Poslednú etapu na Tour vybojoval Marcel Kittel, Sagan deviaty

21.6.2014, 12:58 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Exhibičná záverečná etapa bola pre všetkých jazdcov, ktorí zostali v štartovom poli, obrovskou úľavou, že sa im podarilo prekonať tieto nesmierne náročné tri týždne. Pokojná atmosféra a príjemné počasie boli pre cyklistov zaslúženou odmenou.
   
21. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
27.7. nedeľa rovinatá ciel rovina Évry > Paríž Ch.-Élysées 137,5 km víťaz: Kittel
 
Uvoľnená nálada prebiehala aj na prvých kilometroch, pretekári dostali konečne priestor porozprávať sa s kamarátmi z iných tímov. Ešte v neutrálnej zóne sa pred pelotónom predvádzali štyria držitelia najcennejších dresov. My sme museli byť veľmi hrdí, že pri celkovom víťazovi Vincenzovi Nibalim sme mohli sledovať v zelenom tričku Petra Sagana, ktorý suverénne ukoristil tretíkrát v rade bodovaciu súťaž. Okrem nich mali túto česť aj Rafal Majka v bodkovanom a Thibaut Pinot v bielom drese.
 
Vincenzo Nibali už v neutrálnej zóne otvoril fľašu šampanského a s pohárikom sa pozdravil aj so svojím športovým riaditeľom Alexandrom Vinokurovom. Potom sa pri ňom zastavovali na trati mnohí konkurenti, ktorí mu blahoželali k
27°C
jeho ďalšiemu obrovskému úspechu. Samozrejme, bol tu priestor aj na pózovanie pred objektívmi fotografov, túto možnosť využila aj celá zostava Astany, ktorá bola jedným zo štyroch zoskupení, ktoré dokončili Tour de France v kompletnom zložení. Medzi nich patril aj Ag2r, ktorý si mohol vychutnávať triumf v tímovej súťaži.
 
Približne sto kilometrov pred cieľom sa začalo aspoň symbolicky pretekať, na čele pelotónu sa poskladal kazašský celok, ktorý viedol všetkých pretekárov do Paríža, ale tempo bolo stále vychádzkové. Práve na záverečných okruhoch v hlavnom meste Francúzska sa mali odohrať posledné ostré súboje v tomto ročníku Starej dámy. Jediný vrchársky bodík na trati ukoristil Dmitrij Gruzdev.
 
Tak ako takmer počas celého podujatia aj v tejto etape zodpovedne ťahal celé štartové pole Astana, ktorá však svojím tempom pokračovala v oslavnom tóne. Keď sa začali pretekári blížiť do samotného Paríža, rýchlosť sa mierne zvyšovala, ale určite nelámala rekordy. Dopredu sa potom začali posúvať aj tie tímy, ktoré dnes chceli zakončiť etapu hromadným dojazdom.
 
Skutočné preteky začali skutočne len v cieľovom meste, na čele pelotónu sa zoradilo niekoľko jazdcov, ktorí chceli stráviť nejaký čas v úniku. Prvému sa to podarilo Sylvainovi Chavanelovi, ale jeho atak netrval dlho. No mediálnu pozornosť chceli využiť aj ďalší záujemcovia. Jensovi Voigtovi sa napokon podarilo rozlúčiť s týmto podujatím pobytom v úniku, keďže toto mala byť jeho posledná účasť na Tour de France.
 
Nemecký jazdec vyhral aj šprintérsku prémiu, v pelotóne sme žiadnu aktivitu za týmito bodmi nevideli. Zvýšené tempo znamenalo na trati aj zvýšené nebezpečenstvo, do jedného pádu sa zaplietol aj druhý muž poradia Jean-Christophe Peraud. Pred hlavným balíkom potom jazdilo približne desať jazdcov s menším náskokom. Francúzsky borec zaostával 22 sekúnd a aj sám Vincenzo Nibali sa postaral o to, aby sa na neho čakalo.
 
Keď sa vrátil jazdec tímu Ag2r späť do pelotónu, znovu sa rozprúdili nové ataky, zaujímavý podnikli Richie Porte, Michael Morkov, Jose Serpa a Armindo Fonseca, ktorí sa vzdialili na 25 sekúnd. Okamžite sa potom na predné pozície dostali celky Lotto a Giant. Prvým odpadnutým pretekárom z úniku bol Armindo Fonseca. Medzitým mal defekt favorit dnešného dojazdu Alexander Kristoff, ktorý sa vrátil do hlavného balíka, ale stálo ho to zvýšenú aktivitu. 
 
Dvanásť kilometrov pred cieľom zostal pred pelotónom už iba Richie Porte, ktorého si fanúšikovia pripomenuli aspoň takýmto spôsobom. O ďalšie štyri kilometre už nemal pelotón pred sebou žiadnu prekážku. Potom sa ukázal vpredu ešte Simon Clarke, ale tri kilometre pred cieľom bolo jasné, že budeme svedkami perfektného súboja šprintérov.
 
kittel-champs-elyseesNakoniec sa mohol z etapového víťazstva tešiť Marcel Kittel, ktorý v peknom zápase porazil Alexandra Kristoffa. Peter Sagan finišoval na deviatom mieste, keď sa mu pred samotným špurtom nepodarilo nájsť si vhodnú pozíciu, takže do špurtérskej bitky sa ani nezapojil, čiže podujatia opúšťa bez etapového vavrínu. Peter Velits skončil na 29. mieste.
 
Nemecký jazdec predviedol v závere svoj najlepší výkon, ktorý len ťažko môže niekto prekonať. Kittel tak obhájil svoje minuloročné víťazstvo v poslednej etape a z tohto ročníka si tak odnáša až štyri etapové triumfy. Alexander Kristoff ukázal takisto výbornú formu, keď ako jediný dokázal potrápiť tohto nemeckého šampióna.
 
V celkovom poradí sa podľa predpokladov nič nezmenilo a Vincenzo Nibali si tak môže užívať parádne chvíle ako víťaz Tour de France. Petrovi Saganovi sa podarilo obhájiť zelený dres, a aj keď nedokázal vyhrať etapu, počas celého podujatia jazdil vynikajúco, a mnohokrát mu chýbalo len veľmi málo k tomu, aby preťal cieľovú pásku ako prvý. Peter Velits jazdil počas celých troch týždňov ako spoľahlivý pomocník pre Tejay van Garderena a tím BMC môže byť s jeho svedomitým plnením si úloh veľmi spokojný.          
   
                     
VÝSLEDKY 21. ETAPY:
1. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 3h 20' 50''
2. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. NAVARDAUSKAS Ram. GARMIN - SHARP + 00' 00''
4. vlajka GREIPEL André LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
5. albansko RENSHAW Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
9. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
29. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 09''
 
                            
CELKOVÉ PORADIE PO 21. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 86h 37' 52''
2. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 07' 37''
3. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 08' 15''
4. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 09' 40''
5. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 11' 24''
6. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 11' 26''
7. vlajka KÖNIG Leopoldpold TEAM NETAPP - ENDURA + 14' 32''
8. vlajka ZUBELDIA Haimar TREK FACTORY RACING + 17' 57''
9. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 18' 11''
10. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 21' 15''
11. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 23' 07''
12. vlajka SCHLECK Fränk TREK FACTORY RACING + 25' 48''
13. albansko VDB Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 34' 01''
14. vlajka TROFIMOV Jurij KATUSHA TEAM + 36' 41''
15. vlajka KRUIJSWIJK Steven BELKIN PRO CYCLING TEAM + 38' 15''
16. vlajka FEILLU Brice BRETAGNE - SECHE ENVIRON. + 43' 59''
27. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 1h 19' 38''
60. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 2h 52' 52''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 21. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 431 bodov
2. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 282 bodov
3. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 271 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 21. ETAPE:
1. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 181 bodov
2. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 168 bodov
3. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 112 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 21. ETAPE:
1. vlajka PINOT Thibaut FDJ 85h 36' 43''
2. vlajka

BARDET Romain

AG2R LA MONDIALE + 03' 22''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 1h 13' 40''
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 106,5 km - Côte de Briis-sous-Forges
sprint-20 46,5 km - Newbiggen (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Najprestížnejšie víťazstvo pre šprintérov v celej sezóne je obrovským lákadlom pre každého rýchlika. Hromadný dojazd v Paríži je vždy priamočiarou a jednoduchou záležitosťou, takže do hry sa dostávajú klasickí šprintéri, ktorí dokážu vyvinúť obrovskú rýchlosť. Najlepšie z nich sa doteraz prezentoval Marcel Kittel, ktorý bol aj najväčším favoritom poslednej etapy na Tour. Jeho krajan André Greipel, nórsky víťaz dvoch etáp Alexander Kristoff, Mark Renshaw či Bryan Coquard však mali veľkú motiváciu ukoristiť jeho skalp. Peter Sagan sa mohol v závere takisto presadiť svojou šikovnosťou.    
 
Krátky opis trasy:
Promenáda Champs-Elysées jednoducho musí byť tým miestom, kde sa korunuje nový kráľ cyklistiky. Ležérna jazda pred príchodom do Paríža sa na ôsmich okruhoch postupne premení na tradičné šprintérske predstavenie. Každý z tempárov v pelotóne sníva, že sa mu neskorým atakom podarí zmariť hromadný dojazd, ale táto prestížna šprintérska záležitosť je prísne stráženým pokladom najrýchlejších pretekárov. Organizátori na najznámejšom bulvári na svete znovu posunuli trasu až k Víťaznému oblúku, pri ktorom musí mať ďalší víťaz Tour de France na rukách zimomriavky. Finišovať sa bude po devätnástej hodine, čo len umocní kúzelnosť tejto chvíle.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 15:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 20:00
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Ján Valach
moderátor štúdia: Marcel Merčiak
 
 
tdf-2014-profil-21
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop