V sobotu neuveriteľný Rafal Majka, dramatizuje sa súboj o 2. miesto

21.6.2014, 12:10 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Najťažší deň doterajšieho priebehu Tour prinášal veľké očakávania. Záujem o únik malo veľké množstvo ľudí. Medzi nimi aj Peter Velits. Šprint zaujímal druhého Petra.
 
14. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
19.7. sobota horská ciel rovina Grenoble > Risoul 177 km víťaz: Majka
 
 
Sobotňajšia etapa začala mimoriadne z ostra. Okamžite sa pelotón potrhal a vpredu ostalo asi 40 ľudí, no z celkového poradia tam boli iba Vincenzo Nibali a Tejay Van Garderen. Nás tešila prítomnosť oboch Petrov. Velits mohutne atakoval, no nie a nie sa vyprofilovať klasický únik. Vzadu sa zložila zostava Treku a FDJ. Strata na čelo bola asi 30-sekundová.
 
Desať kilometrov po štarte sa to začalo spájať a v tej chvíli sa dopredu vydal Peter Sagan s Alessandrom De Marchim. Velits nemal dostatok síl na ďalšie ataky. Dnes nemal šťastie. K dvojici z Cannondalu sa pridali ďalší borci a situácia sa upokojila. Videli sme tam spolu 17 ľudí.  Mikel Nieve a Geraint Thomas (2x Sky), Jesus Herrada (Movistar), Joaquim Rodriguez (Kaťuša), Rafal Majka a Nicolas Roche (Tinkoff), Peter Sagan a Alessandro De Marchi (2x Cannondale), Steven Kruijswijk (Belkin), Christophe Riblon (Ag2r), Albert Timmer (Giant), José Serpa (Lampre-Merida), Amaël Moinard (BMC), Cyril Gautier (Europcar), Nicolas Edet a Rein Taaramäe (Cofidis) a Simon Yates (Orica).
 
Nasledovali chvíle pokoja. Únik si budoval náskok. Najvyššie v poradí boli jazdci Sky Geraint Thomas so stratou štrnástich minút a Mikel Nieve s mankom pätnástich. V poradí boli na 18. a 19. mieste celkovo. To nebola veľká hrozba pre Nibaliho, ale práve dvojica zo Sky sa asi príliš nepáčila borcom FDJ či BMC. Ag2r aj Movistar mali vpredu zastúpenie.
 
Nemalo význam referovať si priebežný náskok, pretože partia ho neustále zvyšovala, Peter sa sústredil na šprintérsku prémiu. Nemal mať tam žiadneho konkurenta. Bolo to tak. Nešpurtovalo sa, Peter vzal dvadsať bodov a zvýšil náskok na 170 bodov. Pelotón prešiel prémiou so stratou 3:35.
 
Prvým hodnoteným kopcom bol Col du Lautaret (2 058 m.n.m.): 34 km (3,9 %), no terén stúpal už skôr. Tempo ešte nebolo také vysoké, aby sa únik alebo pelotón v prvej polovici stúpania delili. Medzera zamrzla na hranici 3:35. Astana sa však rozhodla šetriť viac a trošku to stúplo.
 
V stúpaní na Lautaret sa vôbec nič nedialo. Šprintéri boli radi, že idú stále v pelotóne. Obloha bola stále polojasná, teplota klesla na 15 stupňov. Priemerná rýchlosť etapy bola logicky iba 33 km/h.
 
Purito bez problémov vyhral túto prémiu a získal desať bodov. Už iba sedem strácal na Nibaliho. Bolo zaujímavé, že Rafal Majka, ktorý tiež nie je nízko v tejto súťaži, nebojoval. Peter Sagan sa v úniku viditeľne trápil. Nebolo mu všetko jedno. Pelotón strácal na vrchole päť minút.
 
V zjazde prevzali iniciatívu nad pelotónom jazdci NetAppu. Ihneď sa náskok úniku zmenšil o dve minúty a vyzeralo to tak, akoby Leo König chcel aj dnes bojovať o víťazstvo. 72 km pred cieľom mal defekt predného kolesa Peter Sagan. Spolu s mechanikom to vymenili rýchlo a mohol pokračovať v úniku ďalej.
 
Bodovanie vrch. klasifikácie:
HC: 25-20-16-14-12-10-8-6-4-2
1. kategória: 10-8-6-4-2-1
2. kategória: 5-3-2-1
3. kategória: 2-1
4. kategória: 1 bod
Hneď v úvode "šplhania sa" na najvyšší bod Tour 2014 Col d'Izoard (2 360 m.n.m.): 19 km (6 %) sa začali delenia. Peter Sagan si vystúpil z úniku, v pelotóne zasa šprintéri. Tempo naďalej určovali jazdci NetAppu. Čoraz viac vyselektovaný únik začal tempo zvyšovať a NetApp s Astanou prestali znižovať stratu. Pohybovala sa na hranici dva a pol minúty.
 
Peťo si dal výborné tempo. Viac ako dvanásť kilometrov stúpal na Izoard sám medzi skupinami. Dostihli ho až päť kilometrov pred vrcholom a mohol pokračovať spolu s niektorým z kolegov za balíkom, hoci ešte kilometer pred vrcholom sa držal tesne za hlavným poľom.
 
Vpredu nestačil tempu Nicolas Roche, čo sme mohli označiť za prekvapenie. Naopak, veľmi dobre vyzeral Geraint Thomas, José Serpa aj Joaquim Rodríguez. V pelotóne typické obrázky - problémy Voecklera, Chavanela aj Kwiatkowskeho.
 
Rodríguez 25, Majka 20, Nieve 16. To bolo poradie na prémii Col d'Izoard 44 km pred cieľom. Purito sa teda virtuálne dostal do čela vrchárskej súťaže. Mal 88 bodov, teda o 18 viac ako Nibali. Dva body za Taliana sa už dostal Majka. Náskok na hlavnú skupinu, kde ostalo zo 40 ľudí a snažilo sa bojovať aj v zjazde, bol iba dve a pol minúty.
 
Romain Bardet s J-CH Peraudom sa snažili v zjazde podkúriť Pinotovi s Nibalim, ale nikto ich neprestriedal a postupne sa doťahovali všetci favoriti z Top 10 až na Tejaya Van Garderena, Jurgena Van Den Broecka, Ruia Costu a Leopolda Königa. Straty však boli minimálne. Američanovi z BMC sa pomáhal vrátiť aj Peter Velits.
 
Pred záverečným kopcom sa favoriti spojili dokopy a unikajúca skupina mala iba 90-sekundový náskok. Ostalo tam jedenásť ľudí. Thomas a Nieve (Sky), Kruiswijk (Belkin), Majka (Tinkoff), De Marchi (Cannondale), Moinard (BMC), Serpa (Lampre-Merida), Rodríguez (Kaťuša), Herrada (Movistar), Yates (Orica) a Edet (Cofidis).
 
Montée de Risoul (1 855 m.n.m.) začalo 12,6 km pred cieľom. Priemerný sklon 6,9 % sa vydal zdolávať únik už iba so 45-sekundovým náskokom. Nastúpil Alessandro De Marchi. Z balíka ihneď v úvode odpadol Richie Porte, nasledoval ho aj Peter Velits, ktorý si šiel dať svoje tempíčko. Problémy mal aj Costa.
 
Chvíle veľkej slávy ale aj bolestí zažíval De Marchi, ktorý včera úžasne bojoval a získal aj honor najbojovnejšieho jazdca. Chvíľu šiel sám, no predbehol ho napokon Majka a blížil sa aj Rodríguez. Spomedzi favoritov odpadol veľmi skoro Van den Broeck. Ostatní sa držali.
 
Neuveriteľný Rafal Majka po šiestom mieste na Gire a včerajšom druhom fleku na Chamrouse si na záverečnom stúpaní budoval náskok a presiahol minútu na favoritov. Šiel si po etapové víťazstvo, ale aj bodkovaný dres.
 
Okrem Van den Broecka a Porteho chýbal vpredu z Top 10 aj Costa. 3,5 km pred cieľom zaútočil Nibali. Veď kto iný? Chytil sa ho iba Peraud.
 
Veľmi zaujímavo vyzerala aj vrchárska súťaž. Rodríguez nemal šancu na zisk bodov, ale Majka na neho strácal presne 20 bodov, teda cieľový prídel. Nibali by získal 16 bodov a ostal by dva body za nimi.
 
Krásny výkon zakončil najväčším víťazstvom v kariére, prvým profesionálnym, Rafal Majka a vyrovnal sa Rodríguezovi na čele vrchárskej súťaže. Za ním dorazil Nibali tesne pred Peraudom so stratou 24 a 26 sekúnd. Za nimi finišovali s mankom 50 sekúnd Bardet, Pinot, Van Garderen a F. Schleck. Tak prišiel do cieľa prekvapujúco Ten Dam. König veľmi slušne na deviatom mieste a stratou 1:20. Až za ním prišiel do cieľa druhý muž poradia Valverde, čím pekne zdramatizoval boj o druhé miesto, o ktoré razom bojuje päť ľudí.
 
Stala sa zároveň nevýdaná vec. V oboch alpských etapách, včera aj dnes, skončili v najlepšej jedenástke etapy úplne rovnakí pretekári, čo svedčí o vyrovnanosti vrchárov.
 
Peter Velits prišiel do cieľa s mankom desiatich minút na 39. mieste a ostal na 26. pozícii. Peter Sagan stratil takmer 22 minút, ale ešte o dvadsať bodov zvýšil náskok na čele zelenej súťaže, predviedol jazdu na zadnom kolese a mohol si ísť prevziať svoj obľúbený dres.
 
majka-rafal-tdf-2014Hrdinom Álp bol jednoznačne Rafal Majka. Prvé dni jazdil veľmi nenápadne, šetril sa, ale posledné dve etapy definitívne ukázali, že má pred sebou obrovskú budúcnosť a prekonal Michala Kwiatkowskeho. K Majkovi sa určite vráti v ďalších článkoch kolega Tomáš Šandor. Absolútne vyrovnane jazdí francúzska dvojička Romain Bardet - Thibault Pinot, ktorá naraz bojuje o celkové pódium aj biely dres. Jean-Christophe Peraud ukazuje, že s ním treba rátať v boji o najvyššie priečky, stabilný výkon predvádza Tejay Van Garderen. Opäť vynikajúco Leopold König, tiež sa hore, trocha prekvapujúco, posúva Fränk Schleck.
 
Zlý deň si dnes vybral Alejandro Valverde a druhé miesto bude musieť zubami-nechtami brániť. Traja francúzski súperi dnes určite vycítili šancu. Definitívne sklamala dvojica Jurgen Van den Broeck - Rui Costa. Prvého postihli pády v prvom týždni, druhý mal problémy s chorobou. Straty Porteho a Kwiatkowskeho sme čakali.
 
Po výpadku týchto ľudí sa nepozorovane do Top 10 dostali Laurens Ten Dam a Pierre Rolland. Dvojica Holanďanov z Belkinu predvádza to isté, čo vlani, keď sa pekne držali v najlepšej desiatke. Rollandov výkon po štvrtom mieste na Gire je minimálne rovnako obdivuhodný ako posledné dva dni Majku.
 
 

VÝSLEDKY 14. ETAPY:
1. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 5h 08' 27''
2. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 24''
3. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 00' 26''
4. vlajka PINOT Thibault FDJ + 00' 50''
5. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00' 50''
6. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 54''
7. vlajka SCHLECK Fränk TREK FACTORY RACING + 01' 01''
8. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 07''
9. vlajka KÖNIG Leopoldpold TEAM NETAPP - ENDURA + 01' 20''
10. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 24''
11. vlajka ZUBELDIA Haimar TREK FACTORY RACING + 01' 24''
12. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 01' 24''
16. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 02' 40''
24. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 04' 46''
26. albansko VDB Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 04' 59''
39. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 10' 18''
79. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 21' 44''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 14. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 61h 52' 54''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 37''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 04' 50''
4. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 05' 06''
5. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 05' 49''
6. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 06' 08''
7. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 08' 33''
8. vlajka KÖNIG Leopoldpold TEAM NETAPP - ENDURA + 09' 32''
9. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 10' 01''
10. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 10' 48''
11. albansko VDB Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 11' 02''
12. vlajka ZUBELDIA Haimar TREK FACTORY RACING + 11' 10''
13. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 12' 57''
14. vlajka SCHLECK Fränk TREK FACTORY RACING + 14' 37''
26. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 45' 33''
54. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 1h 41' 03''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 14. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 361 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 191 bodov
3. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 172 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 14. ETAPE:
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 88 bodov
2. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 88 bodov
3. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 86 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 14. ETAPE:
1. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE 61h 57' 44''
2. vlajka

PINOT Thibaut

FDJ + 00' 16''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 14' 34''
 
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 137 km - La Paute (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1-20 95 km - Col du Lautaret (2 058 m.n.m.): 34 km (3,9 %)
hc-20 44,5 km - Col d'Izoard (2 360 m.n.m.): 19 km (6 %)
1-20 Cieľ - Montée de Risoul (1 855 m.n.m.): 12,6 km (6,9 %)
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
 
 
Krátke preview etapy:
Dnes je to podobný scenár ako včera. Najťažšia etapa v Alpách. Podľa nás je dnes najväčším favortom Joaquim Rodríguez, pretože sa posledné dni úplne šetril a vrchársky dres získať chce. Problémom pre neho bude, samozrejme, Nibali, ktorý má v každej etape s finišom na kopci nutkanie prísť do cieľa sám. Navyše, nedá sa stopercentne určiť, či bude lepšie Puritovi ísť v úniku od štartu, alebo ten nebude úspešný a bude potrebné útočiť až neskôr. Včera šiel výborne Pinot, dnes by sme to tipovali na Bardeta. Určite bude útočiť niekto z dvojice Nicolas Roche - Michael Rogers. Zvedaví budeme najmä na Lea Königa. Či to včera trochu neprehnal. Ak nie, mohol by sa opäť trošku posunúť dopredu.
 
 
Krátky opis trasy:
Jedna z najťažších etáp v celom ročníku. Od začiatku sa pravidelne stúpa až do nadmorskej výšky 2000 metrov na vrchol Col du Lautaret (34km; 3,9 %), odkiaľ sa pretekári vydajú dobyť najvyšší bod pretekov Col d'Izoard (19 km; 6 %), po ktorom nasleduje výstup na cieľový kopec Risoul (12,6 km; 6,9 %), ktorý má rovnako premiéru na tomto podujatí. Prvé dva priesmyky patria k legendám Tour de France a svojou náročnosťou zakaždým ovplyvnia to, čo po nich nasleduje. Tentoraz je to stúpanie Risoul, ktoré je diabolsky pravidelné. Počas celého dňa si cyklisti nevyfúknu, budú len tvrdo ťahať do kopcov alebo rýchlo klesať dolu. V tejto etape sa preto definitívne ukážu lezecké limity jednotlivých favoritov. Na koniec druhého týždňa organizátori pripravili skutočne krásnu etapu, v ktorej chce každý poriadny vrchár uspieť. Toto je práve to miesto, kde bude pod kolesami favoritov horieť asfalt.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:45
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Matej Vyšňa
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Martin Fraňo
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
 
 
tdf-2014-profil-14
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop