13. etapu zakončil súboj vrchárov, zvíťazil Navarro, favoriti bez strát

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Deň pred kľúčovými horskými pasážami nasadili organizátori etapu so zaujímavým dojazdom, ktorý bol pre šprintérov príliš ťažký a pre jazdcov na GC zas neponúkal ideálnu príležitosť, ako si polepšiť proti svojím súperom, ak teda nevezme v úvahu bonusové sekundy. Práve preto dnes bolo možných hneď niekoľko scenárov.
   
13. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
5.9. piatok kopcovitá ciel rovina Belorado > Obregón 188,7 km víťaz: Navarro
 
 
Táto kopcovitá etapa pritiahla pozornosť niekoľkých veľmi silných pretekárov, ktorí sa chceli dostať do úniku. Už po troch kilometroch sme pred pelotónom videli jazdiť Petra Sagana, Luisa Leona Sáncheza a Damiana Cunega, ktorých pohyb postupne vytvoril čelnú skupinu jedenástich pretekárov, ktorá sa však formovala trošku dlhšie. Keďže v nej nemali zastúpenie tímy ako Orica a Europcar, práve tieto dva celky sa potom snažili držať utečencov pod prísnou kontrolou a spoločne s úsilím Movistaru ich odstup nepresiahol tri minúty.
 
V úniku sa predstavili ešte Lutšenko (Astana), Borghini (Cannondale), Clement (Belkin), Stuyen (Trek), Gaudin (Ag2r), Breen (Lotto-Belisol), Wyss (BMC) a Thomson (MTN-Qhubecka). Peter Sagan sa teda rozhodol vyskúšať formu na svojom obľúbenom profile, keď tesne pred cieľom stál krátky, ale prudký kopec s náročnými úsekmi, na ktorých patrí medzi najsilnejších cyklistov, takže sme boli zvedaví, ako sa
25°C
 na ňom predvedie. Ešte pred Vueltou sa vyjadril, že sa pokúsi zabojovať o víťazstvo v etape v jej druhej časti, preto sa dnes rozhodol atakovať takýmto spôsobom. Jeho veľkou výhodou bola prítomnosť spolujazdca Borghiniho v úniku, ktorý mal ťahať v tejto vedúcej skupine, kým on bude šetriť sily na kľúčové okamihy.
 
Spoločnosť mu robil veľmi nepríjemný Luis Leon Sánchez, ktorý jazdí v kopcovitých etapách ako ryba vo vode. Pamätáme si na trinástu etapu Tour de France z roku 2012, keď boli títo dvaja borci rovnako v úniku a skúsenejšiemu španielskemu jazdcovi sa podarilo využiť chvíľkovú Saganovu nepozornosť. Pre slovenského šampióna boli nebezpečnými aj Damiano Cunego, ktorý dnes mohol len prekvapiť, alebo silný klasikár Danilo Wyss.
 
Predpoklady týchto jazdcov boli jedna vec, ale za nimi sa nachádzal veľmi silný pelotón, kde miešali karty hlavne Orica a Movistar, ktorí im netúžili darovať veľký odstup. Austrálsky celok chcel dostať do dnešného finišu Michaela Matthewsa, ktorému sa už podarilo vyhrať podobne náročnú tretiu etapu, španielske zoskupenie zas chcelo využiť posledné stúpanie na Valverdeho atak, ktorým by si rád vybojoval bonifikačné sekundy.
 
Na prvej šprintérskej prémii únik nemal dôvod bojovať o ponúkané body, prvý prekročil túto líniu Stef Clement. Potom už čakali na vedúcu skupinu
HLAVNÝ ÚNIK DŇA
.bmc14. Danilo Wyss
(BMC)
.alm14. Damien Gaudin
(Ag2r)
.ast14. Alexej Lutšenko
(Astana)
.lam14. Damiano Cunego
(Lampre-Merida)
.cjr14. LL Sánchez
(Caja Rural)
rozhodujúce okamihy, pretože sa pred nich postavili tri kopce, na ktorých sa malo ukázať, či si udržia šancu bojovať o etapový triumf. Ale vzhľadom na náročnosť profilu bol ich odstup veľmi malý.
 
Ešte pred prekonaním prvého stúpania prišla informácia, že z pretekov odstúpil Jurgen van den Broeck, ktorý tu mal pomáhať Maximovi Monfortovi v boji o celkovú klasifikáciu. Na jeho vrchole si utečenci dokázali udržať svoj odstup, vrchársku prémiu vyhral Luis Leon Sánchez a vedúca skupina si mohla trošku vydýchnuť pred ďalším kopcom. Naháňačka pokračovala aj na dnešnom najkratšom stúpaní, Orica jazdila stále v odhodlanom režime a na vrchole stiahla odstup na dve minúty. Najviac vrchárskych bodov bral znovu LL Sánchez. Po krátkom zjazde sa museli pretekári pripraviť na najťažší kopec.
 
Toto si uvedomili aj najsilnejší borci v úniku a chceli sa zbaviť svojej najslabšej zložky. Najskôr teda zaútočil Alexej Lutšenko, za ktorého sa zavesili iba Cunego, Sánchez, Wyss a Gaudin. Táto pätica potom jasne zvýšila tempo na tomto stúpaní a podarilo sa jej mierne zväčšiť odstup od pelotónu. Na ostatných jazdcov z brejku, vrátane Petra Sagana, čakal už iba veľmi rýchlo idúci hlavný balík. Náš zástupca sa tam vrátil 44 kilometrov pred cieľom.
 
Austrálsky celok išiel skutočne vynikajúco, čo pociťovali nielen najbojovnejší utečenci, ale aj mnohí jazdci v pelotóne, pre ktorých už na tomto stúpaní skončila dnešná etapa. Medzi nimi bol aj Peter Sagan. V prednej skupine však hlásil problémy aj dobrý časovkár a tempár Damien Gaudin. Aj tretiu horu pokoril ako prvý LL Sánchez, na čele zostávala päťčlenná skupina, ktorá nedovolila stiahnuť svoj náskok od pelotónu pod dve minúty. Medzi týmito dvomi partiami sa ešte nachádzali Maté (Cofidis) a Mederel (Europcar), ktorí zaútočili z hlavnej skupiny na tomto kopci. Toto bol posledná náročná prekážka, ktorú museli cyklisti prekonať pred tým, ako si zmerajú sily pred samotným vzrušujúcim finále.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom sa prekvapujúco dostal na čelo pelotónu tím FDJ a začal sťahovať odstup utečencov, a to z jednoduchého dôvodu, pretože Nacer Bouhanni prežil prejdené kopce a chcel vyhrať etapu. Vedúca skupina preto dostala nového súpera. Tesne pred záverom dnešného dňa odstúpil z pretekov aj Kenny Elissonde, ktorý v minulom roku vyhral etapu na Anglíru. Najviac síl mal z utečencov bývalý majster sveta do 23 rokov Alexej Lutšenko, ktorému sa podarilo vzdialiť od svojich súperov. Ale pelotón bol veľmi blízko. Sedem kilometrov pred cieľom už boli všetci pohromade a čakali na záverečný kopec.
 
Prvý útok predviedol Gianluca Brambilla, za ním to vyskúšal Daniel Navarro, ktorý vyzeral byť veľmi silný. Pelotón sa medzitým rozsypal na márne kúsky. Rozdali si to aj jazdci na GC, najskôr útočil  Purito, potom to skúšal aj Froome, ale hlavní favoriti zostávali pri sebe.
 
navarro-daniel-cofidisDaniel Navarro z Cofidisu to nakoniec udržal až do cieľa a pripísal si veľké víťazstvo svojej kariéry. Druhý dorazil Daniel Moreno, tretí skončil Wilco Kelderman. Medzi favoritmi na celkové víťazstvo sa netvorili veľké medzery. Ani jeden z našich zástupcov neútočil na vysoké priečky v dnešnej etape, Peter Sagan po dlhej účasti úniku finišoval na samom konci pretekov, ale táto snaha istotne splnila účel.  
 
O víťazovi dnešnej etapy podľa predpokladov rozhodlo záverečné stúpanie, na ktorom predviedol parádny útok Daniel Navarro, na ktorý nikto nedokázal reagovať. Domáci borec tak pred kľúčovou časťou Vuelty ukázal, že je vo výbornej forme a jeho cesta do najlepšej desiatky vôbec nie je stratená.
 
Posledný kopec bol síce prudký, ale nie dostatočne dlhý na to, aby vytvoril medzi favoritmi nejaké rozdiely, ktorí tak finišovali plece pri pleci. V aktívnom prevedení sme videli aj Chrisa Frooma, na ktorom je poznať, že sa dostáva každým dňom do lepšej formy. Prekvapením bol výkon Nacera Bouhanniho, ktorý sa v tomto súboji umiestnil na piatom mieste.
 
V celkovom poradí zostávajú pozície nezmenené, všetci adepti na celkový triumf tak môžu byť radi, že pred tromi mimoriadne ťažkými horskými etapami zbytočne nestratili nijaký čas. Už zajtra sa pelotón presunie do Astúrie, kde sa odohrajú najočakávanejšie etapy tohtoročnej Vuelty. Do čela bodovacej súťaže sa pomaly posúva Alejandro Valverde, ktorý môže prichádzajúce etapy využiť aj na útok na prvé miesto.     
 
 
VÝSLEDKY 13. ETAPY:
1. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 4h 21' 04''
2. vlajka MORENO Daniel KATUSHA TEAM + 00' 02''
3. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 02''
4. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 05''
5. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ + 00' 05''
6. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 05''
7. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 05''
8. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 05''
9. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 00' 05''
10. vlajka BRAMBILLA Gianluca OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 05''
11. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 05''
12. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 05''
135. vlajka Velits Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 14' 43''
179. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 15' 43''
   
            
CELKOVÉ PORADIE PO 13. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 48h 59' 23''
2. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 20''
3. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 08''
4. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 01' 21''
5. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 01' 35''
6. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 01' 52''
7. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 02' 13''
8. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA + 02' 22''
9. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 02' 55''
10. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 03' 51''
11. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 03' 59''
12. vlajka NAVARRO Daniel COFIDIS SOLUTIONS CREDITS + 04' 26''
13. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 04' 53''
14. vlajka KELDERMAN Wilco TEAM GIANT - SHIMANO + 04' 56''
147. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 1h 47' 17''
161. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 1h 57' 56''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 13. ETAPE:
1. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 112 bodov
2. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 90 bodov
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 78 bodov
19. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 30 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 13. ETAPE:
1. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 20 bodov
2. ANACONA Winner LAMPRE - MERIDA 18 bodov
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 18 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 13. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 8 bodov
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 1č bodov
3. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 22 bodov
 
  
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
3-20-modre 79 km - Alto Estacas de Trueba: 11 km (3,1 %)
3-20-modre 57 km - Puerto de la Braguía: 6 km (6,1 %)
2-20-modre 37 km - Alto del Caraco: 10,5 km (5,5 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Na dnešnú etapu sme s blaženým pohľadom pozerali od ohlásenia štartu Petra Sagana na Vuelte. O kilometroch, metroch a sklonoch si prečítate nižšie, základným problémom Petra, Phila Gilberta, Fabiana Cancellaru a spol. bude likvidácia úniku, ktorý môže byť veľmi nebezpečný. Ak sa do neho nebudú pokúšať dostať už menovaní borci, prečo nie Tony Martin, Adam Hansen či Alessandro De Marchi. Kto bude chcieť zvíťaziť, bude musieť byť v správnom čase na správnom mieste a možno bojovať od štartu. Alebo sa opierať o podporu silného tímu v kombinácii s ďalšími celkami. Bude to veľká bitka hodná Grand Tour a nám ostáva veriť, že v nej bude hrať výraznú rolu aj žilinský odchovanec.
 
 
Krátky opis trasy:
Etapa s poradovým číslom trinásť je vhodná pre namotivovaného cyklistu, ktorý si prišiel na Vueltu po etapový vavrín, ale hlavne pre odolných špurtérov. 188,7 km dlhá etapa má na trase pripravené tri stúpania a cieľ do mierneho kopca. Cyklisti odštartujú z dedinky v regióne Castile a León. Hlavná časť bojov príde po úvodnej stovke kilometrov, kedy pelotón začne stúpať na Alto Estacas de Trueba (11 km; 3,1 %). Po zjazde je pripravené najkratšie bodované stúpanie zo všetkých troch dnešných, Puerto de la Braguía (6 km; 6,1 %). Posledné stúpanie na Alto del Caraco (10,5 km; 5,5 %) sa nachádza 37 km pred cieľovým mestom. Po ňom čaká pretekárov prevažne klesanie, až prídu po métu 2,5 km pred cieľom. Tam sa nachádza 700-metrový úsek s priemerom 24 %! Obregón tak sľubuje veľmi zaujímavý a nevyspytateľný finiš, keďže po tomto šialenom úseku ostáva do cieľa 1,8 km.
 
 
vuelta-etapa-13
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop