Na španielsky TT trón zasadol Tony Martin, Contador je už červený

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Pomerne dlhá časovka jednotlivcov mala ambíciu preskupiť rady na prvých priečkach v klasifikácii a od jej výsledkov potom mala závisieť taktika mnohých cyklistov v prichádzajúcich horských etapách. Po jej skončení sme teda vedeli, kto si bude musieť pripraviť ofenzívne vrchárske náboje a kto dokázal vyzvať na súboj Tonyho Martina.
     
10. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
2.9. utorok indiv. čas. ciel rovina Real Monasterio > Borja 36,7 km víťaz: T.Martin
 
 
Jazda proti chronometru sa skladala akoby z dvoch úsekov. Tým prvým bolo postupné stúpanie, po ktorom nasledovali veľmi priamočiare a rýchle pasáže, kde sa však pretekárom mohol postaviť do cesty vietor. Spomedzi prvých pretekárov vyčnievali najmä mladý kazašský jazdec Daniil Fominik z Astany a lotyšský reprezentant Gert Joear z Cofidisu, ale ani oni nedokázali zastaviť nástup novozélandského jazda Jesseho Sergenta (Trek), ktorý sa výsledným časom 48:15 prezentoval prvým skutočne vynikajúcom výsledkom. 26-ročný jazdec už dokázal v tejto disciplíne skončiť na treťom mieste v Romandii, takže pre tím Trek Factory bol oprávnene ďalším želiezkom v ohni v dnešnej etape.
 
Čoskoro sa postavili na trať aj obidvaja naši zástupcovia, na prvom meranom úseku na vrchole Alto del Moncayo bol rýchlejší Peter Sagan, ktorý zaostal za Sergentom 1:08, kým Martinovi Velitsovi namerali stratu 1:45. Po druhom meranom úseku sa sily medzi obidvomi jazdcami vyrovnali, pretože rozdiel medzi nimi bol iba sedem sekúnd, ale ich celková strata prekročila už dve minúty. Medzitým sme v cieli videli jedného z dnešných favoritov Adriana Maloriho (Movistar), ktorý však ani na jednom meranom úseku nestačil na priebežného lídra etapy a nakoniec finišoval na druhom mieste so stratou 54 sekúnd. 
 
Interný súboj dvoch slovenských jazdcov na tomto podujatí nakoniec vyhral Martin Velits, ktorý mal lepšiu druhú polovicu časovky a s výsledným časom 51:18 zaostal za vedúcim mužom vyše tri minúty. Strata Petra Sagana bola v cieli v 3:57 a jeho výsledný čas mal podobu 52:12. Ani jeden z nich teda nemohol pomýšľať na sympatické umiestnenie a týmto výkonom sa na konci mali zaradiť niekde do druhej časti štartového poľa. V tom momente už predvádzal svoju výkonnosť aj Fabian Cancellara, ktorý bol na prvom medzičase rýchlejší o osem sekúnd ako doterajší suverén etapy a jeho tímový kolega.
 
Spartakus na tejto trati dokázal, že časovku jazdiť nezabudol a hlavne na jej druhej, rýchlejšej časti predviedol perfektný výkon, ktorý ho posunul na prvé miesto s časom 47:13, teda o jednu minútu rýchlejším, ako bol ten Sergentov. A toto už bola poriadna výzva pre Tonyho Martina, ktorý sa práve rozbiehal na svojom časovkárskom stroji. Nemecký jazdec bol však už na prvom meranom úseku rýchlejší o šesť sekúnd a bol veľký predpoklad, že v ďalšom priebehu svoj náskok ešte upevní. 
 
V cieli musel byť so svojou jazdou veľmi spokojný Vasil Kiryienka, ktorý sa zaradil hneď za Cancellaru so stratou 47 sekúnd. Švajčiarsky jazdec už ale neodolal príchodu do cieľa  úradujúceho majstra sveta v tejto disciplíne, ktorý mu tak vrátil minuloročnú prehru z tohto podujatia, keď bol lepší o jedenásť sekúnd. Pri mene Tonyho Martina svietil vedúci čas 47:02 a mohol tam zostať až do samého konca etapy. 
 
Potom na prvom medzičase všetkých prekvapil Jerome Coppel z Cofidisu, ktorý síce nie je časovkárskym špecialistom, ale toto stúpanie ako dobrý vrchár zvládol perfektne a Martina porazil o desať sekúnd. Podľa očakávania však nedokázal udržať tento skvelý začiatok až do konca, ale aj tak v cieli zaostal len 1:30. Výborný výkon predviedol aj Cadel Evans, ktorý sa zaradil hneď za vedúcu dvojicu s mankom 49 sekúnd. Aj keď nebojuje v celkovej klasifikácii, tento výsledok môže mať blahodarný vplyv na jeho ďalšie účinkovanie na Vuelte.
 
Tony Martin neudržal vedúcu pozíciu prvého medzičasu po príchode jazdcov na celkové poradie, výborný čas tu predviedol aj Samuel Sánchez. Naopak, prekvapujúco tu zaostal cez jednu minútu Wilco Kelderman, ktorý patrí medzi výborných časovkárov. Oveľa horšie dopadol Esteban Chávez, ktorý tu stratil už 2:54, čo bol obrovský prepad. Rigoberto Urán zatiaľ potvrdzoval zlepšenie v tejto disciplíne a spolu so Sánchezom mali najlepšie časy. Purito zaostal za jazdcom tímu BMC 17 sekúnd, Fabio Aru  31 sekúnd.
 
Chris Froome prekonal tento kopec v podobnom čase ako Purito. Potom medzičas vylepšil Alejandro Valverde, ale najrýchlejším bol aj tak Alberto Contador, ktorý si tu vybudoval pred Froomom náskok 28 sekúnd a pred Quintanom 25 sekúnd. Lenže kolumbijský jazdec mal v zjazde nepríjemný a ťažký pád, po ktorom sa len veľmi ťažko dvíhal zo zeme. Aj keď sa dokázal vrátiť na svoj časovkársky stroj, bolo to v bolestiach a s veľkou časovou stratou.
 
Na druhom medzičase sa vyrovnal svojmu kolegovi na čele pretekov Rigoberto Urán, ktorý sa tak rozbehol k perfektnému výkonu. Samuel Sánchez udržal svoju snahu až do cieľa a mohol si tam vychutnať priebežné tretie miesto, keď dosiahol takmer identický čas ako Evans. Na druhom meranom úseku sa zväčšili rozdiely medzi favoritmi, Rodríguez strácal na Urána 56 sekúnd, Fabio Aru 1:12. V cieli sa potom objavili prvý dôležití pretekári, Esteban Chávez bol po dnešnom dni sklamaný, pretože zaostal až 5:45. Jeho krajan Rigoberto Urán bol určite mimoriadne spokojný, keď sa zaradil na tretie miesto so stratou 15 sekúnd na Tonyho Martina.
 
V priebehu etapy strácal aj Chris Froome, podobne ako Nairo Quintana. Naopak výborne jazdili Contador a Valverde, ktorí boli z jazdcov na GC popri Uránovi najsilnejší. Jazdec tímu Tinkoff-Saxo bol pomalší od Kolumbijčana na treťom medzičase o osem sekúnd. Fabio Aru zaostal v cieli 2:03, Purito bol o niečo rýchlejší a s mankom 1:49 predviedol slušný výkon. Veľkým povzbudením bol pre neho výkon Chrisa Frooma, ktorý bol od neho lepší len o 17 sekúnd.
 
Winner Anacona rovnako predviedol parádny výkon a v cieli zaostal len 1:45. Ešte lepšie bol na tom Alejandro Valverde, ktorému namerali manko 1:01, a po páde Quintanu sa celkom iste stal jasným lídrom tímu Movistar. Jedným z najväčších víťazov dnešného dňa bol aj Alberto Contador, ktorý v cieli stratil iba 39 sekúnd, a červený dres mal na dosah. Nairo Quintana bol spoločne s Etebanom Chávezom najväčším smoliarom etapy a po páde si pripísal významnú stratu cez štyri minúty.
 
Majster sveta v časovke Tony Martin nenašiel premožiteľa po Tour de France ani na Vuelte a jeho forma pred ďalšou majstrovskou časovkou je vynikajúca. To isté sa dá povedať aj o Fabianovi Cancellarovi, ktorý s ním zviedol tesný súboj a ktorý rovnako zameriava svoje ťaženie do Ponferrady, ale na cestné preteky. Rigoberto Urán sa definitívne zaradil medzi najsilnejších jazdcov proti chronometru v skupine borcov na GC, čím si dokázal vybudovať výbornú pozíciu v klasifikácii pred horskými etapami.
 
Najspokojnejším však môže byť Alberto Contador, ktorý sa po časovke trošku nečakane dostal na vedúcu pozíciu, čo je pre súperov pri jeho momentálnej forme nebezpečným momentom. Tí najsilnejší budú patriť z domácich radov, pretože Valverde a Rodríguez zajazdili na svoje pomery veľmi dobre túto disciplínu a môžu sa tak pripravovať na svoje očakávané útoky v kopcoch. Chris Froome ukázal, že jeho fazóna po zranení nie je vôbec na vysokej úrovni, preto bude mať pred sebou veľmi ťažkú úlohu, ak chce vybojovať víťazný primát. Ten sa výrazne vzdialil aj Nairovi Quintanovi, ktorého strata je už veľmi veľká, ale na druhej strane sa mu otvára cesta pre voľnejšiu jazdu.
 
Veľký skok do najlepšej desiatky dnes spravili Samuel Sánchez a Damiano Caruso, obidvaja predviedli nadštandardný výkon. Opačným smerom najďalej putoval Esteban Chávez, ktorému patrí osemnáste miesto s mankom 6:37. Martin Velits a Peter Sagan zbytočne neplytvali silami, takže veríme, že ich v nasledujúcich etapách uvidíme v aktívnych pozíciách. Zajtra čakajú na pretekárov veľmi strmé úseky na záverečnom stúpaní, takže pozície medzi najlepšími sa budú znovu otriasať v základoch.
 
 
VÝSLEDKY 10. ETAPY:
1. vlajka MARTIN Tony OMEGA PHARMA - QUICK-STEP  47' 02''
2. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING + 00' 11''
3.

URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 15''
4. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 39''
5. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 00' 48''
6. albansko EVANS Cadel link-ikonka link-ikonka BMC RACING TEAM + 00' 49''
7. vlajka KIRYIENKA Vasil SKY PROCYCLING + 00' 58''
8. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 01''
9. albansko SERGENT Jesse TREK FACTORY RACING + 01' 13''
10. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 32''
17. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 49''
82. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 04' 07''
92. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 04' 19''
122. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 05' 10''
    
 
CELKOVÉ PORADIE PO 10. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 36h 45' 49''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 27''
3. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 59''
4. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA + 01' 12''
5. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 18''
6. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 37''
7. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 01' 41''
8. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 02' 27''
9. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 02' 38''
10. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 02' 59''
11. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 03' 25''
12. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 03' 29''
148. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 1h 21' 09''
153. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 1h 22' 53''
                
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 10. ETAPE:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 87 bodov
2. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 74 bodov
3. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 71 bodov
28. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 16 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 10. ETAPE:
1. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 20 bodov
2. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA 18 bodov
3. vlajka COUSIN Jeróme TEAM EUROPCAR 13 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 10. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 12 bodov
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 16 bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 18 bodov
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
3-20-modre 25,4 km - Alto del Moncayo: 2,2 km (7,0 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2
 
 
Krátke preview etapy:
V štartovej listine máme Tonyho Martina, ktorý sa na dnešný deň snažil našetriť sily, takže o víťazovi nie je možné debatovať. Zvedaví budeme na Fabiana Cancellaru. Jeho dnešný výkon napovie medailovým ambíciám v Ponferrade. V prípade favoritov je to vždy rovnaká pesnička. Froome s Contadorom papierovo najsilnejší, prvý menovaný až s vidinou červeného dresu. Naopak, Rodríguez a Quintana so snahou nestratiť veľa. Časovka zmení pomer síl, ale nedá sa teraz predpovedať, či bude kľúčová. Ak prinesie Froomovi la roja, ktorú neskôr stratí, tak nebude.
 
 
Krátky opis trasy:
Po zaslúženom dni voľna sa pelotón prehupne do druhého týždňa 36,7 km dlhou individuálnou časovkou. Organizátori poriadne preveria schopnosti jednotlivcov. Od štartu pri kráľovskom kláštore Santa María de Veruela objavenom v 12. storočí začnú cyklisti stúpať na jedinú prémiu tretej kategórie Alto del Moncayo (2,2 km; 7,0 %). Po stúpaní bude terén klesať až do cieľového mesta Borja, kde Vuelta finišuje po prvý raz v histórii. Kilometer pred cieľom je pripravených niekoľko ostrých zákrut. Vyhrať ju tak môže iba ten najzručnejší. Uvidíme určite ďalšie väčšie odstupy medzi favoritmi.
 
 
vuelta-etapa-10
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

cialis 20mg (Neprihlásený užívateľ) - 11.06.2021 12:28:25
tadalafil cost walmart buy cialis pills generic tadalafil from uk
 
Náš eshop