Osemnásta etapa na Tour konečne v domácich rukách Christopha Riblona

27.5.2013, 21:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Cyklistický svet si pred dnešnou etapou kládol najmä túto otázku: Nájde sa nejaký šťastlivec, ktorý porazí Chrisa Frooma na Alpe d'Huez?  My sme pre zatraktívnenie Tour verili, že áno.
 
 
18. ETAPA 18.7. horská ciel rovina Gap > Alpe d’Huez 172 km víťaz: Riblon
 
 
Osemnásta etapa odštartovala naozaj kráľovsky a od samého začiatku sa poriadne nastupovalo. Najmä tím Saxo-Tinkoff bol veľmi aktívny, pretože chcel mať za každú cenu svojho pretekára v úniku. Sky však rozhodne reagoval na každý útok a pred prvým stúpaním dnešného dňa šiel pelotón stále pokope, ale bol veľmi nepokojný.
 
Už na Col de Manse útočil Jesus Hernandez (Saxo-Tinkoff), ale Peter Kennaught (Sky) opäť zažehnal túto hrozbu. Potom však do útoku zavelil Michael Rogers a keď sa k nemu pridal aj tím Movistar, Chris Froome si musel všetky nástupy dobiehať sám. Priebežný líder pretekov musel byť veľmi spokojný, keď uvidel vrchol prvého stúpania. Ostatní favoriti sa zatiaľ vetrali za ním a určite pripravovali oveľa silnejšie ataky v závere dnešnej etapy. Na Col de Manse bol prvý Ryder Hesjedal.
 
Na prvej horskej prémii sa pelotón rozdelil, pričom druhá skupina, v ktorej bol aj Daniel Martin a Cadel Evans, mala stratu už jednu minútu. Ale hneď po prekonaní vrcholu sa všetko opäť spojilo. Medzitým sa však dostala dopredu skupina, ktorá si postupne vypracovala päťminútový náskok. Do dnešného úniku sa dostali Christophe Riblon (Ag2r), Arnold Jeannesson (FDJ), Jens Voigt (Radioshack), Tejay van Garderen (BMC), Thomas Danielson (Garmin-Sharp), Andrey Amador (Movistar), Moreno Moser (Cannondale), Lars Boom (Belkin) a Sylvain Chavanel (OPQS).
 
Po upokojení situácie pracovalo na čele pelotónu na druhom stúpaní britské zoskupenie Sky, ktoré po hektickom úvode zvádlo svoju situáciu veľmi dobre, pretože ani jeden jazdec Saxo-Tinkoff nebol v úniku. Naopak väčšie šťastie mal Movistar, ktorý dopredu poslal Amadora. Valverde a Quintana mali dnes veľké plány. Avšak pred vrcholom tohto stúpania to už neplatilo, lebo do útoku zavelili Paulinho a Roche zo spomínaného dánskeho tímu. Dnešná taktická bitka sa teda naplno rozbehla.
 
Uvedená dvojica nezaujímala tím Sky, ktorá si teda mohla čoskoro vybudovať náskok jednu minútu. Čelná skupina zatiaľ operovala s odstupom šesť minút. Paulinho a Roche mohli výrazne pomôcť Albertovi Contadorovi pri útoku v kopcoch, ale bolo otázne, či pri tak namáhavej jazde pred pelotónom dokážu ušetriť sily, ktoré by mohli dnes rozhodovať etapu. Naopak Movistar bol na tom lepšie, pretože Amador mohol jazdiť v prednej skupine oveľa úspornejšie.
 
Slnečné počasie a relatívny pokoj v pelotóne silne kontrastovali s peklom, ktoré malo čakať na pretekárov na posledných šesťdesiatich kilometroch. Duo zo Saxo-Tinkoff si len mierne zvyšovalo svoj náskok a strata 6:30 na vedúcu skupinu tím Sky nemohla rozhodiť, pretože z nej nikto neohrozoval ich lídra. Preto poľavili zo svojho tempa a náskok obidvoch skupín, ktoré boli vpredu, narastal.
 
Na úpätí Col d´Omon sa vyšplhala strata pelotónu na úroveň osem minút, Roche a Paulinho mali k dobru sympatických 2:30. Všetci boli zvedaví, ako a kedy využije Alberto Contador svojich spolujazdcov. Arnold Jeannesson vyhral túto horskú prémiu. Potom na pretekárov čakal zjazd, krátka rovinatá pasáž a následne už prišlo na rad legendárne stúpanie Alpe d´Huez. V pelotóne sa zatiaľ na čele začali ukazovať všetky tímy usilujúce o celkové poradie, pretože pred nasledujúcim mýtickým stúpaním bola dôležitá aj pozícia v hlavnej skupine.
 
V klesaní sa od vedúcej skupiny odpojili Voigt, Amador, Danielson a Jeannesson. Cannondale si nechcel nechať ujsť štyri body, ktoré ponúkala dnešná etapa pre pelotón. Peter Sagan sa preto so svojimi spoluhráčmi tlačil dopredu. Dvadsať bodov získal Lars Bomm na šprintérskej prémii. Ešte pred stúpaním sa však celá čelná skupina spojila. 
 
Peter Sagan nakoniec nebral štyri body, ale len tri, keďže do súboja sa zapojil aj André Greipel. Taktický plán Saxo-Tinkoff vyzeral byť v koncoch, pretože ich dvojica pred pelotónom mala zásluhou tímu Sky náskok už len jednu minútu. Preto na Alpe d´Huez zaútočil Paulinho. Z čelnej skupiny zavelil do útoku van Garderen, ktorého sa dokázal udržať len Riblon. Ale len na chvíľu a mladý Američan išiel pokoriť mýtickú horu osamote. Stannard pracoval stále na čele pelotónu aj na začiatku prvého výstupu na Huez
 
Peter Velits sa zatiaľ držal na predných pozíciách. Mal to byť aj dnes jeho kopec? Saxo-Tinkoff sa vôbec nepohyboval na čele pelotónu. Dokonca Paulinho sa musel vrátiť späť do hlavnej skupiny. Ani Evans dnes nenašiel stratenú formu a znovu odpadol. Sky začal demolovať svojich súperov. Ďalší z odpadnutých cyklistov boli Faria Costa a Daniel Martin. Vedúci pretekár van Garderen chcel napraviť svoje zlé predchádzajúce predstavenia a pred pelotónom si udržiaval veľmi sľubný náskok presahujúci osem minút.
 
Víťazstvo na tomto stúpaní si chcel zopakovať Pierre Rolland, pretože zaútočil spolu s kolegom Voecklerom. Pridali sa k nim Didier a Poels. Na Rollandovu snahu musel reagovať Mikele Nieve, a tak sme videli boj aj o bodkovaný dres. Výborne sa ukazoval aj Moreno Moser, ktorý sa necelé tri kilometre pred cieľom spolu s Riblonom pripojil k van Garderenovi. V hlavnej skupine s najväčšími favoritmi sa stále držal aj náš Peter Velits. Veľké víťazstvo chcel dosiahnuť aj Andy Schleck, a tak mu nič nebránilo, aby zaútočil. Moser si nakoniec pripísal prvenstvo na vrchárskej prémii špeciálnej kategórie, čo znamenalo znovuzrodenie tohto talianskeho talentu. Kwiatkowskemu potom začala unikať skupina s favoritmi a Peter Velits mu pomáhal prekonať tieto problémy.
 
Vedúca trojica si stále udržiavala sľubných osem minút. V hlavnej skupine, ktorá sa okresala na približne 25 ľudí, sa nič rozhodujúce nestalo na prvom výstupe na Alpe d´Huez. Cyklistov potom čakalo stúpanie na Col de Sarenne a následný obávaný zjazd. Práve na tomto stúpaní odpadol Moreno Moser z vedúcej skupiny. Zatiaľ sa do hlavného poľa vrátilo niekoľko cyklistov a Kwiatkowski bol medzi nimi. Pred touto skupinou sa nachádzala ešte silná štvorica Schleck, Nieve, Rolland a Poels.
 
Perfektné zjazdárske schopnosti nám predviedol Moser, ktorý sa dotiahol na vedúceho Riblona, pretože van Garderen mal technické problémy a teraz zaostával on. Po prekonaní predposledného stúpania bolo v hlavnej skupine len okolo dvadsať jazdcov.  V nebezpečnom klesaní sa snažil útočiť Alberto Contador spolu s Romanom Kreuzigerom, ktorí si vytvorili malý odstup.
 
Contador si vypracoval náskok dvadsať sekúnd, ale Movistar pomáhal tímu Sky sťahovať tento odstup, pretože Valverde chcel dnes vyhrať a Quintana sa túžil dostať do top 3 v celkovej klasifikácii. 20 kilometrov pred cieľom nakoniec dvojica Saxo-Tinkoff rezignovala, prestala bojovať proti presile a počkala si na prenasledovateľov. Pred posledným stúpaním sa van Garderen dostal späť na čelo pretekov.  Do hlavnej skupiny sa zatiaľ vrátili mnohí pretekári a na našu radosť bol medzi nimi aj  Peter Velits
 
Pred záverečným výstupom na Alpe d'Huez bola na čele trojica van Garderen, Riblon a Moser, aj keď Moser po chvíli odpadol. Za nimi ešte zostával roztrúsený pôvodný únik. Hlavná skupina strácala cez sedem minút a pred ňou bola ešte partia so Schleckom, Nievem, Chavanelom a Poelsom, ktorá sa nachádzala pred pelotónom necelú minútu. Ale ani to dlho neplatilo, pretože Movistar udával skutočne neuveriteľné tempo.
 
Už na začiatku stúpania skresal Movistar odstup vedúcej skupiny o dve minúty. Akonáhle útočil Valverde, tempo v hlavnej skupine okamžite prebral Richie Porte. Ani ten však nedokázal dlho viesť pelotón a bol to sám Chris Froome, ktorý si dorazil 11 kilometrov pred cieľom Valverdeho a spol. Tento nástup však prežil aj Porte a pokračoval ďalej v mučivom tempe. Už osamotený líder van Garderen mal náskok len 4:20. Roman Kreuziger si tiež prežíval peklo.
 
9,5 kilometrov pred cieľom zdrvujúco nastúpil Froome! Jedine Quintana dokázal bezprostredne reagovať. Moreno, Rodríguez, Contador, Valverde a Porte zostali len v závese. Dvojica z Kaťuše sa odpútala z tejto skupiny, ale za Froomom Quintanom sa vydal už len Rodríguez, ktorý sa k nim čoskoro pripojil. Osem kilometrov pred cieľom Contador nestačil ani na atak Valverdeho, ktorý však udržal Porte, a španielsky borec zostal v úzadí s Morenom.
 
V prudkých pasážach útočil Rodríguez, Froome bol prvýkrát na Tour v úzkych. Ako-tak reagoval Quintana, ale Purito si vypracoval menší náskok. Garderen sa stále tešil zo štyroch minút. Mladý Kolumbijčan však perfektne pracoval, priblížil sa k Rodríguezovi, zatiaľ čo Froome sa držal na jeho kolesách zubami-nechtami. Za touto skupinou sme videli typický obraz, keď unaveného Contadora tlačil Kreuziger a Porte si dorazil skupinu s Froomom, Quintanom a Rodríguezom. Neúnavný Porte ťahal Frooma a pre všetkých ostatných prišli krušné chvíle. Lenže Froome nevyzeral byť v dobrej kondícii. Päť kilometrov pred cieľom strácal Contador už jednu minútu na túto skupinu, ale Kreuziger takisto pracoval neúnavne pre svojho lídra.            
4 kilometre pred cieľom zaútočil Quintana. Rodríguez bol na jeho zadnom kolese. Porte bol pri svojom lídrovi, no Froome vyzeral byť veľmi vyčerpaný. Kolumbijčan však robil problémy aj Rodríguezovi, ktorý mu nestíhal. Pred cieľom sa však odohrávali obrovské súboje, Riblon sa nebezpečne doťahoval na van Garderena a Rodríguez si už dorazil Quintanu. Dva kilometre pred cieľom bolo všetko otvorené. Francúz na tejto méte doslova prešprintoval van Garderena a išiel pre prvé domáce víťazstvo na jubilejnej Tour
 
Christophe Riblon si nakoniec pripísal víťazstvo na Tour po troch rokoch, a to hneď v kráľovskej etape. Obrovská radosť vo Francúzsku! Smoliar van Garderen stratil v cieli 59 sekúnd, ale to nič neberie na jeho skvelom výkone. Moreno Moser prišiel do cieľa na vynikajúcom treťom mieste.
 
O štvrté miesto šprintovali Quintana a Rodríguez, pričom najviac síl mal práve neuveriteľný Kolumbijčan. Richie Porte dotiahol Frooma do cieľa so stratou cez jednu minútu na predchádzajúcu dvojicu. Bojovník Valverde stratil len niekoľko sekúnd na týchto pretekárov z tímu Sky. Contador, Fuglsang a Nieve si pripísali stratu dve minúty na Quintanu. Kreuziger prišiel do cieľa len tesne za nimi. Peter Velits dorazil do cieľa na 47. mieste so stratou 13:08. Peter Sagan si po pripísaní troch bodov do súťaže o zelený dres stratil na Alpe d´Huez 27:06 a obsadil 114. miesto.  
 
V celkovom poradí zostal na čele Chris Froome a aj keď dnes predviedol trápiaci sa výkon, zvýšil svoj náskok. Na druhé miesto sa posunul Alberto Contador, ktorý stráca už cez päť minút a stále čakáme na jeho zdrvujúce ataky, ktoré by si nemal nechávať pre seba, pretože tretí Nairo Quintana stráca na jeho pozíciu len 22 sekúnd a podľa doterajších výkonov je veľkou hrozbou pre utlmeného Španiela. Roman Kreuziger si udržal štvrtú priečku. Jeden z dnešných hrdinov Joaquim Rodríguez sa prepracoval na piatu pozíciu a pre českého pretekára čaká takisto ťažká úloha obhájiť svoje miesto. Do najlepšej desiatky ešte patria Mollema, Fuglsang, Rogers, Kwiatkowski a Ten Damm, ktorí však strácajú na piateho Rodrígueza minimálne tri minúty. Tesne za TOP 10 zostáva Alejandro Valverde
 
Vrchársku súťaž naďalej ovláda Froome, biely dres drží Quintana a bodovaciu súťaž nepustil z rúk Peter Sagan.
 
 
Christophe Riblon: "Keď som videl na začiatku stúpania, že van Garderen útočí, vedel som, že nemôžem ísť za ním a pomyslel som si „sakra, zase budem druhý ako pred dvomi dňami“. Potom tri kilometre pred cieľom som ho uvidel a nevyzeral veľmi dobre, tak som začal veriť, že sú mi hviezdy naklonené. A potom som vyrazil, fanúšikovia ma podporovali a teraz som v siedmom nebi. Keď som ho dobehol, absolútne som mu nechcel nechať žiadnu nádej, že by mohol so mnou vydržať. Neváhal som a okamžite som zaútočil. Je veľmi vzrušujúce vidieť takto zvrátiť etapu.“
 
Peter Sagan: "Na šprintérskej prémii som videl, ako ma Greipel chce prešpurtovať, ale neviem, či má ešte nejakú matematickú šancu vyhrať bodovaciu súťaž, preto som sa sústredil na jediný cieľ a to je zelený dres v Paríži. Každá takáto prémia môže byť dôležitá a nikdy neviete, čo sa môže prihodiť. Potom som objavil Alpe d'Huez. Išiel som veľmi dobre a bolo tam veľa ľudí.“ 
 
Nairo Quintana: "Nikdy som nebol taký šťastný, ako dnes - posunul som sa zo šiesteho na tretie miesto v klasifikácii a z Froomovho náskoku som ukrojil jednu minútu. Neuvedomil som si, že má nejaké problémy, ale moje načasovanie útoku bolo ideálne. Mal som trochu aj šťastie. Zajtra a napozajtra sú veľmi ťažké etapy, takže sa musím rýchlo zotaviť a byť pripravený na výzvy, ktoré sú pred nami. Ale súhlasím, že už nie je možné vyhrať Tour, pretože Froomov náskok je veľmi veľký.“
 
Chris Froome: "Richie Porte je naozaj skvelý chlap. V týchto pretekoch odložil všetky osobné ambície, aby udržal žlté tričko v mojich rukách a dnes urobil fakt skvelú prácu. Skutočne fantastickú. Bol to určite jeden z najtvrdších dní na tohtoročnej Tour, ale myslím, že sa to dalo očakávať: dvakrát Alpe d´Huez a tak neskoro v pretekoch. Bolo to fakt náročné, ale nesmieme zabúdať na to, čo príde zajtra. Ak sa pozrieme na dnešný deň v súvislostiach, tak sme rozšírili svoje vedenie. Ak bol toto zlý deň, tak ho beriem všetkými desiatimi.“
 
Joaquim Rodríguez: "Momentálne sa cítim skvele, naozaj si myslím, že som v brilantnej forme. Naozaj som tvrdo pracoval, aby som bol dobre pripravený na Tour. V každom prípade si nemyslím, že môžem vyhrať, Chris jazdí skvelo, ale pódium je veľmi blízko a bolo by úžasné získať ho. Ak mám povedať pravdu, moja pravá tvár je práve táto a to, ako som jazdil minulú sezónu a nie prvý týždeň na Tour. Keby som mal takúto výkonnosť aj v Pyrenejách, môj odstup nemusel byť taký veľký.“
 
Alberto Contador: "Dnes sme všetci trpeli. Od začiatku som mal trochu ťažké nohy. V závere som bol dehydrovaný. Ako sme očakávali, začiatok bol veľmi rýchly, ale v závere bolo počasie dobré, s čím sme nepočítali. Čakal som horšie počasie, ktoré ma veľmi motivovalo, ale nestalo sa tak. Tím pracoval veľmi dobre. Keď sa začalo útočiť, rozhodol som sa ísť svojím tempom, pretože kopec bol veľmi dlhý. V závere sme napokon limitovali straty celkom dobre, napriek zlým pocitom na ceste. Nenazval by som to útokom na Col de Sarenne, skôr by som povedal, že sme chceli ísť na čelo skupiny, pretože sme chceli zísť dole bez rizika. Áno, získali sme nejaký čas, ale potrebovali by sme, aby s nami niekto spolupracoval a nie aby sme sa unavili.“
 
Jakob Fuglsang: "Myslím si, že dnešný deň bol odmenou za konzistentnosť. Vedel som, že Ten Damm bojuje, takisto Mollema a keď sme išli druhýkrát na Alpe d'Huez, oni tam už neboli. Tak som si vybral jazdcov, ktorí nebudú útočiť a pôjdu normálne. Keď sme boli na méte troch kilometrov a videl som pretekárov na hranici svojich možností, tak som si povedal, že prečo nie, a atakoval som.“
 
Bauke Mollema: "Bol to náročný deň. Po včerajšej časovke som sa necítil dobre a od začiatku som musel bojovať. Našťastie Gesink a Nordhaug zostali so mnou a pomohli mi, inak by som stratil oveľa viac. Pódium je momentálne mimo dosahu, ale som rád, že som sa prepadol len o dve miesta.“
 
 
VÝSLEDKY 18. ETAPY
1. vlajka RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE 4h 51' 32''
2. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 59''
3. vlajka MOSER Moreno CANNONDALE PRO CYCLING + 01' 27''
4. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 02' 12''
5. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 15''
6. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 03' 18''
7. vlajka FROOME Christopher SKY PROCYCLING + 03' 18''
8. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 03' 22''
9. vlajka NIEVE Mikel EUSKALTEL-EUSKADI + 04' 15''
10. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 04' 15''
11. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 04' 15''
12. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 04' 31''
26. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 06' 13''
31. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 07' 06''
37. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 09' 54''
47. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 13' 08''
76. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 25' 10''
114. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 27' 06''
 
 
 
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
2-20 159 km: Col de Manse (6,6 km; 6,2 %)
3-20 127 km: Rampe du Motty (2,4 km; 8 %)
2-20 77 km: Col d'Omon (5,1 km; 6,7 %)
sprint-20 64 km: Bourg-d'Oisans
hc-20 49,5 km: Alpe d'Huez (12,3 km; 8,4 %; 1755 m.n.m.), odbočka na Sarenne
2-20 40,5 km: Col de Sarenne (3 km; 7,8 %; 1989 m.n.m.)
hc-20 Cieľ: Alpe d'Huez (13,8 km; 8,1 %; 1850 m.n.m.)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
 
 
Krátke preview etapy:
Cyklistický svet si pred dnešnou etapou kladie najmä túto otázku: Nájde sa nejaký šťastlivec, ktorý porazí Chrisa Frooma na Alpe d'Huez? My si myslíme, že sa asi nenájde, ale radi by sme sa mýlili. Kto by to teda mohol byť? Naším tipom je Joaquim Rodríguez, ktorý sa deň po dni zlepšuje. Veríme ešte Contadorovi s Valverdem, mladý Quintana by už mohol mať aj slabší deň, no nemusí sa to stať. Títo štyria sú teda podľa nás horúcimi kandidátmi na najvyššie priečky vo výsledkoch etapy.
Alpe d'Huez je spojený s dvoma najlepšími výkonmi Petra Velitsa na Tour de France. V roku 2008 to bola 17. etapa z Emburnu cez Galibier, Col de la Croix de Fer na Alpe d'Huez. Jazdec Milramu bol vtedy takmer štyri hodiny v úniku, dve úplne sám na čele etapy a vyhral prémiu na Col de la Croix de Fer. Mladík už na Alpe d'Huez, samozrejme, nemal sily a skončil na 39. mieste. Pred dvoma rokmi sa v 19. etape tiež cez Galibier s finišom na Alpe d'Huez držal Peter Velits (HTC-Highroad) s najlepšími a v závere slávneho kopca ešte súperom nastúpil. Zvíťazil Pierre Rolland, Peter prišiel na vrchol Huezu za Sánchezom a Contadorom (neskôr ho vymazali) štvrtý tesne pred celkovým víťazom Tdf 2011 Cadelom Evansom.
 
 
Krátky opis trasy:
Bezpochyby kráľovská etapa Tour de France odštartuje výstupom na prvý z piatich kopcov dnešného dňa Col de la Manse. Nasledujúce dve stúpania Col d'Ornon a Bourg d'Oisans prichystajú vzrušený pelotón na pravdepodobne najočakávanejší moment tohtoročnej Tour - dvojnásobný výstup na Alpe d'Huez. Pri prvom prechode jazdci neskončia na klasickom vrchole Alpe d'Huez, ale budú pokračovať na kopec tretej kategórie Col de Sarenne, odkiaľ sa dlhým zjazdom presunú opäť pod najlegendárnejší kopec vo Francúzsku, kde na záverečných štrnástich kilometroch pretekári vypustia aj dušu, len aby tu zvíťazili. Najbrutálnejší je hneď začiatok stúpania s hodnotami jedenásť percent, potom si kopec udržuje konštantnú úroveň 8 - 9 %. V samom závere sú posledné dva kilometre prijateľnejšie ako tie predchádzajúce. Alpe d'Huez sa nikdy nejazdil dvakrát v jednej etape, len v roku 1979 bol zaradený do pretekov dva razy, ale v rozdielnych dňoch. Slávnych dvadsaťjeden zákrut poriadne zakrúti štartovým poľom.
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:00 živý prenos, koniec cca. 17:45
reportáž slávne kopce: Alpe d'Huez a Col de Sarenne
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Juraj Jedinák
hosť - spolukomentátor: Peter Zánický
 
 
18
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY Z TOUR DE FRANCE 2013:
 
 

HISTÓRIA - ÚVOD TRASA 2013 - ÚVOD PRETEKÁRI 2013 - SLÁVNE KOPCE

 

 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop