Do cieľa KPK prišli zo Slovákov iba Glajza, Baška a Daško

25.4.2014, 09:05 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Predposledná etapa zanechala v pretekoch už iba tretinu Slovákov, ktorí v utorok odštartovali preteky. Verili sme, že pre našu päťku nebude záverečný zvlnený deň do Tarnówa iba pokusom o prežitie, ale ešte o dobrý výsledok zabojujú.

6. etapa KPK 2014 (UCI Europe Tour 2.2U, Poľsko)
4.5. nedeľa zvlnená ciel rovina Dabrowa Tar. > Tarnów 148 km víťaz: Grosu
ÚVOD - PRETEKÁRI - ETAPY: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5

V poslednej etape bolo množstvo tímov, ktoré ešte nezaznamenali žiadny úspech a chceli využiť poriadne deravú štartovú listinu. Prvá hodina sa šla priemernou rýchlosťou viac ako 49 km/h, čo je u dvadsať trojkárov obrovské číslo. Už tento úsek vyškrtol z diania Juraja Kováčika (epic janom greenway) a v stúpaní na druhý kopec zliezol z bicykla aj posledný jazdec z Dohnian Ján Chalupčík. Oboch skolili žalúdočné problémy, rovnaké ako Dubeňa s Holomekom. Hotová pohroma pre spoluorganizátora pretekov. Športový riaditeľ tímu Martin Riška chce situáciu poriadne preveriť a očakáva, že spolu s lekármi prídu na to, čo skolilo jeho jazdcov.

V pretekoch teda pokračovala iba trojica Baška - Daško - Glajza. Dukla verila v záverečný špurt. Teda to, v čom vyniká Erik Baška. Veriť mohli, pretože vývoj etapy k nemu smeroval. Najdlhšie sa vpredu objavila dvanásťčlenná skupina, ktorá si ale nedokázala vypracovať viac ako polminútový náskok. Pelotón mal všetko pod kontrolou. Počas stúpaní sa delil len minimálne. Skrížiť plány mu mohol už iba záverečný kopec celých pretekov Kokocz na 123. kilometri.

Nestalo sa tak, únik bol zlikvidovaný a pelotón sa v zjazde zo záverečného stúpania opäť zjednotil na cca. 60-70 ľudí. Z tohto vzišiel záverečný špurt. Vyhral ho opäť Rumun Eduard Grosu z Vini Fantini, ktorý si v tomto týždni možno vybojoval profesionálnu zmluvu. Ani v jednej etape nebol horší ako šiesty, dve vyhral a celkovo obsadil druhé miesto. V nedeľu druhý došpurtoval víťaz prvej etapy Willi Willwohl (Brandenburg) a tretí Amaury Capiot (Lotto-Belisol U23).

Našim záver absolútne nevyšiel. Erik Baška sa do špurtu nedostal. Mário Daško nezvládol záverečný kopec a prišiel do cieľa so stratou. Manko dostal aj Ondrej Glajza, ktorý prišiel do cieľa o dve minúty za pelotónom sám, takže v jeho prípade zrejme došlo k nejakým technickým problémom. Opýtame sa ho na to.

DNF vlajka KOVÁČIK, CHALUPČÍK EPIC JANOM GREENWAY odstúpenie

Karpatské preteky kuriérov 2014 vyhral Rakúšan Gregor Mühlberger (Tirol Cycling Team). Na druhý stupienok sa postavil najlepší pretekár podujatia Eduard Grosu z Vini Fantini a tretia priečka putuje do domáceho Poľska, ale Przemyslaw Kasperkiewicz preteká za český Bauknecht-Author. Ondrej Glajza napokon obsadil 58. miesto +6:25.

Gregor Mühlberger vyhral aj klasifikáciu do 21 rokov. Poliak Patrik Stosz ovládol vrchársku, Belgičan Amaury Capiot šprintérsku súťaž. Bodovaciu s obrovským náskokom Grosu a súťaž družstiev odládol holandský celok Cycling Team Jo Piels.

V utorok podvečer budeme publikovať sumár pretekov...

Krátke preview etapy:
Posledný deň nebude vôbec oddychový, tak ako ho poznáme z trojice pretekov Grand Tours. Posledná etapa na "kuriéroch" bude opäť náročná. Štartuje sa o 11:00 v Dabrowe Tarnowskej a po 25 kilometroch v Žabne si pretekári zašpurtujú na prvej rýchlostnej prémii. Na 60. kilometri už však v podobe stúpania na Lichwin čaká aj prvá horská prémia a ňou sa opäť začne tzv. "horská dráha". Na 73. kilometri je pripravená horská prémia Zalasowa a ani nie po desiatich kilometroch ďalšia s názvom Ostry Kamieň. Na 104. kilometri zas čaká Gilowa Góra a aj názov napovedá, že sa opäť jedná o horskú prémiu. Trasa pokračuje poslednými dvoma vrchárskými prémiami celých pretekov Wola Lubecka a Kokocz na 115. respektíve 123. kilometri. Aby toho jazdci nemali málo, tak na 139. kilometri v Skrzyszówe si ešte raz precvičia šprint. Finále etapy i celých pretekov je na méte 154 kilometrov v Tarnówe a usporiadatelia ho plánujú približne o 15:00. Ak by sa zdalo, že o víťazovi je rozhodnuté už po časovke, tento posledný deň môže ešte slušne zamiešať poradie.
autor: Matej Vyšňa