Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

San Remo vyvrcholilo špurtom pre Degenkolba, Sagan štvrtý

21.3.2015, 08:30 | Preteky vo svete | L.Timko a T. Šandor
Prvý monument v sezóne sa vždy pýši dramatickým záverom, pred ktorým sa však cyklisti museli prelúskať obrovskou porciou kilometrov. My sme verili, že na rozhodujúce okamihy na konci pretekov tím Tinkoff-Saxo a Peter Sagan vytiahnu tú správnu taktiku, ale favoritov na víťazstvo bolo veľké množstvo.
     
Miláno - San Remo 2015 (UCI World Tour, 3. kat., 106. ročník)
22.3. nedeľa zvlnená ciel rovina Miláno - San Remo 293 km vitaz Degenkolb
historiavlanajsi-rocnikuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Dôležitým faktorom tohto podujatia býva počasie a už na štarte v Miláne sa tímová prezentácia odohrávala pod zamračenou a upršanou oblohou. Doobeda panovali rovnaké podmienky aj v San Reme, preto sa cyklisti museli pripraviť na naozaj náročné hodiny v sedle svojich tátošov. Na Poggio bol zatiaľ hlásený mierny bočný vietor. 
 
Na monumentoch býva pobyt v úniku z marketingového hľadiska rentabilnou záležitosťou, ale z toho športového táto partia jazdcov nemá šancu na úspech. Dnes si túto skúsenosť vyskúšali Molano (Colombia), Bárta (Bora), Peron (Novo-Nordisk), Tjallingi (Lotto-Jumbo), Pirazzi (Bardiani), Kurek (CCC Sprandi), Bono (Lampre-Merida), Pauwels (MTN-Qhubeka), Berard (Ag2r), Frapporti, Dall’Antonia (obaja Androni). Úvodné kilometre mali klasickú podobu, vedúca skupina si vypracovala náskok, ktorý prekročil hranicu
12°C
desiatich minút, ale to bolo maximum, čo im pelotón dovolil. Po prvej odjazdenej hodine, počas ktorej stále pršalo, klesol ich odstup na osem minút, ale to zásadným spôsobom neovplyvnilo priebeh pretekov.
 
Na čele pelotónu sa ukazovali farby tímov Kaťuša, Trek a Tinkoff-Saxo, preto nebolo ťažké uhádnuť, ktorí z favoritov chceli od začiatku ukázať svoju motiváciu zvíťaziť. Pri pohľade na partiu utečencov si musíme spomenúť na minulý ročník, pretože Bárta, Bono a Tjallingi boli v úniku aj v ostatnej edícii. Všetci patria ku skúseným cyklistom, preto mali byť ťahúňmi vedúcej skupiny. Jazdu v brejku ovláda aj Pirazzi, po ktorej vlani na Gire vyhral etapu. Zaujímavosťou bolo, že pre belgického jazdca Pauwelsa to bola premiéra na podujatí, ktorú si tak okorenil náročnými kilometrami na čele. Prvá tretina pretekov sa jazdila priemernou rýchlosťou 44 km/h.  
  
V týchto pokojných úsekoch klesol odstup vedúcej skupiny na sedem minút, ale už čoskoro sa malo všetko zmeniť, pretože pretekári sa približovali k dlhému kopcu Passo del Turchino. Ten nemal náročné parametre, ale cyklistov tu mohlo rozhodiť nepríjemné počasie, veď v minulosti tu na nich padali aj krúpy. Aj na Turchine privítali cyklistov dažďové kvapky, pretekári však boli s touto situáciou viac-menej uzmierení. Oveľa dôležitejší bol však kopec Poggio, na ktorom stále hlásili mierny bočný vietor a protivietor, čo pre jazdcov, ktorí na konci pripravovali útok, nebola rozhodne dobrá správa.
 
Pretekári sa na vrchole Turchina dostali do nadmorskej výšky 532 metrov a toto stúpanie absolvovali bez problémov. Utečenci zatiaľ jazdili s náskokom piatich minút. Po zjazde sa celé štartové pole už nachádzalo na pobreží Ligurského mora, kde približne o sto kilometrov číhal prvý menší kopec Capo Mele. Medzitým z pretekov odstúpili Christophe Riblon a Ben King. Americký jazdec mal kolíziu so svojím krajanom Chad Hagom a následky tohto pádu ho prinútili odstúpiť.
 
san-remo-tjallingi-bananKaťuša, Trek a Tinkoff-Saxo potom pomaly ukrajovali z náskoku vedúcej skupiny. Boli sme zvedaví, kto z utečencov bude na konci bojovať najdlhšie, ale na tieto okamihy sme si museli ešte počkať, pretože pretekári mali pred sebou približne hodinku jazdy, kým sa dostali na známu trojicu kopcov Capo. V hlavnom balíku favoriti zatiaľ šetrili sily, pretože na konci takýchto náročných pretekov rozhodujú maličkosti. Niektoré celky však boli pripravené na to, že s blížiacim sa záverom poriadne dupnú na plyn, aby tých najrýchlejších borcov vytrhli zo svojho komfortu. Jedným z nich bol určite Tinkoff-Saxo. Dobrou správou pre všetkých jazdcov bolo, že konečne prestalo pršať. Sedemdesiat kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina náskok štyri minúty.
 
Na stúpaní Capo Mele to bolo ešte o jednu minútu menej a prichádzajúce tri kopce naznačovali, že sme vstúpili do rozhodujúcej fázy pretekov. Na čele pelotónu už jazdil aj Etixx - Quick-Step, Mark Cavendish bol veľmi motivovaný. Belgický celok bol však pripravený na viacero scenárov. Na prvom stúpaní potom začal udával tempo tím Tinkoff-Saxo. V tom momente už bolo na čele pelotónu zoradených viacero tímových formácii, každý favorit mal okolo seba niekoľko spolujazdcov. Rusko-dánsky celok pokračoval v tvrdej práci aj na druhom menšom stúpaní.
 
san-remo-padNa Capo Berta sa vedúca skupina rozdelila, vpredu zostali len Pirazzi, Bono, Pauwels a Berard, ale aj tí jazdili len s veľmi malým náskokom pred pelotónom. Mokrý zjazd potom poslal na zem niekoľko jazdcov z hlavného balíka, pre Juul-Jensena (Tinkoff) sa preteky skončili. Kvôli pádom si trojica z tímu Sky Rowe, Thomas a Swift vytvorila pred ostatnými menší náskok. Tí sa za chvíľu spojili s niekoľkými borcami z pôvodného úniku. Medzitým sa na sólovú akciu odhodlal Matteo Bono. Následne prišla Cipressa.
 
Na nej atakovali prví borci z pelotónu. Silvan Dillier z BMC vyzeral ako volavka pre Van Avermaeta alebo Gilberta. Za ním atakoval aj Zdeněk Štybar. Došlo však k ďalším pádom a v jednom sa ocitol aj Arnaud Démare a v jeho prípade bolo po pretekoch.
 
Predposledný kopec ukončil pôvodný únik a za najbojovnejšieho jazdca 106. ročníka sme mohli označiť Mattea Bona z Lampre-Merida. Tesne pod vrcholom sa všetko pospájalo a teda taktika Sky a BMC zatiaľ neslávila úspech. Peter Sagan ostával bez problémov v prvej tretine balíka. Naopak, problémy mal už prekvapujúco skoro Alexander Kristoff, Mark Cavendish či najlepší šprintér Movistaru Juan José Lobato.
 
Zjazd z Cipressy našťastie nebol taký mokrý a k pádom nedošlo. Balík dolu viedol Filippo Pozzato s Lucou Paolinim, teda domáci skúsení klasikári. Vpredu nebol žiadny únik.
 
san-remo-pelotonNa krátkej rovine medzi Cipressou a Poggiom atakoval Daniel Oss (BMC) s Geraintom Thomasom (Sky). Brit mu síce nestriedal, ale videli sme jasnú taktiku dvoch silných tímov bez čistokrvného šprintéra nedopustiť klasický špurt v závere. Pod Poggiom ostali v 60-člennom balíku takmer všetci šprintéri. Došli si to Cav aj Kristoff. Sagan mal k sebe dvoch ľudí.
 
Pelotón ale nemal kto ťahať, jedine Lampre-Merida stíhali Ossa s Thomasom a pred kopcom malo duo nezanedbateľných tridsať sekúnd. Potom taliansky celok vymenili Marco Haller z Kaťuše a Fabio Felline z Treku, ale to bolo stále dosť málo. Ossovi však Thomas stále striedal iba symbolicky. On bol tiež v tej už skôr odskočenej trojici nebeského tímu, teda síl určite nemal na rozdávanie.
 
Poggio sa snažila režírovať Kaťuša. Ataky neprichádzali. Vpredu iba odskočil Brit Talianovi, čo bola vážna správa pre balík, ktorý ale nič nerobil. Žiadne nástupy ani pomoc Kaťuši v tempe. Pre Thomasa sa črtala veľká šanca na víťazstvo.
 
Až v úplnom závere Poggia prišiel atak Phila Gilberta so Zdeněkom Štybarom a Gregom Van Avermaetom. Nasledoval ich aj Peter Sagan s Michaelom Matthewsom. Pre Petra to bol hlavne zámer, aby zjazdoval na čele. V zjazde došlo k veľkému pádu Štybara, Cioleka, Gilbeta i Kwiatka. Najmä pád majstra sveta z Valkendurgu vyzeral hrôzostrašne. Našťastie, zrejme sa mu nič nestalo.
 
degenkolb-john-san-remo-15Stúpanie ani zjazd balík nerozdelil, Peter chcel atakovať, ale sám by nič nezmohol. Nikto sa k nemu nechcel pridať a prestriedať mu. Napokon sme videli klasický špurt 40-člennej partie. Zvíťazil John Degenkolb snáď v jednom z najvyrovnanejších špurtov histórie týchto pretekov. Tesne za ním preťal čiaru Alexander Kristoff a fotofiniš medzi Matthewsom a Saganom ukázal poslednú pódiovú priečku pre Austrálčana. Lampre-Merida dostalo do Top 10 dvoch borcov, lepšie skončil piaty Bonifazio. Bouhanni obsadil šiestu a neviditeľný Cancellara pre neho tuctovú siedmu priečku.
 
Peter si zapísal výborné štvrté miesto a rozhodne sa nemá sa za čo hanbiť. Celé preteky sa ukážkovo šetril na výbornej pozícii. Na Poggiu rozhodne chcel vytvárať preteky, narozdiel od viacerých borcov, ktorí ataky hlásili, ale nepredviedli ich. V špurte bol trošku vzadu a máličko ho delilo od pódia. Najrýchlejší však bol Degenkolb, ktorý stavil na to, že k špurtu dôjde a na Poggiu ostával v pokoji.
 
Víťazstvo teda pripadlo tímu Giant-Alpecin, ktorý bol celý deň neviditeľný. Pre Degenkolba ide o prvý triumf na monumente, rovnako ako pre jeho celok. Absolutórium za Miláno - San Remo 2015 si zaslúžia družstvá Kaťuše a Lampre-Merida, ktoré tvorili preteky a vyťažili z nich pekné výsledky. Rovnako BMC a Sky za ataky a dramatizáciu, hoci nedosiahli ani na jedno umiestnenie v Top 10 a dobrá nálada večer na hoteli bude istotne absentovať. Najhoršie však dopadol suverénny tím jari Etixx - Quick-Step, ktorému skončili dvaja najväčší favoriti Štybar s Kwiatkowskim v páde. Cavendisha na Poggiu zstavila opäť reťaz. Zaostal aj Greipel. V úplnom závere sa stratili aj takí ľudia ako Van Avermaet, Valverde či Haussler i celá Astana. Naopak, 293 kilometrov výborne zvládol napríklad Nacer Bouhanni aj Niccolo Bonifazio, ktorým sa až tak neverilo a z monumentov zaznamenali dnes svoje najlepšie výsledky.
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Aj vzhľadom k dažďu to boli náročné preteky. Ale oproti minulému roku to bolo z tohto hľadiska lepšie, na konci dokonca svietilo slnko a cesty boli suché. Chcel by som sa poďakovať mojím spolujazdcom, ktorí počas celého dňa tvrdo pracovali. Aj keď som sa na konci cítil dobre, urobil som malú chybu, pretože keď sa blížil záverečný špurt, bol som príliš vzadu. Potom som musel obiehať veľa protihráčov, aby som mohol byť úspešný. Teraz sa zameriam na dlažobné klasiky. Cítim sa veľmi dobre a v potrebnej forme."
 
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV
1. giant vlajka DEGENKOLB John 6h 46' 16'' 100 b.
TEAM GIANT - ALPECIN
2. katusha vlajka KRISTOFF Alexander + 00' 00'' 80 b.
KATUSHA TEAM
3. orica albansko MATTHEWS Michael + 00' 00'' 70 b.
ORICA GREENEDGE
4. sagan vlajka SAGAN Peter + 00' 00'' 60 b.
 TEAM TINKOFF - SAXO
5. lampre vlajka BONIFAZIO Niccolo + 00' 00'' 50 b.
LAMPRE - MERIDA
6. cofidis vlajka BOUHANNI Nacer + 00' 00'' 40 b.
COFIDIS SOLUTIONS CREDITS
7. trek vlajka CANCELLARA Fabian + 00' 00'' 30 b.
TREK FACTORY RACING
8. lampre vlajka CIMOLAI Davide + 00' 00'' 20 b.
LAMPRE - MERIDA
9. lotto albansko GALLOPIN Tony + 00' 00'' 10 b.
LOTTO SOUDAL
10. mtn vlajka BOASSON HAGEN Edvald + 00' 00'' 4 b.
MTN - QHUBEKA
 
 
san-remo-2015-spurt-lamf
Záverečný špurt Miláno - San Remo 2015 (© Lampre-Merida / BettiniPhoto)
 
 
degenkolb-san-remo-2015-tgaf
John Degenkolb vyhráva Miláno - San Remo 2015 (© CorVos / Team Giant-Alpecin)
 
 
degenkolb-san-remo-2015-2-tgaf
John Degenkolb s trofejou na pódiu (© CorVos / Team Giant-Alpecin)
 
 
 
 
 
 
 
san-remo-2015-trasa
 
milano-sanremo-2012-profil-finish
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop