Kalifornia: V 3. etape šokoval Skujinš z úniku, Sagan do tretice druhý

5.5.2015, 16:20 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Kalifornia sa dostala do kopcov a na rade bola prvá etapa, ktorá mohla napovedať o celkovom poradí. Bolo preto škodou, že sa na štarte neobjavil Warren Barguil, ktorý po včerajšom páde utrpel tržné rany na nohe, ktoré museli byť zošité. Giant-Alpecin preto nechcel nič riskovať.
 
3. etapa Tour of California 2015 (UCI America Tour; 2.HC; 10. ročník)
12.5. utorok kopcovitá ciel rovina San José > San José 170 km vitaz Skujinš
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 
Dnešná etapa bola nad sily súčasného lídra pretekov Marka Cavendisha, takže na jej konci bol pre niektorých pretekárov motiváciou aj žlto-modrý dres. Petrovi Saganovi určite vyhovoval dojazd v meste San José, všetko záviselo od toho, ako sa bude situácia vyvíjať na kopci Mount Hamilton. Medzi favoritov určite patrili Sergio Henao či Julian Alaphilippe. Na začiatku bola v pelotóne veľká snaha vybojovať si miesto v úniku, vpredu sa ocitlo niekoľko rôznych skupín, ale úspešnou bola len tá, do ktorej sa dostali Daniel Oss (BMC), Roy Curvers (Giant-Alpecin), Travis Meyer (Drapac), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare), Oscar Clark (Hincapie), Toms Skujinš (Hincapie), a Evan Huffman (Team SmartStop).
 
Táto partia sa dostala na čelo pretekov pred prvou rýchlostnou prémiou, ktorú ukoristil Travis Meyer. Hneď za ňou nasledovala vrchárska, pre ktorú si
23°C
vyrazil Daniel Oss, ktorý sa tak virtuálne dostal na čelo tejto klasifikácie. Taliansky jazdec si prvé body vybojoval vo včerajšom úniku. Časová výhoda utečencov medzitým presahovala tri minúty, čo mal pod kontrolou najmä tím Tinkoff-Saxo.
 
Na trati sa ďalej nachádzali ďalšie dve stúpania štvrtej kategórie, na tom prvom z nich bral opäť najviac bodov Daniel Oss. V tom momente vedúca skupina dokázala zvýšiť svoj odstup na 4:30. Aj tretia vrchárska prémia mala rovnakého majiteľa, tentoraz si Oss zasúťažil proti Tomsovi Skujinovi. A potom už stál v ceste Mt. Hamilton. Pelotón v tej chvíli zaostával necelých päť minút. Ako prvý vypadol z úniku Roy Curves, pohyb opačným smerom podnikol Toms Skujinš, ktorý sa stal sólovým lídrom pretekov.
 
Lotyšský cyklista sa dokázal vzdialiť svojím bývalým spolujazdcom z úniku na 90 sekúnd, hlavný balík svoju stratu znižoval. Tam udával tempo tím Sky, ktorý chcel vyhrať dnešnú etapu prostredníctvom Sergia Henaa. A britskému celku sa podarilo výrazne okresať hlavný balík, zostalo v ňom okolo 30 jazdcov. Ako druhý bol na vrchole Daniel Oss v spoločnosti Huffmana a Clarka. Medzitým sme dostali informáciu, že Michael Kolář odstúpil z pretekov.
 
Pred stúpaním druhej kategórie Toms Skujinš podľa oficiálnych zdrojov jazdil s výhodou dvoch minút pred Ossom a Jonathanom Clarkom, pelotón stále zaostával štyri minúty. V tom momente sme uvideli Petra Sagana v kolóne mechanických vozidiel, kde bol vyriešiť mechanický problém, ale bolo výbornou správou, že sa nachádzal v tejto skupine. Okrem neho sa tam pohybovali aj ďalší borci z Tinkoffu. Bolo to na kopci druhej kategórie, v zlom momente, ale slovenský šampión sa vrátil do hlavnej skupiny.      
 
Na jeho vrchole zostávalo do cieľa 25 kilometrov a podľa organizátorov si lotyšský jazdec na čele pretekov dokázal navyšovať svoj odstup aj pred Ossom, aj pred pelotónom. Bolo neuveriteľné, ako Toms Skujinš vzdoroval presile hlavného balíka. Na záverečných kilometroch sa snažili nastúpiť Kennaugh či Craddock, Sagan si všetko striehol.
 
Toms Skujinš sa nakoniec stal prekvapujúcim víťazom etapy. Pelotón sa ním zaostal jednu minútu a tento špurt do kopca ovládol Peter Sagan, ktorý porazil Juliana Alaphilippa. 23-ročný lotyšský cyklista predviedol fantastickú jazdu, pretože zaútočil na začiatku stúpania Mount Hamilton a sólovú jazdu udržal až do cieľa. A potom dokázal eliminovať nielen takého jazdca ako Daniel Oss, ale aj celý pelotón, ktorý túto situáciu podcenil. Bolo až neuveriteľné, že sa mu to mohlo podariť. Čerešničkou na torte dnešného úspechu Tomsa Skujinša je zisk vedúcej pozícii v klasifikácii. Tretiu etapu teda vyhral človek, ktorý neohrozoval silné tímy, žltý dres bol vzadu a najlepší vrchári zároveň tušili, že najsilnejší v závere bude Sagan. Nemal kto pracovať. Okrem Tinkoffu, ktorý sem neprišiel s najsilnejšou zostavou.
 
Dnes to bola pre Petra Sagana ďalšia obrovská smola, pretože jeho záverečný špurt do kopca zniesol vysoké kritériá. Keďže sa dnes organizátori rozhodli neudeľovať body v cieli, na čele bodovacej súťaže ostal Mark Cavendish a Peter na neho stále stráca šesť bodov. Zdá sa, že tento týždeň všetko hrá proti Petrovi a jeho prvenstvám, v tomto prípade akoby proti nemu šli samotní organizátori, ktorí už asi majú dosť jeho zelených víťazstiev. Bolo jasné, že Žilinčan bude bojovať aj v týchto náročnejších etapách.
 
Michael Kolář odstúpil z pretekov kvôli alergickej reakcii, rovnakej, aká zastavila Andrewa Talanskeho. Petrovi nepomôže ani verný domestik Maciej Bodnar, ktorý po ťažkom páde ostáva v nemocnici.
 
 
sagan-p-audio VYJADRENIE PETRA SAGANA mikrofon
po 3. etape Okolo Kalifornie 2015
{play}images/music/sagan-2015/kalifornia-3-etapa.mp3{/play}
zdroj: P. Orphanidis / J. Korbel
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. vlajka SKUJINŠ Toms HINCAPIE TEAM 4h 33' 10''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 01' 06''
3. vlajka ALAPHILIPPE Julian ETIXX - QUICK-STEP + 01' 06''
4. DIEZ Jaramillo JAMIS-HAGENS + 01' 06''
5. vlajka WYSS Danilo BMC RACING TEAM + 01' 09''
6. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 01' 09''
122. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 21' 56''
DNF vlajka KOLAR Michael TEAM TINKOFF - SAXO odstúpenie
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 3. ETAPE:
1. vlajka SKUJINŠ Toms HINCAPIE TEAM 14h 04' 01''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 32''
3. vlajka BRITTON Rob .TEAM SMARTSTOP + 00' 43''
4. vlajka ALAPHILIPPE Julian ETIXX - QUICK-STEP + 00' 44''
5. DIEZ Jaramillo JAMIS-HAGENS + 00' 44''
6. albansko SMITH Dion HINCAPIE RACING + 00' 47''
7. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 00' 47''
129. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 27' 58''
  
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 3. ETAPE:
1. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 30 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 24 bodov
3. vlajka CARPENTER Robin HINCAPIE RACING TEAM 15 bodov
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
neznamy vlajka SKUJINŠ Toms etixx vlajka CAVENDISH Mark
HINCAPIE RACING TEAM ETIXX - QUICK-STEP
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
neznamy vlajka SKUJINŠ Toms etixx vlajka ALAPHILIPPE Julian
HINCAPIE RACING TEAM ETIXX - QUICK-STEP
 
 
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Tretí deň čaká na cyklistov oveľa zaujímavejšia etapa. Na kopcovitom teréne sa môže vpredu udržať skupina utečencov, v opačnom prípade uvidíme dojazd okliešteného pelotónu, ktorý je vhodný pre výbušných pretekárov. V prvej časti etapy budú jazdci čeliť kilometrom v postupnom stúpaní, ale skutočnou lezeckou výzvu bude len kopec Mount Hamilton (17,3 km; 5 %). Je to pravidelný výstup, ktorý je zaujímavý najmä svojou dĺžkou, ale pre niektorých borcov to bude priveľkým sústom. Nasledovať bude dlhý zjazd, kde sa môžu do pelotónu vrátiť niektorí pretekári. Ak etapový titul nezískajú utečenci, tak záver bude mimoriadne vhodný pre výbušných jazdcov, pretože posledných 500 metrov má priemer 10 percent.       
 
 
etapa-3-mala
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop