Druhý deň Pologne pre unikajúceho Vakoča, ktorý ide do žltého

1.8.2014, 14:00 | Preteky vo svete |
Po dramatickom úvode pretekov ešte pelotón ostal v severnej časti Poľska a namieril si to z Torune do hlavného mesta. Vo Varšave sa mali pretekári objaviť po 234 kilometroch, teda na hranici limitu UCI pre etapové preteky World Tour.
 
2. etapa Tour de Pologne 2014 (UCI World Tour, Poľsko)
4.8. pondel. zvlnená ciel rovina Toruň > Varšava 234 km víťaz: Vakoč
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7
 
Hneď po štarte útočili štyria pretekári, no nakoniec sa vpredu ustálila trojica Petr Vakoč (OPQS), Kasperkiewicz (poľská reprezentácia), Matysiak (CCC Polsat). Postupne si vybudovala náskok až 4:25 a to aj napriek tomu, že pelotón išiel priemernou rýchlosťou 48 km/h.
 
Počasie bolo celkom príjemné, 28 stupňov a pod mrakom. Českému pretekárovi v úniku sa stala nepríjemná udalosť. Počas jazdy ho uštipla včela. Dokonca to konzultoval aj s lekármi, no pokračoval bez problémov ďalej.
 
Poliaci si preteky doslova vychutnávajú. Napríklad v takom Wloclawku ich prišla k cestám asi tisícka. Dúfajme, že takúto kvalitnú atmosféru vytvoria aj slovesnkí fanúšikovia vo štvrtok. Na čele pelotónu ťahal a už konštantný náskok udržiaval francúzsky tím Ag2r.
 
Petra Vakoča v úniku nejako extra predstavovať netreba. Je to veľký talent našich susedov a tento rok prestúpil z Etixxu do OPQS. Nakoniec vďaka úniku vlani vyhral Okolo Slovenska, takže ho poznáme aj z našich ciest. Zaujímavým pretekárom je Kasperkiewicz. Má ešte len 20 rokov, teda ešte o dva menej ako Vakoč, ale kariéru pred sebou. Opäť ho poznáme aj z našich ciest, keď na Karpatských kuriéroch skončil celkovo tretí. Je to pretekár českého celku Bauknecht-Author.
 
Klasická šprintérska etapa neponúkala príliš veľa akcie. Chlapci vpredu si užívali únik a dokonca sa im podarilo náskok ešte zväčšiť na 5:46.
 
Po štyroch hodinách jazdy bola priemerná rýchlosť čelnej trojice 40 km/h. Počasie v etape sa postupne menilo. Najskôr vyšlo slnko a bolo krásne, ale neskôr pretekárov osviežili aj prehánky. Prvú šprintérsku prémiu Lotto si rozdelil logicky únik. Tri body bral Vakoč, dva Matysiak a jeden Kasperkiewicz. Zaujímavé tiež bolo, že náskok trojice neustále rástol a zhruba 50 kilometrov pred cieľom dosiahol sedem minút.
 
To sa však práve touto métou zmenilo. Na čele bol stále tím Ag2r s Hutarovičom, ale peltón výrazne zvýšil tempo. Kým únik šliapal rýchlosťou 47 km/h, pelotón ich stíhal rýchlosťou 52 km/h. Počas desiatich kilometrov tak stiahli z náskoku jeden a pol minúty.
 
Druhá Lotto prémia mala rovnaký priebeh a opäť najviac bodov bral Vakoč pred Matysiakom. Dostal sa tak do čela súťaže aktivity. Navyše Petr sa vybral na sólovú jazdu a vyzeral silný. Stále mal náskok štyri minúty a do cieľa už zostávalo necelých 30 kilometrov.
 
Začala sa doslova zbesilá naháňačka za Vakočom. Pelotón nasadil plný plyn, ale Petr svoju kožu nemienil predať zadarmo. Na varšavský okruh prišlo hlavné pole so stratou 2:36 a na zmazanie náskoku im zostávalo zhruba 13 kilometrov.
 
Vakoč však išiel ako o život. Nečudo, veď bojoval o dres celkového lídra pretekov. Bol by to obrovský úspech pre tohto pretekára. Išiel však výborne. Trochu to pripomínalo už legendárne úniky jeho kolegu Tonyho Martina. Do posledného kola išiel Petr s náskokom 1:44 a vyzeralo to veľmi nádejne.  
 
Fantastický Petr Vakoč to dokázal, zvíťazil v etape a ide do čela aj celkovom poradí. Určite ide o jeho životné víťazstvo. Pripomíname ešte raz, že vlani vo farbách Etixxu vyhral preteky Okolo Slovenska! Druhý preťal cieľovú čiaru Michael Matthews (Orica GreenEdge) a tretí Boris Vallee (Lotto). Velitsovci prišli do cieľa bez problémov v pelotóne so stratou 21 sekúnd na český talent.
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY:
1. vlajka VAKOČ Petr OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 5h 23' 54''
2. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 21''
3. albansko VALLEE Boris LOTTO BELISOL TEAM + 00' 21''
4. vlajka SINKELDAM Ramon TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 21''
5. vlajka HUTAROVIČ Jauhenij AG2R LA MONDIALE + 00' 21''
28. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 21''
43. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 21''
pelotón (107 ľudí) + 00' 21''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 2. ETAPE:
1. vlajka VAKOČ Petr OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 11h 11' 28''
2. vlajka HUTAROVIČ Jauhenij AG2R LA MONDIALE + 00' 27''
3. vlajka MAIKIN Roman RUSVELO + 00' 31''
4. albansko VALLEE Boris LOTTO BELISOL TEAM + 00' 33''
5. vlajka MORI Manuele LAMPRE - MERIDA + 00' 33''
24. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 37''
36. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 37''
favoriti na celkové poradie + 00' 37''
 
 
 
tour-de-pologne-2
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop