Záverečné dva víkendové dni boli na programe už jednoduchšie etapy, keď sme už konečne čakali klasický špurt, kde by šancu na triumf získali naši chlapci, najmä Baška s Malovcom.
 
4. etapa Karpatských pretekov kuriérov 2015 (UCI Europe Tour, 2.2U)
2.5. sobota zvlnená ciel rovina Dohňany > NMNV 125 km vitaz Baška
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-pikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5
 
Predposledná etapa odštartovala v klasickej kuriérskej destinácii - Dohňanoch, rodisku a domovine množstva organizátorov, sponzorov i pretekárov. Počasie bolo dnes asi najdaždivejšie. Príroda však neznechutila deň Maďarovi Jánošovi Pelikánovi z Utensilnordu. Tlačil sa do všetkých situácií vpredu a podarilo sa mu vyhrať všetky tri vrchárske prémie v Lednici.
 
Dlho sa nedarilo odpútať silnejšej skupine a s viac ako 30-sekundovou výhodou sa vpredu objavili až v druhej hodine pretekov Twan Brusselman (Jo Piels) a Galim Achmetov (Kazachstan). Ani to však dlho nevydržalo a v Nemšovej na rýchlostnej prémii si to už rozdal pelotón. Erik Baška sa pred dojazdom rozcvičil tretím miestom.
 
Na poslednom kopci atakoval Leon Rohde z Brandenburgu. Držal sa pred balíkom, ale tesne pred vrcholom ho dostihli. Vrcholom ako prvý prešiel vo výbornej forme jazdiaci líder pretekov Cuadros. Po zjazde sa vpredu ocitlo pätnásť, v podstate najsilnejších, ľudí, s Baškom. Hlavná skupina zaostávala iba o pár sekúnd. Najviac osemnásť. Pätnásť kilometrov pred páskou už bol aj tento únik pohltený. Vyzeralo to konečne na klasický špurt.
 
Nové Mesto nad Váhom naozaj videlo prvý špurt v tomto ročníku. Na našu veľkú radosť si ho podmanil Erik Baška! Rodák z Dohnian získal prvý triumf v sezóne. Škoda, že ho žalúdočné problémy a hnačky v predchádzajúcich dňoch vyhodili z celkového poradia. Dnes napriek menším zdravotným patáliám ukázal výborný výkon, zúžitkoval znalosť trate a pomohol ešte viac zdvihnúť náladu v tíme, keďže Cuadros ostal v žltom drese a už ho delí iba rovinatá etapa od triumfu. Nesmieme zabúdať na smolu ich ďalšieho kolegu Schachmanna, ktorý ešte vo štvrtok ťažko spadol a odniesol si to s viacerými zlomeninami.
 
 
Erik Baška (AWT-GreenWay): "Naša taktika bola jasná. Nechať ísť únik mimo poradia a keď by to nevychádzalo, strážiť si súperov na čele celkovej klasifikácie a bojovať proti nim na prémiách, aby neziskávali bonifikácie. Práve v Nemšovej došlo k špurtu, kde som chcel prekonať druhého v poradí Wachtera, ale to sa mi nepodarilo a to, že stiahol dve sekundy na kolegu Cuadrosa, si trochu vyčítam.
Na konci etapy sa mi už konečne šlo lepšie a veril som si. Pelotón sa niekoľkokrát delil, ale stále som bol vpredu. V posledných desiatich kilometroch sa šlo na terezín a v prvej skupine som ostal sám z tímu, takže som sa iba snažil hákovať. Nakoniec nás dobehli.
Asi 700 metrov pred cieľom som bol až na ôsmej pozícii, ale povedal som si, že v poslednej zákrute na dvestovke musím byť prvý a potom to už dotiahnem. Dal som veľmi dlhý špurt a podarilo sa. Do zákruty na kockách som už šiel na čele a udržal som to do cieľa. Určite zohralo rolu aj to, že som dojazd poznal, mnohokrát som túto trasu absolvoval na tréningu.
V cieli to boli úžasné pocity. Mal som tu celú rodinu, známych aj priateľov, ktorí ma povzbudzovali. Úžasné. Veľmi sa teším, ďakujem im za podporu a ideme ďalej."
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY:
1. vlajka BAŠKA Erik AWT-GREENWAY 2h 43' 54''
2. vlajka SISR František REPREZENTÁCIA ČESKA + 00' 00''
3. albansko MENTEN Milan LOTTO SOUDAL U23 + 00' 00''
26. vlajka MALOVEC Lubos CYCLING ACADEMY TEAM + 00' 00''
58. vlajka BELLAN Juraj SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA + 00' 00''
60. vlajka HARAG Tomáš SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA + 00' 00''
vlajka KRAJÍČEK, LAJCHA, DUBEŇ, KOVÁČIK, MÁLIK straty
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 4. ETAPE:
1. vlajka CUADROS Alvaro AWT-GREENWAY 11h 20' 36''
2. vlajka HERKLOTZ Silvio TEAM STOLTING + 00' 04''
3. vlajka WACHTER Alexander TIROL CYCLING TEAM + 00' 05''
27. vlajka BELLAN Juraj SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA + 00' 49''
28. vlajka MALOVEC Lubos CYCLING ACADEMY TEAM + 00' 49''
46. vlajka HARAG Tomáš SLOVENSKÁ REPREZENTÁCIA + 00' 57''
54. vlajka BAŠKA Erik AWT-GREENWAY + 04' 55''
vlajka ostatní Slováci (5) veľké straty
 
 
 
baska-kurieri-2015-podium-m
František Sisr - Erik Baška - Milan Menten, Katarína Miškovská - Jaroslav Baška
 
 
baska-kurieri-2015-1-velka
Erik Baška (v strede) počas 3. etapy KPK 2015 (foto: Jaroslav Maliňák, C-I.sk)
 
 
 
 
etapa-4-profil-maly