V napínavej etape úradoval Kristoff, Sagan má ďalšie pódium

21.6.2014, 12:20 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Šprintéri dostali túto etapu za odmenu, že zvládli prechod cez alpské kopce. Na cyklistov čaká jednoduchý deň, ktorý síce v prostriedku obsahuje zvlnené pasáže, ale hromadný dojazd pelotónu by mal byť jasným vyústením dnešnej etapy. Teda ak nezasiahne do deja bočný vietor.
           
15. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
20.7. nedeľa zvlnená ciel rovina Tallard > Nimes 222 km víťaz: Kristoff
 
Pelotón sa bude totiž blížiť k brehom Stredozemného mora, takže počas celého dňa budú pretekári vystavení pôsobeniu nepríjemného vetra. Ale všetci z nich budú dôkladne pripravení na túto situáciu, preto uvidíme, či sa niektorý z tímov pokúsi využiť príležitosť a bude chcieť rozdeliť hlavný balík. Na štarte privítala pretekárov zamračená obloha, ale nebolo veľmi chladno.
 
Hneď po otvorení dnešnej etapy sa dopredu dostal dvojica Martin Elminger (IAM Cycling) a Jack Bauer (Garmin-Sharp). Žiadny iní jazdci sa po dvoch ťažkých etapách nechceli prezentovať v brejku, preto boli pred spomínanými jazdcami dlhé kilometre s pelotónom za chrbtom. Martin Elmiger bol v úniku aj v jedenástej etape, kde na zvlnenom teréne dokázal veľmi slušne vzdorovať presile
ÚNIK DŇA
.iam14. Martin Elmiger
(IAM Cycling)
.grm14. Jack Bauer
(Garmin-Sharp)
hlavnej skupiny. Švajčiarsky tím IAM Cycling sa totiž po odstúpení svojho lídra Mathiasa Franka snažil aktívne jazdiť v únikoch. Jack Bauer bol pre Elmigera vítaným spoločníkom, keďže jeho veľmi dobré tempárske schopnosti mu dávali záruku odhodlaného cyklistického predstavenia.
 
Obidvaja borci však neboli v jednoduchej pozícii, pretože počas dlhým kilometrov v úniku boli pre nabudených šprintérov ľahkou korisťou. Najrýchlejší pretekári v pelotóne si počas horských etáp vytrpeli svoje a dnes rozhodne nechceli pustiť svoju šancu len tak do vetra. Najskôr sa o hlavný balík starala Astana, ktorá dovolila vzlietnuť vedúcej dvojici až na necelých deväť minút, potom sa na čelo pelotónu posadili tímy Giant a Lotto-Belisol, ktoré toto manko postupne stláčali smerom dolu. Prvá hodina dnešnej etapy mala priemer cez 45 km/h, čo bol celkom svižný začiatok.
 
Holandský celok mal v osobe Marcela Kittela obrovskú šprintérsku silu podporenú zohratým lead-outom. Lotto-Belisol po nevydarených výkonoch Jurgena van den Broecka musel dnes všetko vsadiť na hromadný dojazd a Andrého Greipela. Čoskoro sa k nim na čelo pridala aj ruská Kaťuša, pretože jej muž pre rýchle koncovky Alexander Kristoff chcel vybojovať druhé víťazstvo na tomto podujatí.
 
Situácia na trati sa
24°C
potom stabilizovala, šprintérske tímy udržiavali odstup na úrovni šiestich minút. Zaujímavosťou bolo, že za Kaťušu pracoval na kontrole utečencov Simon Špilak, ktorý v tomto roku finišoval na Okolo Romandie na druhom mieste, ale na Tour sa mu zatiaľ nepodarilo presadiť v tých náročnejších etapách. Jazdci dnes pretekali pod zamračenou oblohou, v cieľovom meste ale pršalo. Mokré cesty tak mohli vytvoriť veľmi nervózny dojazd. Okrem toho nepretržite fúkalo, niekoľkí cyklisti preto stratili kontakt s hlavnou skupinou, medzi inými aj Bauke Mollema, hoci nikto neatakoval. Za chvíľu však boli späť.
 
Tímy ako Astana a Movistar nechceli nič podceniť v tejto zradnej etape, preto sa posunuli na predné pozície v pelotóne a odtiaľ si kontrolovali situáciu. Videli sme aj niekoľko defektov, ale každému pretekárovi sa podarilo vrátiť do hlavnej skupiny. Sedemdesiat kilometrov pred cieľom začal pelotón zvyšovať svoje tempo, keďže náskok utečencov sa v tej chvíli stále pohyboval na úrovni šiestich minút. Hlavná skupina sa preto natiahla a jazdci nachádzajúci sa na jej konci boli vo veterných podmienkach ohrození. Nebolo prekvapením, že na čele sa objavil tím OPQS, ktorý je špecialistom na rozdelenie pelotónu na vetre.
 
V problémoch sa ocitol Richie Porte, ktorému sa ale podarilo vrátiť. Od tej chvíle sa už objavili vpredu iba tie celky, ktoré som prišli uspieť v celkovej klasifikácii. Ale hlavný balík nebol zďaleka kompletnom zložení. Taktovku potom prebrali celky BMC a Ag2r, ktoré jazdili veľmi tvrdo, ale rozdelenie pelotónu sme nevideli. Peter Sagan počas tých najhektickejších momentov jazdil na predných pozíciách.
 
Neskôr sa situácia na trati upokojila. O body do šprintérskej  prémie sa bojovalo v daždi. V úniku tu bol prvý Elmiger, v pelotóne zas Bryan Coguard. Pred Petra Sagana sa ešte dostal Mark Renshaw, ale so ziskom jedenástich bodov mohol byť náš reprezentant spokojný. Ale býva zvykom, vážnejší súboj sme na prémii nevideli. Za vytrvalého dažďa sa za pelotónom pohybovala malá skupina, v ktorej boli aj Rodríguez a Voeckler.       
                    
Cyklistom veľmi znepríjemňovali príchod do cieľa dážď a mokré cesty, na čele pelotónu už znovu pracovali šprintérske tímy Lotto a Giant. Potom atakoval z hlavnej skupiny Michal Kwiatkowski, ale jeho pohyb mal len krátke trvanie. Desať kilometrov pred cieľom sa vedúca dvojica stále nevzdávala. Síce prestalo pršať, ale cesty zostávali mokré. Štyridsať sekúnd potrebovala stiahnuť vedúca skupina na utečencov počas posledných siedmich kilometrov, všetka práca spočívala na pleciach jazdcov Lotto-Belisol.
 
Pelotón si dával poriadne načas s likvidáciou svojej straty. Tony Martin jazdil pred všetkými jazdcami, svojich borcov posunuli dopredu aj Kaťuša a Cannondale. Vedúca dvojica však jazdila vynikajúco a hlavná skupina ich pohltila približne sto metrov pred cieľom. A víťazom sa stal Alexander Kristoff. Na druhom mieste skončil Heinrich Haussler, Peter Sagan finišoval tretí. Peter Velits prišiel do cieľa v rovnakom čase ako víťaz.
 
kristoff-alexander-tdf-podiumV mimoriadne napínavom závere etapy mal pelotón prekvapujúco problémy s kontrolou utečencov, ktorých sa mu podarilo vrátiť späť len tesne pred cieľom. Jack Bauer mal obrovskú šancu vyhrať dnešnú etapu po celodennom pobyte v úniku, ale šprintéri nakoniec dostali svoju šancu. Tú najlepšie využil Alexander Kristoff, ktorý si najskôr poradil s Greipelom, a potom sa mohol tešiť zo svojho druhého triumfu na tomto podujatí. Peter Sagan dnes obsadil tretie miesto, keď sa znovu ocitol v špurtérskej koncovke, ale na víťazstvo to nestačilo.
 
Dnešnú etapu teda najväčší favoriti prežili bez komplikácii, v celkovom poradí sa nič nemenilo. Držitelia dresov sú stále rovnaký. Zajtra čaká na pretekárov voľný deň, po ktorom sa ale musia pripraviť na tri ťažké pyrenejské etapy.        
 
 
 
 
VÝSLEDKY 15. ETAPY:
1. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 4h 56' 43''
2. albansko HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
3. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
4. vlajka GREIPEL André LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
5. albansko RENSHAW Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
6. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
36. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 15. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 66h 49' 37''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 37''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 04' 50''
4. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 05' 06''
5. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 05' 49''
6. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 06' 08''
7. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 08' 33''
8. vlajka KÖNIG Leopoldpold TEAM NETAPP - ENDURA + 09' 32''
9. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 10' 01''
10. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 10' 48''
26. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 45' 33''
52. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 1h 41' 03''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 15. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 402 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 226 bodov
3. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 217 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 15. ETAPE:
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 88 bodov
2. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 88 bodov
3. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 86 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 15. ETAPE:
1. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE 66h 54' 27''
2. vlajka

PINOT Thibaut

FDJ + 00' 16''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 14' 34''
 
 
 
Rýchlostná prémia:
sprint-20 46,5 km - La Galine (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Po horúcich dňoch v kopcoch prichádzajú na rad šprintéri, pretože dojazd pätnástej etapy je veľmi jednoduchý. Marcel Kittel bol doteraz suverénom šprintérskych súbojov, ale postupne sa k výborným výkonom rozjazdili aj ostatní pretekári. V závere sme preto mohli vidieť veľmi vyrovnanú bitku. Boli sme zvedaví, či sa na ich výkonoch prejavia aj ťažké kopce z predchádzajúcich etáp. Pre Petra Sagana by to však nemal byť problém, keďže je vo výbornej kondícii. 
 
 
Krátky opis trasy:
Prekvapujúco pred druhým voľným dňom nie je v programe horská etapa, ale vyhovujúca pre šprintérske osobnosti. Tie určite upozornia svojich spolujazdcov na to, že sa nachádzajú v najveternejšej časti Francúzska, takže aby počas celého dňa pri kontrole brejku nezabudli na potrebnú ostražitosť. A týka sa to aj uchádzačov o celkovú klasifikáciu, Alejandro Valverde by vedel o tom rozprávať. Žiadna vrchárska prémia, len hrozba bočného vetra a rozdelenia pelotónu. Pred príchodom do rozhodujúcej časti v Pyrenejách, ktoré od alpských previerok delí len táto etapa, by stratenie kontaktu s hlavným balíkom znamenalo pre borca z top 10 hotovú katastrofu.
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:45
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Matej Vyšňa
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Peter Privara
moderátor štúdia: Marcel Merčiak
 
 
tdf-2014-profil-15
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop