Giro: V Lugane déja vu z minulého piatka, Modolo tesne zdolal Nizzola

3.5.2015, 20:25 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
98. ročník pretekov Okolo Talianska zavítal aj do Švajčiarska, ale nebolo to na žiadny z miestnych alpských vrchov, ale známeho Lugana, kde bola veľká cyklistika naposledy v roku 2012, keď tu Peter Sagan v rámci Tour de Suisse vyhral prológ a zdolal Spartakusa.
 
17. etapa Giro d'Italia 2015 (UCI World Tour, 98. ročník)
27.5. streda zvlnená ciel rovina Tirano > Lugano 134 km vitaz Modolo
historia-pretekovuvod-k-pretekomstartova-listina
 
Organizátori opäť rovinatý deň zbytočne nepredlžovali a juniorských 134 kilometrov bolo pre vrchárov čerstvým tréningom pred blížiacim sa vyvrcholením Gira. Naopak, najmä mladí domáci šprintéri boli stále hladní za víťazstvom na pretekoch, o ktorých od detských čias snívali.
 
Po odstúpení Andrého Greipela nebolo jasné, ako bude vyzerať čelo pelotónu bez usilovnosti Lotta-Soudal, ktorému do roboty príliš veľa celkov nekafralo. Tiež bolo jasné, že sa do špurtu nezapojí ani Juan José Lobato z Movistaru, ktorý sa po výbornej jari na Gire trápi a má problém s kolenom.
 
Na prvom kopci, ako sme predpovedali v krátkom preview, sa vytvoril únik dňa. Bolo tam päť mien - Giacomo Berlato (Nippo), Marco Bandiera (Androni), Iljo Keisse (Etixx), Maciej Paterski (CCC) a Davide Villella (Can-Garmin).
 
Stúpanie tretej kategórie na 15. kilometri vyhral Berlato, ale Steven Kruiswijk mohol byť úplne pokojný. Talian lídra vrchárskej súťaže ohroziť nemohol. Ďalšia prémia už dnes na programe nebola. Paterski a Villella sa potom vrátili do pelotónu.
 
Rolu Lotta prevzali hlavne Trek Factory a Giant-Alpecin. Nečudo. Ani jeden z týchto celkov ešte etapu nevyhral. Giacomo Nizzolo bol najbližšie v 13. etape, keď tesne nestačil na Modola. Luka Mezgec zaznamenal iba jedno štvrté miesto hneď v úvodný víkend. Oba tímy sú navyše neviditeľné aj v celkovom poradí, takže sa konečne chceli ukázať aspoň na čele hlavného poľa. A išlo im to slušne, únik držali na hranici 2:30.
 
Zatiaľ čo medzi vrchármi bol dnes pokoj zbraniam, Nizzolo plánoval v bodovacej súťaži zmazať päť bodov na Vivianiho a ďalších päť strácal nenápadný, ale často unikajúci, Nicola Boem. Jazdcovi Treku sa však na prvej prémii nedarilo a po štvrté miesto z balíka si prišiel Viviani. Medzi tým sa tempa ujala aj Lampre-Merida a medzera sa znížila na 1:40, zhruba hodinu a pol pred cieľom.
 
Trojica na čele už po 16 etapách nemala príliš veľa síl a náladu im nezlepšoval ani balík, ktorý im nedal dýchať. V predposlednej hodine im nedal ani sto sekúnd náskoku. Už tridsať kilometrov pred páskou boli utečenci nadohľad a šprintérske tímy preto na chvíľu prenechali réžiu Tinkoffu.
 
Ani to nepomohlo a už veľmi skoro bolo po úniku. A to bola chvíľa pre Adama Hansena (Lotto-Soudal), ktorý sa ukázal v klasickom trháku. Doplniť sa ho snažil Patrick Gretsch (Ag2r), ale bol bez šance. Po štvrťhodine vpredu bolo aj po Hansenovej epizóde a pelotón sa rútil do Švajčiarska.
 
Na poslednom brdku už v krajine kantónov zaútočil Tom-Jelte Slagter (Can-Garmin). Na vrchole ho doplnil aj Philippe Gilbert (BMC). Platonický pokus im nevyšiel, rovnako ako Lucovi Paolinimu (Kaťuša), ktorý atakoval v záverečnej technickej pasáži.
 
V poslednom kilometri si to rozbehli šprintérske tímy a zopakovala sa trinásta etapa. Zvíťazil Sacha Modolo (Lampre-Merida) o chlp pred Giacomom Nizzolom (Trek Factory). Luka Mezgec (Giant-Alpecin) bral tretie miesto. Zranený Lobato dokonca obsadil ôsme.
 
Pre bodovačku je podstatné, že Elia Viviani sa ani nedostal do Top 10. Nizzolo si tak oblečie červený dres a medzi ním, už druhým Modolom a tretím Vivianim je menší rozdiel ako pred etapou. 159-142-134 bodov. Keďže sa za triumf v rovinatej etape udeľuje 50 bodov, v nedeľu to môže byť zaujímavé a červený dres si ešte môže odniesť ktorýkoľvek z týchto Talianov.
 
 
VÝSLEDKY 17. ETAPY:
1. vlajka MODOLO Sacha LAMPRE - MERIDA 3h 07' 51''
2. vlajka NIZZOLO Giacomo TREK FACTORY RACING + 00' 00''
3. vlajka MEZGEC Luka TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 00''
4. albansko HAUSSLER Heinrich IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
5. vlajka APPOLONIO Davide albansko + 00' 00''
6. albansko BROECKX Stig LOTTO SOUDAL + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 17. ETAPE:
1. vlajka CONTADOR Albert TEAM TINKOFF - SAXO 68h 07' 24''
2. vlajka LANDA Mikel ASTANA PRO TEAM + 04' 02''
3. vlajka ARU Fabio ASTANA PRO TEAM + 04' 52''
4. AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 05' 48''
5. vlajka TROFIMOV Jurij KATUSHA TEAM + 08' 27''
6. vlajka KÖNIG Leopold SKY PROCYCLING + 09' 21''
7. vlajka CARUSO Damiano BMC RACING TEAM + 09' 52''
8. vlajka KRUIJSWIJK Steven TEAM LOTTO NL - JUMBO + 11' 40''
9. vlajka GENIEZ Alexandre FDJ + 12' 48''
10. vlajka HESJEDAL Ryder TEAM CANNONDALE - GARMIN + 12' 49''
  
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
tinkoff vlajka CONTADOR Alberto trek vlajka NIZZOLO Giacomo
TEAM TINKOFF - SAXO TREK FACTORY RACING
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
lottoj vlajka KRUIJSWIJK Steven astana vlajka ARU Fabio
TEAM LOTTO NL - JUMBO ASTANA PRO TEAM
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri sa konečne dočkali svojej etapy, ale tá zďaleka nemusí skončiť hromadným dojazdom. Absencia Andrého Greipela spôsobí, že hlavný sťahovač únikov tím Lotto-Soudal to nebude naďalej vykonávať, preto sa tejto úlohy musia zhostiť celky ako Trek, Lampre-Merida a možno Sky, ktorý chce s Vivianim vyhrať bodovaciu súťaž. Jeho najväčšími konkurentmi sú Giacomo Nizzolo a Sacha Modolo, tí budú mať najväčšiu motiváciu, aby sa dnes na konci šprintovalo. Na krátkej vzdialenosti budú mať ich kolegovia plné ruky práce, najmä ak sa vpredu usadí silná skupina. Tá sa vytvorí na prvom stúpaní, kde sa bude jazdiť aj pre vrchárske body, a to znamená, že sa pôjde celkom rýchlo. Šprintérske tímy potom dostanú plnú zodpovednosť za priebeh etapy a všetko bude záležať od sviežosti ich domestikov. Pre utečencov to rozhodne nevyzerá na mission impossible, preto budeme vidieť zaujímavú naháňačku.          
 
Krátky opis trasy:
Bitku o celkovú klasifikáciu na chvíľu preruší príležitosť pre špurtérov, ale utečenci vedia, že v treťom týždni sa ich šance na úspech zvyšujú. Dôležitým bude jediné hodnotené stúpanie Teglio (7,4km ; 6,5 %), na ktorom sa vytvorí hlavný únik a šprintérske celky musia sledovať, aká skupina sa usadí na čele pretekov. Šprintérom hrá do kariet skutočnosť, že terén je jednoduchý, na ktorom sa dá poľahky kontrolovať náskok vedúcej skupiny. Ak sa v štartovom poli nachádza dostatok rýchlych pretekárov so silnou tímovou podporou, budeme vidieť ďalší hromadný dojazd.       
 
 
giro-2015-etapa-17
 
 
ĎALŠIE ETAPY GIRO d'ITALIA 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop