Stredajší súboj favoritov vyhral Aru, Froome mal krízu, Quintana odstúpil

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Včerajšia časovka posadila na trón Alberta Contadora, ako vo svojich najlepších časoch. Teraz budú musieť jeho súperi niečo vymyslieť. Máme sa na čo tešiť, pretože El Pistolero nezvykne prehrávať, ale zranenie z Tour sa pri obrovskej a dlhotrvajúcej záťaži môže ukázať.
 
11. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
3.9. streda horská ciel rovina Pamplona > San Miguel 153,4 km víťaz: Aru
 
 
Cyklisti, ktorí považovali svoj časovkársky výsledok za neúspech, si mohli napraviť chuť už dnes. Čakalo ich desaťkilometrové stúpanie na Santuario de San Miguel de Aralar s priemerom 7,5 %. Podľa vyjadrení Naira Quintanu a jeho tímu Kolumbijčan včera neutrpel vážnejšie zranenia, ale nikdy neviete, ako sa po takom páde bude telo správať v cieľovom stúpaní na ďalší deň. To bol asi najväčší otáznik 11. etapy.
 
153-kilometrová porcia odštartovala v Pamplone už po 25-krát. Do tradičnej destinácie Vuelty sa pelotón vrátil predvlani po osemnástich rokoch pauzy, ktorú zaplnili bezosporu populárnejšie Býčie zápasy.
 
Únik bol dnes v kurze, takže sa o neho bojovalo od štartu, ale v prvej rýchlej hodine žiadny atak nevyšiel. Došlo však k hromadnému pádu na dvadsiatom kilometri, v ktorom sa opäť ocitol Nairo Quintana a preteky pre neho skončili. Po vzore Rodrígueza na Gire a Contadora s Froomom na Tour si, žiaľ, aj Vuelta pripísala veľkú obeť. Rozsah zranení zatiaľ nebol známy.
 
Na 59. kilometri bol ešte pelotón pohromade, a tak si to o šprintérsku prémiu mohli rozdať favoriti. Súboj Movistaru s Tinkoffom vyhral Alejandro Valverde a bral tri bonifikačné sekundy, pre Alberta Contadora ostali dve.
 
Dnešná etapa nebola osudná iba pre Quintanu, ale aj Stevena Morabita z BMC a pád postihol i Maxima Boueta (Ag2r), ktorý nosil na Vuelte trinástku. Štvrtým odstupujúcim bol Thibault Pinot. Jeden z hrdinov Tour. Za desať etáp odstúpili iba štyria pretekári, rovnaké číslo ako dnes.
 
ÚNIK DŇA
.sky14. Vasil Kirienka
(Team Sky)
Po 70 kilometroch to už začalo vyzerať nádejne s únikom. Malý náskok si vypracovala štvorka Elia Favilli (Lampre-Merida), Johan Le Bon (FDJ), Pim Ligthart (Lotto Belisol) Vasil Kirienka (Sky). Neskôr ich doplnil ešte oneskorenec Pello Bilbao z Caja Rural. Pelotón konečne "zastavil" a nastali pokojné chvíle etapy. Nie však nadlho. Postarala sa o to Kaťuša. Rusi ťahali pelotón, akoby bezhranične verili víťazstvu svojho lídra Joaquima Rodrígueza. Za pätnásť kilometrov sa vyšplhal náskok čelnej štvorice na 4,5 minúty, ale kvôli Kaťuši ihneď klesal.
 
To nenechalo chladným Vasila Kirienku, ktorý bol už iba podľa mena najsilnejším pretekárom a svojím kolegom ušiel. Jeho náskok nebol dve a pol minúty nebol príliš nádejný v zreteli etapového víťazstva. Za pokus to však určite stálo a snaha sa začala pretavovať do nádeje, pretože behom pár kilometrov rozšíril svoju výhodu na štyri minúty. Jeho prenasledovatelia ešte tiež nepovedali posledné slovo.
 
50 km pred cieľom začalo stúpanie Puerto de Lizarraga, ktoré malo síce iba 2,6 %, ale bolo veľmi nepravidelné. Posledné tri kilometre mali až šesť percent. Kirienka ich zvládol pravidelným tempom, ktorým je povestný, ale pred pelotónom mal iba tri minúty náskoku. Kaťuša nepoľavovala. Medzi lídrom a hlavným poľom ostali už iba Favilli s Bibaom.
 
Zjazd a následná rovina pod záverečné stúpanie Kirienku likvidovali. Proti obrovskej presile bojujúcej o pozíciu nemal šancu. Pod San Miguel de Aralar sa síce dostal ako prvý, ale iba so 40-timi sekundami náskoku. Čakalo nás záverečných desať kilometrov tvrdého boja najlepších.
 
Prvých 1400 metrov stúpania odstránilo Kirienku aj tri štvrtiny pelotónu a vpredu ostali iba najlepší. Už 6,5 km pred cieľom mal problém držať sa so skupinou Chris Froome, dobre aru-fabio-giro-2014-2nevyzeral ani Winner Anacona. Naopak, ako prví zaútočili Warren Barguil (Giant) s Robertom Gesinkom (Belkin). Francúzsky mladík sa vrátil dozadu, ale Gesink bojoval s minimálnym náskokom. Ďalším atakujúcim borcom bol Daniel Navarro (Cofidis), ktorého doplnil menovec Daniel Martin (Garmin). Stále bol cieľ ďaleko. Borci tohto sledu však napokon nehrali prvé husle a nastúpil Fabio Aru. Za ôsmym mužom poradia sa nespustil žiadny hurikán. Naopak, Contador s Valverdem sa ponúkali, kto bude ťahať. Rodríguez vyčkával na špurt. Zozadu sa vrátil aj Froome a vedel, že napriek veľkej kríze dnes nestratí.
 
Aru dokonale využil mierne taktizovanie a prišiel si po triumf, čím zdramatizoval boj o najlepšiu päťku. Výborný výkon talianskeho mladíka. Špurt o druhé miesto so stratou šiestich sekúnd vyhral Valverde pred Rodríguezom a Contadorom. Hneď za nimi finišoval Froome. Urán stratil ďalších sedem sekúnd. Malé manko si pripísali ešte Sánchez, Martin, Navarro i Gesink. Moreno pomáhal Rodríguezovi až do posledného kilometra a aj on ešte možno zabojuje o Top 10. Najslabšie z najlepšej desiatky zvládol dnešnú etapu Anacona, ktorý v cieli rátal so 74-sekundovým nákupom.
 
Naši sa dnes nemali kam ponáhľať. Ich výsledky vidíte v tabuľke. Peter Sagan prišiel do cieľa úplne na chvoste pretekov. Dúfajme, že tak našetril na nasledujúce dva dni.
 
Na čele poradia ostal Contador s dvadsiatimi sekundami na Valverdeho. Do dvoch minút sa zmestili Urán, Froome, Rodríguez a Sánchez. Anacona klesol zo štvrtej priečky na ôsmu. V žiadnej klasifikácii sa líder nemenil. Vrchársky dres naďalej ponesie Más z Caja Rural, Valverde bude biely a keďže sa už vrchári nebezpečne priblížili za vedúce trio bodovačky Degenkolb - Bouhanni - Matthews, signalizuje to príchod rovinatej etapy. Tá sa zajtra odjazdí v meste Logroňo.
 
Nairo Quintana má zlomenú lopatku, ktorá si vyžiada operáciu. Viac informácií prnesieme v našom tradičnom sumári, ktorý každý deň vychádza o polnoci.
 
 
VÝSLEDKY 11. ETAPY:
1. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM 3h 41' 03''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 06''
3. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 06''
4. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 06''
5. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 07''
6. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 13''
7. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 00' 15''
8. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 00' 15''
9. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 00' 16''
10. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 21''
11. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 00' 25''
12. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 49''
13. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 56''
14. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA + 01' 14''
16. vlajka KELDEERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 01' 35''
89. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 11' 34''
183. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 19' 29''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 11. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 40h 26' 56''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 20''
3. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 08''
4. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 21''
5. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 35''
6. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 01' 52''
7. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 02' 13''
8. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA + 02' 22''
9. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 02' 55''
10. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 03' 51''
11. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 03' 59''
12. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 04' 26''
13. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 04' 56''
14. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 05' 00''
140. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 1h 32' 39''
159. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 1h 42' 18''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 11. ETAPE:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 87 bodov
2. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 74 bodov
3. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 71 bodov
34. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 16 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 11. ETAPE:
1. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 20 bodov
2. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA 18 bodov
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 18 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 11. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 9 bodov
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 12 bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 20 bodov
 
 
 
 
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
3-20-modre 32 km - Puerto de Lizarraga: 18,3 km (2,6 %)
1-20-modre Cieľ - Santuario de San Miguel de Aralar: 9,9 km (7,5 %; max. 14 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Ak by existovali stávky na to, kto sa dnes objaví v úniku, Alessandro De Marchi by mal asi najnižší kurz. Talian z družiny Cannondale prežíva životnú sezónu a minulý piatok opäť raz ukázal, že je majstrom dlhých únikov. Predpokladáme, že etapu ukoristí práve unikajúca skupina. Každý tím sa do nej bude snažiť dostať človeka. Domáci Baskovia ako Amets Txurruka budú schopní takmer položiť život. Možno to opäť bude skúšať Ryder Hesjedal. Medzi favortmi opäť nastanú menšie rozdiely, ale netrúfame si odhadnúť výsledky. Dosiaľ každý horský dojazd niečim prekvapil.
 
 
Krátky opis trasy:
Po individuálnej časovke si favoriti nevydýchnu ani dnes. Ďalšia etapa, v ktorej si nemôžu dovoliť ani sebamenšie zaváhanie, pretože by ich to mohlo mrzieť až do konca. 153,4 km dlhá horská etapa štartuje v metropole provincie Navarra. Prvých 100 kilometrov je v podstate po rovine, avšak potom prichádza prvé z dvoch stúpaní, a to na Puerto de Lizarraga (18,3 km; 2,6 %), kde je prudší iba záver. Po výstupe si pretekári budú môcť "vydýchnuť" v krátkom zjazde, po ktorom sa pred nimi objaví finále dňa. Očakávame ďalší veľký súboj, stúpať sa bude do výšky 1 210 m.n.m., neďaleko Pyrenejí. Alto de San Miguel de Aralar (9,9 km; 7,5 %, max. 14 %) dá poriadne zabrať!
 
 
vuelta-etapa-11
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

cialis without a doctor prescription (Neprihlásený užívateľ) - 07.06.2021 18:59:35
tadalafil tablets cialis tadalafil tablets ip
 
Náš eshop