Nebola to pre mňa veľká dráma, je to moja prvá Tour a stále sa učím.“
 
Alejandro Valverde (Movistar): "Keď Froome odišiel, rozhodol som sa ísť vlastné tempo. Vedel som, že to bude lepšie pre mňa. Bol som už skoro na svojom maxime pred jeho atakom, takže by nebolo možné udržať moju snahu po dlhší čas. Povedal som Nairovi, aby zaútočil na Pailheres, pretože som videl, že je na tom dobre a vedel som, že Sky ide veľmi tvrdo. Ešte je dlhá cesta do konca, sme vysoko v klasifikácii, takže nemôžeme nič vylúčiť.“
 
 
 
VÝSLEDKY 8. ETAPY
1. vlajka FROOME Chirsopher SKY PROCYCLING 5h 03' 18''
2. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 51''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 08''
4. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 10''
5. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 16''
6. vlajka NIEVE Mikel EUSKALTEL-EUSKADI + 01' 34''
7. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 01' 45''
8. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 01' 45''
9. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 45''
10. vlajka ANTON Igor EUSKALTEL-EUSKADI + 01' 45''
11. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 06''
12. vlajka FARIA DA COSTA Rui MOVISTAR TEAM + 02' 28''
13. vlajka PERAUD Jean-Christ. AG2R LA MONDIALE + 02' 28''
14. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 02' 34''
15. vlajka ROCHE Nicolas TEAM SAXO-TINKOFF + 02' 34''
16. vlajka TALANSKY Andrew GARMIN - SHARP + 02' 34''
31. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 06' 30''
123. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 29' 12''
 
 
Zostrih 8. etapy z dielne RTVS tu...
 
 

 
   
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 168,5 km: Col de la Croix de Mounis (2,2 km; 5,4 %)
sprint-20 75,5 km: Quillan
hc-20 29 km: Col de Pailheres (15,3 km; 8 %; 2001 m.n.m.)
1-20 1,5 km: Ax 3 Domaines (7,8 km; 8,2 %; 1350 m.n.m.)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
 
 
 
Vyjadrenia pred štartom 8. etapy:
 
Chris Froome (Sky): "Dnes to bude určite boj na poslednom stúpaní od začiatku do konca. Toto je presne to, na čo sme trénovali a teraz to chceme využiť. Myslím si, že máme dobre stanovený štýl pretekania. Nevidím dôvod, aby sme niečo menili. Samozrejme, v zápale boja musíte byť pripravený na rôzne výzvy a alternatívy, najmä v záverečných kilometroch. Som presvedčený, že sa tak dnes stane, ale teším sa na to.“
 
Alberto Contador (Saxo-Tinkoff): "Prvý týždeň je za nami. Teraz prichádzame do hôr a uvidíme, ako sme na tom. Stále verím, že sa Tour rozhodne v poslednom týždni, pretože vtedy budem na svojom vrchole. Pyreneje však budú bez pochybnosti tiež veľmi ťažké. Každý musí byť pripravený.“
 
Sergio Paulinho (Saxo-Tinkoff): "V sobotu máme prvý test a podľa mňa to bude veľmi skoro, aby sme mohli robiť akékoľvek závery o horách. Ako prichádzajú Pyreneje, môže sa stať mnoho vecí, ale buďte opatrní. Verím tomu, že všetci favoriti v rámci boja o celkové víťazstvo budú obozretný s útočením v Pyrenejách. Tretí týždeň je veľmi ťažký, v druhom je Mont Ventoux... V každom prípade však môžeme očakávať vzrušujúce chvíle, pretože Alberto Contador veľmi rád atakuje a videli sme, že Chris Froome tiež.“
 
Alejandro Valverde (Movistar): "Kľúčový bod pretekov začína. Prvá horská etapa býva vždy iná ako tie ostatné, lebo všetci favoriti ešte nechcú ukázať svoju silu. Posledné tri dni boli veľmi intenzívne, niekto môže za to dnes zaplatiť. Vyzerá, že bude opäť veľmi horúco a Pailhères je skutočne ťažký kopec. Môže byť z neho tlakový hrniec. Ak sa tam bude jazdiť vo veľkej rýchlosti, bude to skutočne hrozné. Nedeľná etapa je plná vzostupov a klesaní a náročných stúpaní. Po toľkých dňoch v sedle bude mať na sto percent demolačnú funkciu. Teplo môže byť rozhodujúce, pretože vaše telo vyžmýka ešte viac.“
 
Cadel Evans: "Myslím si, že časové rozdiely budú skôr na vrchole Ax 3 Domaines ako v zajtrajšom dlhom klesajúcom dojazde do Bagneres de Bigorre. S dlhým zjazdom v závere je naozaj ťažké urobiť selekciu, pretože potrebujete získať veľmi veľký odstup. Prvý finiš na stúpaní je oveľa dôležitejší. A taktický. Všetci sa pozerajú jeden na druhého a sledujú, ako sú na tom v porovnaní so svojimi rivalmi.“
 
Valerio Piva, športový riaditeľ Kaťuše: "Nikto nevie, ako sú na tom ostatní, kým nevstúpime do Pyrenejí. Tour sa rozhodne v Alpách, ale prvé hory vždy dajú veci na pravú mieru. Purito trénoval veľmi tvrdo, aby bol pripravený. Budeme len čakať, čo sa bude diať.“
 
 
 
Krátke preview etapy:
Siedma etapa nás krásne naladila na ďalší priebeh Tour. Po osmičke však neostane kameň na kameni. Prvá etapa s cieľom v stúpaní preverí najlepších vrchárov a ponúkne nám nového držiteľa žltého dresu. Okruh favoritov je veľký a akékoľvek tipovenie by bolo výstrelom do tmy. Už teraz v pelotóne sú borci so stratami, ktorí nemajú čo stratiť a nebudú zaujímaví pre jednotlivé tímy. Bodkovaný dres tiež spozná nového majiteľa a Michal Kwiatkowski bude mať čo robiť s bielym. Chavanel a Velits mu budú nezišne pomáhať.
 
 
Krátky opis trasy:
V Pyrenejách sú tento rok pripravené dva vysokohorské súboje, a to hneď na konci prvého týždňa. Ôsma etapa začína rovinatým úsekom, približne v polovici 195-kilometrovej trate sa profil začína postupne dvíhať, aby pripravil pelotón na záverečných mimoriadne náročných 45 kilometrov. Najskôr budú musieť cyklisti prekonať prvú špeciálnu horskú prémiu Col de Pailheres, ktorá ich zavedie do výšky 2000 metrov nad morom. Najťažšie pasáže tohto stúpania sú tesne pred vrcholom, ktoré dosahujú hodnotu až 10,5 %, avšak posledný kilometer sa zlomí na hladinu šiestich percent. Odtiaľ absolvujú jazdci dvadsaťkilometrový zjazd, po ktorom ich okamžite čaká výstup na rozhodujúci kopec ôsmej etapy - Ax 3 Domaines, ktorý bude etapovým finišom len piaty raz v histórii Tour de France. Na necelých osem kilometrov s priemerom 8,2 % sa dostaví len preriedená skupina, v ktorej favoriti budú musieť predviesť svoje umenie. Po prekonaní stúpania zostáva do cieľa ešte jeden a pol kilometra. Už v ôsmej etape sa odštartuje boj o celkové víťazstvo, ktorý zamieša priebežným poradím.
TRASA 8. ETAPY PODROBNE (.pdf)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Ladislav Velits
 
 
08
 
 

 
 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY Z TOUR DE FRANCE 2013:
 
 

HISTÓRIA - ÚVOD TRASA 2013 - ÚVOD PRETEKÁRI 2013 - SLÁVNE KOPCE

 

 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21