Kittel ovládol Champs-Élysées, Sagan s úsmevom pod Víťazným oblúkom!

27.5.2013, 21:11 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris
Posledná epická etapa jubilejnej stej Tour de France! Gratulácie, úsmevy a vtipy vystriedal na konci posledný boj, boj o slávny etapový triumf na Champs-Élysées. Tesne ho vyhral Kittel. Pred Víťazný oblúk a takmer dve miliardy párov očí sa emotívne znova postavil aj Peter Sagan. 
 
 
21. ETAPA 21.7. rovinatá ciel rovina Versailles > Paríž Ch.-Élysées 133 km víťaz: Kittel
 
 
Tri týždne preriedili pelotón na 170 cyklistov, ktorí začali posledný deň neutrálnou zónou v okolí zámku Versailles. Je to jedno z desiatich miest tohtoročnej trasy, ktoré je zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Etapa reálne odštartovala o 18:26. Tešili sme sa na zaujímavé a vtipné momenty, v minulosti poslednú etapu spestrilo napríklad ťahanie lanom či hovorenie do súperovej vysielačky.
 
Tentoraz bol autorom prvého zaujímavého momentu Joaquim "Purito" Rodríguez, ktorý pózoval fotografom s cigarou. Španiel si ju za tretie miesto určite zaslúži, keďže sa zaradil k legendám s pódiovým umiestnením na všetkých troch Grand Tour. Spoločnú fotku si spravil aj tím Ag2R La Mondiale na čele s Christophom Riblonom, ktorý je jediným francúzskym tohtoročným víťazom etapy a organizátori ho vybrali za najbojovnejšieho jazdca tohto ročníka.
 
V pelotóne sa viezlo spolu 13 etapových víťazov vrátane Petra Sagana. Náš hrdina sa usmieval do kamery s bradou nasprejovanou na zeleno. Aj bicykel mal v špeciálnej zelenej farbe a bol dozdobený stovkou aj slovenským znakom. Peťo dokázal obhájiť zelený dres a na Tour de France strávil v zelenom neuveriteľných 38 dní zo 41 (42 s prológom). Slovensko je zároveň iba jednou z desiatich krajín s etapovým vavrínom zo stej Tour. Bez víťazstva zostali Španieli či Holanďania.
 
Posledné dve vrchárske prémie vyhrali Steegmans a Rojas, ale bola to iba malá reklama. 100 kilometrov pred "veľkou bodkou" si prišiel po šampanské žltý Chris Froome. Tímové auto Sky bolo tentoraz v kombinácii čiernej a žltej, žltá nahradila nebeskú modrú.
 
A ako si zaspomínal na svoju cestu samotný rodák z Kene? "Bicykel pre mňa nebol iba dopravným prostriedkom, ale vždy pre mňa znamenal slobodu. Tour de France som prvýkrát videl v televízií v rokoch 2004 a 2005, sledoval som súboje Armstronga s Bassom a hovoril som si, že aj ja chcem byť raz aktérom Tour de France." Líder tímu Sky sa vyjadril aj k budúcnosti: "Rád by som sa vracal a bojoval znova na Tour de France, tak dlho ako to bude možné a dokedy budem mať motiváciu."
 
60 kilometrov pred cieľom skončil pokoj, gratulácie a úsmevy. Vo večernom Paríži sa začalo vo veľkom útočiť. Neúspešne to skúšal aj Lars Boom. V týchto chvíľach mal defekt Mark Cavendish a návrat do pelotónu mu vo vysokom tempe určite ubral nejaké sily. Prvý vážnejší únik vytvorili Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), David Millar (Garmin-Sharp), Julien El Fares (Sojasun) a Cameron Meyer (Orica-GreenEDGE). Prekvapivo to skúšal aj sklamaný Cadel Evans (BMC).
 
Šprintérsku prémiu vyhral Flecha a ovládol celkové bodovanie na šprintérskych prémiách. Šprintéri sa o body nesnažili a šetrili svoje sily. Pelotón ťahali borci z OPQS a Peťo Velits si vďaka tomu pripísal 4 body na šprintérskej prémii. Iba 38 kilometrov pred cieľom odstúpil Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM) a v pelotóne zostalo iba 169 hrdinov. Rekord z roku 2010 (170) teda nebol prekonaný. Vpredu pokračovali v útoku Flecha a Millar. Najdlhšie vydržal famózny Millar a ďalší únik vytvorili v šere  Tankink (Belisol), Quinziato (BMC) a prekvapivo Valverde (Movistar). Ich snaha skončila približne 6 kilometrov pred cieľom.
 
Nočný Paríž, desaťtisíce kričiacich fanúšikov na Champs-Élysées a takmer dve miliardy ľudí pri televíznych obrazovkách! Frooma priviedli domestici do neutrálnej zóny a blížil sa legendárny šprintérsky súboj! Peter Sagan sa držal výhodne za Markom Cavendishom
 
V úplnom a extrémne rýchlom závere stej Tour de France si to šprintérsky rozdala trojica Cavendish, Greipel a Kittel. Tesný súboj troch najrýchlejších šprintérov na svete ovládol Marcel Kittel, ktorého sa Cav najviac bál. Kittel si pripísal štvrtý triumf na jeho premiérovej Tour a v počte etapových vavrínov sa stal najúspešnejším mužom jubilejnej edície Starej dámy. Druhý skončil Greipel a Cavendish bol až tretí, takže skončila jeho séria štyroch víťazstiev na Champs-Élysées. 
 
Zelený Peter Sagan so zelenou briadkou a zeleným bicyklom so slovenským znakom prišiel do cieľa na štvrtej priečke. Žilinčan doviezol druhýkrát pri druhej účasti zelený dres do Paríža, čo sa mu podarilo ako prvému cyklistovi v histórii! Za šprintérmi prišiel tím Sky držiac sa za ramená, v strede bol žltý Froome
 
Tešili sme sa na emotívne nočné pódium a skvelú reklamu pre našu krajinu! O 22:00 začal záverečný ceremoniál a nádherná svetelná šou na čele s Eiffelovkou a Víťazným oblúkom. Práve pred Víťazným oblúkom najprv zablahoželali Marcelovi Kittelovi. Nasledoval najbojovnejší Christopher Riblon, účastník piatich únikov. Na pódium si vystúpili aj jazdci Saxo-Tinkoff, najlepšieho tímu tohto ročníka. Víťazný oblúk pritom menil farbu podľa práve udeľovanej ceny.
 
Najviac sme si vychutnali zelený odtieň a "zelený úsmev" Petra Sagana. Pripomíname, že to sledovali desaťtisíce ľudí v Paríži a takmer dve miliardy ľudí pri obrazovkách! Slovensko naozaj nikdy nemalo takúto reklamu! 
 
Ďalšie tričko si prevzal bodkovaný Nairo Quintana, čo sa podarilo Kolumbii naposledy v roku 2007 zálsuhou Mauricia Solera. Zobral si aj biely dres pre najlepšieho mladíka, čo dokázala Kolumbia po viac ako dvadsiatich rokoch.
 
Na záver stej kapitoly príbehu o Tour de France sa usmial na fanúšikov žltý Christopher Froome. Ako sám povedal, zo zaprášených ciest v Keni to dotiahol až k žltému dresu! Na pódium sa ku Ex-Keňankovi pridali aj bývalí víťazi Tour de France na čele s Eddym Merckxom. Potom ich vymenila budúcnosť v podaní Quintanu a Rodriguéza, no a druhý rok po sebe zahrali na počesť víťaza britskú hymnu. Potom sa na pódium postavili víťazi troch najdôležitejších súťaží a pohľad na Sagana veďla Frooma bol nezabudnuteľný.
 
Peknou bodkou za Tour de France 2013 boli slová Christophera Frooma: "Venujem toto víťazstvo mojej mame, ktorá mi dovolila nasledovať moje sny. Dúfam, že by bola na mňa hrdá. Ďakujem tiež všetkým ľuďom, ktorých som stretol na bicykli aj mimo neho, všetkým ľuďom čo verili v moje schopnosti."
 
Jubilejná Tour de France 2013 definitívne skončila, ale bude pokračovať v spomienkach a príbehoch podobne ako všetky tie predchádzajúce aj nasledujúce. 
 
 
VÝSLEDKY 21. ETAPY
1. vlajka KITTEL Marcel TEAM ARGOS-SHIMANO 5h 00' 00''
2. vlajka GREIPEL André LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
3. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
4. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
5. vlajka FERRARI Roberto LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
74. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 10''
favoriti na celkové poradie malé straty
 
 
 

 
 
V ďalších dňoch Vám prinesieme viacero sumárov vrátane kuriozít z jubilejnej Tour...
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 104 km: Cote de Saint-Rémy-les-Chevreuse (1 km; 6,9 %)
4-20 100 km: Cote de Cháteaufort (0,9 km; 4,7 %)
sprint-20 51 km: Champs-Élysées
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Veľkolepé divadlo Tour de France končí po 39.-krát na Elizejských poliach a Mark Cavendish chce bez pochýb natiahnuť beztak historicky neprekonateľnú sériu štyroch víťazstiev v rade na jednej z najznámejších ulíc sveta. Aj pre nás je dnes najväčším favoritom. Macel Kittel po prvý raz v kariére dokázal absolvovať celú Grand Tour, takže jeho výkon nie je ľahké tipovať. Pred Alpami mal životnú formu. Náročnosť predchádzajúcich dní, teda "boj o holý život" u šprintérov, môže hrať do karát Petrovi Saganovi, ktorý kopce zvláda s väčšou výkonnostnou rezervou. Môže to však byť iba papierová špekulácia. Nesmieme zabúdať na šero a umelé osvetlenie, čo môže záverečné stovky metrov skomplikovať. Pravdepodobná je aj situácia, že zatiaľ čo bude Froome pokojným tempom oslavovať celkový triumf, šprintérske tímy z obavy pred tmou budú mať eminentný záujem urýchliť etapu a vysoké tempo uvidíme skôr ako zvyčajne.
 
 
Krátky opis trasy:
Etapa so šampanským dostane nový lesk, pretože záverečný špurt sa bude odohrávať vo večerných uliciach Paríža. Odštartuje sa popoludní vo Versailles a finiš je naplánovaný na 21:30. Nezabudnuteľný zážitok pre fanúšikov umocní fakt, že pelotón sa prevezie s čerstvým víťazom Tour de France až desaťkrát po Champs-Elysees, kým doteraz bývalo zvykom osem okruhov. Výnimočné preteky pripravili pre celý cyklistický svet výnimočný epilóg.
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 17:30 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 22:15
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Martin Velits
 
 
21
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY Z TOUR DE FRANCE 2013:
 
 

HISTÓRIA - ÚVOD TRASA 2013 - ÚVOD PRETEKÁRI 2013 - SLÁVNE KOPCE

 

 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2013:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop