Mladí Slováci zázraky nepredviedli, budúcnosť nie je ružová

7.7.2014, 22:18 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Júl patrí vo svete cyklistiky jednoznačne Tour de France. Paralelne so Starou dámou sa jazdí minimum pretekov a preto je tento čas vhodný aj pre vrcholy mladých cyklistov. Tento rok nie je výnimkou a v najbližších dňoch budeme sledovať naše nádeje v Poľsku aj Švajčiarsku.

V Nyone sa konajú Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike. Je to podujatie pre pretekárov do 23 rokov a juniorov. Naša reprezentácia bude pod taktovkou Adama Szaba, Milana Novosada a Rastislava Zollera. V Jelenej Gore sa zasa schádzajú študenti z celého sveta na Akademických majstrovstvách sveta v cyklistike. Tam vyštartoval ako šéf výpravy Martin Riška so svojim mechanikom z epic janom greenway Jakubom Bučom. Hlavným rozhodcom MS je Milan Dvorščík.

Šampionát v nedeľu vyvrcholil pretekmi junioriek, kde sme mali trojnásobné zastúpenie. Petra Panáčková s Ninou Janušíkovou skončili posledné, dostali dve kolá. Tereza Medveďová do cieľa prišla na 50. pozícii so stratou siedmich minút a potvrdila to, čo je už v tejto sezóne zrejmé,ale ešte sme to nenapísali, úpadok formy oproti minulému roku. Šancu bude mať ešte na OH mládeže v Číne a MS v Španielsku.

Hlavnú kategóriu dvadsať trojkárov ovládol, rovnako ako časovku, Stefan Küng zo Švajčiarska. Naši opäť ťahali za kratší koniec. Najlepší bol Ľuboš Malovec, ktorému ušiel pelotón tesne pred cieľom a stratil 27 sekúnd na 37. mieste. Klasifikovali ešte Erika Bašku so stratou 7:41. Dubeň, Malík, Daško ani Taragel do cieľa neprišli, teda dostali aspoň jedno kolo.

Žiaľ, ME našim vôbec nevyšli a budúcnosť nie je príliš ružová. Ešte ale nie je koniec sezóny.

Ženy čakala 130-kilometrová trať a medaily si rozdelili pretekárky z úniku. Zvíťazila Holanďanka Sabrina Stultiensová. Michaela Maláriková pri svojom cestnom debute v medzinárodnej konkuencii prišla do cieľa so stratou 6:23 na 60. mieste.

Juniorská kategória nás zaujímala, pretože sme mali na štarte šesť pretekárov. Šlo sa taktiež 130 kilometrov pri úctyhodnej priemernej rýchlosti 41 km/h. Majstrom Európy sa stal Talian Edoardo Affini. Z našich, žiaľ, prišiel do cieľa iba David Zverko. Skončil na 24. mieste so stratou deviatich sekúnd. Prišiel v 50-člennom pozostatku pelotónu. Ladislav Kniha dostal jedno kolo, Dominik Poruban, Pavol Kvietok a Andrej Strmiska tri. Juraj Bellan odstúpil.
"Bol to boj o prežitie. Zaváhal som v momente, kedy sa to rozhodlo. V balíku som sa už do špurtu nejak netlačil, lebo popredné pozície boli jasné z úniku a bolo to dosť na lakťe. Nechcel som sa zraniť," povedal nám Zverko.

Piatok znovu potvrdil, že Slováci v časovkách s medzinárodnou konkurenciou bojujú o posledné priečky. Tereza Medveďová obsadila 31. miesto. Od Mária Daška s Ľubošom Malovcom bolo horších iba pár pretekárov. Verili sme, že sa nálada vylepší po pretekoch.

V Poľsku vyvrcholili cestné zápolenia pretekmi mužov aj žien. Medzi mužmi jasne zvíťazil cyklista Omega Pharma - Quick-Step Petr Vakoč. Striebro putovalo do Nemecka, bronz do Poľska. Z našich bol najlepší Matej Vyšňa, ktorý finišoval so stratou štyroch minút na jedenástom mieste v menšej skupine. Ján Chalupčík s Jánom Gállikom prišli do cieľa na konci druhej desiatky. Juraj Lajcha stratil 14 minút. Štartovalo 48 pretekárov.
Medzi ženami sa viac darilo Ľubici Ďaďovej. Dolnokubínčanka finišovala na deviatom mieste so stratou takmer piatich minút na Nemku Kathrin Hammesovú. Moniku Kadlecovú klasifikovali na 14. mieste.

Na Majstrovstách Európy v Nyone sa v časovkách zázraky nediali. Michaela Maláriková obsadila 24. pozíciu, Juraj Bellan medzi juniormi 61. miesto a jediným pretekárom, ktorý sa dostal do prvej polovice výsledkovej listiny bol David Zverko na 34. mieste.

Akademické majstrovstvá sveta odštartovali časovkami. Nastúpili do nich štyria Slováci a chlapi aj dievčatá predviedli veľmi podobné výkony. Medzi ženami skončila Monika Kadlecová desiata, Ľubica Ďaďová jedenásta, u mužov sa viac darilo desiatemu Jánovi Gállikovi a trinásty bol Ján Chalupčík. Žien štartovalo 23, mužov 28.