V Montreale fantastický triumf Petra Sagana po odvážnom ataku

15.9.2013, 14:00 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
Montreal je dobre známy fanúšikom hokeja aj Formuly 1. Od roku 2010 si ho na mapu zakreslili aj priaznivci cyklistiky. Gesink, Da Costa a Norhaug sú doterajší víťazi miestnej jednorazovky. Určite si všetci dopre spomínate na minulý ročník a prekvapujúci triumf Nordhauga (Sky), ktorý chcel atakom pomôcť kolegovi a krajanovi Hagenovi, no súperi taktizovali a zrodilo sa prekvapenie.
 
Favoriti sa nemenili a ostali nimi byť tí z Québecu. My sme priali našim dvom borcom. Obaja to nemali ľahké. Peter Sagan nemá s kým spolupracovať a všetci sa ho boja, Peter Velits má zasa v tíme pretlak lídrov, takže bolo otázne, či bude môcť ísť na vlastný výsledok. Obaja predviedli v Québecu veľmi dobrú jazdu. Už s určitosťou môžeme povedať, že Sagan v závere defekt ani žiadny technický problém nemal. Bola to iba mediálna kačica, ktorú v piatok večer nebolo možné z dostupných informácií poprieť, preto sme sa k tomu aj my postavili neurčito.
 
GP Montreal odštartovalo o 11:00 miestneho času a na štartovú listinu sa podpísalo 164 pretekárov, teda štyri tímy neboli kompletné. Jazdcov čakalo 17 kôl po 12 100 metroch. Oproti Québeckemu bratovi mala táto jednorazovka mierne náročnejší profil a tri zaujímavé stúpania Camillien-Houde (1,8 km; 8 %) v úvode okruhu, Polytechnique (780 m; 6 %) pribliižne v strede a cieľové stúpanie Avenue du Parc (560 m; 4 %).
 
O reklamu v úniku mali záujem mnohé tímy, podarilo sa to siedmim cyklistom. Danilo Hondo (RadioShack), Valerio Agnoli (Astana), Ruben Perez (Euskaltel), Sergio Paulinho (Saxo-Tinkoff), Adriano Malori (Lampre-Merida), William Clarke (Argos) a Zachary Bell (repre Kanady). Už na jedenástom kilometri mali minútový náskok.
 
Odstup pochopiteľne stúpal, no dosiahol maximálnu hranicu iba päť minút. Veľmi aktívny bol Quick-Step najmä s Pineauom na čele. Peter Velits sily zbytočne nečerpal. Jazdil na posledných pozíciach v peknom vláčiku bielo-modro-čiernych vedľa Chavanela. Prvá časť pretekov priniesla pár defektov, dokonca aj pre muža v úniku Clarka. Ku šiestim kolegom sa bez problémov vrátil.
 
Po troch hodinách sa pokúsili na seba upozorniť Petr Ignatenko a Rüdiger Selig (obaja Kaťuša). Dostali sa medzi únik a pelotón. Nemec snahu vzdal 89 km pred cieľom. Tempo bolo veľmi pokojné, priemerná rýchlosť pretekov sa pohybovala na hranici 36 km/h.
 
68 km pred páskou sme v stúpaní na Polytechnique videli nepekný pohľad na záver pelotónu, kde sa pohyboval Peter Sagan. Na prvý pohľad nevyzeral najlepšie, no v ďalších okamihoch sa opäť prepracoval dopredu a očakávali sme, či sa ešte niečo podobné zopakuje.
 
Rovnako ako v piatok, aj dnes sa na zem porúčal Michal Kwiatkowski. Jazdec OPQS spadol v 180-stupňovej zákrute. Vyzeralo to na šmyk, pád a následný náraz do bariéry. Nebol to vážny pád, no Kwiatek už bol otlčený z piatka, držal sa za rameno, a preto sa rozhodol nepokračovať. Ležať ostal aj Jonathan Tiernan-Locke zo Sky.
 
V ďalšom okruhu bol pôvodný únik zlikvidovaný a skúšal to Chavanel s partiou. Pelotón sa rozdelil a nastali mierne chaotické chvíle. V momente nájazdu do posledných štyroch okruhov bolo všetko opäť pohromade. Sagan jazdil vpredu, rovnako ako Velits. Púchovčan sa síce pohyboval na najlepších pozíciách balíka, ale tak trochu sám, často mimo vláčika OPQS. Bolo jasné, že pre Chavanela pracovať nebude. Vyzeralo to na voľnú ruku bez pomoci, alebo maximálne s jedným kolegom.
 
Medzičasom odstúpil a s kariérou, rodinou, priateľmi a fanúšikmi sa lúčil David Veilleux (Europcar).
 
Predpredposledný prejazd cez Polytechnique (780 m; 6 %) opäť zosunul Terminátora dozadu, a to už rozhodne nevyzeralo dobre. Začalo sa opäť atakovať. Dopredu vyrazilo sedem zaujímavých ľudí. José Herrada (Movistar), Damiano Cunego (Lampre-Merida), Tim Wellens (Lotto), Cyril Gautier (Europcar), Gorka Izagirre (Euskaltel), Daniel Oss (BMC) a Alexander Kolobnev (Kaťuša). Na čelo pelotónu sa vybral Sagan so svojim tímom, čím chcel ukázať, že všetko je v poriadku.
 
Na predposlednom výjazde na Camillien-Houde (1,8 km; 8 %) v úvode okruhu zaútočil Alberto Contador (Saxo). Ihneď sa ho chytili Tejay Van Garderen (BMC) a Jan Bakelants (RadioShack). To zdravo namotivovalo Peťa Sagana, ktorý správne zhodnotil, že je čas opätovať  atak. Čelo si dorazil 600 metrov za vrcholom a vyzeralo to veľmi zaujímavo. Akonáhle sa dostal do skupiny vpredu, prestalo sa pracovať a Garmin si to dorazil. Opäť bolo všetko pohromade. Ťažko povedať, ako by únik pokračoval bez Sagana.
 
V prostrednom kopci prišli ďalšie ataky, mimo iných to skúšal aj Chavanel, neúspešne. Pelotón sa pomaličky prerieďoval. V jednom momente v ňom ostalo iba 50 ľudí aj s oboma Slovákmi. Tak sa situácia na chvíľu upokojila a atakoval "iba" Michael Albasini (Orica). Vynikajúci Švajčiar nerozpútal u súperov veľkú aktivitu.
 
sagan-montreal-vitazstvoPosledný okruh a najťažší kopec začal aktivitou Roberta Gesinka (Belkin) bolo to veľmi vážne. Na vrchole ho dostihli Van Garderen, Pozzato, Da Costa, Froome, Nordhaug, Hesjedal, Evans, Vichot aj Sagan. Celkovo asi 18-22 ľudí. Zdalo sa, že tam OPQS nemá nikoho. Neustále ataky Gesinka, Evansa aj Hesjedala Sagana zdravo nasrdili a zaútočil on sám tesne pred vrcholom Polytechnique. Za ním nastala vzorná spolupráca, ale náskok Terminátora stúpal.
 
Stále ho čakal záverečný kopec dlhý viac ako 500 metrov pri sklone štyroch percent, čo za týchto okolností samostatného ataku hralo skôr proti nemu. Vchádzal do neho s náskokom deviatich sekúnd. Za ním bola vrchárska špička, ktorá neštartovala na Vuelte. Nemala však šancu. Peter to vydržal až do cieľa a pripísal si druhé víťazstvo na klasike World Tour po jarnom Gent-Wevelgem.  Víťazné gesto venoval poďakovaniu nohám za skvelý výkon.
 
Po druhé miesto si prišiel bývalý Petrov kolega Simone Ponzi z Astany (+ 4 sek.), z čoho mal v cieli veľkú radosť a tváril sa takmer akoby vyhral. Svojmu kamarátovi hneď blahoželal. Tretí preťal cieľovú čiaru Ryder Hesjedal (Garmin) s mankom taktiež štyroch sekúnd. Domáci fanúšikovia sa teda dočkali krásneho výsledku, aj keď si asi želali vyššiu pozíciu na stupni víťazov. Napokon sa vrchári z čela vytratili a okrem Hesjedala obsadili Top 10 klasikári. Štvrtý Van Avermaet bude na MS možno vyrovnaným spoločníkom Gilberta v belgickom tíme. Nesklamali ani lídri Talianska a Portugalska Pozzato s Da Costom. Gesink, Evans, Foome, Van Garderen a Contador finišovali v prvej väčšej skupine so stratou 26 sekúnd. Peter Velits prišiel do cieľa osamotený s odstupom 1:33 na 55. mieste.
 
 
 
VÝSLEDKY GP MONTREAL 2013
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 5h 20' 07''
2. vlajka PONZI Simone ASTANA PRO TEAM + 00' 04''
3. vlajka HESJEDAL Ryder GARMIN - SHARP + 00' 04''
4. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 07''
5. vlajka POZZATO Filippo LAMPRE - MERIDA + 00' 07''
6. vlajka FARIA DA COSTA Rui MOVISTAR TEAM + 00' 07''
7. vlajka GASPAROTTO Enrico ASTANA PRO TEAM + 00' 07''
8. vlajka NORDHAUG Petter BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 09''
9. vlajka IZAGUIRRE Jon EUSKALTEL-EUSKADI + 00' 09''
10. albansko BAKELANTS Jan RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 09''
55. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 33''
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Štart: 17:00, cieľ cca. 22:15, dĺžka: 205,7 kilometrov (17 kôl)
Predpoveď počasia: jasno, 16°C, slabý vietor
 
 
gp-montreal-profil
 

JEDNORAZOVKA 4. KATEGÓRIE WORLD TOUR (80 B.), 15. SEPTEMBER 2013, KANADA
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.