5. etapa Okolo Ománu: V sobotu sa kvôli horúčave a vetru nepretekalo

13.2.2015, 11:36 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Sobotu v Ománe sprevádzal veľmi silný vietor od mora, ktorý masívne navieval piesok na cestu. Organizátori sa preto rozhodli nie len skrátiť etapu, ale tiež zmeniť jej parametre a posunúť štart. Napokon po veľkom chaose zišlo aj z tohto zámeru a etapa bola neutralizovaná.

5. etapa Okolo Ománu 2015 (UCI Asia Tour, 2.HC, Ománsky sultanát)
21.2. sobota zvlnená ciel rovina Sawadi > Min. Housing 66,5 km zrušená etapa
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-6

Etapa mala mať 151 kilometrov, z toho 85-kilometrový nájazd, dva okruhy s dvomi stúpaniami v dĺžke 29,5 km, teda spolu 59 km a posledných sedem kilometrov do cieľa. Po novom sa nájazd vypustil, no nešli sa okruhy dva, ale tri a pol. Teda štart bol v polovici okruhu, tak 3x 29,5 km plus sedemkilometrový záver do cieľa. Spolu 109 km.

Odštartovalo sa o 10:30 nášho času a krátku úvodnú rovinu využili organizátori na neutrálnu zónu. Cieľ sme po novom očakávali okolo 13:10 až 13:30. Našťastie, prevažná časť okruhu bola v skalách, kde sa vietor nedostal v takej mierne ako na pobreží, takže podmienky na preteky boli zabezpečené. Hoci trochu by sme si o tom dovolili pochybovať, pretože teplota vzduchu 41 stupňov je horúčava najvyššieho stupňa.

41°C
Dnes to bol hotový chaos nad chaos. Napokon prišla informácia, že sa práve kvôli horúčave pôjdu iba dva okruhy, teda úplne pôvodná verzia etapy bez nájazdu. Takže 66,5 kilometra. Keďže boli cyklisti pripravení na štart na opačnej strane kopca, museli ho ešte obísť, a tak etapa stále nenabrala ostré parametre. Niektoré tímy však v takýchto podmienkach pretekať nechceli a vo chvíli, keď sa mal neutrálny štart zmeniť na ostrý, preteky boli zastavené a znova sa diskutovalo. Až po polhodine prišli závery diskusií a dozvedeli sme sa, že z dnešnej etapy nebude nič.

To je, samozrejme, obrovská škoda pre Petra Sagana, ktorý mal šancu pobiť sa o víťazstvo - zopakovať vlaňajšok. Dnešný deň teda mohol byť zlomový, no nestalo sa tak. Rovnako sme nevideli boj BMC o zosadenie Rafaela Vallsa z čela pretekov a o podobe celkovej klasifikácie je pravdepodobne rozhodnuté. Zmeniť by to mohli iba zlé podmienky v nedeľu.

García Acosta, športový riaditeľ Movistaru: "Dnes to bolo veľmi nebezpečné. Vysoké horúčavy spôsobili, že počas zjazdu v rýchlych vlásenkách začali pretekári dostávať defekty. My sme v neutralizačnej zóne, kde sa predsa len ide pomalšie ako v ostrom režime, pri takomto zjazde mali až jedenásť defektov. Navyše, popraskané gumy boli také horúce, že sa mnohí popálili pri manipulácii s nimi."

Off topic: Pozdravujeme nášho verného čitateľa pána Platka. Mohol by opísať aj túto vetu: "Robil som to dlho, ale už viac nebudem plagiátorovať Cycling-Info.sk, najmä vydávať myšlienky redaktorov tohto portálu za svoje."

Preview etapy:
Piaty deň je posledným miestom, kedy môžu pretekári ešte niečo urobiť s poradím v celkovej klasifikácii. Kľúčovým pre úspech bude záverečných 60 kilometrov, na ktorých cyklisti prekonajú štyri razy kopec Bousher Al Amerat, dvakrát z každej strany, a tá posledná prekážka sa nachádza 12 kilometrov pred cieľom (3,2 km; 6,8 %). Toto stúpanie má dostatočnú dĺžku, aby na ňom vyskúšali svoje schopnosti silní vrchári. Pred dvomi rokmi sa o to úspešne pokúsili Froome, Contador, Rodríguez, v minulej sezóne to opäť skúšal Chris Froome. Toho ale v následnom zjazde prevalcovali Urán, Nibali a Peter Sagan, ktorí nakoniec spoločne dorazili do cieľa, a slovenský šampión vybojoval svoj prvý triumf v ročníku. Ministerstvo bývania bude teda cieľovou lokalitou tretíkrát po sebe a zakaždým tu bojovala o etapový vavrín maličká skupina.