Giro: Výhra Tiralonga, Urán bol chorý, ostatní to využívajú

3.5.2015, 20:25 | Preteky vo svete | Rastislav Boris
V kopcovitej deviatej etape Giro d'Italia, ktorú ušili na mieru uprchlíkov, nastúpali cyklisti takmer 4000 metrov. Richie Porte predpovedal, že by mohlo prísť k ďalšej celodennej vojne a Astana si možno na náročnom profile zapoľuje na Contadora.
 
9. etapa Giro d'Italia 2015 (UCI World Tour, 98. ročník)
17.5. nedeľa kopcovitá ciel rovina Benevento > San Giorgio 224 km víťaz: Tiralongo
historia-pretekovuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Deviaty deň talianskej Grand Tour odštartoval podľa očakávania masívnymi pokusmi o únik a pelotón sa v jednej chvíli rozdelil na dve polovice. Išlo sa veľmi rýchlo, prvé dve hodiny s priemernou rýchlosťou 41,6 km/h. Útočili aj známe firmy ako Sylvain Chavanel (IAM), Diego Ulissi (Lampre) či Grega Bole (CCC). Nad pelotónom sa zmrákalo a vyzeralo to na ťažko kontrolovateľný deň. Navyše, organizátori pred štartom predĺžili etapu z plánovaných 215 na 224 kilometrov pre dopravné problémy na niektorých úsekoch.
 
Postupne sa vytvoril silný jedenásťčlenný únik s viacerými kvalitnými vrchármi: Betancur (Ag2R), Tiralongo (Astana), narodeninový oslávenec Colbrelli (Bardiani), Moinard (BMC), Elissonde (FDJ), Herrada (Movistar), Slagter a Hesjedal (Garmin), Geschke (Giant), Belkov (Kaťuša), Kruijswijk (Lotto). Skúsený 33-ročný Francúz Moinard, ktorý počas kariéry dokončil už desať Grand Tours, sa v priebehu etapy virtuálne obliekol do ružového dresu, na ktorý reálne strácal 4:45. Náskok úniku veľmi kolísal okolo tejto hranice.
 
Nervy a nohy Contadorovho tímu Tinkoff-Saxo pošteklil okrem predĺženia etapy a únikov aj krátky útok štvrtého muža celkového poradia Daria Cataldo (Astana) približne 80 kilometrov pred páskou. Celý tím majiteľa Olega Tiňkova musel byť v pozore, pretože uboleného Španiela s poraneným ramenom preverovali tiež technické zjazdy.
 
Pred pelotónom sa bojovalo na viacerých frontoch a spolupráca veľkej skupiny mala ďaleko od ideálu. Geschke vyhral prvé dve vrchárske prémie a zabezpečil si vrchársky dres. Taktickú hru rozohral tím Garmin, keď Slagter zaútočil z čelnej skupiny necelých 70 kilometrov pred cieľom. Tímový kolega Hesjedal, celkový víťaz Gira z roku 2012, zostal v pôvodnom úniku, v ktorom logicky nestriedal a šetril sily.
 
Na poslednom hodnotenom stúpaní hýril aktivitou najmä Paolo Tiralongo, ktorý ťahal zvyšky úniku za stále osamoteným Slagterom. V pelotóne zostal s Contadorom už iba jediný domestik Roman Kreuziger, čo využil "provokatér" Fabio Aru na nástup 12,8 kilometra pred páskou. tiralongo-giro-vitaz-etapyVytvorila sa skupinka favoritov v zložení Contador (Tinkoff-Saxo), Aru a Landa (Astana), Porte (Sky), ktorá sa odtrhla od pelotónu. Prekvapivo v nej ťahal aj Contador, najaktívnejšie domestik Landa.
 
Pred nimi Tiralongo (Astana) dostihol 8 kilometrov pred páskou Slagtera (Garmin) a hra o etapového víťaza sa opäť zamotala. Talian ušetril viac síl a väčšiu sviežosť potvrdil odtrhnutím sa štyri kilometre pred cieľom. Skúsený 37-ročný Tiralongo, prezývaný "včelička z Avola", zvíťazil v deviatej etape Giro d' Italia ako skúsený matador. Pripísal si tretí triumf na domácej Grand Tour v kariére.
 
O ďalšie miesta zabojovali členovia pôvodného úniku. Druhý skončil Kruijswijk (Lotto), tretí Geschke (Giant). Tím Astana opäť potvrdil veľkú silu a aktívne tvoril dianie na trati. Za pôvodným únikom sa odohral šprint favoritov, v ktorom Fabio Aru získal jednu sekundu na Contadora a Porteho. Ďalší favoriti ako Urán, Van den Broeck, Kreuziger či Formolo stratili na favoritov menej ako minútu. Alberto Contador si udržal ružový dres, ale deviata etapa ukázala, že defenzívnou jazdou môže doplatiť na ofenzívne pokusy Astany. Zajtrajší deň voľna príde unavenému tímu Tinkoff-Saxo veľmi vhod. 
 
Alberto Contador (Tinkoff-Saxo): "Pre mňa to bola jedna z najnetradičnejších etáp, ktoré som zažil. Počas celého dňa to bolo neuveriteľné. Na konci som nasledoval Aruho útok a dohodli sme sa, že budeme jazdiť spoločne. Chcel som jazdiť konzervatívne, ale Aru ma požiadal, aby sme spolupracovali, pretože Urán mal problémy. Nikdy nemôžete podceniť súpera, zvlášť, keď je taký silný v časovke. Na trati som sa cítil opäť lepšie, zranenia sa liečia. Keď sa vytvorila silná vedúca skupina, vedel som, že to udrží až do cieľa. Ala na konci môžem byť spokojný s priebehom etapy a s tým, ako sme to ako tím zvládli."
 
Fabio Aru (Astana): "Tím bol dnes veľmi silný a Mikel Landa neuveriteľný, je to veľký šampión. Porte na konci najskôr nechcel spolupracovať, ale potom sme mu vysvetlili, že Urán je veľmi nebezpečný jazdec. Potom sme už išli tvrdo až do cieľa. Mojím šprintom som nechcel získať čas na súperov, len som chcel poriadne dokončiť etapu. A bolo to aj pre fanúšikov, ktorí ma veľmi podporujú. Bol to ťažký deň, ale v skutočnosti ich bolo deväť."
 
Rigoberto Urán (Etixx): "Včera som mal na cieľovom kopci konečne dobrý pocit oproti minulým dňom, keď ma trápil zápal priedušiek. Ale dnes, keď sa začalo zrýchľovať, nemohol som ísť s ostatnými. Musel som ísť len svojím tempom. Taká ja momentálna situácia. Znovu som stratil nejaký čas, moja strata je už značná. Ale ja som bojovník a viem, že počas takéhoto podujatia sa veci môžu zmeniť. Cieľom je, aby som minimalizoval straty až do časovky a potom uvidím, čo sa bude dať urobiť. Tretí týždeň je bezpochyby veľmi náročný, takže stať sa môže čokoľvek."             
 
 
VÝSLEDKY 9. ETAPY:
1. vlajka TIRALONGO Paolo ASTANA PRO TEAM 5h 50' 31''
2. vlajka KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL - JUMBO + 00' 20''
3. vlajka GESCHKE Simon TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 23''
4. vlajka MOINARD Amael BMC RACING TEAM + 00' 23''
5. vlajka HERRADA Jesús MOVISTAR TEAM + 00' 23''
6. BETANCUR Carlos AG2R LA MONDIALE + 00' 23''
7. vlajka SLAGTER Tom-Jelte TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 23''
8. vlajka ELISSONDE Kenny FDJ + 00' 23''
9. vlajka HESJEDAL Ryder TEAM CANNONDALE - GARMIN + 00' 27''
10. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 00' 56''
11. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 57''
12. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 00' 57''
13. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 00' 57''
ostatní favoriti + 01' 43''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 9. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO 38h 31' 35''
2. vlajka ARU Fabio SKY PROCYCLING + 00' 03''
3. albansko PORTE Richie ASTANA PRO TEAM + 00' 22''
4. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 00' 46''
5. vlajka CATALDO Dario ASTANA PRO TEAM + 01' 16''
6. vlajka KREUZIGER Roman TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 46''
7. vlajka VISCONIT Giovanni MOVISTAR TEAM + 00' 02''
8. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 02' 10''
9. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 02' 10''
10. AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 02' 24''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
tinkoff vlajka CONTADOR Alberto sky vlajka VIVIANI Elia
TEAM TINKOFF - SAXO SKY PROCYCLING
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
giant vlajka GESCHKE Simon astana vlajka ARU Fabio
TEAM GIANT - ALPECIN ASTANA PRO TEAM
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Zopakuje sa situácia zo štvrtej etapy, alebo to favoriti na GC zvládnu bez väčších problémov? Deviaty deň je jednoznačne určený pre utečencov. Profil je príliš ťažký pre odolných špurtérov a jazdcom na GC zase neposkytuje priestor na získanie nejakého času. Na takomto kopcovitom teréne je náročné kontrolovať skupinu utečencov, preto znovu uvidíme frenetický vstup do etapy, až kým sa nevytvorí hlavný brejk. Ak to bude veľká skupina ako vo štvrtej etape s nebezpečným obsadením, jazdci na trati opäť prežijú krušné chvíle. Ak to bude partia skúsených útočníkov (napr. Visconti, Ulissi, Gilbert, Pirazzi, Cunego), môže im to vydržať až do cieľa. Kľúčovým faktorom bude Astana. Kazašský celok zatiaľ jazdí vynikajúco, ale ešte tým nič nezískal na Contadora a Porteho. Dnes má na to ďalšiu príležitosť a v priebehu etapy sa môže rozhodnúť, že izoluje zraniteľného Pistolera. Nech bude priebeh akýkoľvek, na poslednom kopci si musia dať veľký pozor jazdci na celkové poradie. Jeden na druhého.              
 
Krátky opis trasy:
Favoriti na GC budú po včerajšom dni radi, keď sa dopredu dostane skupina silných jazdcov, ktorej to vydrží až do cieľa a ktorá neohrozuje ich záujmy v klasifikácii. V opačnom prípade ich môže čakať ďalší nervózny deň. Etapa je opäť náročná na kontrolu a dve stúpania v prostriedku Monte Termino a Colle Molella aj na fyzické predpoklady. Cesta do cieľa je podobne zvlnená ako v predchádzajúcich prípadoch a na konci potom dominuje Passo Serra. Toto stúpanie obsahuje dvojkilometrovú pasáž s priemerom 9,4 %, ktorá môže niektorých jazdcov vystreliť dopredu. Ani samotný finiš však nebude jednoduchý, pretože začína 2-kilometrovým stúpaním so sklonom päť percent a samotná cesta do cieľa sa tiež nachádza v miernom kopci. Ak si pre etapový vavrín neprídu utečenci, už teraz si mädlia ruky výbušní jazdci či klasikári. Giro je známe tým, že zdanlivo nenápadné etapy dokážu vytrápiť favoritov, a toto môže byť jeden z tých momentov.       
 
 
Hodnotené stúpania:
Monte Termino (20,9 km; 4,2 %; max. 9 %), 117,5 km pred cieľom
Colle Molella (9,5 km; 6,3 %; max. 12 %), 88 km pred cieľom
Passo Serra (3,6 km; 8 %; max. 13 %), 11,6 km pred cieľom
 
 
giro-2015-etapa-09
 
 
ĎALŠIE ETAPY GIRO d'ITALIA 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop