V doterajšej histórii Kuriéri Česko sem-tam navštívili, no len pohraničnú oblasť a štart s cieľom sa tam nevyskytovali. Tento rok okolie obce Horní Lideč hostilo individuálnu časovku, v ktorej bolo akékoľvek špeciálne vybavenie zakázané.
 
 
3. etapa KPK 2014 (UCI Europe Tour 2.2U, Česko)
1.5. štvrtok indiv. čas. ciel rovina Horní Lideč > Horní Lideč 30 km v: Mühlberger
ÚVOD - PRETEKÁRI - ETAPY: ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6
 
Mladých pretekárov čakalo trištvrtehodinové trápenie sa s nohami, bicyklom aj zvlneným terénom. Navyše, naši chlapci v porovnaní so západom nie sú dobrými časovkármi, takže sme neboli najviac zvedaví na to, aké miesto kto obsadí, ale kto vyhrá slovenský štrnásťčlenný súboj. Valach má tempársky vyrovnaných jazdcov. U Rišku sme očakávali nejaké to prekvapenie, možno Chalupčík či Holomek. A v Dvořákovej družine sme najviac očakávali od Johanna Schwabika. Sklamať svojich priaznivcov nechcel určite ani vlaňajší juniorský majster SR Tomáš Harag. Martin Dubeň s Ondrejom Glajzom súperili o post slovenskej jednotky na pretekoch.
 
Keďže neexistovali žiadne svetelné tabule ani nič podobné, v priebehu sme, žiaľ, nevedeli, kto má aké časy. Zaznamenávali to iba rozhodcovia. Jednotliví pretekári si merali iba na svojich hodinkách. Organizátori zverejňovali iba mená najlepších. Veľmi dlho viedol Rakúšan Patric Schultus z Tirol Cycling Team. Tí výkonnostne najlepší štartovali až na konci.
 
Zo Slovákov nemal nikto žiadny vážnejší problém, ale podľa predpokladov naši nehrali prvé husle. Do cieľa prichádzali so stratami troch až piatich minút na Schultusa. Výnimkou bol Filip Taragel. Najskúsenejší jazdec Dukly v cieli stratil 1:24 a po dokončení prvej polovice štartového poľa bol desiaty. Taragela si organizátori pomýlili s jedným z pretekárov Lotto-Belisol U23.
 
V závere absolvovali svoju jazdu veľmi silní jazdci a Schultusa napokon zosadil z trónu jeho tímový kolega Gregor Mühlberger. 20-ročného Rakúšana poznáme ako víťaza tohtoročného prológu na Istrian Spring Trophy. Predviedol obdivuhodný výkon, keďže vyhral až o 23 sekúnd. Schultus ostal druhý, Holanďan Koen Bouwman z Jo Piels bral tretie miesto (+25sek).
 
Naši skončili hlboko v poli porazených bez akéhokoľvek svetlého výsledku u kohokoľvek. Súboj o najlepšieho Slováka vyhral Mário Daško, ale zahanbujúco až na 59. mieste so stratou 3:05. Jazdci Dukly boli silnejší než ostatní. Medzi Taragela, Malovca a Bašku sa dokázali vtesnať iba Martin Dubeň (epic janom greenway) a Johann Schwabik (Inter BA / repre).
 
Mühlberger bol aj včera medzi najlepšími, takže sa stal novým lídrom pretekov. Prvý Slovák, Martin Dubeň, sa nachádza až na 57. mieste (+3:52). Hotová katastrofa. Jedinou súťažou, kde by sa ešte mohol našinec ukázať, je šprintérska súťaž na prémiách. Tam je Erik Baška momentálne tretí s dvojbodovou stratou na čelo. Každá prémia sa hodnotí 3-2-1.
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. vlajka MUHLBERGER Gregor TIROL CYCLING TEAM 43' 50''
2. vlajka SCHULTUS Patric TIROL CYCLING TEAM + 00' 24''
3. vlajka BOUWMAN Koen CYCLING TEAM JO PIELS + 00' 26''
59. vlajka DAŠKO Mário DUKLA TRENČÍN - TREK + 03' 05''
vlajka ostatní Slováci (13) straty
 
 

Krátke preview etapy:
Tretí deň a na jazdcov čaká tretí štát. Tentokrát je v Českej republike, kúsok za našimi hranicami. Na programe je 30 kilometrov dlhá časovka. Jej trať povedie smerom z Horní Lidče cez Lačnov, Valašské Klobouky a Vlachovú Lhotu až po Vysoké Pole, kde bude otočka a pretekári sa po rovnakej trase vrátia späť. Štart prvého pretekára je v programe o 12:00 a príjazd do cieľa pre posledného štartujúceho organizátori plánujú o 15:40. Práve takáto dlhá časovka môže narobiť veľké rozdiely v priebežnom poradí a môže rozhodnúť dokonca aj o víťazovi celého podujatia.
autor: Matej Vyšňa
 
 
etapa-3