MS: Kwiatkowski získal titul atakom v zjazde, Sagan 43. + vyjadrenia a foto

4.9.2014, 08:00 | Preteky vo svete | L. Timko a T. Šandor
Disciplína: Preteky mužov Elite na MS 2014 v Ponferrade
Majster sveta 2014:  Michal Kwiatkowski (Poľsko)
Vlanajší víťaz: Rui Costa (odkaz)
Dátum a čas: Nedeľa, 28. september 2014, od 10:00
Trasa a dĺžka: Ponferrada > Ponferrada; 254,8 km (14 okruhov)
Počet nastúpaných metrov: 4284 m
Slováci: Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling), Peter Velits (BMC Racing Team), Martin Velits (Omega Pharma - Quick-Step)
Úvod/preview k tejto disciplíne: TU!
Štartová listina: TU!
PP na Dvojke RTVS: od 12:00, komentujú Vladimír Genda, Matej Vyšňa a Martin Riška
 
 
Na trati hlavných pretekov celých majstrovstiev sveta sme mali troch zástupcov, Peter a Martin Velitsovci boli úplne k dispozícii Petrovi Saganovi, ktorý prišiel do Ponferrady so skromnými vyhláseniami, ale určite s veľkými ambíciami. Na cyklistov jednoznačne čakala najväčšia porcia okruhov, nepríjemnou správou však bolo, že na trati sa hneď od začiatku objavili dažďové kvapky, ktoré mali byť nebezpečné najmä počas obidvoch technických zjazdov.
 
Ešte pred štartom zaujala česká dvojica Jan Bárta - Zdeněk Štybar, ktorá nestihla predstavenie svojho tímu. Na pódiu sa objavil Petr Vakoč sám. Prezident ČSZ Marián Štetina neskrýval rozhorčenie. Naopak, Slováci boli v pohode. Všetko stihli. Saganov otec Ľubomír stihol Petrovi udeliť požehnanie.
 
Prvý okruh síce odštartoval celkom rýchlo, ale nevideli sme veľkú drámu pri vytváraní úniku. Pred stúpaním Mirador už jazdila na čele pretekov štvorica cyklistov, ktorú mohol pelotón bez väčších slovensko-bidonyvýčitiek pustiť pred seba. Vpredu sa objavili Carlos Quintero (Kolumbia), Matija Kvasina (Chorvátsko), Zydrunas Savickas (Litva) a Alexander Polivoda (Ukrajina). Tohto ukrajinského pretekára si pamätáme z tohtoročných Okolo Slovenska, ktoré sa mu podarilo zvíťaziť. Celkový triumf si vybojoval v druhej etape, ktorú vyhral a po ktorej si svoj náskok udržal až do Bratislavy. Zaujímavosťou bolo, že v tom istom úniku sa objavil aj Matija Kvasina, ktorý si z Okolo Slovenska odniesol celkovú tretiu pozíciu. Pre nás je to výborná reklama, pretože v televíziách po celom svete menovali aj úspechy Alexandra Kalivodu a naše podujatie bolo medzi nimi. Zo silných celkov vyslala dopredu svojho pretekára iba Kolumbia, ktorá bude chcieť svojím rýchlym konkurentom znepríjemniť toto podujatie. Ostatné favorizované tímy šetrili svoje kapacity na druhú polovicu pretekov.
 
Náskok vedúcej skupiny postupne stúpal, na čele pelotónu sa pohybovali nemeckí jazdci, ale ešte bolo dostatok času na systematickú kontrolu utečencov, pretože táto štvorica nemohla ani zďaleka pomýšľať na dnešný úspech.
 
Občerstvovanie bolo povolené od štvrtého okruhu a Maroš Hlad v bufete č. 1, ktorý sa nachádza za prvou zákrutou, mal pripravené prvé taštičky. Nášmu najskúsenejšiemu masérovi pomáhal fyzioterapeut MŠC CK Žiar nad Hronom Tomáš Liška. V druhom bufete boli Ladislav Velits a dukláci Juraj Moško a Vladimír Mikuš. Ján Valach mal v mechaničáku pripravené bidony a ryžu.
 
Keď cyklisti zbadali dnešné podmienky, museli si spomenúť
14°C
na minuloročné majstrovstvá vo Florencii, kde už dosť náročný okruh dážď ešte viac skomplikoval. A to isté mohlo platiť aj pre dnešný záver pretekov, pretože teplota len trinásť stupňov a veľká dĺžka museli zanechať na jazdcoch nejakú stopu. Medzitým si únik vypracoval až 13-minútový odstup. Potom prekvapujúco z pelotónu zaútočil grécky jazdec Gergios Bouglas, ktorý sa umiestnil medzi dve skupiny.
 
Do prvého menšieho pádu sa zaplietol Vincenzo Nibali, pelotón však spomalil tempo a taliansky jazdec sa vrátil späť medzi všetkých ostatných favoritov. Už 180 kilometrov pred cieľom poslali svojich jazdcov dopredu Poliaci a Nemci, ktorí mali nielenže zastaviť narastajúci odstup utečencov, ale aj postupne vyčerpávať konkurenciu. Po dvoch hodinách pretekania prestalo pršať, čo muselo pretekárov upokojiť. Poľská reprezentácia usilovne pracovala na čele pelotónu, ale vedúca skupina si udržiavala svoj veľký odstup, čo bol typický obrázok prostrednej časti majstrovských pretekov. Sily začali ubúdať gréckemu cyklistovi Bouglasovi, ktorý sa mal čoskoro vrátiť do pelotónu.
 
polska-repre-v-pretekoch-eliteZáver siedmeho okruhu videl 12-minútový náskok vedúcej štvorice, ktorý veľmi pomaly klesal. Jazdci sa dostali do druhej polovice pretekov a my sme čakali, kedy najsilnejšie tímy začnú vyťahovať svoje zbrane. Pretekári našich severných susedov stiahli odstup pelotónu na polovicu, ostatné celky boli z ich prácou evidentne spokojní, pretože ani jeden z nich zatiaľ neposlal na čelo svojho zástupcu. Utečenci už boli v úniku predlhých 150 kilometrov a ich výkonnostný rezervoár sa musel čoskoro minúť. Naši traja zástupcovia zatiaľ jazdili pohodlne v pelotóne a čakali, ako sa budú preteky postupne vyvíjať.
 
Potom začalo opäť mierne popŕchať a cesty sa znovu stávali náročnejšími. Z toho dôvodu v desiatom kole sa vytiahlo dopredu niekoľko tímov, aby chránilo svojich favoritov. Osemdesiat kilometrov pred cieľom začala ťahať hlavnú skupinu talianska reprezentácia, čo znamenalo, že za chvíľu sa na trati objavia prvé selekcie. Medzi jazdcami v problémoch sa objavil aj Martin Velits, tempo na kratšom stúpaní nevydržali ani Greipel, Froome, Thomas, van Garderen, Evans, Betancur.
 
Talianska squadra rozbehla preteky vo veľkom štýle, na mokrých cestách sa pelotón v zjazde pred cieľom poriadne natiahol. Naši obidvaja Petrovia jazdili pri sebe, čo bolo veľmi dôležité pred prichádzajúcimi kľúčovými úsekmi. Únik mal pred sebou posledné kilometre, preto sa Carlos Quintero rozhodol pre sólový atak. Útoky sme videli aj v pelotóne, keď sa dopredu na dlhšom kopci dostala dvojica z talianskeho celku Fabio Aru a Giovanni Visconti, spolu s nimi tam bolo aj niekoľko iných pretekárov, čo len vyprovokovalo ďalšie ataky a hlavný balík bol rozdrobený. Tieto pohyby zlikvidovali aj pôvodný únik a v daždivom počasí sa tak začalo rozhodovať o osude týchto pretekov.
 
Na konci desiateho okruhu sa nachádzalo vpredu 12 jazdcov, na čelo hlavného balíka sa preto postavil austrálsky celok, ktorý mal pred sebou cieľ stiahnuť 20-sekundový náskok. Peter Sagan a Peter Velits boli v pelotóne. Kennaugh, Wellens, Martin, Juul Jensen, Trofimov, Boasson Hagen, Geschke, Vanmarcke, Albasini, Visconti, Caruso, Navarro tvorili veľmi silnú vedúcu skupinu. Avšak zlá spolupráca vo vedúcej skupine a výnimočné tempárske schopnosti Tonyho Martina vyslali do samostatného úniku nemeckého pretekára, ostatní jedenásti cyklisti zostávali pred hlavnou skupinou, kde bolo približne sto ľudí.
 
Dvanásty prejazd cez Mirador priviedol Tonyho Martina späť do pôvodnej skupiny, pelotón v tom momente na nich strácal 42 sekúnd. Tim Wellens v nej už nefiguroval.  Peter Sagan sa v pelotóne držal pri favoritoch, Peter Velits bol rovnako súčasťou hlavného balíka. Do cieľa zostávali len dve kolá. Na dlhšom stúpaní boli nakoniec pelotónom pohltení aj poslední utečenci Visconti a Kennaugh, ale to neznamenalo upokojenie situácie. Práve naopak. Vpredu sa objavili de Marchi, Gautier a Valgren. Po druhom kopci na okruhu bol tesne za nimi Vasil Kiryienka, ten ich doplnil na začiatku poslendého kola. Pelotón strácal na vedúce trio už 57 sekúnd, Peter Velits z neho vypadol na konci predposledného okruhu. 
 
Silná štvorica na čele mala pred poslednými kilometrami sľubnú časovú výhodu, za nimi sa ešte nachádzala skupina šiestich jazdcov. Hlavný balík, v ktorom zostal už iba Peter Sagan, nemal pred sebou veľa času, aby zlikvidoval svoju stratu. Najskôr sa mu podarilo pohltiť prvú skupinu utečencov, potom prišiel na rad zložitejší oriešok. Na dlhšom kopci jazdili na jeho čele Španieli, odstup išiel postupne dole.
 
Predposledný kopec neukázal žiadny atak z balíka, ten sa však pod vplyvom zvyšujúceho sa tempa poriadne okresal. Štyria jazdci na čele mali náskok desať sekúnd, pelotón mal teda veľké šance na ich pohltenie. Práve vtedy v zjazde zaútočil Michal Kwiatkowski, ktorý dobehol vedúcu skupinu a pred posledným stúpaním mal pred hlavným balíkom náskok sedem sekúnd. Na vrchole to bolo už jedenásť, ale za ním bola rozbehnutá skupina silných cyklistov. Peter Sagan sa na samom čele už nepohyboval.
 
Poľského jazdca naháňali Valverde, Breschel, Gilbert, Gallopin, Gerrans a van Avermaet. Michal Kwiatkowski to nakoniec dokázal a vyhral majstrovstvá sveta! Na druhom mieste so stratou jednu sekundu finišoval Simon Gerrans, tretí skončil domáci borec Alejandro Valverde. Peter Sagan skončil na 43. mieste so stratou 42 sekúnd, Peter Velits dorazil do cieľa na 87. priečke s mankom cez trinásť minút. Jeho brat Martin sa v cieli neobjavil. Slováci v pretekoch nemali žiadny technický problém ani pád, ak nerátame pád jedného bidonu s obsahom, ktorý Peter Sagan nechytil na bufete od Tomáša Lišku.
 
Michal Kwiatkowski vyťažil z výbornej tímovej podpory maximum, pretože jeho kolegovia jazdili na čele pelotónu doslova hodiny a kontrolovali odstup utečencov. Na konci využil taktizovanie a váhanie najsilnejších celkov na trati a v krátkom zjazde medzi dvomi stúpaniami si vytvoril rozhodujúci náskok, ktorý si udržal aj na poslednom kopci, aj pred cieľovou čiarou. Vďaka tomuto odvážnemu ataku si vybojoval najväčšie víťazstvo kariéry a tie ďalšie by mohli prísť už na budúci rok na slávnych ardenských klasikách.
 
ponferrada-2014-podium-boxSelekcia najväčších favoritov prišla veľmi neskoro, v podstate až na poslednom kopci útočil Alejandro Valverde a Simon Gerrans, ku ktorým sa pridali tí borci, ktorí mali najviac síl. Austrálsky jazdec preukázal výbornú formu, pretože Valverde ako výborný vrchár sa ho nedokázal zbaviť na kopci a v cieli už potom nebolo pre neho problém vyšprintovať si striebornú medailu. Tretie miesto pre domáceho jazdca Alejandra Valverdeho nemusí byť sklamaním, skúsený jazdec v silnej konkurencii naopak znovu potvrdil svoje výnimočné kvality. Získal tretiu medailu v rade, celkovo šiestu na MS, no zlato mu stále uniká.
 
Z našich reprezentantov sa najdlhšie držal na čele pretekov Peter Sagan, tam zostal až do úplne poslednej selekcie na záverečnom kopci, kde však nemal dostatok síl, aby nasledoval Valverdeho a spol. Potom už prišiel do cieľa vlastným tempom, keďže bitka o medailu pre neho skončila práve na tomto stúpaní. Dnes jednoducho nemal potrebnú výkonnosť, aby prežil všetky selekcie. Peter Velits sa držal v hlavnom balíku do predposledného kola, potom jeho misia skončila a do cieľa dorazil so stratou trinástich minút. Púť Martina Velitsa bola prerušená ešte skôr.
 
Majstrovská trať bola nakoniec najvhodnejšia pre klasikárov, šprintéri a ani klasickí vrchári sa nedokázali na konci udržať na predných pozíciách. Potvrdením tohto tvrdenia je prvých sedem miest, kde boli nakoniec najúspešnejší tí najchytrejší a najrýchlejší. Prekvapením, ale zároveň aj potvrdením dobrej formy z druhej časti sezóny bol výkon Mattiho Breschela, ktorý môže byť v budúcom roku výraznou podporou v klasikách pre Petra Sagana. Prvú dôležitú akciu rozbehol taliansky tím, ktorý sa snažil dostať do útokov svojich jazdcov, čo sa im aj darilo, ale v konečnom dôsledku na konci nemali nikoho, kto by vyšiel záverečný kopec medzi prvými. Najlepšie z nich skončil šprintér tímu Bardiani Sonny Colbrelli na trinástom mieste, ktorý si miesto na MS vybojoval na poslednú schvíľu. Aj ďalším jazdcom v poradí bol rýchly jazdec, a to Daniele Bennati.
 
Odolní špurtéri stratili šancu bojovať o celkový triumf na záverečnom kopci, tým najsilnejším bol v menšej skupine Alexander Kristoff, ktorý dokázal poraziť Johna Degenkolba. Prekvapujúco dobre išiel aj Nacer Bouhanni, ktorý sa v tomto roku náramne zlepšil v kopcoch. Veľmi dobrým výkonom sa prezentovali aj dvaja mladíci Michael Valgren a Petr Vakoč.
 
Medzi sklamaných môžeme zaradiť starých harcovníkov Toma Boonena a Fabiana Cancellaru. Zvlnená trasa bola nad sily belgického pretekára a Spartakus nedokázal na záverečnom kopci zachytiť útok najsilnejších cyklistov. Majstrovstvá nevyšli Kolumbijčanom, ktorí sa ani nepokúsili urobiť ťažký priebeh pre svojich súperov, i keď Rigoberto Urán skončil v hlavnej skupine. To bolo miestom rozlúčky s dúhovým dresom pre Ruia Costu, ktorý v tomto roku nebol schopný nasledovať Valverdeho pohyb. Český borec Zdeněk Štybar a aj Daniel Martin patrili tiež do širšieho okruhu favoritov, ale ich minútové straty nesvedčili o najlepšej kondícii.
 
 
Audio: Martin Velits:
{play}images/music/ponferrada-elite-velits-martin.mp3{/play}
 
Audio: Peter Velits:
{play}images/music/ponferrada-elite-velits-peter.mp3{/play}
 
Audio: Peter Sagan:
{play}images/music/ponferrada-elite-sagan-peter.mp3{/play}
 
Audio: Ján Valach:
{play}images/music/ponferrada-elite-valach-jan.mp3{/play}
 
Audio: Ladislav Velits:
{play}images/music/ponferrada-elite-velits-laco.mp3{/play}
 
Ospravedlňujeme sa, že vyjadrenia sú v zlej kvalite kvôli naštartovanému autobusu v pozadí. V daždi nebolo možné ísť na iné miesto...
 
 
Michal Kwiatkowski: "Môj tím odviedol neuveriteľnú prácu. Pred začiatkom som im povedal, že potrebujem ich pomoc. Posledné metre boli potom neuveriteľné. Som veľmi šťastný. Môj útok nebol pripravený, ale nechcel som nechať príležitosť odísť preč. Bolo to riskantné, ale podarilo sa. Videl som preteky U23, takže som vedel, že po záverečnom kopci sa dá vydržať na čele až do cieľa. Na ňom som vydal zo seba všetko, a aj keď som mal len malý náskok, podarilo sa mi ho udržať. Vôbec som sa nepozeral za seba, nevedel som, ako ďaleko sú súperi. Díval som sa len na cestu."    
 
Simon Gerrans: "Som spokojný s výsledkom, ale aj mierne sklamaný. Prežil dom veľmi dobré preteky, mal som skvelú podporu spolujazdcov, neviem, ako sa im odvďačím. Keď mal Kwiatkowski na vrchole svoj náskok, vedeli sme, že bude ťažké dobehnúť ho. A kilometer pred cieľom sme si boli istí, že ideme bojovať len o druhé miesto."
 
Alejandro Valverde: "Na konci som videl, že to bude náročné, pretože aj keď boli preteky veľmi ťažké, niektorí šprintéri stále zostávali v hlavnom poli a my sme ich len veľmi ťažko odtiaľ dostávali preč. Na trati mohol byť prudší sklon, ale nemôžem sa sťažovať, podmienky boli rovnaké pre všetkých. Národný tím bol perfektný. Chcel som na poslednom kopci útočiť a bojovať o víťazstvo v menšej skupine, ale nemôžete kontrolovať všetko. Kwiatkowski išiel vynikajúco a zaslúžene vyhral."
 
Alexander Kristoff: "Výsledok je síce dobrý, ale myslím si, že na konci som mohol vyhrať. Všetko sa zbehlo tak rýchlo a nakoniec sme neboli schopní chytiť skupinu pred nami. Keď som prekročil cieľovú čiaru, bol som sklamaný, pretože som bol najsilnejší v našej skupine. Ale bolo mi to málo platné. Počas pretekov som nemal problémy, ale potvrdilo sa, čoho som sa obával. Záverečné kolo sa išlo vražednou rýchlosťou. Len som musel zostať v háku."
 
John Degenkolb: "Chcem poďakovať môjmu tímu, ktorý ma perfektne podporoval. Necítil som sa však veľmi dobre a nezachytil som posledný atak. Ak ste chceli bojovať o medailu, museli ste tam byť. Myslím si, že ak by som sa cítil veľmi dobre, bol by som tam. Preteky nás stáli veľa síl. Každý očakával, že útočiť bude Cancellara, ale ani on nedokázal niečo spraviť. Priebeh bol veľmi náročný na ťažkom okruhu."      
 
 
VÝSLEDKY
1. vlajka KWIATKOWSKI Michal POĽSKO 6h 29' 07''
2. albansko GERRANS Simon AUSTRÁLIA + 00' 01''
3. vlajka VALVERDE Alejandro ŠPANIELSKO + 00' 01''
4. vlajka BRESCHEL Matti DÁNSKO + 00' 01''
5. albansko VAN AVERMAET Greg BELGICKO + 00' 01''
6. vlajka GALLOPIN Tony FRANCÚZSKO + 00' 01''
7. albansko GILBERT Philippe BELGICKO + 00' 04''
8. vlajka KRISTOFF Alexander NÓRSKO + 00' 07''
9. vlajka DEGENKOLB John NEMECKO + 00' 07''
10. vlajka BOUHANNI Nacer FRANCÚZSKO + 00' 07''
11. vlajka CANCELLARA Fabian ŠVAJČIARSKO + 00' 07''
43. vlajka SAGAN Peter SLOVENSKO + 00' 42''
87. vlajka VELITS Peter SLOVENSKO + 13' 43''
DNF vlajka VELITS Martin SLOVENSKO odstúpenie
 
 
 
kwiatkowski-ms-finis-velka
Michal Kwiatkowski sa stáva majstrom sveta (foto: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
ponferrada-2014-podium
Simon Gerrans - Michal Kwiatkowski - Alejandro Valverde (foto: Cycling-Info.sk)
 
 
 
 
Fotogaléria z pretekov Elite (autor: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk):
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
Fotografia 1 z 78
 
 
ponferrada-profil-okruh
 
 
Súvisiace články:
{module ms-2014-clanky}
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop